E, ovako treba... > Nautička industrija

Antifouling folija

<< < (2/3) > >>

LSI:
ПРЕМАЗИ ЗА ОСЛОБАЂАЊЕ ОД НАНОСА

Други приступ антифаулингу су премази који делују помало као наноси за које се ништа не лепи, попут премаза у тигањима, чија структура спречава обрастање корита.

SLIPS (проклизавање) – на цртаћој табли

СЛИПС је биометријски премаз који ствара површину без фрикције.

Опет је у раној фази развоја СЛИПС инсипирисан биљкама месождеркама. Киша која пада на лист биљке претвара његову чврсту површину у микроскопски дебело „море“ од воде, тако да инсекти клизе у уста биљке. Код синтетичког производа, површина се добија од микроскопски малих жилица и лепљивог ткања између њих.

Америчка биотехнолошка компанија иза СЛИПСа имала је добре резултате тестирања на таблама уроњеним у Бостонски залив у трајању од шест месеци.

Сад траже партнера да би идеју представили поморском сектору.

LSI:
Силикон – расположиво сад

Смеша силикон хидро гела (флуоро-полимер, као Тефлон) даје овом производу особине воде. Морски организми могу формирати само веома слабе везе с коритом и чак и најмањи покрет кроз воду доводи до њиховог одвајања. Ако нешто и преостане, веома лако се испира.

Два премаза су потребна прве године, на голо, припремљено корито, али један премаз је потребан затим, или ако је чамац изван воде дуже од месец дана.

Thorn-D (Торн-Де) – у производњи

Ова самолепљива фолија лепи се на корито и представља физичку баријеру фаулингу. Фолија је прекривена кратким влакнима која лелујају у води и спречавају организме да се приљубе.

Увелико примењена у рибњацима, идеја је била да се проба на чамцима, где се показала ефикасном у периоду од бар пет година. Постоје планови да се уђе у тржиште јахти у наредним годинама.


LSI:
Sharklet (Шарклет) – на цртаћој табли

Приказ делића коже морског пса на електронском микроскопу и синтетички еквивалент (доња слика) показују како делићи нано величине одбијају обрастање.

Амерички научник радећи за Истраживачку канцеларију морнарице, приметио је да је бактеријама скоро немогуће да се приљубе уз површину, што спречава формирање био-муља које претходи тежем обрастању. Иако је развијена за хируршке потребе, технологија је примењена и у поморском сектору и у стварности успева да смањи привлачење у односу на глатке површине. Међутим, постоје неки докази да зелена морска трава има споре које су довољно мале да се убаце између ивица.

LSI:
Ето, Занкики, да закључим овај мало шири одговор на постављено питање.

Да, то није шарена лажа. То је производ нове генерације. Нисам чуо да је то неко увезао код нас. Не знам колико може да кошта. Видим да ови из огласа наводе како њихови специјалисти лепе фолију на корито - тако се више пара заради.

Ту је важно да се површина чамца веома добро очисти и ошмиргла најфинијом шмирглом. Мислим да није потребан никакав посебан прајмер (нисам сигуран) али је важно да се истисне сав ваздух испод ње и да се фолија преклапа преко фолије.

То је сигурно добра заштита у дугом периоду, међутим, питам се шта се дешава кад чамац наседне на песак, шљунак, на неку грану...?
Знам, дешава се то и овако, па се огули антиалгин на том месту, међутим, питање сам поставио више зато што не знам колико је фолија отпорна на таква искушења.

Толико од мене.

STG:

--- Citat: LSI  20, 09, 2017, 17:43:57 posle podne ---Ето, Занкики, да закључим овај мало шири одговор на постављено питање.

Да, то није шарена лажа. То је производ нове генерације. Нисам чуо да је то неко увезао код нас. Не знам колико може да кошта. Видим да ови из огласа наводе како њихови специјалисти лепе фолију на корито - тако се више пара заради.

Ту је важно да се површина чамца веома добро очисти и ошмиргла најфинијом шмирглом. Мислим да није потребан никакав посебан прајмер (нисам сигуран) али је важно да се истисне сав ваздух испод ње и да се фолија преклапа преко фолије.

То је сигурно добра заштита у дугом периоду, међутим, питам се шта се дешава кад чамац наседне на песак, шљунак, на неку грану...?
Знам, дешава се то и овако, па се огули антиалгин на том месту, међутим, питање сам поставио више зато што не знам колико је фолија отпорна на таква искушења.

Толико од мене.

--- Kraj citata ---
LSI, hvala na prevodu i trudu, ali zar nije bilo jednostavnije i lakse napisati samo poslednju poruku?
NIje da manje cenim Vas trud, samo nisam siguran koliko ljudi procita sve poruke, mada mozda je i jedan covek dovoljan da bi vi ispunili postigli zeljeno...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju