Autor Tema: Novi brodić - Albin 25  (Pročitano 84467 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #225 poslato: 26, 07, 2018, 17:11:32 posle podne »
JBT stvarno je tako! A ja to nisam kontao do sada!  tamburanje upavusi kazna hvala danas nesto novo naucih!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #226 poslato: 27, 07, 2018, 08:03:20 pre podne »
Zato je Dunavu bitno imati, aj da ne kažemo brz, a ono bar ne spor brod. Zato sam ja dodavao platformu i produžavao vodenu liniju.

Kad mi neko kaže, ja ne idem brzo, ali malo trošim. Problem je baš uzvodna plovidba, jer šta ima veze što trošiš malo, ako stojiš u mestu i to malo trošiš zauvek  sajkaca

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #227 poslato: 27, 07, 2018, 09:07:35 pre podne »
Na Dunavu uzvodno od Slankamena  sajkaca

Nego, to otvara nekoliko zanimljivih tema i teorija, al ajd o ovome:
kolika ti je bila dužina na vodenoj liniji ranije i kolika je sad, a kolika ti je bila max. brzina (ili bar brzina na optimalnom opterećenju motora) pre i posle produženja?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #228 poslato: 27, 07, 2018, 10:21:05 pre podne »
Na vodenoj liniji sam povećao sa (otprilike) 6,5 na 7,8 metara, a na istim obrtajima umesto 9,8 idem 11,2

Naravno, sem samog povećanja vodene linije sam popravio i to što mi se na jačem gasu dosta krma potapala, što se sada ne dešava.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #229 poslato: 27, 07, 2018, 11:02:21 pre podne »
sve je to povezano.

evo još malo zanimljive teorije za razbibrigu petkom:
"kritična (maksimalna) brzina kretanja deplasmanskog trupa  (u kilometrima na sat) se računa približno po formuli Vmax=4,3*sqrt(LWL) gde je sqrt kvadratni koren a LWL dužina na vodenoj liniji.

(a formula je "domaća" aproksimacija formule koja se češće nalazi u literaturi  Vmax=R*sqrt(LWL) (gde se Vmax računa u čvorovima, LWL se daje u stopama, a konstanta R je speed/lenght ratio i može iznositi od 0,9 do 1,47... najčešće je oko 1,3 da ne davim detaljima).

Po toj teoriji, ti si maksimalnu brzinu svog brodića podigao sa (približno) 11 na 11,8 km/h. Koliko se to poklapa sa tvojim merenjima?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #230 poslato: 27, 07, 2018, 13:00:17 posle podne »
Ne mozete samo na osnovu duzine VL i teoretske brzine da poredite dva razlicita korita kao Marisu koja je izrazito V korito poludeplasmanskog tipa i Albina koji je zaobljeno V i izrazito deplasmnsko korito i stvara manji otpor pa moze i tomos da ga tera...kod Albina nema ni propeler koji kada ne radi stvara ogroman otpor...kad merite potrosnju predjeni put i vreme obratite paznju na temperaturu vode...razlika u temperaturi sigurno pravi  razliku u racunici...hladnija voda=veca gustina= veci otpor=veca potrosnja...e to  R stvara generalno najveci problem jer je u pitanju koeficijent odnosno nije isti za svako plovilo...konkretno velikim slovom R se u brodogradnji oznacava otpor(resistance) a ima ih dosta razlicitih otpora...da ne davim puno...
     Konkretno za Marisu zajedno smo plivali oko broda s metrom u ruci da bi dobili neku meru...na osnovu dobijenih mera dobili smo u komjuteru marisu "ispod vode" i neke njene meni bitne podatke... kompjuterski dodali spojler kakav je trebao da bude i dobili druge podatke koji zadovoljavaju...dalje je odradio majstor u okviru dimenzija...mislim da po racunu je trebao da dobije oko 1.2-1.3 km/h vise a dobio je 1.4-1.5...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #231 poslato: 27, 07, 2018, 13:41:11 posle podne »
ne poredimo ništa, bar ne trenutno, a da li možemo da poredimo to je već pitanje... različiti teoretičari bi imali različite stavove  sajkaca

Ovde samo čavrljamo bez viših ciljeva, o manje poznatim detaljima, verovatno u pogrešnoj temi ali bar ne gnojimo o srbistanu.

Elem, ovde R nije otpor nego koeficijent iz jednačine o brzini deplasmanskog trupa koju je postavio čika Vilijam Frud (Willian Froude, interesantam badža), i on ga je doduše zakucao na 1,34 ali su kasniji autori dozvolili manja klizanja.

