Autor Tema: Malo sa druge destinacije  (Pročitano 6619 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #15 poslato: 29, 09, 2017, 18:20:29 posle podne »
Сисак је некада имао моћну фирму  "Dunavski Lloyd" која се бавила речним транспортом на рекама Сава, Драва и Дунав. Њихови бродови су за време СФРЈ пловили до Аустрије, Немачке, СССР-а. Не знам да ли то још увек постоји.
Firma zvanicno jos uvek postoji, ali je daleko od dobrog stanja.
Poslednjih godina su prodali dosta brodova, ali dobro, tako je kako je.
Nadam se da ce novi vlasnici iste koristiti kao nekada cuveni Lojd.

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #16 poslato: 30, 09, 2017, 06:37:04 pre podne »
Da Lojd postoji bez flote,grad je bio industrijski sa zeljezarom,rafinerijom,radonja hemijska indutrija i jos ponesto.Ja od 91 zivim u Srbiji
pa su mi informacije oskudne,ali kad god odem tamo brzo pobegnem jer je neimastina isto kao kod nas. To je inace moj rodni grad.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #17 poslato: 30, 09, 2017, 10:01:18 pre podne »
Ja ga znam kao lep grad. Služio sam armiju 84-85 u Petrinji. Često sam uživao šetajući pored Kupe i Save. Zanimljivo nam je tada bilo gledati na rafineriji onaj dimnjak sa plamenom. Žao mi što se sve to izdešavalo i sada su ljudi uglavnom nesrećni, nezadovoljni, osiromašeni, gradovi i sela uništeni. Šteta, velika šteta.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #18 poslato: 30, 09, 2017, 10:09:56 pre podne »
Радоња је, уз Зорку из Шапца и Зорку из Суботице, Галенику (Фито-фармација), Жупу из Крушевца и Охис из Скопља, била велики произвођач средстава за заштиту биља. Све ове фабрике су радиле у исто време (све сам их снабдевао специјалним адитивима) и за све је било доста посла.

Онда су дошле "године које су појели скакавци", дошли су лопови и одједном су те фабрике постале непотребне, приватизоване, уништене... Колико знам, само је Галеника Фито-фармација, захваљујући директору који је сачувао од напада лопова опстала и ради и дан данас...

Уместо домаће производње, имамо увозне производе (тек неке од њих формулише неколико новоформираних фирми по лиценцама страних фирми, великих светских играча који монополишу тржиште), увозници увозе све и свашта (постоји контрола али слаба вајда...). То се немилице просипа по нашим пољима, а онда полако, подземним водама доспева у наше реке, у рибе и тако стиже и до нас. Тако се круг затвара.

Може то да се погледа и из другог угла.
Пошто наше државе нису хтеле да улажу у системе за пречишћавање отпадних вода и рециклажу, оне су позатварале фабрике. Покрао је ко је шта могао, вредни и добри радници постали су технолошки вишкови, млади у све већем броју одлазе у иностранство...
На тај начин, смањено је загађивање околине и тако смо ми, на свој начин дали допринос очувању и заштити животне средине.

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #19 poslato: 30, 09, 2017, 10:49:29 pre podne »
Ja ga znam kao lep grad. Služio sam armiju 84-85 u Petrinji. Često sam uživao šetajući pored Kupe i Save. Zanimljivo nam je tada bilo gledati na rafineriji onaj dimnjak sa plamenom. Žao mi što se sve to izdešavalo i sada su ljudi uglavnom nesrećni, nezadovoljni, osiromašeni, gradovi i sela uništeni. Šteta, velika šteta.
Da,sada je grad jos lepsi jer su obnovili fasade,a narodu zafarbali oci i isprali mozak.Ja sam rodjen pored same Save pa sam samim time jako vezan za vodu.Te rafinerjske baklje su veliki otrov za grad.Rafinerija postoji jos od 30-tih godina .Postoje stareslike iz tog vremena ili cak jos pre gde su na Kupi na vez dereglije od firme DDSG,a i presu dovlacene ladje sa konjima.Stari je to manifakturni grad,a najbolja stara manifaktura je bila SEGESTICA. flasica

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #20 poslato: 30, 09, 2017, 10:55:30 pre podne »
Ja sam tamo proveo lepih 14 meseci. Uživao sam i družeći se sa meštanima, ljubazan i gostoljubiv narod. Nikad neću prihvatiti da se običan narod mogao tako zamrzeti da zarati i da se pokolje. Evo jedne slike starog drvenog mosta u Sisku.

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Malo sa druge destinacije
« Odgovor #21 poslato: 30, 09, 2017, 11:52:02 pre podne »
Bravo,to je jedna od tih starih slika.A sada je vreme kestena pa kad podjes prema Samarici,a Banija sva u predivnim jesenjim bojama.Na Baniji gde god dodjes ti dobro doso.Ato sta kazes za narod jako se varas sto se tice Siska.Ja pznajem taj kraj vec 65 g.