Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90159 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #135 poslato: 11, 12, 2017, 17:59:36 posle podne »
To nije problem, postoje power otg konfekcijske kombinacije i onda se i tel i daisy napajaju spolja, a daisy vuče mizernu struju (reda 20mA).

Problem je da se verifikuje da li daisy radi sa onom džabe verzijom opencpn (što mogu ja i biće za dan dva) i ako ne da li će da radi sa onom pravom od 10usd (a i to bih možda mogao da se poigram)
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #136 poslato: 11, 12, 2017, 18:14:23 posle podne »
Terca  114 llll

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #137 poslato: 11, 12, 2017, 19:58:55 posle podne »
Terca posto si najupuceniji, od cega najvise zavisi domet. Danas sam bio na dunavu i otprilike neki maximalni domet mi je malo vise od 4.5km. Cudno mi je posto od kuce, kroz zgrade imam nesto malo manji domet pa sam ocekivao malo veci.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #138 poslato: 12, 12, 2017, 16:33:41 posle podne »
AIS je primer radiokomunikacija u VHF opsegu i važe opštra pravila... u tom opsegu je prostiranje talasa prostorno (tj pravolinijski po optičkoj putanji) smatra se da je atmosferski šum mali a industrijski zna da bude značajan. Teroretski domet je ograničen zonom optičke vidljivosti (zapravio ima i termin radio vidljivosti ali da ne preterujemo sad) ali o tim idealnim uslovima možemo pričati samo za slučaj na moru... i ne treba da upoređuješ svoje rezultate sa onim što možeš naći na internetu, jer je većina sjajnih rezultata dobijena podizanjem antene na jarbol jedrilice, u tihoj okolini na moru.
Npr. i kod nas je infrastruktura plovputa podignuta npr. na Iriški venac (i ja hvatam taj AIS cilj kao base station). Na domet utiče i gužva u spektru, jer kad ima puno brodova mesto otpravljaju jedan preko drugog i veliki je broj pogrešno primljenih telegrama (iako realno ovde nema takve gužve), a i druga zračenja od svega što je "radio" po malo prljaju spektar.

Domet kao i uvek zavisi od:
- snage predajnika i kvaliteta antene na predaji (na to ne možeš da utičeš).
- šuma i zagađenja etra u opsegu koi koristiš (na to ne možeš da utičeš).
- osetljivost prijemnika (ni na to zapravo ne možeš da utičeš ako se ograničiš na low cost prijem sa TV donglicom)
- fizičkih prepreka (zgrade, planine, šume, obale, litice, šta god)

A možeš da utičeš na
- selektivnost prijemnika tako što eventualno dodaš neki mali eksterni uskopojasni filtar na 162MHz
- kvalitet- konstrukciju i trimovanje antene prijemnika
- položaj antene- najpre visinu na koju je postavljena

Postupci su ti i poređani od manje ka više važnom (moje viđenje).

Rezultati na reci će svakako biti značajno gori nego oni "morski", a meni se čini i da nema preterano smisla jako eksperimentisati (sa stanovišta malog nautičara, za radioamatere važi drugačija percepcija stvarnosti) jer pri brzinama brodova koje su uobičajene (a to je plafon oko 20km/h nizvodno za bele lađe u sprintu) i dometom od reda 5km ti njih vidiš na ekranu min. 15  minuta pre nego što dođu do tebe a bude to i preko pola sata ako je samohodka uzvodno ... zatim kad mapu na ploteru skaliraš da vidiš 10 km i više ona već i nije posebno čitljiva osim ako nemaš monitor kao kod kuće, a dobro je pitanje je i na koliko sektora na Dunavu poluprečnici krivina toka omogućavaju da tvoja oprema pokaže pune performanse.

Ako si dobacio 4-5km na vodi, to je puna kapa, pokrio si 10km reke za 8$...
-
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #139 poslato: 12, 12, 2017, 19:47:17 posle podne »
Jes vala razumno zboris, ipak bih voleo da turim to sto kazes taj esterni uskopojasni filter, to mi bas zvuci dobro:) gde da nadjem to i koja je cifra u pitanju okvirno

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #140 poslato: 13, 12, 2017, 10:09:22 pre podne »
Recimo ovo ti treba, mali pasivni filter https://www.tindie.com/products/gpio/ais-receive-band-pass-filter-162-mhz/?pt=ac_prod_search

E sad, tu su cene amerikanske (a zna se da su oni posrnulo potrošačko društvo) i to kvari koncept od "par dolara", a svaki pametniji radioamater ili elektroničar od zanata zna da izračuna i napravi. Obesiću i šemu kad postignem pa ga načini sam, onda ne košta ništa.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #141 poslato: 13, 12, 2017, 10:54:04 pre podne »
Hajde okaci, stvarno mi je sladje da ga napravim nego kupim. Napravio sam nocas jos jednu antenu koja je na testu imala najbolji rezultat, varijanta monopol sa dva radijala po 45 stepeni pa cu bas da probam sa njom http://www.radioforeveryone.com/p/ais-antennas.html?m=1

