Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90162 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #15 poslato: 24, 09, 2017, 15:45:15 posle podne »
Evo slike od sinoć, vezan za obalu. Na telefonu navionics boating.
Za 5 minuta prošetao me je preko 100 metara gore dole, na momente je javljao da plovim 10 km/h.
Za to vreme GSTAR-IV na laptopu drži poziciju i ne miče, otvarao sam google earth i po poziciji stabala na obali rekao bih da nije promašio ništa, ali neka bude da možda jeste metar - dva.

Probavao sam ovo na nekoliko telefona i tableta, i uvek ovako brlja. Zato sam i pitao da li ima veze kakva je antena (prijemnik) ili slično.
Takođe, pri plovidbi, na telefonu mi javlja da idem čas 5, čas 10 na sat, dok laptop radi odlično.........




Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #16 poslato: 24, 09, 2017, 17:22:10 posle podne »
Ovaj GSTAR mi stoji u brodu pored laptopa ispod tvrdog krova i ne greši.
Telefon je bio na platformi, znači bez prepreka, ponegde neki oblak ali su se videle zvezde uglavnom, i promašivao je preko 100 metara.

Ja bih možda i voleo imati neki tablet sa navionics-om, ali kad bih mogao da budem siguran da će biti precizan koliko i laptop sa GSTAR-om.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #17 poslato: 24, 09, 2017, 18:33:25 posle podne »
...Rekao bih da je OpenCpn na Android platformi teska budalastina. Previse falinki,komplikovano ucitavanje karata, tesko da i malo radi bez problema, dok na Windows OS radi bez greske, zaista...

Na mom telefonu OpenCpn radi savršeno. Imam i odštampanu kartu Dunava, upoređivao sam kote prilikom plovidbe, bez greške.
Problem mi predstavlja jača magla, GPS odziv bio je prilično slab pa je i ažuriranje pozicije kasnilo.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #18 poslato: 24, 09, 2017, 18:51:03 posle podne »
Imaš sreće... Ja probao na nekoliko telefona (inastalirao i drugarima), nema šanse da radi preko par minuta i ne zakuca...
Instalirao sam navionics, i za android je definitivno zakon!

BTW, mislim da ova GSTAR što imam, svu elektroniku nosi u sebi, a povezana je USB kabelom.... Bitno je da preko USB-a dobija i napajanje...

Na mreži Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #19 poslato: 24, 09, 2017, 19:00:00 posle podne »
Mislim da zavisi od gps prijemnika u samom telefonu. Neki telefoni podrzavaju osim standardnih sistema, i ruske satelite(Glonas), i takav prijemnik imam na nekom svom windows phone-u. Mogu ti reci da jako brzo uhvati signal, i da je veoma precizan. Nema tog skakanja brzina, ili da ti stojis a da brzina varira. Mozda je u tome fora kad su mobilni telefoni i tableti u pitanju  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #20 poslato: 24, 09, 2017, 20:13:24 posle podne »
Definitivno je do uređaja. Ne verujem da ovolike greške mogu biti samo do software-a koji pegla greške, ovde je verujem problem u kvalitetu samog GPS prijemnika.

Prva slika je sa mog kineskog telefona, druga je se ženinog Samsung-a.
Izašao sam iz kuće i prošetao uz kuću. Samsung greši 1-2-3 metra, a dok stojim miče možda pola metra tamo-vamo (po jedan pixel na telefonu).
Za moj telefon slika sve govori.
Spoljna antena na laptopu, koju imam na čamcu, ne greši ni tih par metara, sada sam siguran.




Na mreži Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #21 poslato: 24, 09, 2017, 21:34:13 posle podne »
Auh, bas ga seta  sajkaca

Ma ima sigurno razlike, skoro sam nabavljao neke senzore za Arduino... Imam u planu da napravim brzinomer sa malim displejem preko Arduina, gps senzora i oled displeja. Cene gps senzora varijaru od nekoliko dolara, do 20 dolara, tako da razlike u kvalitetu i preciznosti samog senzora sigurno ima.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #22 poslato: 24, 09, 2017, 21:40:23 posle podne »
I ja mislim da je do telefona. Ja moj kupio pre 2-3 godine u Mađarskoj i fercera sve bez greške, žena i deca svi ovde uzeli na one ugovore i svi do sada imali reklamacije/servise/zamene.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #23 poslato: 25, 09, 2017, 09:33:42 pre podne »
I ja mislim da je do telefona. Ja moj kupio pre 2-3 godine u Mađarskoj i fercera sve bez greške, žena i deca svi ovde uzeli na one ugovore i svi do sada imali reklamacije/servise/zamene.
Nisam siguran da je sve bas do toga na kom trzistu kupljen telefon, vec da je do marke samog aparata...
Koristio sam neke koji su namenjeni trzistima zapadne Evrope i kvarili su se jednako kao i ovi kupljeni kod nas.
Bitna stvar u celoj prici jeste garancija, jer sasvim sigurno necu otici u Belgiju samo radi reklamacije, dok cu kod nas brzo prosetati do operatera.
Stvar izbora...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #24 poslato: 25, 09, 2017, 11:54:35 pre podne »
Ufffff, bre...

