Autor Tema: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?  (Pročitano 8567 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« poslato: 02, 11, 2017, 17:34:47 posle podne »
Свима је познато да свако пловило мора имати макар један појас за спасавање усаглашен са прописима. Читајући неке текстове на интернету, наишао сам на занимљив текст о једном, за мене, потпуно новом производу за исту намену. Пред вама је слободан превод текста који се налази на сајту произвођача http://www.balcan.co.uk/balcan-emergency-life-line/.


BELL – The Balcan Emergency Life Line појавио се 1973. и био је представљен као конопац за спасавање из воде, посебно дизајниран тако да га особе свих узраста могу бацити с великом прецизношћу до његове пуне дужине од 40 м, без припрема, много даље него што је то раније било могуће.

BELL је брзо препознат као велик напредак у опреми за спасавање како од стране професионалаца тако и од аматера, за спасавање на тешким местима из воде и другим местима. Надмашио је и појасеве и вреће за спасавање у брзини, прецизности и даљини бацања.

Од своје појаве до данас, остао је надмоћно уже за бацање, потврђено од стране Краљевске Морнарице, као на недавној Миленијумскј години, кад су сва три модела уврштена у НАТО залихе.

Његов принцип је једноставан – што пре и што лакше особа у води успостави контакт са спасиоцем, веће су шансе за избављење.

Модели BELL-а

BELL25RP, BELL RP, BELL RG, BELL PRO
 

Шта је BELL?

BELL се састоји од светло-наранџасте или жуте пластичне капсуле, у којој се налази посебно намотано пливајуће уплетено полипропиленско уже дужине или 25 или 40 м. Ово уже за спасавање начињено је у строгим техничким границама тако да је изузетно јако за своје димензије! Кад се BELL уже баци у воду или на копну, уже и капсула су лако видљиви.
   

Како се BELL користи?

Да би се употребио BELL, плава капа се уклони, руком се ухвати држач и извуче се неколико десетина центиметара ужета. Капсула се тада баци преко  или поред жртве која дограби капсулу или уже и држи се док је не извуку на безбедно место. Уже има раскидну јачину од 118 кг што је 4,5 кг јаче и 9,6 м дуже од 30 м колико прописује међународне спецификације за средства за спасавање.

Јединствена особина BELLа је 56 цм дугачак штап за забацивање (FLICKSTICK) којим се може капсула избацити много даље него забацивањем. Њиме се може уже пребацити преко крова куће и других објеката висине до 10 м. Кад се користи, један крај штапа се угура у отвор на капсули и онда се лако забаци замахом од назад према напред.

BELL се може држати при руци на било ком месту на пловилу или аутомобилу.

BELL RP – BELL који се може поново спаковати тежак је 226 г и садржи 40 м ужета раскидне јачине од 118 кг. За препакивање потребно је 10-15 минута. Ово је најпопуларнији модел. Постоји могућност да га корисник пошаље произвођачу на препакивање ако је потребно. Може се купити по цени од 49,95 фунти.

BELL 25М – је нова краћа верзија за препакивање која садржи уже дужине 25 м. Показао се као веома популаран за породице које годишње одморе користе или се забављају поред воде. Исте је величине као BELLРП само је светло-жуте боје. Неопходан је свакој породици на излету на плажи крај језера или река. Може се купити по цени од 29,95 фунти.

Пракса је показала да је појас за спасавање могуће бацити прецизно до 5-8 м.
Врећу за спасавање могуће је бацити прецизно до 12-15 м.
BELL је могуће избацити до даљине од 25 или 40 м, зависно од модела и дужине конопца.

Ево и неколико слика које прате текст објављен на сајту произвођача.
 

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #1 poslato: 02, 11, 2017, 19:16:55 posle podne »
Takav istem uzeta sa drvenom suzom.Tim drvenim delom zavitla iznad glave i ispusta na vodu prema nekome ili necemu.Kao dete sam promatrao kako krmanos obucava mornara na slepu.Ovo je isti princip samo modifikovan.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #2 poslato: 02, 11, 2017, 19:26:26 posle podne »
o pa ja to imam kao deo opreme na camcu samo umesto te plasticne kegle je specijalno otezana gumena vrecica u kojoj je spakovano 30 metara konopca
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #3 poslato: 06, 11, 2017, 23:19:19 posle podne »
Pametna stvarčica , a sistem kao da je skinut sa švapske " han granate " iz drugog rata. Moja skromna stručnost kaže da bi ova drščica bila daleko efikasnija da je duža 2-3 ili  4 puta , a  ne bi zauzimala mnogo više prostora za smeštaj

