Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90156 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #120 poslato: 20, 11, 2017, 14:20:58 posle podne »
Malo sam se igrao sa GE2KAP... Biće to i bolje



Hajd malo pojasni, sta je ovo onaj plugin opncpn i GE starije verzije ili nesto drugo

Inace da se pohvalim da sam kompletirao jedan lap top koji ce biti namenjen iskljucivo za brod, mali Lenovo thinkpad X220 sa touch screen ekranom 12,5, metalno kuciste, I5 procesor, 8 giga rama, samsungov 250giga SSD. Masina prosto leti kako radi. Upravo mi je stigla iz kine posilka sa usb gps pecurkom a sutra stize jedan RTL-SDR pa se pridruzujem budzenju :)
 

Na mreži zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #121 poslato: 21, 11, 2017, 08:05:50 pre podne »
@Terca: čekaj samo da uspem da prelepim JPG preko ENC mapa plovputa, hoću da zalepim onaj futog.pdf preko ENC-a, nešto me je zezala kalibracija JPG slike, moram se još poigrati sa tim, a ne stižem ovih dana. Kad sve spakujem kako valja šaljem ti  kgk

@broker: ovo su mape plovputa spakovane ispod slike sa GE koje se provide... Bukvalno uz pomoć nekih programa praviš nove mape, vidiš kako se ispod GE provide one linije sa označenim dubinama... Kreću zimski dani pa moramo nečim da se zabavljamo, to je rezevisano za advanced users  sajkaca

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #122 poslato: 23, 11, 2017, 13:48:18 posle podne »
@Terca: čekaj samo da uspem da prelepim JPG preko ENC mapa plovputa, hoću da zalepim onaj futog.pdf preko ENC-a, nešto me je zezala kalibracija JPG slike, moram se još poigrati sa tim, a ne stižem ovih dana. Kad sve spakujem kako valja šaljem ti  kgk

@broker: ovo su mape plovputa spakovane ispod slike sa GE koje se provide... Bukvalno uz pomoć nekih programa praviš nove mape, vidiš kako se ispod GE provide one linije sa označenim dubinama... Kreću zimski dani pa moramo nečim da se zabavljamo, to je rezevisano za advanced users  sajkaca

Zanikiki, svaka cast!
Ovo me bas zanima, tj imam ideju kako fukcionise u praksi, daleko od toga da mogu sve to da savladam/napravim.
Ukoliko ti uspes i voljan si to da podelis bice super.
Za godinu dana mozemo da napravimo dobre/nove mape svih vodnih puteva u Evropi ili bar vecine.

Na mreži zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #123 poslato: 23, 11, 2017, 14:16:32 posle podne »
Ide duga zima, kad sve odradim naravno da ću detaljno napisati o tome da to približim i onima koji nisu mnogo stručni.
A nije mnogo teško, samo treba vremena za probavanje (a vremena ćemo, jel, imati na zimu, za sada su još lepi dani).

Imao sam ideju da bi bilo lepo prelepiti slike Dunava iz plitkog perioda (opcija historical imagery iz GE) kada se vide sprudovi i plićaci preko ENC karti plovputa, ali se u praksi pokazalo da se onda tu ne vide lepo ni karte plovputa, a ni ovo sa GE.

Imam ideju da ubacim čiste slike sa GE, a u OPENCPN se onda može jednim klikom izabrati da li da gledamo karte plovputa ili slike sa GE. To se baš lako radi.

Ono što je malo komplikovanije je da se ubace ovakve stvari u opencpn http://www.plovput.gov.rs/file/plovidbeni-bilten/situacije/futog.pdf
Ali i to se uz malo igre da rešiti.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #124 poslato: 23, 11, 2017, 14:20:19 posle podne »
Kako god bilo, svaka cast na trudu.
Bice to odlicna opcija. 6589

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #125 poslato: 24, 11, 2017, 14:10:38 posle podne »
Malo sam se igrao sa AIS-om i ovim dvbt2 risiverom koji imam... Zadig odradi sve lepo, instalira driver. Piše da najbolje radi sa R820T / RTL2832U, a kod mene je R820D / RTL2832P.
Ipak, driver je instaliran. Koliko sam čitao, fora je što ti ubs stikovi nemaju baš preciznu frekvenciju (greše), pa im je potrebno uneti ručno, ili automatski korekciju.

