Autor Tema: Upotreba GPS uređaja na vodi  (Pročitano 90150 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Upotreba GPS uređaja na vodi
« poslato: 19, 09, 2017, 12:32:49 posle podne »
Evo ga koristan link:
https://www.navionics.com/fin/blog/post/chart-improvements-danube/

Pa pogledaj avaj prikaz detalja, videćeš iste mape, i baš onaj prikaz na googlemaps backgroundom dobijes sa Menu/Map Options...
https://webapp.navionics.com/?lang=en#boating@12&key=sk%60sGelrwB


A evo i screenshotova sa androida,
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #1 poslato: 19, 09, 2017, 14:48:54 posle podne »
Terca,
Zamolio bih za informaciju koji je ovo android uredjaj koji koristis?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #2 poslato: 20, 09, 2017, 10:40:59 pre podne »
Terca,
Zamolio bih za informaciju koji je ovo android uredjaj koji koristis?
Na android platformi radi Navionics aplikacija sa kartom Dunava?
Ukoliko je tako, odakle je skinuta karta, tj koji je format? Mozda i ista kao i za OpenCpn?

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #3 poslato: 20, 09, 2017, 10:44:15 pre podne »
Terca,
Zamolio bih za informaciju koji je ovo android uredjaj koji koristis?

Uređaj sam nije bitan, u pitanju je softver (aplikacija) za android za koju sam poslao linkove: Navionics (Boating).

Postoji ograničenje da verizja androida mora biti iznad 4.
https://navionics.secure.force.com/kb/articles/en_US/Knowledge_Article/Android-4-0-Uninstalled-apps-no-longer-available-when-OS-4-0/?q=hw+requirements&l=en_US&fs=Search&pn=1

A screenshots su napravljeni na nekom samungovom  tabletu, Galaxy tab 3.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #4 poslato: 20, 09, 2017, 11:05:19 pre podne »
Terca,
Zamolio bih za informaciju koji je ovo android uredjaj koji koristis?
Na android platformi radi Navionics aplikacija sa kartom Dunava?
Ukoliko je tako, odakle je skinuta karta, tj koji je format? Mozda i ista kao i za OpenCpn?

da,
https://www.navionics.com/fin/blog/post/chart-improvements-danube/

U navionics se mape ne dodaju externo, ne može tako da se dodaju ENC plovputa i sl. iako su zapravo to iste mape... dodate kao upgrade u maditeran&black sea.
To se ovde vidi: https://www.navionics.com/fin/charts?charts=NavionicsPlus.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #5 poslato: 20, 09, 2017, 11:07:08 pre podne »
Terca
Zahvaljujem se na odgovoru.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #6 poslato: 20, 09, 2017, 17:57:59 posle podne »
Imam samo jedno pitanje, ako izuzmem ovo sto zelimo i sto nam se svidja zbog sprudova i dubina na Dunavu, da li svi u stvari gledate druge aplikacije u odnosu na OpenCPN zbog toga sto mogu na Android-u ili za recimo Navionics mislite da je trenutno bolji bez obzira na operativni sistem?

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #7 poslato: 20, 09, 2017, 18:23:18 posle podne »
Imam samo jedno pitanje, ako izuzmem ovo sto zelimo i sto nam se svidja zbog sprudova i dubina na Dunavu, da li svi u stvari gledate druge aplikacije u odnosu na OpenCPN zbog toga sto mogu na Android-u ili za recimo Navionics mislite da je trenutno bolji bez obzira na operativni sistem?
Rekao bih da je OpenCpn na Android platformi teska budalastina. Previse falinki,komplikovano ucitavanje karata, tesko da i malo radi bez problema, dok na Windows OS radi bez greske, zaista.
Koristim ga oko 6 godina ili malo vise i nemam zamerki.

Danas sam na mobilni telefon svukao Navionics i za sada je preuzimanje karata vise nego jednostavno, a dosao sam do polovine Majne.
Nadam se da ce raditi bez vecih problema.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #8 poslato: 21, 09, 2017, 11:20:58 pre podne »
Imam samo jedno pitanje, ako izuzmem ovo sto zelimo i sto nam se svidja zbog sprudova i dubina na Dunavu, da li svi u stvari gledate druge aplikacije u odnosu na OpenCPN zbog toga sto mogu na Android-u ili za recimo Navionics mislite da je trenutno bolji bez obzira na operativni sistem?
Rekao bih da je OpenCpn na Android platformi teska budalastina. Previse falinki,komplikovano ucitavanje karata, tesko da i malo radi bez problema, dok na Windows OS radi bez greske, zaista.
Koristim ga oko 6 godina ili malo vise i nemam zamerki.

