Autor Tema: Novi brodić - Albin 25  (Pročitano 84481 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #285 poslato: 12, 02, 2019, 13:58:35 posle podne »
Ja sam na prvom brodu imao u startu još manji, mislim od 27 litara i ništa mi nije falilo... Siti smo se naplovili, a jedino što je bitno - da se hrana ne pokvari, je odrađivao... Sigurno da ćeš biti zadovoljan...

Kada sredimo na brodu mnoge druge stvari, onda se počnemo baviti i sitnicama, u takvom nekom momentu ćeš ga promeniti barem za plinski, ali sa standardnim vratima, mnogo je konforniji za korišćenje...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #286 poslato: 12, 02, 2019, 14:18:35 posle podne »
Da, ne sumnjam da je komforniji. Interesantna mi je deklarisana potrosnja, 10.5g/h, po toj racunici bi sa bocom od 5kg mogao da radi skoro 20 dana bez prestanka. Neka je i 10 dana sa tom kolicinom plina, meni je dovoljno  thumbup thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #287 poslato: 12, 02, 2019, 14:28:22 posle podne »
Najveći dobitak sa frižiderom za struju je komora za led, gde bez problema možeš poneti zalihe mesa za više dana....
Za sve ostalo je dobro služio i plinski.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #288 poslato: 12, 02, 2019, 20:27:52 posle podne »
Hmmm nisam siguran za dubokoprazneci akomulator. Jako su skupi, nerealno... a pune se nizim naponom od klasicnih startnih, tako da ga ne treba prikopcavati da ga dopunjava motor osim ako se ne zameni regler punjenja. Mislim da je punjenje motora ipak glavno punjenje jer radi kad god hoces :) a ujedno je i nus proizvod voznje :) :) :)  za nekoliko sati voznje akomulatori su skroz puni i miran si.... inace bez frizidera na struju i bez webasta sa 1 velikom solarnom plocom i 100ah obicnog startnog akomulatora si 100 % miran ma koliko trosio struje.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #289 poslato: 12, 02, 2019, 20:47:54 posle podne »
Sto se tice plina ja sam imao veliki problem dokle nisam prelomio da nosim rezervnu bocu sa sobom. I pored toga sto mi velika boca traje 20 dana rada frizidera od 110l i kuvanja ja opet ostanem bez plina  kuku kuku kuku tesko je proceniti koliko jos ima u boci, a i boce se vise ne dopunjavaju nego se menjaju pa mi je zao da im vratim polupunu bocu. I onda je cedim i na kraju negde u 3 lepe ostanem bez plina. Sada nosim jos jednu u pramcanoj komori i kada nestane plina samo je zamenim, a dopunu obavljam u NS.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #290 poslato: 12, 02, 2019, 20:53:26 posle podne »
Slažem se sa svim napisanim.

Dobro je kad motor puni akumulator. Doduše, Bakara ima vanbrodski motor, koji daje mnogo manje struje nego alternator, pa to kod njega i nije neki dobitak. Ja imam u brodu AGM akumulatore, koji su (recimo to laički i ukratko) negde izmedju dubokopraznećih i startnih, a pune se redovnom strujom do 14.6V.

Dok nisam imao frižider i webasto, sa 100W solarom i 100Ah startnim akumulatorom nikad nisam ostao bez struje (pumpe, TV, punjači, svetlo....)

