Autor Tema: Novi brodić - Albin 25  (Pročitano 84422 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #75 poslato: 12, 11, 2017, 11:20:20 pre podne »
Mislim da treba malo samo da korigujes ocekivanja brzine i potrebne snage.

Sto se tice brzine, brzina korita u km/h se procenjuje kao 4.5 puta kvadratni koren duzine broda na vodenoj liniji izrazene u metrima. Dakle v[km/h]=4.5 * √(Lv[m]). To je brzina do koje je svako korito u deplasmanskoj voznji i do koje ima smisla pokusavati naterati deplasmansko korito da se krece. Pri tim brzinama, deplasmansko korito jako lepo klizi kroz vodu i potrebno mu je vrlo malo snage, i obicno je krstareca brzina nesto manja od te brzine korita. Brzina korita je kao granicna brzina nakon koje korito pocinje da se propinje i ima tendenciju da predje u gliserski rezim, a posto deplasmansko korito nije za to pravljeno i ne moze da izglisira onda se samo povecava otpor i sto vecu brzinu zelis preko te, sve vise i vise snage ti je potrebno i gubi se efikasnost i smisao plovidbe takvog korita iznad te brzine. Posto je ta brzina korita zapravo granicna brzina onda vec za tu brzinu ce ti trebati dosta veca snaga nego za brzinu koja je malo manja od te brzine korita. Shodno ovome treba imati ocekivanja za brzinu broda. Naravno, ovo se odnosi na brzinu bez toka reke tj. na stajacoj vodi, na reci treba oduzeti/dodati brzinu toka reke za uzvodno/nizvodno i eto ocekivane brzine.

Sto se tice snage, na osnovu iskustva "strucnih"  nauticara, za deplasmanca je okvirno dovoljno obezbediti oko 5ks po toni broda za plovidbu po "mirnoj" vodi. Na tu snagu onda kazu doda se do oko 35% iz par  razloga: 1) da motor ima rezervu snage (stednja goriva, duze traje motor, ali i u slucaju nevremena moze da znaci i opet ne teras gas do daske zbog nevremena), 2) vremenom porastu apetiti za elektro opremom na brodu i onda se na tako mali motor doda jak alternator i eventualno jos neki dodatni elementi (pumpe za vodu ili hidrauliku ili za kompresor) koji takodje koriste snagu motora (ovo se tipicno desava na primer na jedrenjacima pa zato u njih stavljaju jace motore nego sto je potrebno).

Nadam se da ce ti pomoci bar malo u izboru motora i realnim procenama brzine.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #76 poslato: 12, 11, 2017, 11:36:05 pre podne »
Zox, valjda je sve to tacno sto kazete, ne znam, ne razmisljam puno o tome, upalim motor i plovim. Za moj camac jedino je teretni motor dolazio u obzir, ne zbog brzine jer ni sa ovim na punom gasu ne idem skoro nista brze a benzin samo nestaje. Ovaj motor ima snage da me pogura pri brzem vodostaju, da me zaustavi prilikom pristajanja u obalu, da me odvoji od obale. Pri tome kada za moj camac privezem jos jedan takav i idemo uzvodno on gura isto.  Idem 5-6km na sat uzvodno na otprilike pola gasa, motor se ne dere a ja uzivam i nigde ne zurim.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #77 poslato: 12, 11, 2017, 11:41:20 pre podne »
Zveki svaka cast...Urose to treba da probas...25ks ti je bacanje para bez veze...to bi bilo ok za sharka ali za albina nema bas neke svrhe...4t a 9.9 u ht je ok  ili jos bolje 4t a 15ks...potisak (trust) je jednak otporu koje stvara plovilo  konstantnoj  pri brzini...albin je fino korito jako malog otpora i relativno male mase pa bi ti zbog brzine mozda vise odgovarao motor od 4t i 15 ks nego ht...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #78 poslato: 12, 11, 2017, 12:21:31 posle podne »
Bas bi bilo dobro da se napravi jedan test sa 9.9 obicnim, 9.9 ht i 15ks po istim uslovima. 15ks i sada 99ht imas, jos samo da nabavis jedan obican 9.9 i eto prilike da vidimo kako ce se ponasati jedno pismenije korito.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #79 poslato: 12, 11, 2017, 12:49:30 posle podne »
Moram da se zahvalim svima što su se uključili u ovu diskusiju da mi pomognu, jer sam neke stvari zahvaljujući vama bolje razumeo, a što je još bitnije, video i u praksi :)

Juče sam malo plovio pa sam video neke stvari. Džonika je radio perfektno kao i uvek, ali se tačno primeti kad krećem ili kad hoću da se zaustavim da mu treba malo više vremena ili obrtaja da se to izvede. Pretpostavljam da bi se to sa nekim HT motorom eliminisalo. Sve vreme sam plovio sa pola gasa i nizvodno sam išao oko 11-12kmh, uzvodno sam sa tim gasom išao oko 7kmh. Siguran sam da bih sve to imao i sa 9.9ht.
Ono što Nidža kaže je u pravu, da korigujem očekivanja brzine i realne snage...  jh

@ZoranT
Ti svakako znas bolje, i ja bih radije uzeo 15hp samo high trust, čini mi se da bi to bilo prava mera, samo ih je teško naći za normalne pare.
Za sad se bližim odluci da uzmem 9.9ht, pa da guram sledeću sezonu i vidim šta mi tačno treba za ovaj brodić. Sa tim motorom ću onda imati i anlaser, i dopunu akumulatora, a verovatno i manju potrošnju. I dalje bih najviše voleo da se u njemu nađe neki dizel od 20 i više konja, ali sam siguran da je to velika procedura i muka da se uradi, pa ću prvo da vidim koliko sam uspeo da provedem vremena na brodiću, i gde sam sve stigao sa njim te prve sezone. Ako to bude nešto malo, onda mi se ne isplati cimanje oko traženja dizel motora i njegovih komponenti, ugradnje i ostalog šta to nosi..

