Nautika opšta... > Nautički priručnik

Upotreba GPS uređaja na vodi

<< < (2/51) > >>

DuleN:
Terca
Zahvaljujem se na odgovoru.

Nidza:
Imam samo jedno pitanje, ako izuzmem ovo sto zelimo i sto nam se svidja zbog sprudova i dubina na Dunavu, da li svi u stvari gledate druge aplikacije u odnosu na OpenCPN zbog toga sto mogu na Android-u ili za recimo Navionics mislite da je trenutno bolji bez obzira na operativni sistem?

STG:

--- Citat: Nidza  20, 09, 2017, 17:57:59 posle podne ---Imam samo jedno pitanje, ako izuzmem ovo sto zelimo i sto nam se svidja zbog sprudova i dubina na Dunavu, da li svi u stvari gledate druge aplikacije u odnosu na OpenCPN zbog toga sto mogu na Android-u ili za recimo Navionics mislite da je trenutno bolji bez obzira na operativni sistem?

--- Kraj citata ---
Rekao bih da je OpenCpn na Android platformi teska budalastina. Previse falinki,komplikovano ucitavanje karata, tesko da i malo radi bez problema, dok na Windows OS radi bez greske, zaista.
Koristim ga oko 6 godina ili malo vise i nemam zamerki.

Danas sam na mobilni telefon svukao Navionics i za sada je preuzimanje karata vise nego jednostavno, a dosao sam do polovine Majne.
Nadam se da ce raditi bez vecih problema.

Terca:

--- Citat: STG  20, 09, 2017, 18:23:18 posle podne ---
--- Citat: Nidza  20, 09, 2017, 17:57:59 posle podne ---Imam samo jedno pitanje, ako izuzmem ovo sto zelimo i sto nam se svidja zbog sprudova i dubina na Dunavu, da li svi u stvari gledate druge aplikacije u odnosu na OpenCPN zbog toga sto mogu na Android-u ili za recimo Navionics mislite da je trenutno bolji bez obzira na operativni sistem?

--- Kraj citata ---
Rekao bih da je OpenCpn na Android platformi teska budalastina. Previse falinki,komplikovano ucitavanje karata, tesko da i malo radi bez problema, dok na Windows OS radi bez greske, zaista.
Koristim ga oko 6 godina ili malo vise i nemam zamerki.

Danas sam na mobilni telefon svukao Navionics i za sada je preuzimanje karata vise nego jednostavno, a dosao sam do polovine Majne.
Nadam se da ce raditi bez vecih problema.

--- Kraj citata ---

Operativni sistem bi trebalo da je transparentan za nautičara, nije to u pitanju.
Open CPN je skroz dobar softver, razvijaju ga kao open source entuzijasti jedriličari, i fokusirani su na najpre na Linux pa i na Win... i to sve radi lepo, ima karata, bar za Dunav, tj možeš da ih osvežiš čim Plovut (i naš i komšijski) objave nove mape, ne moraš da čekaš da Navionics ponudi upgrade, osim toga može da se integriše AIS i svašta nešto, i mnogo takvih prednosti. I naravno, legalno je besplatan.

Razlog da se gledaju druga rešenja je da ti za OpenCPN treba recimo laptop (jer kako smo rekli android OpenCPN još uvek nije nizašta), a to je kabasto makar i da je netbuk 10", troši struje više od frižidera, diže se beskonačno dugo, moraš da mu dodaš GPS, idealno i da mu rešiš connectivity... naravno da postoje mašine koje nisu takve ali onda već koštaju približno pravoj opremi... I naravno ove probleme vide korisnici kojima lađa nije velika kao kuća ;)

Kod handheld uređaja (androidi ili IOS, čak i win, svejedno) sve to je koncepcijski već rešeno, svučeš apk i mape i gotovo, a hardver si već kupio i preplatio (jer ako ti treba samo za telefoniranje to može i za 10 evra, ne mora da bude smart), staviš u džep igraš se i na lađi i kod kuće (opet ako ti lađa nije kuća)...

Ako ciljaš upotrebu za jedrenje, recimo čarter u Grčkoj, onda se ova druga varijanta pokazala za sada kao bolja, zbog mapa i zbog komfora u kokpitu na iznajmljenoj jedrilici... ne mora da važi baš u svakom slučaju.
Ogromna prednost navionicsa su i tzv community edits, tj sadržaj koji korisnici kače i razmenjuju, i koji je interesantan jer su to iskustva i beleške iz plovidbe ljudi poput tebe, neka zamena za "brain pickup", razmenu iskustava uz čašicu razgovora što je omiljena praksa nautičara... a opet na Dunavu kod nas toga ima malo, i navionics se na koristi, a i skromno se plovi, i čak ni na ovim forumima nema takve prepiske.

Možda je najbolja varijanta da se skrka neki mali embedded uerđaj, recimo RaspberryPI, da na njemu trči Linux i OpenCPN i da se zakaci neki lepi 7-10" IPs touch screen, pa i da se ugradi u konzolu. Možda je to prava zabava za zimske dane. A onda sledeće zime podići i neki infotainment...

zankiki:
Potrošnja laptopa jeste velika (cca 3.5A) ali to i nije neki problem pošto nam mape uglavnom trebaju dok plovimo, a dok plovimo radi motor koji proizvodi struju......

Kakva su tvoja iskustva sa android uređajima, recimo tablet ili nešto slično, a što se tiče preciznosti gps antene?
Moja su prilično loša, recimo dok sam u mirovanju tablet me baca po 20-50 metara levo desno iako ne mičem. Čak mi posle par sati mirovanja piše da sam prešao 5-6km. To mi se na laptopu sa externim gps-om ne događa nikad.

U tablete se baš slabo razumem, možda i za njih postoji externi gos reciever?

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju