Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90155 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #210 poslato: 09, 08, 2019, 11:43:45 pre podne »
Bogami, fina se ekipa ovde okuplja, zabava je zagarantovana :)

U to ime, i ja krećem u akciju. Vinjak, pivo, voćkice:

image hosting free


Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #211 poslato: 09, 08, 2019, 11:48:30 pre podne »
Najljubaznije cu zamoliti sve upucene u ovu temu da pojasne sta i kako tu funkcionise, a sve to za one koji su ostali na eksternoj gps anteni i cpnu...
Hvala!

Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 410
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #212 poslato: 09, 08, 2019, 11:56:01 pre podne »
Ja sam na VESLU, ali volim da se družim sa "elektrašima"   ha


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #213 poslato: 23, 01, 2020, 08:34:06 pre podne »
Za 10-ak dana ću imati na gomili sve komponente za budući navigacioni sistem (da ga tako nazovem), a kako nemam nikakvog iskustva sa time (naravno da ću sve sam da budžim, instaliram...) ako se neko bavio time neka se slovodno javi, neću mu ništa  jh

OpenPlotter
Raspberry4
Moitessier HAT 2
Touchscreen 10"
Touchscreen 7"

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #214 poslato: 23, 01, 2020, 10:14:41 pre podne »
Aj, zelim ti da sve uspesno zbudzis, pa posle i nas neuke da obucavas kako i sta treba  114

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #215 poslato: 23, 01, 2020, 15:48:06 posle podne »

OpenPlotter
Raspberry4
Moitessier HAT 2
Touchscreen 10"
Touchscreen 7"

Za sada nije uzbudljivo... pokupovao si komplet koji radi out of box, sailoog nudi NOOBS za baš tu kombinaciju.

Ali, služba prati tvoj rad.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #216 poslato: 24, 01, 2020, 08:41:41 pre podne »
Ništa tu nije baš out of box, igrao sam se malo sa tim, a pošto u linux gledam kao ti u kinesko pismo eto mesta zabavi.
Zato sam i napisao da će mi sigurno trebati pomoć, bar dok ne savladam neke osnove linuxa.
Do sada se to svodilo da kad mi nešto treba, nađem na netu gotove komandne linije koje copy&paste-ujem, pa to odradi posao, ali kad treba korak ili dva u nazad nastaju problemi, što često rezultira dizanjem sistema od nule.

Jeste da je prilično olakšano postojanjem distribucije samo za tu namenu... Ali nikad ne proradi sve iz prve.

Na primer, veliki je problem, kada kupiš touch monitor, koji nije original raspberry (a original postoji samo u veličini 7"), on radi samo kao miš, znači single touch, nema dva prsta, zumiranja, desni klik (iako sam monitor to naravno podržava, ali raspb to ne prepoznaje). E sad čitao sam da ima rešenja i za to, ali kao što rekoh, slab sam sa linux-om. Za start mi i nije nešto bitno, ali bi valjalo namestiti da radi za posle.

Svakako, biće slika napretka, bitno mi je i da tablu lepo uklopim, da to i liči na nešto... I ne sumnjam da će na kraju raditi kako sam i zamislio.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #217 poslato: 13, 02, 2020, 09:53:42 pre podne »
Jedno pitanje, za u međuvremenu, nisam se stigao baviti raspberry-jer od drugih radova na brodu... Elem, problem koji sam primetio da mi touch monitor na raspberry-ju radi kao single touch je samo delimično tačan.

Naime, u opencpn-u, kao i na samom desktopu radi samo single touch (ne mogu sa dva prsta da zumiram mapu, sa 2 prsta da odradim desni klik i slično) što će predstavljati problem pri korišćenju. On vidi samo 1 prst i bukvalno ga tretira kao pointer miša.

Ali u browseru sve radi savršeno... Pošto se u linux baš ne razumem (kompjuterima generalno dobro vladam), mogu samo da nagadjam šta je... I pošto u browseru radi sigurno postoji način da se namesti da radi svuda, tj. nije problem hardwerske prirode ili u monitoru.

Ima li među nama nekog ko barata linux-om da mi da ideju?

Van mreže GuyFawkes

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 34
  • Pol: Muškarac
  • Nećemo dugo
    • Schaco
  • Brod tip: Scand
  • Marina: Gabbiano
  • Veličina: 7.3
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #218 poslato: 13, 02, 2020, 11:37:04 pre podne »
Jedno pitanje, za u međuvremenu, nisam se stigao baviti raspberry-jer od drugih radova na brodu... Elem, problem koji sam primetio da mi touch monitor na raspberry-ju radi kao single touch je samo delimično tačan.