@broker975fx
Preneću informacije svakako, samo da to realizujemo :)


Zox
Eh da je samo stvar u dizel motoru i njegovoj ceni... Ono što me najviše odvlači od toga sada u startu su majstori. Dok se brodić izvadi, pa majstor dok pogleda ovo pa ono, pa fali ti jedna stvar, pa dve pa tri, cenim da bi me to koštalo jedno 6 neizvesnih meseci na suvom, a verovtno finansijski neizvesno do samog kraja  jh

@Zveki66
 llll
Puno ti hvala na ovoj opciji, voleo bih da to probamo, jer sam sad više za varijantu nekog high trust-a bar za sledeću sezonu ili dve. Bićemo u kontaktu.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #80 poslato: 12, 11, 2017, 12:54:25 posle podne »
P.S.

Sve što smo pričali vezano za moj Albin25 i motore je prebačeno u ovu temu.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #81 poslato: 12, 11, 2017, 13:07:29 posle podne »
У Албину је био дизел мотор (велики обртни момент) од мислим (али нисам сигуран) 20-30КС. Значи бензинац од 9,9 неће имати исте перформансе. Зоран ти саветује 15-ку 4Т и слажем се сњим. 4Т ће трошити мање од 2Т, 40КС, а та снага ти није потребна као што Ниџа рече - није то глисерско већ депласманско корито и изнад одређене брзине ће се само издизати, мало брже ићи, а требаће огромна снага и велика потрошња горива, поготово ако је 2Т. А, за тих пар km/h  то нема смисла.
Мој пријатељ има обичан лимени чамац од неких 6 метара и на њему 2Т Меркјури од 20 коња који сам му ја продао пре 2 године. Мотор је прејак, јер брзина дође до неких 10-12 km/h на трећини гаса и мало троши. На пуном гасу иде само 16km/h и троши као авион.

Evo, ovde mozes da vidis istoriju "Albin"-a. Prvobitno su ugradjivani motori od  22 ks a kasnije "Volvo" MD2B i MD3B od 25 i 36 ks.
http://www.albinbc.com/home/albin-25-history

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #82 poslato: 12, 11, 2017, 14:12:58 posle podne »
Значи ишли су и до 36 коња.   ok     
Ма нема брате, ФАБРИКА је ФАБРИКА. Знају они зашто су то уграђивали. Са њим преко делте Дунава у Црно, Мраморно, Егејско море и правац Грчка. Много леп чамац, боље рећи бродица!
Kod mene je MD3B od 36 KS, gura uzvodno kao i nizvodno.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #83 poslato: 12, 11, 2017, 14:25:42 posle podne »
To kod tebe je po mom misljenju najbolja varijanta, tri cilindra rade sigurno mirnije od 2 cilindra, a snage vise nego dovoljno.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #84 poslato: 12, 11, 2017, 14:58:36 posle podne »
Volvo MD17C, malo naprednija varijanta se isto ugradjuje, jako dobar motor. Ja sam trazeci sebi brod poredio sve te stvari i isao toliko daleko da sam na Youtubu slusao zvuk jednog, drugog, treceg... da odredim koji mi je najmiliji za usi  stri. Jedino sto nisam imao srecu da kupim sa krmenom platformom tako da to moram sam da napravim  kuku.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #85 poslato: 12, 11, 2017, 15:15:41 posle podne »
https://www.blocket.se/helsingborg/Volvo_Penta_MD_3B___36_hk____76291996.htm?ca=11&w=3

Evo ga jedan na jugu Svedske ili u Danskoj isporuka sto je relativno dobro za kupovinu, mislim blize nama mada i dalje predaleko. Budu u oglasima i jeftiniji ali ako je na severu, komplikovano je za transport. Ovo je 1600 eura.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #86 poslato: 12, 11, 2017, 17:18:17 posle podne »
Ne kažem ja da su pravi ljubitelji nautike, NAJBOLJI LJUDI. Viodi se to ovde kako brzo priskačete kada je nekome potreban, savet, pomoć neki deo ili šta drugo. Svaka čast. Ponosan sam na vas. Čst mi je i lično zadovoljstvo što sam u vašem društvu.

Uz ovoliko saveta Bakara nema šanse da pogrešiš u odabiru motora za tvoju belu ladju. Plovićeš ti sledeće sezone sa uživanjem.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #87 poslato: 12, 11, 2017, 17:51:04 posle podne »
Sve si lepo rekao, mnogo znači kad je forum ovako "živ" i kad ljudi hoće da pomognu konkretnim informacijama i iskustvom thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #88 poslato: 12, 11, 2017, 18:06:06 posle podne »
http://www.njuskalo.hr/unutarnji-brodski-motori/volvo-penta-md3b-tipo-eb-oglas-18862068

Evo oglas "kod nas", isto je to, tri puta skuplje  kuku. Budu gore u Svedskoj i za manje pare (700-800 eura), ja ionako iz zabave pratim te oglase pa cu javiti kad nesto ima. Nije jednostavno to organizovati ali... vredi se potruditi.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Novi brodić - Albin 25
« Odgovor #89 poslato: 12, 11, 2017, 18:26:47 posle podne »
ALEXA kad ja budem rešio da menjam Pasaru, Tražićeš mi Normana 20, mislim da je to mera za mene, ni mnogo velik niti mali. Onda idemo zajedno za njega   6589