Danas sam na mobilni telefon svukao Navionics i za sada je preuzimanje karata vise nego jednostavno, a dosao sam do polovine Majne.
Nadam se da ce raditi bez vecih problema.

Operativni sistem bi trebalo da je transparentan za nautičara, nije to u pitanju.
Open CPN je skroz dobar softver, razvijaju ga kao open source entuzijasti jedriličari, i fokusirani su na najpre na Linux pa i na Win... i to sve radi lepo, ima karata, bar za Dunav, tj možeš da ih osvežiš čim Plovut (i naš i komšijski) objave nove mape, ne moraš da čekaš da Navionics ponudi upgrade, osim toga može da se integriše AIS i svašta nešto, i mnogo takvih prednosti. I naravno, legalno je besplatan.

Razlog da se gledaju druga rešenja je da ti za OpenCPN treba recimo laptop (jer kako smo rekli android OpenCPN još uvek nije nizašta), a to je kabasto makar i da je netbuk 10", troši struje više od frižidera, diže se beskonačno dugo, moraš da mu dodaš GPS, idealno i da mu rešiš connectivity... naravno da postoje mašine koje nisu takve ali onda već koštaju približno pravoj opremi... I naravno ove probleme vide korisnici kojima lađa nije velika kao kuća ;)

Kod handheld uređaja (androidi ili IOS, čak i win, svejedno) sve to je koncepcijski već rešeno, svučeš apk i mape i gotovo, a hardver si već kupio i preplatio (jer ako ti treba samo za telefoniranje to može i za 10 evra, ne mora da bude smart), staviš u džep igraš se i na lađi i kod kuće (opet ako ti lađa nije kuća)...

Ako ciljaš upotrebu za jedrenje, recimo čarter u Grčkoj, onda se ova druga varijanta pokazala za sada kao bolja, zbog mapa i zbog komfora u kokpitu na iznajmljenoj jedrilici... ne mora da važi baš u svakom slučaju.
Ogromna prednost navionicsa su i tzv community edits, tj sadržaj koji korisnici kače i razmenjuju, i koji je interesantan jer su to iskustva i beleške iz plovidbe ljudi poput tebe, neka zamena za "brain pickup", razmenu iskustava uz čašicu razgovora što je omiljena praksa nautičara... a opet na Dunavu kod nas toga ima malo, i navionics se na koristi, a i skromno se plovi, i čak ni na ovim forumima nema takve prepiske.

Možda je najbolja varijanta da se skrka neki mali embedded uerđaj, recimo RaspberryPI, da na njemu trči Linux i OpenCPN i da se zakaci neki lepi 7-10" IPs touch screen, pa i da se ugradi u konzolu. Možda je to prava zabava za zimske dane. A onda sledeće zime podići i neki infotainment...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #9 poslato: 21, 09, 2017, 12:21:43 posle podne »
Potrošnja laptopa jeste velika (cca 3.5A) ali to i nije neki problem pošto nam mape uglavnom trebaju dok plovimo, a dok plovimo radi motor koji proizvodi struju......

Kakva su tvoja iskustva sa android uređajima, recimo tablet ili nešto slično, a što se tiče preciznosti gps antene?
Moja su prilično loša, recimo dok sam u mirovanju tablet me baca po 20-50 metara levo desno iako ne mičem. Čak mi posle par sati mirovanja piše da sam prešao 5-6km. To mi se na laptopu sa externim gps-om ne događa nikad.

U tablete se baš slabo razumem, možda i za njih postoji externi gos reciever?

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #10 poslato: 21, 09, 2017, 12:56:44 posle podne »
Ogromna prednost navionicsa su i tzv community edits, tj sadržaj koji korisnici kače i razmenjuju, i koji je interesantan jer su to iskustva i beleške iz plovidbe ljudi poput tebe, neka zamena za "brain pickup", razmenu iskustava uz čašicu razgovora što je omiljena praksa nautičara...

Ova citirana opcija navionics-a mi se bas svidja, odlicna stvar, dobro bi doslo i na reci, ovako to kopamo i prepisujemo iz starih putopisa sa raznih foruma i/ili dnevnika.

Jasno, dosta igracaka i prostora treba za OpenCPN + Linux/Windows. Ipak ovo sto su sve mape dostupne i update-uju se od zvanicnih organizacija za plovne puteve nema cenu za sada.