GSTAR IV sa slike NIJE ANTENA, to je prijemnik, a ima i antenu u sebi, kao vodove na štampanoj pločici, ZNAČI INTERNU ANTENU, i ima SoC (System on Chip) sa procesorom, internom memorijom, filtrima i još štačim drugim... on je USB periferija računara... u internoj fleš memoriji ima uprogramiran firmver (od engl. firmware) koji se izvršava na tom lokalnom procesoru, radi ono što sam pisao gore, i na USB izbacuje koordinate, potpuno digitalno, kakvi crni koaksijalni kablovi...

Slično prethodnom, u svakom telefonu postoji ista stvar, čak su kod savremenih telefona (a svi su takvi jer ih menjate na par godina) bolji, napredni prijemnici, opet sa firmverima koji rade sve bolje i sve više stavri (jer oni peglaju greške i ograničenja tehnologije).
Budući da za krajnjeg korisnika-laika to nije vidljivo, on ima puno pravo da kaže, greška je do uređaja, on i ne vidi sve firmere, softvere, drajvere koji trče u samoj spravi (zato se takve sprave i zovu embedded računari...).

Aplikacije višeg nivoa (znači NE drajveri, firmveri u lokalnim procesorima, sw interfesi ka periferijama... nego NPR, OpenCPN, Navionics) mogu dodatno da porave stvar, a i ne moraju (one ublažavaju prikaz).

U slučaju Zankikijevog telefona, u pitanju je GPS džaburika na kineskoj kopiji nekog telefona... da, na tržištu postoje kineski telefoni koji veoma podsećaju na prave uređaje, na prave operativne sisteme... i značajno su jeftiniji jer ipak hardver i softver nisu pravi..., što se u dobrom delu upotrebe čak i ne primeti.
Slike koje su okačene pokazuju da sam GPS prijemnik tu ne radi kako treba (opet, on prima sve potrebne signale, imate aplikacije koje vam govore o vidljivosti satelita...) ali u kineski firmver verovatno nije uključeno eliminisanje grešaka, ili sama HW filtracija signala nije kako treba (i to je jedan od razloga za dobru cenu). Taj slučaj nije korektan za poređenje, treba upoređivati "normalne " telefone iz radnje.

Na slikama sa Samsungovog telefona se vidi da taj GPS prijemnik radi kako treba, a piksel vamo-namo je u opsegu očekivanih rezultata, čak i više od toga. Od interesa bi bilo da se pogleda da li GPS sa kineskog telefona i u kretanju, tj vožnji skače i skreće po 100 metara, da ustanovimo da li je u pitanju baš baš hw ili nepoznavanje algoritama od strane drugova kineskih programera...
Takođe, od interesa bi bilo i da se uradi screenshot sa trackingom mirovanja laptopa sa eksternim GPS prijemnikom... pa uporediti, teorija kaže da bi trebalo da se dobije ista stvar.

Evo juče sam uključio jedan tablet na sat ipo na privezanom čamcu, možete videti kolika je greška, čamac se ne pomera više od pola metra zbog talasa ili vetra, u kokpitu, ispod metalnog krova, kako god... a za referencu, dužina pontona za privez je 54m. I to je sasvim korektan rezultat. Zapravo estimacija ovakve greške bi bila važna kod Anchor-wathc aplikacija, za "ploter" je besmislena.


I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #25 poslato: 25, 09, 2017, 12:05:05 posle podne »
ONDA DALJE (iako sad već ozbiljno odstupam od želje da se ne udubljujem u objašnjavanja, nemoguće je sve to upucati na forum, raznolikim ljudima po znanjima):
Postoji dve android aplikacije OpenCpn... prva je bespaltna i nije podržana od same ekipe OpenCpn, i nema budućnost jer je pretamburana sa Linux verzije "bez dubljeg razumevanja" a ako pošaljete pitanje ka supportu OpenCpn oni vam odgovore "e pa neka vam pomogne onaj ko vam je to uvalio....", mislim da je bio i spor oko korišćenja imena jer izgleda nije sve dobro bilo zaštićeno...

Druga se plaća 10-tak dolara i na početku je razvoja, ima pred sobom perspektivu, ali o tom potom. Ako budem ikad imao vremena da to probam javiću svoje utiske.

I ONDA JOŠ DALJE: ne prave se telefoni za srpsko tržište (ni "bolji" ni "gori"), ono je suviše malo (čitaj neinteresantno) za takve stvari, a i po propisima se ne razlikuje od evropske okoline. Ono što se kod nas radi-mora raditi, lokalizuje se softver (i to onaj višeg nivoa) da biste imali menije na srpskom, bolje razumeli upotrebu, zaključavaju se parametri mreže da bi telefon jeftinije kupljen u nekom dataplanu i ostao platforma za kupovinu servisa, i eventualno se dodaju aplikacije tipa "moj telenor" i slično...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #26 poslato: 25, 09, 2017, 12:40:09 posle podne »
I ONDA JOŠ DALJE: ne prave se telefoni za srpsko tržište (ni "bolji" ni "gori"), ono je suviše malo (čitaj neinteresantno) za takve stvari, a i po propisima se ne razlikuje od evropske okoline...

