Autor Tema: Sidro za vez na bovu  (Pročitano 7346 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Sidro za vez na bovu
« poslato: 12, 09, 2017, 11:07:54 pre podne »
Pozdrav ljudi,

da li ima neko da proda vece sidro za sidrenje na bovu? Trebalo bi da bude teze od 45kg, i pozeljno je da je sa 4 kraka.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #1 poslato: 12, 09, 2017, 11:23:04 pre podne »
Bakara, pre neki dan su ribari kod mene na klubu prodavali oooozbiljno sidro sa 4 kraka i dosta dugim vratom sto je takodje bitno, sve je pun materijal, cena mislim da je bila oko 60e pa ako si blizu mozes da prosetas do kluba i raspitas se kod cuvara.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #2 poslato: 12, 09, 2017, 11:31:34 pre podne »
To je to, idem danas tamo. Hvala puno  thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #3 poslato: 13, 09, 2017, 18:06:52 posle podne »
Uzeo sidro koje mi je Zveki preporučio, tako da je problem rešen.
Još se potrefilo i da se sretnemo nas dvojica, i upoznamo uživo.

Zveki, hvala na brzoj informaciji, vidimo se na vodi ;)
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #4 poslato: 13, 09, 2017, 22:31:21 posle podne »
Oćel" neko meni neukome objasniti šta podrazumeva izraz sidro na bovu . Bova znam šta je sidro takođe ali ova kombinacija jok . Podrazumava se da čim je bova u pitanju da je sidro statično i u tom slučaju se koristi stari pomorski izraz MORTO CORPO - ilio ti mrtvo sidro - znači nepomično i tada se ne koristi ni jedna vrsta sidra već se izlije određena zapremina betona- prema veličiuni plovila - i na njega se montira bova

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #5 poslato: 14, 09, 2017, 08:03:45 pre podne »
Uzeo sidro koje mi je Zveki preporučio, tako da je problem rešen.
Još se potrefilo i da se sretnemo nas dvojica, i upoznamo uživo.

Zveki, hvala na brzoj informaciji, vidimo se na vodi ;)
Urose, drago mi je sto smo se upoznali i sto sidro odgovara. Vidimo se naravno, uz kafu i malo vise vremena za pricu.

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #6 poslato: 14, 09, 2017, 08:12:14 pre podne »
Oćel" neko meni neukome objasniti šta podrazumeva izraz sidro na bovu . Bova znam šta je sidro takođe ali ova kombinacija jok . Podrazumava se da čim je bova u pitanju da je sidro statično i u tom slučaju se koristi stari pomorski izraz MORTO CORPO - ilio ti mrtvo sidro - znači nepomično i tada se ne koristi ni jedna vrsta sidra već se izlije određena zapremina betona- prema veličiuni plovila - i na njega se montira bova
Voleo bih da vidim tu velicinu betonske kocke koja ce da drzi kabinasa od 2-3 tone kada dune kosava ili severac od 10-12m/s a pri tome se tenda koju skoro svaki kabinas ima ponasa kao jedro. Moze da se napravi ali tu vadjenja napolje preko zime vise nema. U Zemunu, svaka marina koja ima sidriste kao nacin cuvanja camaca zahteva da se krajem sezone, obicno je to pocetak novembra sidro i bova izvuku iz vode. Sa betonskom kockom te velicine  to ne bi bilo moguce jer se vecinom sve radi rucno.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #7 poslato: 14, 09, 2017, 12:03:17 posle podne »
U pravu je tangabrava za za izraz kako se to zove na moru, sustina je ista ali na reci postoji jedan dodatni zahtev da se ta mrtva sidra uglavnom pred zimu izvlace. Razlog tome je npr led, koji kada je u pokretu sve cupa a toga na moru nema. Inace blokcina teska 300 kila sa odgovarajucim lancem drzace i tekako po bilo kakvom vremenu i barzu a kamoli par tona

Van mreže zveki66

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 392
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • ALiBI
  • Brod tip: Dragan Nautilus-Smederevo
  • Marina: Radecki, Zemun
  • Veličina: 7,90
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #8 poslato: 14, 09, 2017, 13:25:26 posle podne »
U pravu si Broker975fx, ne kazem da ne moze da se napravi da drzi nego da je taj teret  kada se jednom spusti u vodu nemoguca misija posle vaditi rucno kako se inace radi na vecini marina.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #9 poslato: 14, 09, 2017, 22:24:41 posle podne »
Ja vam dugujem izvinjenje pošto je moje interesovanje upereno ka moru a samim tim i znanje. Ova MORTO CORPO sidra se koriste za privatne vezove i tu ostaju na vjeki vjekov , a bio sam prisutan u Kumboru kada su ljudi na doku izlili kocku od kubik i posle je došla kočarica i odvukla je pred gazdinu kuću za njegov gliser i nećete verovati dok je ta kočarica vukla kocku ona je sve vreme bila na površini mora

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #10 poslato: 13, 05, 2019, 10:54:02 pre podne »
Treba mi savet za morto corpo, pošto planiram da jedno ljuljnem ispred naše improvizane marine na Dunavu naspram Lida. Planirao sam da ga izliijem na čamcu, kroz bure ukrstim dva I profila, bure rasečem i bacim ga sa čamca (kad se beton stegne). Pošto je matica tu jaka, a dubina 3-6 metara u zavinosti od vodostaja, brod je cca 3 tone, interesuje kolika treba da bude težina tog fiksnog sidra i jel bolje kanap ili lanac od sidra do bove? 


Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #11 poslato: 13, 05, 2019, 11:13:56 pre podne »
U tom slucaju mislim da treba staviti lanac i to deblji, ali prema tezini lanca mora i odgovarajuca bova, da ne bi potonula. Ne znam da li si imao prilike da ranije koristis taj sistem sidrenja, ja sam posle nekoliko sezona video da se lanac debljine 7mm, toliko potrosio da se drzao na jednom milimetru i to na velikom broju alki. Pritom, kaceni su lagani camci, do 200kg...

Ne znam kako bi vremenom proveravao stanje lanca s obzirom da je to sidro koje se nikad nece vaditi, ali mozda za svaki slucaj, stavi i kanap. Jeste taj deo Dunava nezgodan za sidrenje, pored matice, tako je pozicionairano da je na udaru i kosave i gornjaka.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #12 poslato: 13, 05, 2019, 11:22:06 pre podne »
U tom slucaju mislim da treba staviti lanac i to deblji, ali prema tezini lanca mora i odgovarajuca bova, da ne bi potonula. Ne znam da li si imao prilike da ranije koristis taj sistem sidrenja, ja sam posle nekoliko sezona video da se lanac debljine 7mm, toliko potrosio da se drzao na jednom milimetru i to na velikom broju alki. Pritom, kaceni su lagani camci, do 200kg...

Ne znam kako bi vremenom proveravao stanje lanca s obzirom da je to sidro koje se nikad nece vaditi, ali mozda za svaki slucaj, stavi i kanap. Jeste taj deo Dunava nezgodan za sidrenje, pored matice, tako je pozicionairano da je na udaru i kosave i gornjaka.

Hvala, sve je to dobar savet za mene početnika. Nisam ranije nikad tako vezivao jer sam imao lake čamce koji su išli uz ponton ili obalu. Uslovi su kod nas skoro ka kao na moru. Mogao bih taj kanap uz lanac kao obezbeđenje.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #13 poslato: 13, 05, 2019, 11:33:20 pre podne »
Da li si razmisljao ipak o brodskom sidru, kao sa pocetka ove teme? To sidro bi bar moglo da se vadi, radi inspekcije, a i ako zbog jakog gornjaka krene da rinuje(proklizava), zbog svoje konstrukcije bi moglo samo da te pomeri nize ali bi se opet ukopalo i drzalo bi brod.

Ja sam ono sidro koje je imalo sigurno oko 50kg, koristio za svoj Albin nekoliko meseci na starom slepu u Zemunu. Nekih desetak dana nakon sidrenja, udarila je veoma jaka salauka-gornjak, i nekoliko kabinasa se otkinulo sa svojih bova, neki su rinovali, a moj Albin je tada rinovao nekih 15 metara i zaustavio se. Nakon toga su cuvari izvadili sidro, pomerili sve gde je bilo i tako je stajao jos par meseci bez problema. Bojim se da taj sistem sa buretom, nema tendenciju ukopavanja kao prava sidra, a sto je najgore, ne mozes ga izvuci pa ne znas u kakvom je stanju ni ta veza lanac-sidro, ni sam lanac.

Razmotri, nije na odmet  m07800
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže dell_mare

  • Dlakavi Čorbosrk
  • ****
  • Poruke: 193
  • Pol: Muškarac
    • Ukleti Holanđanin
  • Brod tip: Ten Broeke 780 AK
  • Marina: Stara Centrala Dorćol
  • Veličina: 8 m
Odg: Sidro za vez na bovu
« Odgovor #14 poslato: 13, 05, 2019, 11:45:41 pre podne »
Razmišljao sam i o brodskom ali ne verujem da imam prostora za rinovanje s obzirom da bi brod bio normalno usmeren ka obali i da su ispod nas veoma blizu i druge mini marine. Većina čamaca je normalno usmerena na obalu, a na bove se kače krmama da ne bi šetali kako vetar duva. Tako da sam planirao jedan konopac sa pramca i dva sa krmenih bitvi da vežem za stubove - šipove koji su na obali a da to morto corpo samo drži krmu na sigurnom rastojanju da brod ne ode ka obali. Ne znam da li sam ovo napisao da bude jasno.