Što se boce za plin tiče, ja imam jednu veliku sa kojom je Marissa stigla iz Holandije, a tada je imala 2 plinska fruižidera. Sada služi samo za kuvanje, evo već 3-4 sezona ista boca... Međutim, dok sam ih menjao, smislio sam zanimljivu foru. Izemriš praznu bocu (ima onih vagica za merenje ribe sa kukom za sitne pare), i kada u toku plovidbe meriš bocu, tačno u gram znaš koliko je još plina u njoj...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #291 poslato: 12, 02, 2019, 20:54:13 posle podne »
Mislim da se to za punjenje motorom verovatno odnosi na brodski motor koji ima alternator, što nije slučaj kod mene. Moj vanbrodski daje max 6 ili 12A, zaboravio sam tačno, ali mislim da to i nije dovoljno. Imam solarni panel od 80W i prošli akumulator od 75Ah je uvek bio pun, ali je problem nastajao kad se uveče duže troši struja za osvetljenje, TV i sidreno svetlo, onda npr ujutru inverter ne može da da dovoljno struje da upalim TV sajkaca

Zato sam mislio da uzmem dubokoprazneći koga će samo solarni panel puniti, i da bude većeg kapaciteta. Nalazio sam polovne od 150ah, navodno proverene i 100% ispravne za 130-140e, pa planiram da uzmem tako nešto... Da li je neko kupovao polovne dubokoprazneće, i ima li to smisla? Cena je neuporedivo manja od novih
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #292 poslato: 12, 02, 2019, 21:23:22 posle podne »
Definitivno je ova varijanta sa AGM akumulatorima najbolja. Jer su oni bas kompromis izmedju olovno kiselinskih i gel. 6 -12A je sasvim ok punjenje. Retko kada ce akumulator i povuci jacu struju.  Ja imam 2 ploce po 180w i nikada nisam video struju punjenja da je presla 11A. A u teoriji bi mogla da ide i do 30A. Najcesce merim 5-7 A, ali i kada ukljucim dodatne potrosace struja punjenja ostaje nepromenjena, sto znaci da solarni sistem moze da isporuci vise struje nego sto akumulatori mogu da povuku. Nemam iskustva sa polovnim akumulatorima, ali nekako nemam poverenja u njih. Zasto bi neko menjao "skroz ispravne" akumulatore? Ipak je neko negde nekada skinuo te akumulatore i bacio/prodao na kilo.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #293 poslato: 13, 02, 2019, 08:52:45 pre podne »
Ajde da i ja podelim svoje iskustvo sa akumulatorima na brodu...

Ranije sam imao dva kiselinska akumulatora (Varta 55Ah) koje je punio motor Yamaha 25 FT koji puni 13A i pošto nisam imao velikih potrošača (osvetljenje,pumpa za vodu i radio) to  mi je bilo dovoljno...
Prošle sezone sam kupio mali kompresorski frižider i Tv na 12V i smatrao sam da mi ova kombinacija neće biti dovoljna pa sam kupio polovne gel akumulatore (3x70Ah) i dva panela monokristalna od po 120W i razdvojio u dve grupe...
Kiselinske akumulatore sam ostavio samo za start motora i oni se pune preko motora a svi ostali potrošači na brodu se napajaju iz grupe gel akumulatora (210 Ah) a oni se dopunjavaju isključivo preko solarnih panela

za sada se ova kombinacija kod mene odlično pokazala...cele prošle godine nisam ni u jednom momentu imao problem sa strujom na brodu a frižider mi je radio svaki dan i povremeno i noću kada je bilo potrebno...mada mislim da bi mogao da radi bez gašenja ali jednostavno nema potrebe da radi kad je prazan  jh

moram još da kažem da su mi kiselinski akumulatori stari više od 11 godina i još uvek pali motor bez problema!!! Ali cu ih ove godine zameniti jer je ovo stvarno već previše...mogu da riknu svaki čas
Dunav je moje more.....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #294 poslato: 13, 02, 2019, 09:33:16 pre podne »
 thumbup thumbup thumbup

Ja isto planiram da ostavim jedan obican akumulator koji ce motor puniti i koji ce mi sluziti za onu struju koja je potrebna dok se plovi, npr bocna navigaciona svetla, vazdusna sirena, reflektor itd, a ostalo sto se koristi nezavisno od motora i plovidbe, da povezem na gel/agm akumulator koji cu tek nabaviti.
Za moju kolicinu potrosnje struje, verovatno bi 100Ah bilo sasvim dovoljno, ali ako nadjem, uzecu ipak malo jaci.

