Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90165 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #30 poslato: 25, 09, 2017, 14:51:30 posle podne »
Ajd da opet pokušam:
I kad smo već kod teoretisnja, da li je iko čuo za SW ili uređaj, ploter, šta god, koji osim COG (course over ground) i SOG (speed over ground)  (i integrisano sa drugom opremom SOW- over water) prikazuje i podatak tipa "speed over route" ili "speed over waterway"...?

A evo i da probam da dodatno zagolicam maštu:
Kada smo kod orijentacije na reci, npr. od Novog sada do B. Palanke ima nekih 42km plovnog puta, to svi znaju. Koliko je to zapravo kilometara, makar po osovini plovnog puta, i kako je određena stacionaža, da li to iko zna?
Evo primera, obratite pažnju koliko je velik kilometar, 1261-1262 a koliko 1262-1263...

I onda, kad neko zaplovi za Bačku Palanku, kako on izračuna kada će da stigne? Ako zanemarino brzinu vode, jel se brže plovi na 1261 nego na 1262 km? Koliku grešku unosi GPS na ovakvoj karti?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #31 poslato: 25, 09, 2017, 14:57:25 posle podne »
Ma sada kada sam podesio opencpn da mi prikazuje mape sa onim linijama i prelazima ni ne treba mi ništa drugo, samo teoretišem...
A doduše, uvek me kopka crv da probam nešto novo, da vidim kako bi radilo.

Dve stvari nisam uspeo da namestim u OpenCpn:

1. Da mi prikazuje dubine na samoj karti, na netu sam video da može (opcija depth soundings)
2. Da li postoji opcija da se unese promena vodostaja (u navionics-ovom boating-u postoji i prilično je zgodno)

Često se šunjam i provlačim po raznim plićacima i prolazima, a čamac mi definitivno nema korito za to, pa su mi dobre karte prilično vredne.

Što se tiče tvog pitanja, ako ima 42km, onda računam da mi je prosečna brzina 7, i da mi treba 6 sati. Za 6 sati mi treba 6*3,5=21litra benzina, zato naspem 50 litara i krenem rano ujutru pa ću stići  sajkaca

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #32 poslato: 25, 09, 2017, 14:58:56 posle podne »
Takođe, po gps-u bi na pređenih 42 km Dunava imao verovatno oko 40, jer svi mi malo sečemo krivine.......

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #33 poslato: 25, 09, 2017, 23:54:55 posle podne »
Koaksijalni kabl ili usb i zasto?

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #34 poslato: 26, 09, 2017, 08:18:15 pre podne »
Evo, od sinoć, sat i nešto, oblačno, kiša pada, znači ne može gore...
Brod se sa GSTAR-om nije pomerio ništa, a kada se pogleda log, vidi se samo jedno pomeranje za sat vremena i to za neki mizeriju.....
Nisam imao kako da prebacim slike sa kompa, ali sam slikao ekran... Vidi se u svakom slučaju dovoljno.


Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #35 poslato: 26, 09, 2017, 10:00:06 pre podne »
okej.

Po prikaazu na ekranu vidim da je brod pomeren za 0,01km što mu dođe 10m a što je 5-10 puta više nego što si utvrdio na ženinom telefonu kad šetaš oko kuće, ili čak 20 puta dok stojiš... A vidim i da sprava pomeraje manje od dve decimale, tj 10 metara, i ne beleži... (ne kažem sad da treba ženi da otmeš telefon).

No, preskočimo sad to... recimo da si prebrinuo izbor optimalnog GPS prijemnika. To ti onda nalaže verovatno upotrebu OpenCpn, što je stvarno dobar izbor... postoji još jedno rešenje za preklapanje mapa preko satelitskih snimaka. Pogledaj ovo: http://www.gdayii.ca/ , možeš preko bilo kojeg foto snimka ubaciti layer sa ENC...

