Autor Tema: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...  (Pročitano 8234 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« poslato: 14, 09, 2017, 12:07:03 posle podne »
Можда вам овај линк буде од користи: http://rs.d4d-portal.info/

Наћи ћете мапе које можете видети на неколико различитих начина: као планове, као сателитске снимке, као тзв. хибридне снимке...

Мени је занимљиво што је у питању и топографска карта на којој се виде изохипсе у речном кориту, тако да се лепо виде профили дна.

Истина, не знам каква је ажурност тих карата, а познато је да реке носе огромне количине песка и другог материјала, па се профил дна непрестано мења, али погледом на карту добија се веома добар увид у профил и ко је макар мало обазрив, може да наслути на ком делу треба да буде нарочито пажљив при пловидби.
Виде се обалоутврде, тзв. напери, аде, места у приобаљу, означени су километри речног тока...

Погледајте, можда и вама буде занимљиво и корисно.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #1 poslato: 15, 09, 2017, 08:44:21 pre podne »
Veoma staro, moje vikendice i nema na mapi a radjena je pre 5 godina. Za 5 godina svasta se promeni na dunavu..

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #2 poslato: 15, 09, 2017, 10:17:41 pre podne »
Veoma staro, moje vikendice i nema na mapi a radjena je pre 5 godina. Za 5 godina svasta se promeni na dunavu..

Kada uvecas kartu i kliknes misem na neki objekat izlazi informacija o tom objektu i datum karte. Recimo Dunav oko slankamena je sa kartama od datuma 18.08.2016 ...
Sasvim nesto drugo su slojevi sa google karata, koji me u principu ne interesuju, vec mi je daleko vaznija karta same reke...

Laki hvala za ovaj link

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #3 poslato: 15, 09, 2017, 10:40:29 pre podne »
Veoma staro, moje vikendice i nema na mapi a radjena je pre 5 godina. Za 5 godina svasta se promeni na dunavu..

Свака мапа која је икад нацртана била је прецизна и тачна (онолико колико се цртач потрудио) само у тренутку цртања, то знам зато што сам се бавио цртањем мапа.
На терену се стално дешавају измене.

За нас нису толико важне измене на обали, па је мање важно да ли се види или се не види нека кућа, али контуре корита су важне иако се тек оне стално мењају. Зато је увек потребно бити опрезан на води и пажљиво осматрати простор испред чамца, како би се смањила могућност насукавања.

Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #4 poslato: 16, 09, 2017, 20:06:06 posle podne »
LSI, hvala, ovo je zaista izuzetno otkriće.

"D4D with Bing AerialWithLabels" je upravo ono što mi treba i to sad spremno za štampu. Bing satelitske snimke (zapravo Digitalglobe) sam koristio i pre jer su oni snimani za vreme niskog vodostaja tako da se lepo vide plaže, naperi, najbolja mesta za pristanje. Za razliku od Google eartha...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #5 poslato: 16, 09, 2017, 20:26:31 posle podne »
И ја сам био веома задовољан својим "открићем" али још увек не успевам да означим део који желим да одштампам, а кад кликнем на икону штампача или добијем празан лист или добијем контуру која показује секције из којих се читава карта састоји...!?

Да ли је неко од вас већ штампао? У чему ја то грешим?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #6 poslato: 16, 09, 2017, 21:26:18 posle podne »
И ја имам "десетку" али ја не успевам чак ни да означим део који желим. А онда тек долази проблем да неће да ми одштампа...

Да ли је могуће да је то због неусаглашености између софтвера и оперативног система?

Како било, лепо је видети контуре дна па ако већ не могу да одштампам слику, могу бар нешто занимљиво да упамтим...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #7 poslato: 16, 09, 2017, 22:51:06 posle podne »
Нисам разумео претходно објашњење али сад после овог додатног видим да се то не односи на штампање помоћу тастера у самој апликацији.

Ја сам проблем штампе решио на други начин, преко команде PrintScreen а онда тако добијену слику могу да одштампам на свом штампачу.

Ипак, више бих волео да то могу да урадим у самој апликацији.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #8 poslato: 18, 09, 2017, 12:20:42 posle podne »
LSI, hvala, ovo je zaista izuzetno otkriće.

"D4D with Bing AerialWithLabels" je upravo ono što mi treba i to sad spremno za štampu. Bing satelitske snimke (zapravo Digitalglobe) sam koristio i pre jer su oni snimani za vreme niskog vodostaja tako da se lepo vide plaže, naperi, najbolja mesta za pristanje. Za razliku od Google eartha...

Mogu se u Google Earthu gledati snimci od ranijih godina, pa se "nabode" i niži vodostaj.

Inače, baš sam se sad za vikend zavlačio po nepoznatom terenu pa kad padne dubina na pola metra pod kobilicom ne znam da li da stajem ili nastavim... Ovo će biti velika pomoć! Hvala Lazo!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #9 poslato: 18, 09, 2017, 13:03:45 posle podne »
BTW, u par situacija sam koristio, što na telefonu, što na laptopu, opciju google eartha da prikazuje poziciju na mapi.
Može biti zanimljivo.

A kako bi tek bilo dobro kada bi se trenutna pozicija mogla prikazivati na ovim mapama, ili se one nekako ubaciti u google earth....

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #10 poslato: 18, 09, 2017, 16:31:39 posle podne »
BTW, u par situacija sam koristio, što na telefonu, što na laptopu, opciju google eartha da prikazuje poziciju na mapi.
Može biti zanimljivo.

A kako bi tek bilo dobro kada bi se trenutna pozicija mogla prikazivati na ovim mapama, ili se one nekako ubaciti u google earth....

To su u osnovi ENC koje radi Plovput, u sklopu RIS projekata (kad to već postoji i besplatno je, onda niko drugi neće investirati u svoju kartografiju...). Uporedi slike... batimetrijski podaci su isti i normirani su na niski plovidbeni nivo (53 kod Novog Sada), do sada urađeni samo do  Grocke, nizvodno i nema kritičnih sektora plovidbe (zato se rade ti podaci o dubinama).

Mape su podržane u OpenCPN, to verovatno već znaš. Ako koristiš OpenCPN za Android onda imaš opciju toglovanja između Google Maps i OpenCPN (mada je OpenCPN za Android bagoviti krš, to im nije u fokusu).
Zato je lepše koristiti Boating (nekadašnji Navionics...bla, bla) i oni su importovali iste mape/podatke, i tamo postoji sattelite background opcija, to što si poželeo.

A ako baš voliš da se patiš i hoćeš hard core opciju, onda downloaduješ ENC, pa to konvertuješ u KMZ pomoću Global Mappera ili nekog sličnog softvera, i onda to lepo otvoriš u Google Earthu.

Postoji i još luđa i teža opcija i da skineš situacione planove kritičnih sektora u pdf ( sa Plovputa naravno http://plovput.rs/plovidbeni-bilten ) i onda ih snimiš kao slike na Google drive, i onda ih uvezeš u Google Earth kao poseban transparentan layer, s tim što moraš da se poigraš sa razmerom i poravnanjem (rotiranje, razvlačenje i centriranje preko satelitskog snimka).
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Може бити корисно - мапа Дунава, Тисе...
« Odgovor #11 poslato: 19, 09, 2017, 08:09:22 pre podne »
Hmmmmmmmmm..... Onda predpostavljam da je kod mene problem u nekim podešavanjima u opencpn-u (na čamcu koristim laptop sa opencpn-om, verzija za android stvarno jeste bagoviti krš), jer meni je sve prikazano u 2-3 boje, nema ovih linija kojim su odvojeni dublji od plićih delova.

Boating nikad nisam koristio, ali eto zanimacije za duge zimske dane... Ako negde zapnem biću slobodan da te smaram.

I treća opcija (konverzija ENC u KMZ) je zanimljiva i biće probana.

Hvala na savetima i idejama. U principu će mi i sadašnja postavka biti dovoljna (open cpn na laptopu) kada ga podesim da prikazuje tako kao kod tebe.