Autor Tema: Све је наопачке  (Pročitano 5987 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Све је наопачке
« poslato: 27, 09, 2017, 22:34:04 posle podne »
Као мали, питао сам се, кад су ми објаснили да је земља округла као лопта (знате, данас се многи труде да објасне да је она у ствари обична равна плоча, али шта ћу - ја сам као мали научио другачије), како то они, тамо у Аустралији, ходају - наопачке?
После сам научио да не ходају наопачке али често сам, гледајући како живе и шта раде, помишљао да је то све супротно него код нас - наопачке.

И ево, вечерас, преводим неки текст о пецању у Аустралији и наиђем на овакав део:

Ето како је то ружно! Преда мном се налазе 2 тоне европских шарана. Они су зло у нашим рекама. Они буквално уништавају читаву екологију.

И отимају храну од наших лепих домаћих риба као што су мари-бакалар, уништавају реке тако да бакалар не може да преживи. У Дениликвину постоји место звано Чарли Карп. Шта тамо раде? Скупљају шаране и претварају их у ђубриво. Зато кад следећи пут уђете у вашу продавницу, ... и кад помислите да вам треба ђубриво за цвеће, за башту, купите Чарли Карп. Јер не само што ће ваше дрвеће заиста брже да порасте, тако ову рибу уклањате из система и радите праву ствар за нашег мари-бакалара.


Стварно су наопачке!
Они га мељу и праве ђубриво, а ми срећни као мајмунчићи кад "брка" потегне...

Ма, мора да им нико никад није скувао праву рибљу чорбу од шарана. Па да, како другачије?

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #1 poslato: 28, 09, 2017, 08:53:53 pre podne »
Bilo bi dobro kad bi to naopačke preokrenuli, pa da oni vrate Šarana u naše reke, pa nek nama uništava ekologiju, a mi ćemo uživati  cam. Naravno, daćemo doprinos ekologiji, u vidu djubriva od Šarana ali tek kad ga budemo pojeli.  6589

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #2 poslato: 28, 09, 2017, 10:18:31 pre podne »
Bilo bi dobro kad bi to naopačke preokrenuli, pa da oni vrate Šarana u naše reke, pa nek nama uništava ekologiju, a mi ćemo uživati  cam. Naravno, daćemo doprinos ekologiji, u vidu djubriva od Šarana ali tek kad ga budemo pojeli.  6589
Bas tako thumbup

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #3 poslato: 28, 09, 2017, 11:26:29 pre podne »
Pa nije to situacija samo u nama dalekoj Australiji. Imamo blizi primer - Spanija. NJihove reke, a posebno kanali za navodnjavanje su krcati saranom i to kakvim saranom.... Niti ga ko lovi, niti ga ko jede, a uz to ga smatraju teskom stetocinom...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #4 poslato: 28, 09, 2017, 12:13:41 posle podne »
...
Можда је у питању нека друга врста Шаранчета?   sha

Није, видео сам на видео снимку - класичан наш "дивљак".
Палета, на палети гајбе, а у гајбама две тоне шарана иду у постројење за прераду... Туга...

Што каже Дуле, и у Шпанији је слично. Чујем у Швајцарској и Немачкој деверику мало ко да и лови, а у просеку су теже од киле... Разни људи, разни обичаји!

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #5 poslato: 28, 09, 2017, 12:17:05 posle podne »
Moj prijatelj je pecao šarana u Australiji baš na nekoj mirnoj reci u okviru tog nekog nacionalnog parka. Kaže da su bile postavljene kante u koje se može ubaciti šaran kao i table sa upozorenjem da je zabranjeno vraćati ih u vodu! Inače odneo je par komada kući i ukus im je bio sasvim OK, tipični divlji šaran.
On ga je pecao na sredinu hleba, drugo nije imao i kaže da je to bila fešta, udarci, zamaranja, kidanja...za 3 sata više nije mogao da stoji na nogama  6589