Pa recimo, ako uradiš interesantnu okolinu po Dunavu okolo nas, nadam se da ćeš kreirane mape učiniti javno dostupnim, ili bar meni dostupnim da se poigram...  sajkaca
Možeš da preklopiš karte i preko situacionih snimaka kritičnih sektora za plovidbu, http://www.plovput.rs/file/plovidbeni-bilten/situacije/futog.pdf

Promena vodostaja nije podržana u opencpn, koliko se sećam to postoji u SeeMyENC.

I onda opet da se vrnemo na upotrebu GPS, znamo sad da su zvanični orijentiri postavljani ne baš egzaktno, da su kilometraske oznake postavljene "tamo gde je zgodno i mogu se održavati", znamo da kilometar može da varira i po par stotina metara, kad isplovljavamo iz Dunavca znamo svi "na koju stranu je Begeč"... Za šta se tačno koristi GPS, posebno zbog čega je važna preciznost do u metar (recimo Anchor Watch, obeležavanje mesta za pecanje, šta tačno)?

Dok čekam odgovore, pretpostavljam da se većinski GPS koristi za merenje brzine:
I ajde novo pitanje za razgibavanje mozga, ko voli: do Palanke 42 km uzvodno, ti gariš 7km direkt uzvodno (SOG što pokazuje GPS), i stižeš za 6 sati.
Recimo voda je 4km/h lađa 11km/h.
Ali ako usmeriš lađu pod 30-40 stepeni u odnosu na plovni put (prema levoj pa prema desnoj obali naizmenično) , ići ćeš i dalje uzvodno, i to recimo nekih skoro 9 km SOG, probaj. Jel to znači da ćeš stići za 4,66 sati?
Čak i ako pomnožiš svoju SOG sa kosinusom 30, dobićeš preko onih 7 km/h... Da li to znači da ćeš brže stići u Palanku?

Odgovom nije težak kao ni objašnjenje za svakoga ko je makar malo pazio na fizici u osnovnoj školi... ali je suštinsko pitanje: gde se to vidi na GPS-ovima koje koristimo, ako pričamo o brzini?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #36 poslato: 26, 09, 2017, 10:26:18 pre podne »
*info*
Tema izdvojena iz one o mapama Dunava i Tise u "Upotreba GPS uređaja na vodi"
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #37 poslato: 26, 09, 2017, 10:46:02 pre podne »
Ulazimo preduboko u ovo, ali nema veze, zanimljivo je.

Tamo je zaokruženo na 0,01km, ali pređeni put je u stvari 5,55 metara - razmak izmežu dve latitude je oko 111km, znači 45.233333 - 45.233283 = 0,00005 * 111 = 0,00555km, ili 5,55 metara.

Dalje, bez namere da nekoga ubeđujem u bilo šta, ili da je ovo moje najbolje, u mirovanju su se i na ženinom telefonu, kao i kod tebe javljala ta sitna pomeranja, kojih ovde nema. Na kraju krajeva, ona su toliko minimalna da možemo zaključiti i da su nebitna, bar za ovo za što nama treba. Ipak, mislim da bi se u tim pomeranjima na ženinom telefonu za sat vremena koliko sam na brodu merio, nakupilo dosta više od 5.55 metara. Za telefon sam rekao da mi promašuje trenutnu poziciju za par metara, ali se u mirovanju stalno pomerao tamo-vamo.

Ako mogu da kažem subjektivni utisak, više mi se dopada kako radi GSTAR nego GPS u telefonu, ali su u pitanju nijanse. Sa druge strane mi se kod navioncs-a dopada opcija promene vodostaja, kao i to što prikazuje dubine na ekranu (ova poslednja opcija postoji i u open cpn, ali nisam uspeo da je namestim)

Zaključak - externi gps prijemnik za laptop je za naše potrebe dobar koliko i GPS u nekom kvalitetnom telefonu ili tabletu.

Što se tiče tvog pitanja, ako usmerimo brod van plovnog puta, dobijamo na brzini, ali samim tim biramo i duži put. Sa druge strane, ići ćemo 9 km/h, ali više ne UZVODNO, nego jednim delom i POPREKO.