1. Instalirao sam plugin za opencpn koji ima auto calibrate opciju. Ona ništa nije uradila, doduše, piše da treba da se koristi tamo gde ima više AIS predrajnika u opsegu. Kako je jedini brod sa AIS-om (barem po https://www.vesselfinder.com ) bio u okolini Karlovaca, a ja u kući sa neodgovarajućom antenom - nije ni čudo. Verujem da bi i ta antena bila dovoljno kada se nadjem u blizini broda sa predajnikom, ostaje da se isproba na vodi.

2. Probao sam i RTL-SDR software SDRSHARP, gde je grafički prikazan prijem signala. Tu se ručno može proveriti greška - tj. korekcija frekvencije. Taj program i služi samo za to. Onda se (umesto plugina za opencpn) koristi program aisdeco2 u koji se unese frekvencjia i korekcija frekvencije i on servira podatke open cpn-u.

Za sada mi se čini da ovo može da radi. Fora je u tome što ti čipovi koji su u stiku mogu da primaju sve frekvencije, ali su software-om prilagođeni da primaju samo one na kojima su tv kanali. Zadig instalira driver koji omogućava pristup sirovim podacima koje prima, a onda drugi program (plugin za opncpn ili aisdeco2) to dekodiraju i šalju u open cpn.

Znači koristi se ili tačka 1 ili tačka 2. Tačka 1 je jednostavnija, ali je tačka 2 zanimljivija.

Sada samo ostaje isprobati na nekom mestu gde postoji AIS aktivnost. Ne znam samo da li će ova mala antena biti dovoljna, ali verujem da bi trebalo da radi u blizini izvora signala.

Posto si postao strucnjak, jedno pitanje da li kalibraciju mogu u raditi u SDR# tako sto odem na frekvenciju recimo neke stanice za koju sigurno znam da je na 92.05 pa uvelicam grafik i rucno odradim postavku na vrh talasa i onda dobijem onaj kako se vec zove broj za korekciju. Jel to moze tako?

Na mreži zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #126 poslato: 24, 11, 2017, 14:36:42 posle podne »
Mislim da ti to nije najbolja opcija, probao sam i ja tako, ali nije radilo. Mora mnogo precizno da se podesi.
Radio frekvencija je mnogo široka i jaka, teško je tu naći vrh.

Najbolje ti je kad budeš na brodu ili negde gde hvataš AIS signal da uključiš SDR SHARP i videćeš one žute linijice, tačno kako je prikazano na onom sajtu što si slao link. Onda malo radiš korekciju dok se ne nadju tačno na pravoj frekvenciji.

Kad radiš u SDR SHARP-u obavezno koristi zoom da bi precizno namestio odstupanje. Kad jednom to uspeš da pronađeš koliko je (kao i opcija grain, čačkaj i nju dok ne dobiješ što jasnije crtice), ubaciš u aisdeco2 i završio si zauvek sa cimanjem.

Ja sam to uspeo da dobijem sa koaksijelnim kabelom umesto antene, a brod čiji sam signal hvatao bio je 1.5km daleko, a ostrvo i šuma izmedju nas...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #127 poslato: 11, 12, 2017, 11:00:25 pre podne »
Ajd da prijavim i da je stigao dvbt kinez, izašao 8,38$ , juče od kuće podignut ais i radi kao da je 83$ (ona varijanta od ranije, S10 lenovo mali netbuk, linux-navigatrix, opencpn, i rtl-sdr plugin, antena model "oljušten koaksijalac"). Kalibracija je pipava ali sam insistirao na tom pluginu da ne bih morao da teram jedan pa drugi pa treći sw posebno.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #128 poslato: 11, 12, 2017, 11:04:07 pre podne »
Nisam baš pratio temu, pa bih ipak postavio pitanjce?

Ima li AIS za mobilne telefone, ne softwersko rešenje kao aplikacija marine trafic nego naš pravi AIS sa nekim USB gadgetom za mobilni?
Naravno poenta je u jeftino, a da radi.  JFAOITHAJFA

Na mreži zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #129 poslato: 11, 12, 2017, 12:30:38 posle podne »
Nisam čuo za tako nešto.

Terca, kako si uspeo da nateraš rtl-sdr plugin da radi? Meni nije hteo ni na winxp ni na win7. Jeste da je najbolje rešenje, ali ni na jednom od 3 kompa na kome sam probao nije hteo raditi....