Van mreže mladjo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 235
  • www.mojaladja.com
    • princesse
  • Brod tip: Mikroplus
  • Marina: nema
  • Veličina: 5 metara
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #142 poslato: 13, 12, 2017, 16:38:36 posle podne »
Hajde okaci, stvarno mi je sladje da ga napravim nego kupim. Napravio sam nocas jos jednu antenu koja je na testu imala najbolji rezultat, varijanta monopol sa dva radijala po 45 stepeni pa cu bas da probam sa njom http://www.radioforeveryone.com/p/ais-antennas.html?m=1
Slatka djabnica,ali u svakom pogledu,a ispadne skuplja.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #143 poslato: 13, 12, 2017, 18:40:07 posle podne »
Recimo ovo ti treba, mali pasivni filter https://www.tindie.com/products/gpio/ais-receive-band-pass-filter-162-mhz/?pt=ac_prod_search

... Obesiću i šemu kad postignem pa ga načini sam, onda ne košta ništa.

Не бих се сложио с тим. Мислим да тад вреди непроцењиво. Само, треба знати како, имати с чим и - хтети!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #144 poslato: 05, 02, 2018, 13:27:57 posle podne »
Jaoj što sam se zezao sa ovim, ne znam kako nisam polupao laptop u zadnja 2 dana....

Bio sam na laptop instalirao win7, namestio AIS preko programa AISDECO2, sve lepo radi (nisam nikako uspeo da nateram onaj plugin za OpenCPN da proradi)... E sad pošto za moj stari HP NC4200 (single core, 2GB ram) ne postoji driver za win7 za grafiku non stop su mi brljale mape pa sam odlučio da se vratim na xp. Opet instalacija windowsa, opet ne radi plugin za opencpn, ali na xp-u sada ne radi ni aisdeco2 za xp (non stop izbacuje neku kernel32.dll grešku......)...

2 dana sam pokušavao to da namestim i nisam uspeo... E sad, pošto sam zajunio da namestim AIS (koji baš i ne znam šta će mi, ali znate svi kako to ide kad uprete u nešto....) imam 3 opcije (bar mislim)... Da čujem i vaše mišljenje:

1. Da poručim daisy AIS, koji je kršteno rešenje i montiram na postojeći laptop

2. Da probam da instaliram linux na ovaj laptop, pa da probam hoće li na njemu proraditi plugin na opencpn ili aisdeco. Kako nikad nisam instalirao linux zanima me koliko je to komplikovano, kakve je situacija sa traženjem drivera (za ovaj laptop na zvaničnom sajtu postoje samo drajveri za winxp, vistu...)... Da li bi to moglo da proradi?

3. Da kupim noviji laptop... To mi je najbezveznija opcija.


Ako ima smisla najbolje je mislim probati 2, a ako ne uspe onda 1.
Mislim da je Terca podizao sve to na linuxu, pa bi mi svaki savet značio.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #145 poslato: 05, 02, 2018, 13:46:04 posle podne »
Probaj navigatrix OS, ali ga stavi na usb i pokreni sistem sa usb-a, čisto da vidiš da li sve radi.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #146 poslato: 05, 02, 2018, 13:53:00 posle podne »
Isto to uradiš i sa Linuxom..  USB boot pa probaj .. praktično nemaš ni instalaciju (za probu, .. ja tako odradio linux pre 3 godine sad ni nemam Windowse više..  stri) ..  thumbup

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #147 poslato: 05, 02, 2018, 14:00:48 posle podne »
Sve je rečeno... Navigatrix jest Linux, samo light distribucija, i s preinstaliranim softverom koji ti treba (a ima čak i šta ti ne treba).

Odeš na http://navigatrix.net/, registruješ se, skineš image i boot disk creator (softver za win kojim napraviš butabilni usb disk ili SD karticu). Samo pratiš instrukcije. To radiš na bilo kom računaru. Posle toga turiš karticu , podigneš mašinu i igraš se, dodaš mape i Open CPN radi... nadam se da si zapamtio broj za kalibracioju DVBT dongle.

Kad i ako ti se sve to dopadne, onda ga instaliraš na hard disk, da radi brže i ne moraš ako želiš da imaš sistem na SD kartici a da čuvaš svoj nepotrebni win...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #148 poslato: 05, 02, 2018, 14:18:21 posle podne »
Koliko sam ja video, imaš u startu instaliran i OpenCPN i joše neke programe(ovo što Terca pominje). Dobra stvar je i što imaš dosta dobre opcije vezane za potrošnju struje, a ako se dobro sećam, možeš čak i da isključiš hard disk ako je sistem pokrenut sa USB-a, ili SD kartice, ali nemoj da me držiš za reč, jer sam to jedan dan probao kod sebe i nisam dugo koristio  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #149 poslato: 05, 02, 2018, 14:23:14 posle podne »
bat file sa kalibracijom aisdeco-a imam na 2 mašine i google drive-u... Just in case  ha

Joj jedva čekam da stignem kući da se igram... Sreća pa je brod kod majstora pa mi je svakako dosadno...