Autor Tema: Volan i komande u kabini i van nje???  (Pročitano 6364 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Volan i komande u kabini i van nje???
« poslato: 09, 10, 2017, 11:28:09 pre podne »
Prilikom planiranja rasporeda u mom camcu sa kabinom pre par godina drzao sam se estetike i odlucio da napravim komandni pult unutar kabine jer mi se to cinilo lepo,iako su mi mnogi iskusniji nauticari sugerisali da ne stavljam pult u kabinu jer je izvor druzenja,voznje... na terasi camca (tj van kabine).
Naravno posto sam tvrdoglav ja sam ipak napravio pult unutra ali tada nisam imao mogucnost da ubacim komande vec su tek sada dosle na red.

E sad:Dobio sam komande na poklon koje su krace nego sto su mi potrebne za pult u kabini a taman su mi za van kabine  jh jh jh jh i sada sam u dilemi da li ih prepravljati i ubaciti unutra ili ih pak staviti van kabine

Kakva su vasa iskustva sa tim gde je prakticnije da budu i sta bi vi uradili na mom mestu?

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #1 poslato: 09, 10, 2017, 12:33:42 posle podne »
Postavi sliku čamca. Zavisi od vrste čamca, kabine, prostora u kokpitu. Ja sam više za postavljanje van kabine. Sad ako su ti kraće sajle, svi će ti reći da baš nije preporučljivo da se nastavljaju, ili ih menjaj za duže ili izbacuj napolje pult.

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #2 poslato: 09, 10, 2017, 13:26:39 posle podne »
Unutra je vrucina a napolju je i ekipa
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #3 poslato: 09, 10, 2017, 13:34:18 posle podne »
Citat
Unutra je vrucina a napolju je i ekipa
To svi kazu  jh
Citat
Postavi sliku čamca. Zavisi od vrste čamca, kabine, prostora u kokpitu. Ja sam više za postavljanje van kabine. Sad ako su ti kraće sajle, svi će ti reći da baš nije preporučljivo da se nastavljaju, ili ih menjaj za duže ili izbacuj napolje pult
Evo nekih starih koje imam u tel.Na prvoj je unutar kabine a na drugoj spoljni deo (terasa) i smestio bih ih na mestu vesla :)

       

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #4 poslato: 09, 10, 2017, 13:59:13 posle podne »
Na zalost ja jos uvek kod mene vozim na rucicu, ali kada komande dodju na red bice sigurno na terasi, em je manje vruce, u toku voznje svi sede na istoj a i nekako mi je sigurnije, blizi sam motoru i izlazu u slucaju da zatreba.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #5 poslato: 09, 10, 2017, 15:07:22 posle podne »
Нека слика на којој се види цео чамац била би од помоћи.

Нећу се усудити да предложим позицију управљачког точка - то је, ипак, ствар власника.

Али бићу слуободан да подсетим на једну важну ствар: ма где било кормило, важно је да управљач има добар преглед у свим правцима.
Ако, уз то, треба да има и добру заштиту од сунца, ветра и кише - ето идеалног места!

Често сам се питао како многи власници чамаца с кабином, који имају ванбродске моторе с ручицом, управљају? Како било шта виде испред чамца или с оне друге стрене у односу на ону на којој седе? Ипак, људи се и тако возе - значи да може. А да ли је добро - сумњам. Удобно сигурно није.

Али у праву су и они који кажу да је управљач мало изолован ако је кормило у кабини а друштво натраг у кокпиту, јер заиста, мало ко седи у кабини током пловидбе, посебно кад је време лепо.

А можда би командни пулт могао да се изгради и избаци у простор на зиду кабине поред врата? Добијени простор у кабини могао би се искористити за нешто друго...






Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #6 poslato: 09, 10, 2017, 15:18:47 posle podne »
Citat
А можда би командни пулт могао да се изгради и избаци у простор на зиду кабине поред врата? Добијени простор у кабини могао би се искористити за нешто друго...

U ovom slucaju pult bi morao da ostane gde jeste zbog struje koja je razvedena a napolju pored vrata (gde je veslo) staviti volan i komandu.