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #130 poslato: 11, 12, 2017, 13:58:15 posle podne »
Ima ovo al je skupo https://www.marineelectricsystems.net/products/digital-yacht-iais-f-iphone-ipad

Na ovoj stranici ima svašta nešto https://www.marineelectricsystems.net/collections/all/marine-navigation-equipment-ais-systems

A ima i ovo jeftino za 59 dolara: https://www.tindie.com/products/astuder/daisy-ais-receiver/?pt=cpc&gclid=CjwKCAiA9rjRBRAeEiwA2SV4Zds9qhgfJij3Qy-vxq02Dgswv5C4Z8XjjRV_yTC1_0fbG8DAPWyJZRoCJBcQAvD_BwE

Ili ovaj nešto skuplji za oko 100 dolara http://quark-elec.com/products/marine/147-qk-a026

Pooenta je da si nezavisan od Marine Trafica, jer ne radi plus da je zgodno i za male čamce .. najmanje :)  thumbup Što bi rekli portabl.  kuku
I naravno najjednostavnije tehničko rešenje.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #131 poslato: 11, 12, 2017, 14:15:58 posle podne »
Kolege posto je ovo bitna tema trebalo bi je razdvojiti od ove teme, koja je isto tako bitna ili celu temu preimenovati u recimo upotreba kompijutera na plovilu ili slicno

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #132 poslato: 11, 12, 2017, 15:45:10 posle podne »

Terca, kako si uspeo da nateraš rtl-sdr plugin da radi? Meni nije hteo ni na winxp ni na win7. Jeste da je najbolje rešenje, ali ni na jednom od 3 kompa na kome sam probao nije hteo raditi....

Nije baš da sam ga jako terao... radi to samo od sebe (uz ogradu da nisam ni probao na win da ga poteram), čak je prošla i autokalibracija, samo sam morao lepo da se namestim i da sačekam da ima par brodova koji se muvaju i slažu barže (pratio sam sa daisy, pa kad ih je bilo 3 kom prebacio na dvbt, našao parametar i od tada ko metak).

Probaj prvo da utvrdiš da li ti je drajver dobar, klinkeš na ikonicu rtl-sdr, otvori dijalog i imaš dole levo checkbox "enable"... čekiraj ga (ili očistiš pa ponovo čekiraš) i pogledaj šta piše u promptu (treba da ostane samo red "executed...")

I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #133 poslato: 11, 12, 2017, 16:03:20 posle podne »
Nisam baš pratio temu, pa bih ipak postavio pitanjce?

Ima li AIS za mobilne telefone, ne softwersko rešenje kao aplikacija marine trafic nego naš pravi AIS sa nekim USB gadgetom za mobilni?
Naravno poenta je u jeftino, a da radi.  JFAOITHAJFA

Zvanično bi trebalo da dAISy radi sa opencpn na androidu, s tim da telefon mora da ima usb otg, ali to niko još nije probao da ja znam (i pretpostavljam da treba onaj plaćeni opencpn, 10tak USD).

Postavlja se pitanje koliko je to sexy rešenje ako moraš na mobilni da nakačiš usb kabel, pa gedžet pa koaksijalni kabel pa antenu... onda i nije neki mobilni.

Možda je bolje rešenje (i to sigurno može da se napravi) da se skocka neki headless RaspberryPI plotter (može to i na kompu ali je veće po gabaritima)  koji je stalno povezan kako treba, makar i u prenosnom koferu, a da se mobilni koristi kao wifi displej kad treba.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #134 poslato: 11, 12, 2017, 17:29:10 posle podne »
Terca, hvala na odgovoru. Koliko vuče struje taj uredjaj koji se napaja preko USB-a?!

OTG funkciju nemaju svi telefoni, ajd moj ima.. pa OK.
Inače mobilni na USB kablu nije katastrofa pogotovo kod mene gde imam neku vrstu kokpita,
pa mi samo fali nosač za mobilni i mesto za AIS, a napajanje bi imao preko 12V akumulatora.
Da sad se javlja novi problem napajanje i komunikacija dAISy ide preko istog USB-a,
pa pošto po jedan imaju telefon ali i dAISy, ne može se uraditi externo napajanje dAISy-a.
Ili može .. nisam video da ima poseban port za 12V?!