A apropo teranja čamca sa tomos 4, to nije problem, usudiću se hrabro da kažem da bezmalo svako plovilo u vlasništvu članova ovog foruma može da dostigne brzinu od 6km/h na mirnoj vodi terano četvorkom... samo je potrebna mirna voda i vreme i prostor za zalet... a kasnije i vreme i prostor za zaustavljanje.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #232 poslato: 27, 07, 2018, 15:18:48 posle podne »
 e da ovo zaustavljanje bi najduze trajalo i bio bi najveci problem 114
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #233 poslato: 27, 07, 2018, 22:15:45 posle podne »
Hladnija voda = veca potrosnja..ali zabotavili ste da s hladnijim zrakom dobijemo vise ks nego kad je ljeto ...pa bi se ovo dvoje moglo ponistiti u konačnici  thumbup

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #234 poslato: 29, 07, 2018, 21:28:15 posle podne »
Tesko to s hladnim vazduhom i ks da bi se na kraju kompezovalo...ipak je voda 900 puta gusca  od vazduha...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #235 poslato: 30, 07, 2018, 08:29:40 pre podne »
sve je to povezano.

evo još malo zanimljive teorije za razbibrigu petkom:
"kritična (maksimalna) brzina kretanja deplasmanskog trupa  (u kilometrima na sat) se računa približno po formuli Vmax=4,3*sqrt(LWL) gde je sqrt kvadratni koren a LWL dužina na vodenoj liniji.

(a formula je "domaća" aproksimacija formule koja se češće nalazi u literaturi  Vmax=R*sqrt(LWL) (gde se Vmax računa u čvorovima, LWL se daje u stopama, a konstanta R je speed/lenght ratio i može iznositi od 0,9 do 1,47... najčešće je oko 1,3 da ne davim detaljima).

Po toj teoriji, ti si maksimalnu brzinu svog brodića podigao sa (približno) 11 na 11,8 km/h. Koliko se to poklapa sa tvojim merenjima?

Iskreno rečeno, maksimalnu brzinu nisam ni merio precizno, pošto me baš i ne interesjuje. Možda sam par puta dao gas do kraja za sve ovo vreme. Tu je negde oko 16-17 km/h, ali potpuno na "mišiće" uz ogroman talas...

Ono što mi je bilo bitno je da na 1900 obrtaja, gde imam potrošnju od oko 3.5 litara, i gde je po meni bila zadnja granica posle koje dodavanje gasa nije proporcionalno dobitku na brzini, umesto 9.8 sada idem 11.2. Sada, pošto nema potapanja krme, može se za istu potrošnju dodati i još malo gasa, pa da brzina bude oko 11.5...

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #236 poslato: 30, 07, 2018, 11:08:14 pre podne »
Šteta... uvek je dobro imati merene podatke da se razglaba nekakva teorija.

Reci mi: da li si tih 16-17 merio pre prepravke trupa ili posle?
Ako je to bilo pre, onda je ekstra zgodno da vidimo da li i sada možeš da iščupaš toliko, ili više, ili manje, da uporedimo opet sa teorijom. Rad sam počastiti   114 da dođemo do rezultata, tvoj slučaj je retko zgodan baš zbog oblika pre i posle.
A ako je posle, onda kupujem gajbicu da se vozamo, ti ga cepaš do daske a ja gledam sa strane... i opet zašto: voleo bih da skontam kako sad dobije hidrodinamički uzgon da izađe iz deplasmanske plovidbe.

Ustvari ispada da ja i ovako i onako moram da kupim gajbicu a ti da meriš brzinu pa da na miru mrsomudimo  sajkaca.
Ostavićemo jednu pivicu i za Bakaru da i njemu bude jasno zašto sve ovo pišemo baš u ovoj temi.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Na mreži Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #237 poslato: 30, 07, 2018, 11:11:19 pre podne »
Sad već ova tema dobija smisao sajkaca
114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #238 poslato: 30, 07, 2018, 13:15:29 posle podne »
Mislim posle... Pre je bilo oko 15... Ali to sve uzmi sa rezervom...
Vrlo sam rad za vožnju i proveru bilo koji dan posle 17h...
Samo što koliko vidim za koji dan neću moći da izadjem iz dunavca  no125

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #239 poslato: 31, 07, 2018, 10:23:29 pre podne »
Zanimljiv eksperiment, pisite rezultate kad utrosite te gajbice :)

Zanimljivo je da li je R ostao isti pre i posle promene korita, posto to nije samo produzenje korita, vec i promena forme...

Obratite paznju koja je to tacno brzina 4.3*sqrt(LWL), to nije ta kad korito optimalno klizi po vodi, to je kad krece u izlazak iz deplasmaneske voznje tj. nije optimalna brzina po efikasnosti to je granicna brzina, optimalna je uvek manja od te. Od prilike od te granice pocinje "rupa u gasu" tj. mali dobitak brzine sa dodavanjem dosta gasa.

Ova jednacina je aproksimacija i radila je godinama, ali po nekoj novijoj literaturi sturcnjaci imaju slozenije formule i ne priznaju ovu jer su i korita dobila nove efikasnije forme pa uspevaju da idu efikasno iznad te granice. Nisam imao vremena da se pozabavim do kraja sa ovim, ali koga zanima, moze se naci literatura... Mada, za ove nase potrebe i prosek godista nasih camaca, sasvim je zadovoljavajuca ova aproksimacija, bar je moje skromno "iskustvo" takvo.