Naravno da se na GPS-u ne vidi... Jedino što je pouzdano je da zapišemo vreme kada smo krenulu i kada smo stigli  sajkaca

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #38 poslato: 26, 09, 2017, 16:22:01 posle podne »
Hajde filosofi ko ce od vas poznavaoca za novcanu nadoknadu da mi sve sto je potrebno utera u lap top a ja ko gospodin covek da samo ukljucim a da sve radi - jednog dana kada mi majstori zavrse brod

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #39 poslato: 26, 09, 2017, 17:10:10 posle podne »
Hajde filosofi ko ce od vas poznavaoca za novcanu nadoknadu da mi sve sto je potrebno utera u lap top a ja ko gospodin covek da samo ukljucim a da sve radi - jednog dana kada mi majstori zavrse brod


Пошто се у ове ствари разумем "к'о Марица у ..." мудро сам ћутао, чекајући да све напишете па да онда ја поставим то питање које је поставио Брокер.
То је оно што нама треба.

Али лепо је прочитати све ове ствари. Можда и не разумемо увек све али кад знамо да постоји неко кога можемо питати, све је много лакше. Хвала вам што сте ово поделили с нама.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #40 poslato: 26, 09, 2017, 17:59:36 posle podne »
Hajde filosofi ko ce od vas poznavaoca za novcanu nadoknadu da mi sve sto je potrebno utera u lap top a ja ko gospodin covek da samo ukljucim a da sve radi - jednog dana kada mi majstori zavrse brod


Пошто се у ове ствари разумем "к'о Марица у ..." мудро сам ћутао, чекајући да све напишете па да онда ја поставим то питање које је поставио Брокер.
То је оно што нама треба.

Али лепо је прочитати све ове ствари. Можда и не разумемо увек све али кад знамо да постоји неко кога можемо питати, све је много лакше. Хвала вам што сте ово поделили с нама.
Mozes i sam, nemoj biti lenj.
Pazari neku antenu, svuci OpenCPN i polako. Ladja svakako nece skoro... lol

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #41 poslato: 26, 09, 2017, 19:08:00 posle podne »
Nasao sam skoro jedan gpsmap 421 u beomarinu po bezobraznoj ceni i to bez karte. Ponudim im lepo fer cenu koja je u startu veca nego sto to sada vredi i oni nece da prodaju. Mislim da je 421 kod njih 47000 rsd i to bez perinih karata koje su oko 10000 rsd. To je model bez sonara, model star vise od 10 godina a cena ko tada. Cujem da je sada moguce ubaciti u lowarance karte plov puta pa je sada to izgleda i najbolja varijanta ako se ide na namenski uredjaj. Doduse dok mi brod ne bude gotov sto kaze Gorance mozda ce se gps ugradjivati direkt u mali mozak a brodovi leteti

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #42 poslato: 26, 09, 2017, 21:34:30 posle podne »
Ako se odlučiš na laptop i gps reciever javljam se da ti odradim sve što treba... Tvoje je da obezbediš pivo za dok radimo... Nema tu mnogo posla...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #43 poslato: 26, 09, 2017, 22:20:55 posle podne »
Pogledaj ovo: http://www.gdayii.ca/ , možeš preko bilo kojeg foto snimka ubaciti layer sa ENC...

Sada sam pogledao ovo... Ala ću da se igram sa time na zimu  jh

Thanks for the tip

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #44 poslato: 27, 09, 2017, 12:23:08 posle podne »
Ulazimo preduboko u ovo, ali nema veze, zanimljivo je.


Pa da.. bolje je da tranjasamo o ovome nego o evropskoj uniji...

Tamo je zaokruženo na 0,01km, ali pređeni put je u stvari 5,55 metara - razmak izmežu dve latitude je oko 111km, znači 45.233333 - 45.233283 = 0,00005 * 111 = 0,00555km, ili 5,55 metara.

