Autor Tema: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?  (Pročitano 3577 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže hbojan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • BG-191K
  • Brod tip: HUNTER 575
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5,75 m
Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« poslato: 17, 10, 2017, 10:17:11 pre podne »
Postovanje,
imam hondin motor od 5 HP i na njemu postoji izlaz za struju koji daje 12V 6Ah. Naime hteo bih da ugradim navigaciona svetla i jedan led reflektor da budem vidjen na vodi za nedaj boze. Hteo sam da napajam potrosace dok motor radi, ali onda dolazi pitanje sta kada sam usidren i pecam negde. Tu dolazi akumulato koji ce da se puni kada motor radi a potrosaci da ga crpe kada ne radi. Koji akumulator trebam da uzmem (koje snage) da ga motor napaja ili sta vec. Jasno mi je da trebam da znam kolikko potrosaca ikoliko W trose potrosaci pa da dodjem do neke racunice, ali posto je to sve LED signalizacija i mislim da sijalica ima potrosnju od 0,48W to mu dodje na 2W max. Ostavio bih i rezervu ako ugradim i neki radio...
Dobio sam informacije da bi mi optimalno trebalo 60 Ah, a maksimalno 100Ah. I neki spiralni akumulator ?!?

Molim neko strucno lice da mi izadje u susret i pomogne prilikom odgonetanja ove zagonetke posto sam ja mislio da koliko imam izlaz sa motora da toliko trba akumulator da ima snagu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #1 poslato: 17, 10, 2017, 18:46:24 posle podne »
Snaga punjenja je 6 A, a akomulator ne bi trebao da bude veci od 60Ah. I uzmi slobodno obican startni akomulator, radice kao doksa sigurno!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #2 poslato: 17, 10, 2017, 22:04:07 posle podne »
Sad nisam siguran, ali mislim da je 0,48W baš malo, čak i za led, to bi bilo 0,04A.

Hajde prvo vidi koje su stvarno potrošnje sijalice, jer po ovome što si rekao bi na 4 sijalice imao potrošnju 0,16A, što znači da bi neki akumulator od 50Ah mogao da ih napaja 2 nedelje...

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #3 poslato: 17, 10, 2017, 22:26:20 posle podne »
Ja sam planirao led reflektor, i radio i sonar i frižider i imam akumulastor 12v 99Ah i meni dopunuje solarni panel a ti  slobodno stavi ovoliki i ti potrošači ne mogu da ga potroše ni za mesec dana i bez motora , a moraš ponekad odneti kući na dopunjavanje

Van mreže hbojan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • BG-191K
  • Brod tip: HUNTER 575
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #4 poslato: 18, 10, 2017, 13:11:16 posle podne »
Sad nisam siguran, ali mislim da je 0,48W baš malo, čak i za led, to bi bilo 0,04A.

Hajde prvo vidi koje su stvarno potrošnje sijalice, jer po ovome što si rekao bi na 4 sijalice imao potrošnju 0,16A, što znači da bi neki akumulator od 50Ah mogao da ih napaja 2 nedelje...

Nasao sam na netu za ta navigaciona svetla koja sam kupio da jeste ta potrosnja. mozda oni i grese, ali u svakom slucaju osim rasvete mozda bi ugradio i radio tako da ako moze malo jace snage  tj vece od 6Ah koliko sam ja mislio da mora onda bi optimalno bilo do 60Ah. moze onda i manji pa neka ga motor dopunjuje dok radi.

Van mreže hbojan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • BG-191K
  • Brod tip: HUNTER 575
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #5 poslato: 18, 10, 2017, 13:15:12 posle podne »
Snaga punjenja je 6 A, a akomulator ne bi trebao da bude veci od 60Ah. I uzmi slobodno obican startni akomulator, radice kao doksa sigurno!

Hvala na odgovoru. Da li je bitno da li je gel ili kiselina, kapiram da ak. sa gelom nema posebnih odrzavanja i slicno.Kao kod kola. Samo me buni punjenje istog. Ako moj motor ima izlazni jacinu 6A a jacina akumulatora od npr 60 Ah koliko mu treba vremena da se napuni, ili nece nikada da se napuni ceo pa onda moram da ga skidam i dopunjujem kuci. Prostom matematikom dolazim do odgovora da mu treba 10 sati da napuni akumulator od 60Ah ili gresim :)

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #6 poslato: 18, 10, 2017, 13:37:04 posle podne »
Logika je dobra, ali to ne funkcioniše baš tako.

Klasičan startni akumulator se može isprazniti do oko 50-60-70% što znači da na raspologanju imamo oko max 40Ah.
Kada se isprazni, imamo 40Ah koje treba napuniti.
Ako je snaga motora 6A, on će puniti tom snagom samo dok je akumulator skroz prazan, što je puniji snaga će se smanjivati.
A iskreno i sumnjam da motor od 5KS daje 6A...

No, da se ne zadubljujemo previše, uzmeš jedan od 60Ah, pa ako bude malo posle pojačaš, menjaš... Mada mislim da bi trebalo da bude dosta.

Van mreže hbojan

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 43
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • BG-191K
  • Brod tip: HUNTER 575
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #7 poslato: 18, 10, 2017, 14:42:11 posle podne »

A iskreno i sumnjam da motor od 5KS daje 6A...



Stvarno ne znam da li je tako, ali ako proizvodjac navede to u specifikaciji ja se povodim time.
"- Motor ima ugrađen regler 6A / 12V".
Ako oni lazu onda i ja lazem Vas, ali u svakom slucaju probacu sa 60Ah pa sta bude  thumbup

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #8 poslato: 18, 10, 2017, 15:24:20 posle podne »
Mozete da koristite akumulator od 60Ah i da ga motor dopunjava a idealno bi bilo dodati i dva solarna panela od 20w ili jedan od 40W sa

regulatorom  zavisno od uslova na camcu.

Navigaciona svetla na 12V ako su sa 6 LED trose 0.04a sto se slaze sa dekleracijom.

Reflektor je obicno od 6 do 120W, ali ne radi dugo, na reci se samo ponekad koristi.

Sa tom opremom retko bi trebalo baterije dopunjavati punjacem. 114

 
Marke

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Koju snagu akumulatora kupiti ?!?
« Odgovor #9 poslato: 18, 10, 2017, 23:02:31 posle podne »
Meni je malo cudno da taj motor pravi toliku struju,ali ako pise onda je tako.od tih motora sa jednim cilindrom, znam samo da tohatsu ima neki za jedrilice koji  pravi toliko struje.
Nema potrebe za 60ah, 45 je dovoljno.ja imam na jedrilici,obican od 45 ah i nikad mi ne fali struje.punjenje je slicno kao kod te honde,mozda malo vise.imam solarne panele,ali ih gotovo nikad ne koristim.struje za svetla u kabini i napolju ima dovoljno,punim normalno telefone i jos par sitnica na struju povremeno ukljucim i motor ima el. start.
E sad radio ,onaj kao za auto ,bas guta struju.ja sam to resio jednim na baterje malo boljim.pa imam onaj predajnik sa usb prikljuckom,koji radi na brodsku struju i to radi super.
Kad sam na sidri nocu imam na vrhu jarbola onu bastensku svetiljku,koja se sama puni.leti kad je noc kratka radi lepo celu noc.postoje takve svetiljke koje blinkaju pa su uocljivije.
Dok se plovi normalno se ukljuce navigaciska svetla.