Autor Tema: Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?  (Pročitano 2771 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?
« poslato: 30, 10, 2017, 20:41:15 posle podne »
U subotu sam napakovao brod i krenuo da poslednji vikend u sezoni provedem na vodi. Međutim još u klubu dokle sam manevrisao da isplovim kormilo od jednom propade pod rukom i poče da se vrti bez efekta... Vratio sam se na pomoćni motor i uvezao na mesto. Kada okrećem kormilo u jednu stranu radi, odnosno okreće list a u drugu potpuno lagano propadne. Iznad lista kormila sam raskačio klip sa poluge lista kormila i izvukao uži deo klipa iz šireg. malo po malo izvukao sam jedno 5-6 metara sajle. Nisam siguran da li je sajla pukla ili se samo izvukla is mehanizma kormila. evo i slika. Prvo ne znam kako da zaključim da li je sajla pukla ili se samo izvukla a drugo nemam pojma kako se to kupuje koja debljina dužina, nastavci šta sada. A opet razmišljam i o hidraulici deluje mi puno pouzdanije i lakše za upravljanje. Jel "kacin tata" nekome sa foruma odradio hidrauliku?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?
« Odgovor #1 poslato: 30, 10, 2017, 21:52:02 posle podne »
Rekao bih da ces to lako da popravis, a ugradnja hidraulike je potpuno nov sistem, cena bitno razlicita. I tvoj sistem je pouzdan, samo sto kao i svaki drugi dotraje i mora da se servisira, u ovom slucaju to je sajla i neki fiting za sajlu, a kod hidraulike imas creva, ulje, hidraulicni cilindar,... Mislim da nemas razloga za hidraulikom, radice istu stvar. Mehanicki ima i jednu prednost, kad ovo sad resis, mocices verovatno i sam sledeci put to da resis na vodi.

Po tvom opisu ocito da je na strani lista kormila ok, jer mi zvuci da je dobro bilo zakaceno i da si to morao ti alatom da odspojis. Ostaje strana kormila kao sto i sam kazes. Pretpostavljam da je ona treca slika od nazad kraj sajle koji si izvukao? To sto ti je kormilo radilo u jednom smeru meni zvuci da kad si okretao na tu stranu da guras list kormila tj. da sajla izlazi kod lista, onda je klip gurao sajlu bez obzira sto je bila otkacena/pokidana, a kad si okretao kormilo u nazad, buduci da klip nije vukao sajlu, onda si imao proklizavanje. Nije ni bitno da li je pukla ili se otkacio fiting, to mozes u svakom servisu sajli da sredis. Posto ne poznajem tvoje samo kormilo i koliko si i sam vest sa mehanikom, pitanje je da li je takvo da ga mozes sam otvoriti da vidis kakav je spoj ili ces morati i kormilo da odneses kod tih majstora, u svakom slucaju, to je jako jednostavan mehanizam. Znam gde to mozes u Bgd, ali to sigurno imas gde i u NS da sredis.

Javi sta si uradio, racunam da ces to brzo da resis uz minimalne troskove i da ponovo plovis.

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?
« Odgovor #2 poslato: 30, 10, 2017, 22:03:13 posle podne »
Izrada sajli kod najlona  Metalproizvod Đoke mitrovića 26 tel.021-419-210 mob.517-597 rade sve vrste salli po uzorku.Moraš rastaviti mehanizam i odneti sajlu i deo na kom se spaja sajla sa njim,bužir nemoj vaditi.Pozdrav Mile tel. 063 193-9915

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?
« Odgovor #3 poslato: 30, 10, 2017, 22:06:59 posle podne »
Ok znaci moram demontirati mehanizam kod kormila (sto uopste nece biti jednostavno zbog nepristupacnosti i brda kablova i struje oko kormilarskog mehanizma) i videti da li je sajla spala ili pukla sa nekog fitinga. Samo i ako mi neko zapertluje taj fiting na sajlu kako cu onda provuci sajlu kroz buzir nazad? A i na drugom kraju gde ulazi u klip mi ne deluje kao da je 100 % ispravna
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?
« Odgovor #4 poslato: 30, 10, 2017, 22:11:38 posle podne »
Izrada sajli kod najlona  Metalproizvod Đoke mitrovića 26 tel.021-419-210 mob.517-597 rade sve vrste salli po uzorku.Moraš rastaviti mehanizam i odneti sajlu i deo na kom se spaja sajla sa njim,bužir nemoj vaditi.Pozdrav Mile tel. 063 193-9915

Hvala svakako za info, a nikako ne mogu da skontam kako je sajla pricvrscena za klip koji se nalazi nazad kod lista kormila, hteo bih i taj spoj da se odradi jer samo razmisljam sta bi bilo kada bi mi se ovaj kvar desio u oluji na Dunavu...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže milegrcki

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 47
  • www.mojaladja.com
    • Fortuna
  • Brod tip: samogradnja
  • Marina: Novi Sad
  • Veličina: 10 m
Odg: Pukla sajla kormila. Šta sada, zna li neko?
« Odgovor #5 poslato: 30, 10, 2017, 22:23:40 posle podne »
Kada budeš hteo da rastavljaš zovi me, trenutno pravim novu lađu pa baš nemam mnogo slobodnog vremena to se  da srediti .Pozdrav Mile