Dalje, bez namere da nekoga ubeđujem u bilo šta, ili da je ovo moje najbolje, u mirovanju su se i na ženinom telefonu, kao i kod tebe javljala ta sitna pomeranja, kojih ovde nema. Na kraju krajeva, ona su toliko minimalna da možemo zaključiti i da su nebitna, bar za ovo za što nama treba. Ipak, mislim da bi se u tim pomeranjima na ženinom telefonu za sat vremena koliko sam na brodu merio, nakupilo dosta više od 5.55 metara. Za telefon sam rekao da mi promašuje trenutnu poziciju za par metara, ali se u mirovanju stalno pomerao tamo-vamo.

Ako mogu da kažem subjektivni utisak, više mi se dopada kako radi GSTAR nego GPS u telefonu, ali su u pitanju nijanse. Sa druge strane mi se kod navioncs-a dopada opcija promene vodostaja, kao i to što prikazuje dubine na ekranu (ova poslednja opcija postoji i u open cpn, ali nisam uspeo da je namestim)

Zaključak - externi gps prijemnik za laptop je za naše potrebe dobar koliko i GPS u nekom kvalitetnom telefonu ili tabletu.
E bravo, upravo to sam i pokušao da objasnim, sve je to subjektivno... suštinski izbor zavisi od toga kakvu lađu imaš i kao voliš da se igraš (i naravno nije stvar ubeđivanja, ja imam sve te igračke i naizmenično se ravnopravno igram sa njima, i to je uglavnom razlog zašto ih imam)

Evo da sad turim i jednu slikicu sa real-time AIS preko opencpn, a to je svakako u korist laptopa, trenutno to na telefonu nije moguće lako i jeftino (a da zanermarimo da li je neophodno  sajkaca )

Što se tiče tvog pitanja, ako usmerimo brod van plovnog puta, dobijamo na brzini, ali samim tim biramo i duži put. Sa druge strane, ići ćemo 9 km/h, ali više ne UZVODNO, nego jednim delom i POPREKO.

Naravno da se na GPS-u ne vidi... Jedino što je pouzdano je da zapišemo vreme kada smo krenulu i kada smo stigli  sajkaca

Pa sad, znam na šta misliš, tačno je ali to nije 100% precizna formulacija (detaljno objašnjenje možda negde na pesku), a ako se tako formuliše onda se izostavi činjenica da kada brod okreneš pod 30 stepeni u odnosu na vodotok, pri tim brzinama, on će se kretati recimo pod oko 45 stepeni u odnosu na vodotok (slaganje vektora, brzine vode i broda više nisu kolinearne...).
E onda, osovina plovnog puta puta i granice su  zamišljene linije koje omogućavaju da ispod bude dovoljne dubine, da put bude dovoljno širok i da radijusi budu dovoljno veliki spram kategorije plovnog puta, tj da onakvi i onoliki brodovi i sastavi mogu da plove... I onda taj put ne prati baš kretanje vode niti samu maticu, nego je veoma gruba aproksimacija, i onda ako malom sporom lađom na brzom dunavu slepo pratiš osovinu plovnog puta  projektovanog spram 300 metarskog konvoja  bespotrebno ploviš u šreh...
Zato sam i pitao ono prvo pitanje, ni jedan trenutno raspoloživi sistem nema te podatke i ne optimizuje to mašinski, nego je još uvek na skiperu-čamdžiji-kapetanu da izabere optimalan način plovidbe.

I naravno, ovo je palamuđenje kao i ona tema o pajsovanju... nekome je to interesantana zanimacija (recimo meni) a dosta ljudi opravdano i ne može da prepozna čemu sve to, npr svi koji plove po stajaćicama, po kanalima, Savi, Tisi, Dunavu ispod malih voda, svi koji imaju čamce od 300 kg i okačenih 50 konja, oni koji plovidbu ograniče na sat vremena popodne na iznad 30 celzijusovih... svako od nas ima svoje ludilo, i iako svi imamo neke čamce uglavnom su nam hobiji potpuno različiti
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.