Srbija je deponija za proizvode EU
http://www.politika.rs/sr/clanak/385710/Papovic-Srbija-je-deponija-za-proizvode-EU

Doduše, ovde se ne pominje tehnika ali ako se tako radi a što bi Kinezi bili bolji.

Pre 20god. bio sam u biznisu sa kompjuterskim komponentama i sećam se da je iz moje firme par ljudi otputovalo (po zadatku) u Kinu da poseti fabriku procesora gde smo iste nabavljali. Proveli su ih kroz proizvodnju a zapelo je na kontroli kvaliteta, naime procesori se proizvode u uslovima apsolutne čistoće ali se desi tu i tamo da se omane i onda na kontroli "štucaju". Nije to bilo ništa strašno, samo ponekad zabaguju ali kao takvi nisu mogli na Evropsko ili Američko tržište. E takve procesore su odvajali za tržište Istočne Evrope, Afriku itd. i nudili ih po značajno manjoj ceni.
Prosečan korisnik pripisao bi problem operativnom sistemu ili softveru, ionako tu stalno izlaze neke zakrpe i lako je problem svaliti na njih.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #27 poslato: 25, 09, 2017, 13:20:23 posle podne »
Idem večeras na čamac pa ću uključiti laptop da snima dok ja radim enterijer....

BTW, kada se recimo vozim kolima, navigacija radi odlično, koristio sam je mnogo puta i nema problema. Problem se javlja pri manjim brzinama.

BTW2, ovakve probleme sam ranije imao sa NOKIA telefonom, kao i sa 2 tableta na kojima sam probao. Bilo je manje izraženo (šetao je okolo oko 30-40 metara, ne 100), ali je problem postaoja. Zato sam bio nepoverljiv prema tabletima i telefonima.

BTW3, i sad recimo odlučim da kupim 10" tablet za brod, kako da znam da će mi GPS raditi zadovoljavajuće?

Na mreži Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #28 poslato: 25, 09, 2017, 13:56:35 posle podne »
Da, to jeste nezgodno, ako nemas neciji tablet da probas. Mozda bi trebao da gledas na specifikacijama da GPS podrzava sto vise gps sistema.
Na Samsung Galaxy Tab S3 stoji ovako:
GPS:   Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO

dok na nekom drugom, npr Asus Zenpad 3S 10 Z500KL pise ovako:
GPS:   Yes, GLONASS

Pretpostavljam da sto vise sistema podrzava, pre ce doci do signala i sama lokacija ce biti preciznije odredjena.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #29 poslato: 25, 09, 2017, 14:27:48 posle podne »
Idem večeras na čamac pa ću uključiti laptop da snima dok ja radim enterijer....

BTW, kada se recimo vozim kolima, navigacija radi odlično, koristio sam je mnogo puta i nema problema. Problem se javlja pri manjim brzinama.

BTW2, ovakve probleme sam ranije imao sa NOKIA telefonom, kao i sa 2 tableta na kojima sam probao. Bilo je manje izraženo (šetao je okolo oko 30-40 metara, ne 100), ali je problem postaoja. Zato sam bio nepoverljiv prema tabletima i telefonima.

BTW3, i sad recimo odlučim da kupim 10" tablet za brod, kako da znam da će mi GPS raditi zadovoljavajuće?

da je neko bolje vreme i da si ponudio neki provijant, moglo se organizovati da dobiješ još neki mobilni tel., automobilsku navigaciju, noviju, i stariju sa sve eksternom antenom, npr. tablet, ili možda čak i neki ploter... pa da možeš da porediš taj jedan slučaj: šetanje pozicije u mirovanju, i to je zgodno da se stekne osećaj šta vidiš a šta ne na ekranu.

pa onda: BTW i BTW2, baš o tome sam i govorio, očigledno je da taj "corner case" nije pokriven a da je dobrano izdebagovano za vožnju automobilom, jer je prvo pitanje "za šta ti zapravo treba taj GPS".

BTW3, isto kao i kad si opremao laptop, ili si kupio nasumice pa kom opanci kom obojci, ili si pozajmio pa probao, ili si video od nekog... i onog momenta kada si bio zadovoljan, sprava ti je prirasla srcu.

Obrati paznju: nije ovde cilj da te neko navede da kupuješ tablet, daleko bilo...na primer već sam napisao da je za mene najbolja stvar što telefon (tablet) već imam (hardver je tu, fali da se svuče apk...) i da je rešenje konkurentno, (a imam i druge igračke da mogu da poredim), čak ima i prednosti, a u zavisnosti od same upotrebe ima i mana (a sve to je bilo u onom odgovoru na Nidžino pitanje "zašto bre taj android?", a i nismo svi isti, niti plovimo isto niti na istim čamcima).

A onda bi bilo dobro izbistriti temu: za šta tačno se na reci koristi GPS? Pitao bih i za more ali ovde nema puno morskih...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.