A onda prostor unutra iskoristiti za neki frizidercic ili tako nesto

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #7 poslato: 09, 10, 2017, 15:32:33 posle podne »
...
U ovom slucaju pult bi morao da ostane gde jeste zbog struje koja je razvedena a napolju pored vrata (gde je veslo) staviti volan i komandu.
...


Командни пулт унутра а коримло напољу?
Мени се чини да то и није баш најбоља идеја. Управљати без да се виде сигналне лампице (а видим, има их доста), далеко од прекидача...?!
Размислио бих ја о томе.

Мислим да за доброг електричара не би требало да представља никакав проблем да жице превеже и продужи од места где су сад доведене до нове локације пулта.

Дакле, ја бих или изместио цео пулт и поставио кормило напољу или бих кормило поставио уз пулт где се налази сад и прикачио сајле одговарајућих дужина.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #8 poslato: 09, 10, 2017, 16:21:50 posle podne »
Citat
Дакле, ја бих или изместио цео пулт и поставио кормило напољу

To je vec ozbiljna problematika....Osim struje tu je i prepravka kliznih vrata i jos par stvari....

Tako da imam bukvalno te dve opcije : 1.Da ostavim pult unutra a da stavim napolju kormilo i komande ili 
                                                         2.Da kupim duze sajle i kormilo da ostavim sve unutra

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #9 poslato: 09, 10, 2017, 22:58:22 posle podne »
Kod Adrije 500 to je lepo rešeno , sa desne strane vrata se montira točak kormila koji je povezan sa pentom i ručica za gas a ostavljen je prostor između klupe i kabine da se normalno sedi i da noge ne štrče

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #10 poslato: 10, 10, 2017, 08:06:31 pre podne »
Citat
Дакле, ја бих или изместио цео пулт и поставио кормило напољу

To je vec ozbiljna problematika....Osim struje tu je i prepravka kliznih vrata i jos par stvari....

Tako da imam bukvalno te dve opcije : 1.Da ostavim pult unutra a da stavim napolju kormilo i komande ili 
                                                         2.Da kupim duze sajle i kormilo da ostavim sve unutra

Imao sam i komande i unutra i napolju, i definitivno sam za napolje.

Sa druge strane, ako ti neće sve biti na jednom mestu, onda bih kupio duže sajle i stavio unutra.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #11 poslato: 10, 10, 2017, 22:53:42 posle podne »
Napolje...ne samo zbog "drustva i desavanja" vec i lakšeg izlaska na palubu,do bove,pristajanja,itd...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #12 poslato: 15, 10, 2017, 19:22:21 posle podne »
 Hvala puno ljudi pomogli ste mi u odluci. Prakticnost pobedjuje estetiku-stavicu ih napolju na terasi...
Cime podmazati sajlu volana?

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #13 poslato: 08, 11, 2017, 16:03:14 posle podne »
Evo jos jednog odgovora na tvoje pitanje, a na osnovu sinocnjeg dobrog klackanja na talasima Dunava usled Kosave.

Ako pogledas vecinu motornih camca sa kabinom koji su fabricki ili radjeni po projektu, videces da je komandno mesto uglavnom bar priblizno ako ne tacno na sredini duzine broda. To je savrseno smisleno za slucaj ako te uhvati nevreme i pocnes da "jases" talase jer se brod klacka oko te tacke, a krma i pramac su na krajevima poluge, a ti krajevi su verovatno najlosija/najneprijatnija mesta za boravak u tim uslovima (opet je pramac verovatno gori od krme za boravak u tim okolnostima). Vertikalna ubrzanja na krajevima su najveca.

I da, ako se odlucis da preselis komande ili bilo sta od te opreme, ucvrsti to fino, nemoj samo na primer da stavis navigacioni uredjaj na "sto" ispred sebe, u pomenutim uslovima sve to pocne da leti (u mom slucaju od sinoc mobilni telefon i knjiga s mapama, iako nista od toga nije bilo u upotrebi).

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Volan i komande u kabini i van nje???
« Odgovor #14 poslato: 08, 11, 2017, 16:07:34 posle podne »
 114

Hvala puno