Naime, u opencpn-u, kao i na samom desktopu radi samo single touch (ne mogu sa dva prsta da zumiram mapu, sa 2 prsta da odradim desni klik i slično) što će predstavljati problem pri korišćenju. On vidi samo 1 prst i bukvalno ga tretira kao pointer miša.

Ali u browseru sve radi savršeno... Pošto se u linux baš ne razumem (kompjuterima generalno dobro vladam), mogu samo da nagadjam šta je... I pošto u browseru radi sigurno postoji način da se namesti da radi svuda, tj. nije problem hardwerske prirode ili u monitoru.

Ima li među nama nekog ko barata linux-om da mi da ideju?

Pretpostavljam da furaš raspbian na njemu? Ako je tako prvo što bi valjalo da probaš je da instaliraš "libinput-tools" i pokreneš
libinput debug-eventsi da vidiš da li ti generalno dobro registruje taj double tap.

Ako tu sve štima, onda je bitno koji drajver koristiš za display i koji je proizvođač display-a.
Generalno, treba naći neki konfiguracioni fajl i tu pročačkati ili možda /boot/config.txt ..

Ima i po zvaničnim forumima dosta postova poput https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=137612 ne znam da li se odnosi na tvoj setup al može biti korisno.
Oh captain, my captain...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #219 poslato: 13, 02, 2020, 11:58:26 pre podne »
Korak po korak... : da li i inejblovao tačskrin interfejs u OCPN (ako već kažeš da ti se isto ponaša na desktopu...)? tools/options/user interface...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #220 poslato: 13, 02, 2020, 12:02:09 posle podne »
Opsa... Nisam ni  znao da ta opcija postoji!  lol lol
Jedva čekam da stignem kući da probam...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #221 poslato: 13, 02, 2020, 12:11:40 posle podne »
postoji, ali je moguće da neće pomoći (da je već čekirano), zato kažem korak po korak.

ako bude tako sledeći korak je  twofing deamon workaround. da ne guglaš previše: http://forum.openmarine.net/showthread.php?tid=2241
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #222 poslato: 13, 02, 2020, 12:23:09 posle podne »
Ok, hvala, javljam šta sam uradio  25648

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #223 poslato: 13, 02, 2020, 15:56:16 posle podne »
Nisam bas previse upucen ali u cemu je tacno benefit koriscenja tog sistema kad ima brdo i dalje zilavih i dokazno spremnih za rad u najtezim uslovima laptopova tipa lenovo think pad 220 ili 230 ili slicnih. Ja imam verziju sa ekranom na dodir i ekranom koji moze da se mota u svim pravcima. Razumem da trosi vise struje ali i moze svasta da radi

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #224 poslato: 13, 02, 2020, 16:13:42 posle podne »
Jbg, dugačko mi je sad da ti sve pišem, ako te previše zanima izguglaj openplotter, moitessier hat...

RaspberryPi je jako nadogradiv sistem, nebo je granica. Možeš da staviše senzore u rezervoar za gorivo, vodu, da prikazuješ na ekranu. Senzor na kormilo da vidiš koliko je zakrenuto. Senzor za jačinu vetra i opet ispis na ekran...

Moitessier hat ima u sebi barometar, kompas, senzor temperature, gps, ais, senzor položaja (koliko je nagnut brod recimo, koliko je potopio dupe...) Sa svim tim podacima možeš da radiš šta god želiš, da ih šetaš medju aplikacijama... Dalje, preko openplottera možeš da konvertuješ razne tipove podataka, što nigde drugo ne možeš. Tipa, garminov kompas koji je nmea 0183, simradovo nešto na nmea2000.... I sve to da ukomponuješ da radi zajedno. Teško da ćeš to na laptopu da izvedeš...

Dalje, openplotter prego plugina za opencpn može kroz opencpn da kontroliše autopilot... To je pypilot, klikneš u opencpn gde da ideš i tamo te vozi... To može laptop?

A zagrebao sam samo površinu... Ako te zanima googlaj, zanimljiva je sprava, kao i ceo openplotter software koji je totalno opensource...

Meni je ovo prvi put spomenuo, a ko drugi nego Terca... Pa sam malo googlao i odlučio da se poigram... Naravno, ništa od toga nije neophodno, ali kao što sam već nekad napomenuo ovo mi je hobi... Za opencpn i gps reciever je dovoljan i laptop naravno...