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #4 poslato: 06, 11, 2017, 23:50:25 posle podne »
Pametna stvarčica , a sistem kao da je skinut sa švapske " han granate " iz drugog rata. Moja skromna stručnost kaže da bi ova drščica bila daleko efikasnija da je duža 2-3 ili  4 puta , a  ne bi zauzimala mnogo više prostora za smeštaj


Сетили су се и они тога. То им је тај ФЛИКСТИК поменут у тексту - држаље дуго 55 цм.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #5 poslato: 07, 11, 2017, 08:14:59 pre podne »
Mozda je glupo pitanje ali ako se neko davi kako ga ovo drzi iznad vode da ne potone?  sha
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #6 poslato: 07, 11, 2017, 08:22:59 pre podne »
Марке, питање није глупо. Читајући текст и ја сам то помислио у једном тренутку, а онда сам дошао до закључка да је ово средство за пружање помоћи неком ко падне у воду и при том није изгубио свест, плива... неком коме треба помоћи да се врати до чамца.
У тим варијантама, добро је да из чамца може да се забаци даље и прецизније.

Неком ко се дави или ко је изгубио свест, тешко да може помоћи и колут који плива јер је потребна свест да би се човек ухватио и држао.
Против утапања помажу само прслуци за спасавање који држе тело на површини.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #7 poslato: 07, 11, 2017, 12:47:58 posle podne »
Takav istem uzeta sa drvenom suzom.Tim drvenim delom zavitla iznad glave i ispusta na vodu prema nekome ili necemu.Kao dete sam promatrao kako krmanos obucava mornara na slepu.Ovo je isti princip samo modifikovan.
Pomenuto se zove "izbacac", bar u novije vreme i sluzi da se celicni duga ki alati daju sa ladje na obalu, jer drugog nacina nema.
Isto tako moze posluziti u xy drugih namena, pa i u slucaju spasavanja.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #8 poslato: 07, 11, 2017, 13:53:40 posle podne »
Plivaci koji nisu u kondiciji mogu neko vreme da plivaju ali ne dugo i njima treba pojas ili nesto da ih odrzi na povrsini.  Ako uhvate ovo cudo sa tegicem umesto plovkom pa jos kad ih neko povuce zagnjurice ih u toku povlacenja...   no125
Marke

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #9 poslato: 07, 11, 2017, 14:36:21 posle podne »
Plivaci koji nisu u kondiciji mogu neko vreme da plivaju ali ne dugo i njima treba pojas ili nesto da ih odrzi na povrsini.  Ako uhvate ovo cudo sa tegicem umesto plovkom pa jos kad ih neko povuce zagnjurice ih u toku povlacenja...   no125

Марке, ова направа о којој сам ја писао (BELL) нема никакав тег, колико сам ја разумео. Напротив, капсула је пливајућа, дакле, не би требало да представља отежање. Она само има неку масу која је довољна за забацивање на одређену даљину, али кад додирне воду - не тоне. Тако сам ја разумео ово што сам прочитао. И само тако има неког смисла. У противном, била би то алатка какву користе лађари о којој је писао Горанче, која има сличну, али ипак другу намену.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #10 poslato: 11, 11, 2017, 00:03:16 pre podne »
Ja bih zaključio ovako : ako je davljenik pri svesti i uhvati kraj konopca , dovoljno je da povremeno zadrži vazduh u plućima i sigurno neće potonuti dok ga povlače

Van mreže Kolibri

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Да ли сте чули за BELL - уже за спасавање?
« Odgovor #11 poslato: 11, 11, 2017, 08:57:37 pre podne »
Osnovna namena life line, je dovlačenje čoveka koji je pri svesti do splava za spasavanje. Ovi modeli se uglavnom nalaze u opremi pneumatskih solas splavova. U uslovima napuštanja broda na moru ovo je odlična spravica, pogotovo kada je više splavova u vodi, sa ovim se lakše dovuku jedan do drugog i povežu. Postoje dve osnovne formacije, koriste se i na ljude koji su u vodi sa i bez prsluka i za splavove. Krug i krokodil. Krokodil je ustvari linija, za uslove talasa, u toj formaciji se uvek jedan njen deo nalazi na vrhu talasa čime olakšava uočavanje grupe spasilačkoj ekipi.
Za naše uslove na reci, po meni je najbolje rešenje imati u čamcu bovu za spasavanje, čuvari plaže varijanta, sa manjom izmenom. Skida se pojas za tegljenje, bova ostaje bez njega, a ostavljate pored kvalitetan kanap od oko 20m sa karabinerom. Opcija izbacivanje kačite kanap i izbacujete ka davljeniku, opcija davljenik bez svesti uzimate bovu i idete u vodu po njega. Naravno prvo pravilo spasavanja je da krećete u akciju samo kada ste sigurni da možete da je izvedete bezbedno po sebe i lice koje se spašava. Surovo ali logično cilj je smanjiti broj stradalih.