Eh Terca, kad imas vremena za RaspberryPI preko zime, znaci da si vec sve drugo sredio na camcu, ali obzirom na tvoj plovni staz nije neocekivano  llll

Zankiki, u tom smeru sam i ja nesto razmisljao, ako moze preko BlueTooth-a da se poveze eksterna antena to bi moglo biti ok.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #11 poslato: 21, 09, 2017, 14:39:25 posle podne »
Tja, ako je preko bluetooth-a, onda mora da ima svoju bateriju, koju treba povremenom puniti... smaranje... Sve zavisi koliko ta baterija traje.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #12 poslato: 21, 09, 2017, 15:57:52 posle podne »
Potrošnja laptopa jeste velika (cca 3.5A) ali to i nije neki problem pošto nam mape uglavnom trebaju dok plovimo, a dok plovimo radi motor koji proizvodi struju......


... što je istina ako plovimo uz upotrebu stabilniog motora sa alternatorom od 60 ampera... a i nije baš istina ako je motor vanbrodski, u šta god se danas kleli vlasnici vanbrodskih motora... a jo je manje istina ako se npr otisneš na neko jedrenje po moru (i nikad ne reci nikad jer je dobar deo nautike upravo u izazovima...), ima gi raznih.

Kakva su tvoja iskustva sa android uređajima, recimo tablet ili nešto slično, a što se tiče preciznosti gps antene?
Moja su prilično loša, recimo dok sam u mirovanju tablet me baca po 20-50 metara levo desno iako ne mičem. Čak mi posle par sati mirovanja piše da sam prešao 5-6km. To mi se na laptopu sa externim gps-om ne događa nikad.

U tablete se baš slabo razumem, možda i za njih postoji externi gos reciever?

Eto ti ga sad, laptop ti ne radi uopšte kad ne ploviš i to nije problem a tablet je problem što radi ali loše... roll4
Šalu na stranu, moja iskustva nisu uopšte loša, a ne bih rekao da je tvoj zbog lošeg prijemnika (nije to "antena", to je ceo prijemnik i u oba navedena slučaja antena je štampana u električnom kolu a silicijum unutra je iste klase, ta komunikacija je digitalna i tu se kvalitet prijema meri na drugi način...). Pre bih rekao da je u pitanju sam softver koji skriva ili ne skriva nedostatke GPS-a kao takvog, (a znam da i bez obzira ako se to dešava iritirajuće je...)

Da bih sad precizno objasnio trebali bi mi kilometri, ali hajd ukratko, GPS nema nedvosmislenu preciznost kako mi to doživljavamo, postoje geografska, prirodna, tehnološka, pa i druga ograničenja, a ona se sakriju ili ne u prikazu na uređajima  (mogu sad navoditi primere ali sam sam sebe smorio dugačkim postovima, bolje je da osnove navigacije bistrimo jednom na pesku, trebalo bi mi kilometar da objasnim).

Pogledaj recimo ovu stranicu: https://en.wikipedia.org/wiki/Differential_GPS
i pri tome možeš čak da značajno da umanjiš navedene preciznosti u realnim slučaju.

Možda je zgodno i da se zna da i ako zanemarimo sve to, pozicija određena GPS-om nam se iscrtava na kartama koje skoro 100% nisu izrađivane uz pomoć GPS, recimo većina mediteranskih karata (grčkih) su poreklom sa "papira", ima ih i iz 19. veka... Novije su kao i Plovputove ENC crtane na osnovi satelitskog foto snimka (rasterski a ne vektorski), a ne pomeranjem prijemanika i logovanjem GPS koordinata... iako je sve to zajedno više nego dobro za naš slučaj.

Pa onda ako znaš kakav ti podatak daje GPS onda ti bude lakše i kad baguje :)
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #13 poslato: 22, 09, 2017, 10:40:24 pre podne »
Ajde onda da u najkraćem objasnimo i izvor grešaka:
radio talasi u prirodi ipak se ne kreću konstantnom brzinom, brzinom svetlosti, jer se ne rasprostiru kroz vakuum.
Brzina se menja tokom rasprostiranja jer atmosfera nije homogena (jonosfera, troposfera).
Rasprostiranje nije linearno pravolinijsko (neka me oni sa dubokim znanjima iz fizike ne napadnu zbog konstrukcije rečenice , ona je u cilju opšteg razumevanja), nalik onome kada se svetlost prelomi na površini razdvajanja dve oblastioni koji.
Zato postoji i fenomen "multipath" višestruki prijem jednog otpravlejnog talasa, a postoji i "bouncing" jer se talasi odbijajau od objekata (planina,klanaca, zgrada) na Zemlji.
Debljine omotača Zemlje variraju od mesta do mesta, a i menjaju se u toku vremena.
Isti talas koji se rasprostire od satelita prema prijemniciam pod različitim uglovima prolaze kroz različite sredine (npr nije isti put kroz jonosferu pod pravim uglom i pod 45 stepeni)
"Časovnici" nisu idealni ma koliko da su pouzdani.
 Položaj satelita nije baš deterministički određen, on "klizi" polako, i ne ažurira se prilikom svakog otpravljanja, više je to na par desetina minuta....

