Autor Tema: O Beljarici...i luci  (Pročitano 3649 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zica

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 468
  • Pol: Muškarac
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #1 poslato: 25, 11, 2017, 21:08:03 posle podne »
Deda tvoja Beljarica dolazi na red tek posle alknvajherij kgk 114

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #2 poslato: 25, 11, 2017, 22:16:26 posle podne »
Pročitao pažljivo, potpisao. Često plovim pored kanala Belaton, i voleo bih tako da ostane.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #3 poslato: 26, 11, 2017, 16:24:05 posle podne »
Potpisao.....nazalost, za par godina vec vidim da ce tu umesto prirode i zelenila izrasti beton i celik....sadasnjoj garnituri vlasti glad za novcem, procentima, provizijom i ostalim nacinima za sticanje bogatstva od svih investicija je neutoljiva. I tamo gde ne treba da se pravi nesto napravice samo da bi uzeli deo kolaca za sebe.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #4 poslato: 26, 11, 2017, 17:13:16 posle podne »
Deda tvoja Beljarica dolazi na red tek posle alknvajherij kgk 114

Ипак би Бељарица могла стићи на ред пре отварања пута до Солуна.

Ко је погледао шта пише у Стратегији развоја водног саобраћаја... како ли се већ зове документ, могао је да прочита да је на нивоу Европске Уније усвојен низ одлука којима се обезбеђује повезаност простора ради превоза људи и роба, уз очување животне средине. За ту намену планирано је више милијарди евра, а део Дунава који протиче кроз нашу земљу, укључујући хидросистем Д-Т-Д, део је тог пакета.

Стратегијом је предвиђено да се обезбеди пловност и проточност саобраћаја током читаве године, без обзира на време и водостај. Предвиђено је уређење инфраструктурних објеката који ће то обезбедити, а ту спадају и луке. Уколико се ускоро не донесе одлука којом се Бељарица проглашава заштићеним подручјем, могло би се десити да неко пре тога одлучи да почне да гради луку.

Мада, чак и да Бељарицу прогласе заштићеним подручјем, мене не би изненадило да неко донесе накнадно одлуку о измени регулационих планова и да ту одлуку стави ван снаге. Власт може све. Ако су могли људима да одузму од пензије, што не би и ово? Политички интереси су увек старији од свих осталих.

А лепо би било сачувати Бељарицу и направити модерну луку... и још много тога...

Van mreže flashnbgd

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 141
  • www.mojaladja.com
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #5 poslato: 26, 11, 2017, 18:43:36 posle podne »



Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka


Van mreže flashnbgd

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 141
  • www.mojaladja.com
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #6 poslato: 26, 11, 2017, 18:44:42 posle podne »
Lep video vredi pogledati.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka


Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #7 poslato: 26, 11, 2017, 19:13:33 posle podne »
Potpisao...licno mislim da Luka Pancevo može i sa postojecim kapacitetom i infrastrukturom da podmiri sve to sto treba a mislim da je i bliza vecem delu Beograda...mozda al nije u Beogradu...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #8 poslato: 27, 11, 2017, 10:41:21 pre podne »
Trenutni kapaciteti luke Pancevo su vise nego komicni, mada je pored luke Novi Sad verovatno i najprometnija, sto dovoljno govori o situaciji kod nas...

Van mreže BORA-D.T.D.

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 323
  • www.mojaladja.com
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #9 poslato: 27, 11, 2017, 19:24:33 posle podne »
Podrzavam aktivnosti radi zastitite Beljarice.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #10 poslato: 27, 11, 2017, 20:05:46 posle podne »
Читајући шта пише у Стратегији  развоја водног саобраћаја Републике Србије од 2015. до 2025. године, можете видети да уопште није планирана изградња луке на простору Бељарице.

Стратегијом је предвиђено проширење и опремање постојећих лука.

Кад се ради о поменутој луци у Панчеву, занимљиво је да је та лука била друга по оствареном укупном промету, одмах после луке у Смедереву.
Ево неких занимљивих подтака:
Од укупног промета у земљи од 8.112.311 тона,
у луци Београд је промет био 896.692 тоне,
у луци Смедерево 2.782.654 тоне,
а у луци Панчево 1.224.066 тона.

Оно што се мени не допада у тој Стратегији, усвојени су планови на бази података из 2010. године!

Зашто ово наглашавам?
Стратегија је усвојена 2014. године. Дакле, подаци су били стари 4 године у тренутку разматрања. Колико су ти подаци поуздана основа за било какво планирање? 

Али да се вратим на Бељарицу, мислим да треба подржати иницијативе за доношење одлуке да се тај простор прогласи заштићеним.

Имајући у виду милијарде евра које је ЕУ припремила за реализације планова везаних за транспорт роба и људи, од којих је веома велика сума намењена Србији (веровали или не, то није везано за чланство Србије), могло би се рећи да ће у будућности неко лепше сунце обасјавати наше реке и канале.

А дотле, ми треба да видимо шта ћемо са нама, таквим какви смо? Како да се научимо да чувамо реке, обале и приобаље, да не бацамо смеће где стигнемо, да не таманимо рибу свим и свачим, посебно не у време мреста и на мрестилиштима...
Ух, мислим да ни ЕУ нема довољно пара за нас овакве какви смо...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: O Beljarici...i luci
« Odgovor #11 poslato: 05, 07, 2021, 17:45:01 posle podne »
После више година неизвесности, изгледа стижу добре вести у вези с Бељарицом!

Погледајте текст на овој адреси: https://www.politika.rs/articles/details/482674

Изгледа да је неко, коначно, закључио да нешто треба оставити и природи.

Овај текст ме је обрадовао, мада ми је жао што сам у њему данас, 05.07.2021. прочитао да је могућ увид у студију заштите коју је направио Завод за заштиту природе Србије до 10.07.2021. а да ће јавна расправа бити организована 13.07.2021. године.
Кратак је то рок да се човек организује и лично погледа шта је у студији изложено. Остаје да се надамо да су студију урадили озбиљни људи.