Izgleda da je poenta u tome da oni imaju mnogo kvalitetnije ribe od šarana pa im on zato predstavlja problem, ugrožavaju životni prostor toj ribi.
Kao recimo da mi imamo jesetru (kao što smo je nekada imali), šarana niko ne bi ni pogledao.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #6 poslato: 28, 09, 2017, 22:53:00 posle podne »
Zet mog komšije se odselio dole pre 20-tak god , a sada je ovde u poseti i kada smo pričali kaže da za šarana ništa nije zabranjeno , samo da se vadi

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #7 poslato: 28, 09, 2017, 22:54:44 posle podne »
A Španci izbegavaju uopšte slatkovodne ribe , samo morske

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #8 poslato: 29, 09, 2017, 08:48:45 pre podne »
A Španci izbegavaju uopšte slatkovodne ribe , samo morske
Ne samo spanci. Slicno je i sa italijanima, portugalcima, grcima.... Ma u stvari sve te drzave koje imaju velika mora. Navikli ljudi na morsku ribu i od recne jedu samo pastrmku...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #9 poslato: 29, 09, 2017, 09:16:41 pre podne »
Разни људи - разни обичаји.

Мислим се нешто - да смо имали среће, да су нам, уместо Кинеза, дошли Вијетнамци, не бисмо имали проблема с псима луталицама! Све би они њих појели.
Не би било азила за незбринуте псе, не би ветеринари радили стерилизације на терет буџета и пуштали их поново на улице, не би нам уједали људе по улицама...

Да се разумемо, не мрзим ја псе - некад сам их гајио.
Али никад не бих држао љубимца док се не охладим а онда га изјурио на улицу. Због таквих "љубитеља" паса, данас хорде скитају по улицама, парковима, паркинзима...
И мада међу тим "скитницама" има умиљатих и добрих, има међу њима оних који су ближи својим дивљим прецима него домаћим псима. Један такав је недавно рашчупао лабудицу у нашој марини. Пре три дана, опет у марини, гледам један црни, кудрави, у зибима носи фазанку (или нешто слично по боји, нисам добро видео)... Дакле, полудивљи, почињу да лове... А онда је само питање времена кад ће насрнути на неко дете (пре него на одраслу особу)...

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Све је наопачке
« Odgovor #10 poslato: 29, 09, 2017, 12:13:43 posle podne »
Негде на Јутјубу погледао сам видео где наводно кинези припремају јело од псећег меса. Да ли је могуће да су то уствари били вијетнамци?  Не знам, сви су они за нас европљане слични....

Иначе, видео је одваратан и не препоручујем га за гледање. Понајвише због различитости обичаја, јер кад се припрема наша гица-прасица на то смо навикли од рођења. И њима је вероватно тако, само обрнуто.
Све је ствар обичаја, навике, оног како су нас од малена учити да не кажем програмирали...

Љубитељ са природе и животиња, али псе луталице једино виђам код нас и код нама сличних. Већ кад се пређе граница SRB-HU мења се слика. По Аустрији, Немачкој, Шведској никада нисам сретао ни једног пса луталицу.

Код њих шинтери раде, одводе псе у азил где остају и стерилишу се.

Сећам се једне приче, једног старог господина (може ми бити деда). Баш смо причали о овој теми. Каже некада давно са краја `50-их и почетком `60-их година када су још позорници шетали читавим градом и имали свој реон који су морали да обилазе, а не као данас у аутомобилима па правац у кафану, видео је полицајца који је обилазио периферију Сомбора. Кад је угледао тамо негде џукелу како тумара у сумрак дана, по неким забитима и пољанама које су близу кућа, извадио би  "Тетејац" и БУМ!! Сутра зову шинтере и крај приче. Тада је људски живот вредео више од псећег, а данас луталице нападају децу... 

Кажем вам, људи су као сунђер, упијају нова правила и нове "програме". Данас је модерно бити "IN" и у тренду и такви закони су донешени. Парола:  Прилагоди се или сноси последице. 
Толико о томе...
Deo koji se tice pasa i odnosa prema njima: Zapitajte se zasto stranci uzimaju pse lutalice odavde za svoje kucne pse i nemaju nikakav problem sa njima?
Ciscenje, sterilizacija i kraj, najnormalnije.
Kod nas je bas sve problem, pa zato hajde da pocnemo od nas samih.