Ranije je postojalo i "selective availability" jer su USA kao vlasnik sistema ubacivale slučajne greške da bi se preciznost komercijalnih uređaja smanjila na nekih 100m. To je je okončano pre destak godina.

Dobra vest je da za sve ove stvari postoje tehnike potiskivnja, filtriranja i modelovanja grešaka, pa se ukupna nepreciznost akumulira ne nekih 15 (negde/nekad i više) metara (to je lošije od teorijki moguće preciznosti), za klasu prijemnika o kojima pričamo, i to su sve kolone pametnih inženjera već ugradile u firmver GPS prijemnika, (i to se manje više nalazi u svima njima, jer taj USB ili BT prijemnik je daleko od "svemirske" tehnike. I onda taj prijemnik ne odredi tačku gde se nalazimo nego "loptu o kojoj je najverovatnije da se nalazimo".
ZA NAS SVE JE TO OK.

E onda dođemo do činjenice da znamo kako da nacrtamo tačku na pravougaoniku od 180 stepeni širine puta 360 stepeni dužine (merkurova projekcija), a u pozadini se crta mapa koja ima svoja odstupanja (recimo zbog same projekcije), ili je napravljena na osnovu snimanja iz satelita ili skeniranjem papirnih topoloških karata, ili je delom pravljena uz pomoć GPS-a (npr garmin po ulicama) i precizna je ali se poklapa sa prethodne dve... to su izobličenja a dodatno postoji i problem datumiranja, odnosno tačnog poravnavanja referenci...

Tu onda na scenu stupaju novi pametni programeri koji nas trikovima uvere da to i nije tako... pa na primer tačka na google maps je tolika da je veća od 20m... a kad dovoljno zumiraš da tačka bude manja onda je granulacija pozadine takva da je prikaz neupotrebljiv... plus što se nagle promene filtriraju za svaki slučaj.

Ili na primer kad koristite Garminovu automobilsku navigaciju na reci ili kanalu, pa prolazite ispod mosta, recimo u Rumenki, vaš "brod" na ekranu prvo skrene po mostu prateći kolovoz pa se posle desetak metara naglo vrati u kanal... jer je pretpostavka da automobil ide uglavnom po putu...
 ili kad uđete u tunel GPS se odmah sludi ali nastavi da prikazuje podatak kao da ste nastavili da se krećete kao i ranije, bez obzira što ste ožda i promenili brzinu, a tek posle minut kaže da je pogubio satelite (jer je zapravo primao gomilu reflektovanih i besmislenih signala)...
ili na primer kada isključite automobilski GPS ispred kuće i tu ga uključite on se locira brzo, ali ako ga uključite negde u Nemačkoj, treba mu po 10 minuta da uzubi... a na mobilnom telefonu koji ima informaciju o ćeliji mobilne telefonije to već nije slučaj.

Da ne smaram dalje, kad se bilo ko od nas zaljubi u neki svoj GPS, i kaže za njega "on meni uvek pokaže u dlaku gde se nalazim" to baš i nije istina ali je toliko precizno da je besmisleno da teoretišemo na tu temu.
Odlična stvar je da pametni ljudi naprave i takav prikaz na uređaju da on deluje kao savršen ;)
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Upotreba GPS uređaja na vodi
« Odgovor #14 poslato: 22, 09, 2017, 10:44:26 pre podne »
I kad smo već kod teoretisnja, da li je iko čuo za SW ili uređaj, ploter, šta god, koji osim COG (course over ground) i SOG (speed over ground)  (i integrisano sa drugom opremom SOW- over water) prikazuje i podatak tipa "speed over route" ili "speed over waterway"...?

Možda neka oprema za sprtaške jedrilice, predrkane luksuzne jahte, komercijalne brodove... ne marim, samo me interesuje da li postoji.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.