Autor Tema: Nazivi za opremu i jedrenje  (Pročitano 4846 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Nazivi za opremu i jedrenje
« poslato: 15, 11, 2017, 08:12:00 pre podne »
Kit spava na povrsini vode...jedrilicu ne cuje i dešavaju se susreti...taj izraz "bastun" mi je nepoznat...sta je to...
« Poslednja izmena: 17, 11, 2017, 11:42:44 pre podne Bakara »
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #1 poslato: 15, 11, 2017, 09:12:18 pre podne »
Баштун - косник

У бродоградњи, дрвена или шупља метална облица спреда углављена у прамац једрењака или једрилице. Служи за припињање јарбола према прамцу уз помоћ челичног ужета (лето) и разапињање троугластих прамчаних једара: једне или више пречака (летно једро или флок), олујнога једра, генове. Може бити израђен од једнога комада или од више њих (прикосник и чунац). Косник је постранце за труп везан припонама, а с доње стране летом и посртаљком. На једрењацима је закошен према горе, а на савременим је регатним крсташима водораван, с могућношћу извлачења, иако се све ређе користи.
« Poslednja izmena: 17, 11, 2017, 11:42:56 pre podne Bakara »

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #2 poslato: 15, 11, 2017, 09:18:05 pre podne »
Ja ga znam kao kosnik...
« Poslednja izmena: 17, 11, 2017, 11:43:04 pre podne Bakara »
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #3 poslato: 15, 11, 2017, 11:53:11 pre podne »
Hvala na informacijama...tangun ili ti bum spinakera znam(imao i koristio) ali bastun kao kosnik nisam znao...kosnici su stara stvar kod  jedrenjaka a razvojem genakera na jedrilicama eto i kliznog kosnika...ili na izvlacenje ili teleskop...kad se izbaci poboljsava i do 20% efikasnost jedrenja i niz i uz vetar...
« Poslednja izmena: 17, 11, 2017, 11:43:15 pre podne Bakara »
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #4 poslato: 16, 11, 2017, 23:23:54 posle podne »
Ja kako sam se 80-te g. navukao na jedrenje i pošto tada nije bilo kao danas sve što se moglo pročitati i naučiti bilo je u YU-nautici i listu KARAKA iz bratske republike i većinma naziva je bila iz DFalmacije tj. na italijanskom i samo sam sretao termin kosnik. Ranije su bili fiksirani i to većinom na jedrenjacima sa dva ili više jartbola adanas mnogo njih ugrađuje ove teleskop što je po meni zajebano zbog udara i oštećenja pramca , a čiča je napravio montažni i to sve na sajle i lakše za transport , i za popravku na pučini , a i trpi veće sile , pošto su sajle pričvršćene za pramčane bitve i za pramčani držač sidrenjaka , a leto mi netreba pošto je kao što mu ime kaže nakoso postavljen oko 5-10 stepeni u odnosu na palubu
« Poslednja izmena: 17, 11, 2017, 11:43:26 pre podne Bakara »

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #5 poslato: 17, 11, 2017, 08:05:55 pre podne »
Ево пошто се развила полемика око тога а није баш тема па молим администраторе нека пребаце ово у неку другу тему или избришу али да појасним : Косник , баштун , (eng.bowsprit , tack) како скоро сваки појам везан за једрење има више назива ми користимо углавном стране називе , јер хтели или не нисмо земља са неком поморском традицијом. За неке појмове и немамо адекватне преводе рецимо штраорца и штрапоја  , дакле баштун код неких једрилица и није постављен укосо већ излази испод палубе водоравно па онда и није баш косник . Лето или предња сајла се не веже никад на баштун јер нема потребе само је једним канапом причврћен за врху прамца одмах изнад водене линије да га силе ветра не би завратиле на горе . Углавном се сад израђује од карбона и то унакрсним ламинирањем , на њега се ставља ознака (eng. tack ) од асиметричног спинакера или генакера који омогућавају једрење у пола крме где је и најбоље користан до чисте крме 120- 180 степени . Што се тиче оштећења прамца може да се деси ако се користи при јаким ветру па да откине и део палубе на који је причвршћен ако га не скинеш на време . Иначе се лагано увлачи и избацује системом шкота и котурача и јако је практичан за регатна једрења .
« Poslednja izmena: 17, 11, 2017, 11:44:36 pre podne Bakara »

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #6 poslato: 17, 11, 2017, 11:44:19 pre podne »
Postovi o nazivima i opremi za jedrenje su prebaceni u ovu temu  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #7 poslato: 17, 11, 2017, 14:19:59 posle podne »
Ово сам пронашао , може да помогне а не шкоди .http://www.sailing.org.rs/recnik/Jedrilicarski%20pojmovnik%20srpsko-engleski.htm

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #8 poslato: 17, 11, 2017, 23:38:26 posle podne »
Ovaj  recnik jezaceo Rajko Boric sa Ajk-a davnih dana . Koliko vidim jos moze da se doradi ali je dosta ljudi radilo na njemo tako da je dosta znanja pretoceno u reci. Ono sto sam na brzinu video je da je reful napisan kao .... a na engleskom je gust. Ako neko nadje neke zamerke slobodno ih posaljite na e-mail jedrilicarskog saveza.

Jos jedna stvar koja se desava je da jedrenje trenutno napreduje dzinovskim koracima i razvijaju se novi delovi i terminologija za njih a mi cemo moci samo da usvojimo engleske izraze.

Pozdrav

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #9 poslato: 18, 11, 2017, 09:01:18 pre podne »
Све похвале човеку што се труди да помогне са овим преводом , у праву си , конструкција једрилица је у задњих 10 година много напредовала , ето мини 6,5 са облим прамцем је сад неприкосновен на трансату то су сви сложили . Што се превода појмова тиче , рецимо како би се превело (еng.hydrofoil) она пераја на боковима катамарана и једрилица , такође не знам назив оног канапа који је провучен од врха генакера кроз средину и са њим се вуче у потпалубље или у чарапу на палуби као код ѕѕ18 ако би неко знао  да преведе . Поздрав

Van mreže Zakeralo

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 102
  • www.mojaladja.com
Odg: Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #10 poslato: 18, 11, 2017, 12:20:55 posle podne »
Hydrofoil je hidrokrilo.

Kanap za vracanje genakera je retriver. Ali to je samo deo sistema koji vidis. Ispod otvora na palubi postoji valjak preko koga jedro kliza u carapu koja se nalazi ispod palubr i proteze se do krme gde je koloturnik preko koga retriver izlazi na palubu. Za retriver se koristi najveci winch ili onaj sa najvecim stepenom prenosa. Onda mozes da spustis genaker za 2s.

Pozzz

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Nazivi za opremu i jedrenje
« Odgovor #11 poslato: 18, 11, 2017, 17:34:36 posle podne »
Ово за ритривер нисам знао , хвала за објашњење .