Inace, raspitivao sam se za ove akumulatore, mozda je neko i uzimao pa moze da prenese iskustvo:
https://www.kupujemprodajem.com/Plovni-objekti/Delovi-i-oprema/Gel-akumulatori-za-brodove-90-100-150-170Ah-72781377-oglas.htm

Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #295 poslato: 13, 02, 2019, 20:07:59 posle podne »
Gel akumulatori su vrlo dobar nacin skladistenja struje,odlicno se slazu sa fotonaponskim panelima.U kakvom su stanj ti sa oglasa najbolje utvrditi merenjem unutrašnjeg otpora akumulatora.Proizvodjac navodi da je on oko 5,5 mili oma.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #296 poslato: 14, 02, 2019, 11:09:41 pre podne »
Pozdrav

Ja imam 4 komada od po 100Ah. Ja to odnesem u servis baterija za viljuskare, u NS Melbat, oni mi kazu kapacitet za sitne novce. Dogovrim se da uzmem recimo 8 komada i od 8 izberem 4 najbolja.

Ako ih sam proveravam, uglavnom testiram samopraznjenje. Kada su totalno puni oni su 13.20V. Obelezim ih i cekam 7 dana, jos bolje ako je zima, ako napon pada, taj nikada ne kupujem, tj koristim.

Najbolje je uraditi test. Opretetiti ga recimo sijalicom od 100W, pa meriti vreme koliko izdrzi. Pa videti koliko struje zapravo ima.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #297 poslato: 14, 02, 2019, 11:28:10 pre podne »
Definitivno je ova varijanta sa AGM akumulatorima najbolja. Jer su oni bas kompromis izmedju olovno kiselinskih i gel. 6 -12A je sasvim ok punjenje. Retko kada ce akumulator i povuci jacu struju.  Ja imam 2 ploce po 180w i nikada nisam video struju punjenja da je presla 11A. A u teoriji bi mogla da ide i do 30A. Najcesce merim 5-7 A, ali i kada ukljucim dodatne potrosace struja punjenja ostaje nepromenjena, sto znaci da solarni sistem moze da isporuci vise struje nego sto akumulatori mogu da povuku. Nemam iskustva sa polovnim akumulatorima, ali nekako nemam poverenja u njih. Zasto bi neko menjao "skroz ispravne" akumulatore? Ipak je neko negde nekada skinuo te akumulatore i bacio/prodao na kilo.

E mene ja baš zanimala maksimalna struja koju daje panel, merio kada je sunce bilo iznad njega, a zakačio direktno na kontroler 20A potrošača, za potrebe eksperimenta. Koliko se sećam da je panel od 250W u tom momentu stvarno davao oko 16A, što je preko 90% deklarisane snage...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #298 poslato: 14, 02, 2019, 13:14:08 posle podne »
Zavisi sve, od ugla pod kojem sunce pada na panel, od temeprature (jako bitno), vremena, doba godine.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #299 poslato: 14, 02, 2019, 14:23:35 posle podne »
Gel akumulatori su vrlo dobar nacin skladistenja struje,odlicno se slazu sa fotonaponskim panelima.U kakvom su stanj ti sa oglasa najbolje utvrditi merenjem unutrašnjeg otpora akumulatora.Proizvodjac navodi da je on oko 5,5 mili oma.

Hvala Jovo, korisna informacija  thumbup

Ja sam prezadovoljan panelom, i mislim da mi on mnogo vise puni nego sto bi punio motor, jer se preko celog dana puni, cak i kad nisam na vodi. Moja Yamaha puni sa 6A i to mislim na punom gasu, na kom se nikad ne vozi, pa sam zato svo punjenje ostavio da ide preko panela. Ove sezone cu verovatno neki manji akumulator povezati na yamahu, a taj koji uzmem od 100-150Ah ce biti povezan samo na panel.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek