Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90153 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #75 poslato: 12, 10, 2017, 14:10:07 posle podne »
Jos nabavis i AIS prijemnik, ima za oko 70$ sa postarinom, i kompletirao si sve  6589
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #76 poslato: 12, 10, 2017, 16:14:53 posle podne »
To je vepar uradio, i oduševljen je kako šljaka... Ja ću poručivati preko zime.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #77 poslato: 13, 10, 2017, 11:24:57 pre podne »
To je vepar uradio, i oduševljen je kako šljaka... Ja ću poručivati preko zime.

Spravica odlično radi, i Daisy na USB  i DaisyHAT na Raspberrijiju (obe imam na stolu i probao sam ih- bile na čamcu), ali nemoj žuriti sa poručivanjem.

Cenovno je bolja varijanta da se USB DVBT stik koristi kao AIS prijemnik, za reda 7-8 USD. To još nisam probao jer nemam ni jedan stik sa odgovarajućim tjunerom i demodom unutra, ali već je na putu iz Kine  sajkaca

Pa kad uradimo probu dobićete i izveštaj.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #78 poslato: 13, 10, 2017, 11:33:31 pre podne »
Super, bas sam gledao par snimaka na youtube-u tog tipa, raspberry pi + dvbt ais, jer sam poceo nesto da cackam sa arduinom i senzorima.

Sa arduinom sam vec nesto radio, a planiram da napravim gps pokazivac brzine, i jos nekih stvari tipa temperatura, vlaznost vazduha i pritisak. Kasnije ako mi to uspe, voleo bih da uzmem i neke informacije sa motora, npr obrtaje i temperaturu motora. To sve moze da se prikaze na par malih i2c oled ekrana, i da se uklopi u komandni pult a da trosi minimalno struje
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #79 poslato: 13, 10, 2017, 12:00:52 posle podne »
To je vepar uradio, i oduševljen je kako šljaka... Ja ću poručivati preko zime.

Spravica odlično radi, i Daisy na USB  i DaisyHAT na Raspberrijiju (obe imam na stolu i probao sam ih- bile na čamcu), ali nemoj žuriti sa poručivanjem.

Cenovno je bolja varijanta da se USB DVBT stik koristi kao AIS prijemnik, za reda 7-8 USD. To još nisam probao jer nemam ni jedan stik sa odgovarajućim tjunerom i demodom unutra, ali već je na putu iz Kine  sajkaca

Pa kad uradimo probu dobićete i izveštaj.

Ja imam kući USB DVBT tjuner, koji ne koristim od kada je u opticaju dvbt2... Kako da proverimo da li je odgovarajući?

Ovako nešto: https://www.aliexpress.com/item/Digital-satellite-DVB-t2-usb-tv-stick-Tuner-with-antenna-Remote-HD-TV-Receiver-for-DVB/1762667746.html
« Poslednja izmena: 13, 10, 2017, 13:09:55 posle podne zankiki »

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #80 poslato: 13, 10, 2017, 13:31:38 posle podne »
Super, bas sam gledao par snimaka na youtube-u tog tipa, raspberry pi + dvbt ais, jer sam poceo nesto da cackam sa arduinom i senzorima.

Sa arduinom sam vec nesto radio, a planiram da napravim gps pokazivac brzine, i jos nekih stvari tipa temperatura, vlaznost vazduha i pritisak. Kasnije ako mi to uspe, voleo bih da uzmem i neke informacije sa motora, npr obrtaje i temperaturu motora. To sve moze da se prikaze na par malih i2c oled ekrana, i da se uklopi u komandni pult a da trosi minimalno struje

Pre nego što zapravo kreneš, javi se pa da bistrimo tu temu... tu svašta već postoji.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #81 poslato: 13, 10, 2017, 13:37:14 posle podne »
Vrlo rado, samo da se pokrenem pa cu da otvorim novu temu pa moze biti korisno jos nekom  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #82 poslato: 13, 10, 2017, 13:44:35 posle podne »
To je vepar uradio, i oduševljen je kako šljaka... Ja ću poručivati preko zime.

Spravica odlično radi, i Daisy na USB  i DaisyHAT na Raspberrijiju (obe imam na stolu i probao sam ih- bile na čamcu), ali nemoj žuriti sa poručivanjem.

Cenovno je bolja varijanta da se USB DVBT stik koristi kao AIS prijemnik, za reda 7-8 USD. To još nisam probao jer nemam ni jedan stik sa odgovarajućim tjunerom i demodom unutra, ali već je na putu iz Kine  sajkaca

Pa kad uradimo probu dobićete i izveštaj.

Ja imam kući USB DVBT tjuner, koji ne koristim od kada je u opticaju dvbt2... Kako da proverimo da li je odgovarajući?

Ovako nešto: https://www.aliexpress.com/item/Digital-satellite-DVB-t2-usb-tv-stick-Tuner-with-antenna-Remote-HD-TV-Receiver-for-DVB/1762667746.html

Dobro me potseti...

Principijelno, SDR AIS risiver je pisan za R820T/RTL2832U tjuner/demodulator i to je jedino sigurno da radi.

Ovo što ti imaš je ista stvar, malo noviji čipovi istih silicijum-vendora, ali ima još jedan externi demodulator Panasonikov, za DVB-T2, i nisam siguran da li će drajver samo za SDR da protrči.
Dobra vest je da imam jeddan takav u firmi (igralo se i ranije sa svačim  sajkaca) pa ću probati za vikend, ili čim stignem (jbg lepo je vreme...).
« Poslednja izmena: 13, 10, 2017, 14:36:20 posle podne Terca »
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #83 poslato: 13, 10, 2017, 14:04:35 posle podne »
I ja isplovljavam evo još malo da završim sa poslom i vraćam se u nedelju... Imaćemo celu zimu za testove  m4

Napiši ako možeš u par redova kako i šta, odakle da krenem kako to funkcioniše, mogu i ja da probam za vikend ako ne bude riba radila  m07800

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #84 poslato: 13, 10, 2017, 14:47:04 posle podne »
Koliko pratim, ti si na win mašini...
Onda treba da instaliraš jedan drajverčić, i jedan plagin za opencpn: RTLSDR.

Detaljno uputstvo za instalaciju je ovde:https://opencpn.org/wiki/dokuwiki/doku.php?id=opencpn:opencpn_user_manual:toolbar_buttons:plugins:radar_overlay_ais:rtlsdr_usb

A download stranica za plugin je : https://opencpn.org/OpenCPN/plugins/rtlsdr.html

Kad je to gotovo, onda u opencpn tools/options/plugins nađeš RTLSDR i klikneš na enable... i trebalo bi da radi (da ne debagujemo sad unapred "šta ako ne radi").
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #85 poslato: 13, 10, 2017, 15:30:45 posle podne »
Ja sam u međuvremenu google-ovao o tome, pa natrčao na ovo, ali je dosta komplikovanije

https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-tutorial-cheap-ais-ship-tracking/

Probaću sa ovim, ako ne, čekam da ti Kinez stigne da probaš, da ne promašujemo obojica.
Tamo piše da treba posebna antena da bi imao domet na moru 75km, ali pošto je nama na Dunavu dovoljno i 5km, onda verovatno zadovoljava svaka.

Da vidimo prvo da li će raditi, a posle ćemo lako za antenu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #86 poslato: 16, 10, 2017, 16:41:51 posle podne »
Jel ima neko predstavu kako bi se ponasale elektronske karte na lap topu koji je na win platformi ali ekranu osetljivim na dodir  - ovako nesto je u pitanju HP TOUCHSMART TM2
https://support.hp.com/us-en/product/hp-touchsmart-tm2-1000-notebook-pc-series/4078805/model/4125943/drivers

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #87 poslato: 16, 10, 2017, 21:01:15 posle podne »
Malo sam se igrao sa AIS-om i ovim dvbt2 risiverom koji imam... Zadig odradi sve lepo, instalira driver. Piše da najbolje radi sa R820T / RTL2832U, a kod mene je R820D / RTL2832P.
Ipak, driver je instaliran. Koliko sam čitao, fora je što ti ubs stikovi nemaju baš preciznu frekvenciju (greše), pa im je potrebno uneti ručno, ili automatski korekciju.

1. Instalirao sam plugin za opencpn koji ima auto calibrate opciju. Ona ništa nije uradila, doduše, piše da treba da se koristi tamo gde ima više AIS predrajnika u opsegu. Kako je jedini brod sa AIS-om (barem po https://www.vesselfinder.com ) bio u okolini Karlovaca, a ja u kući sa neodgovarajućom antenom - nije ni čudo. Verujem da bi i ta antena bila dovoljno kada se nadjem u blizini broda sa predajnikom, ostaje da se isproba na vodi.

2. Probao sam i RTL-SDR software SDRSHARP, gde je grafički prikazan prijem signala. Tu se ručno može proveriti greška - tj. korekcija frekvencije. Taj program i služi samo za to. Onda se (umesto plugina za opencpn) koristi program aisdeco2 u koji se unese frekvencjia i korekcija frekvencije i on servira podatke open cpn-u.

Za sada mi se čini da ovo može da radi. Fora je u tome što ti čipovi koji su u stiku mogu da primaju sve frekvencije, ali su software-om prilagođeni da primaju samo one na kojima su tv kanali. Zadig instalira driver koji omogućava pristup sirovim podacima koje prima, a onda drugi program (plugin za opncpn ili aisdeco2) to dekodiraju i šalju u open cpn.

Znači koristi se ili tačka 1 ili tačka 2. Tačka 1 je jednostavnija, ali je tačka 2 zanimljivija.

Sada samo ostaje isprobati na nekom mestu gde postoji AIS aktivnost. Ne znam samo da li će ova mala antena biti dovoljna, ali verujem da bi trebalo da radi u blizini izvora signala.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #88 poslato: 17, 10, 2017, 01:14:50 pre podne »
U luci Novi Sad imas uvek nekoga sa aisom kao i u kanalu pre prevodnice. Ja sa ne odgovarajucom antenom iz kluba vidim tamo brodove. P.s. u karinu imas skoro stalno nekoga sa aisom.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #89 poslato: 17, 10, 2017, 10:14:25 pre podne »
Jel ima neko predstavu kako bi se ponasale elektronske karte na lap topu koji je na win platformi ali ekranu osetljivim na dodir  - ovako nesto je u pitanju HP TOUCHSMART TM2
https://support.hp.com/us-en/product/hp-touchsmart-tm2-1000-notebook-pc-series/4078805/model/4125943/drivers

Sasvim normalno. Touch panel preko ekrana je isto što i miš, touch pad i sl...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.