Autor Tema: Kroz istoriju 1731...  (Pročitano 10283 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Kroz istoriju 1731...
« poslato: 23, 08, 2017, 11:42:23 pre podne »
Pre par dana , na internetu sam pronašao literaturu koja govori o pontonskom mostu koji je spajao Surduk i Opovo .
Ono što je meni bilo interesantno su fotografije stubova mosta koji se,pri niskom vodostaju pojavljuju i skice mosta koje se čuvaju u Istorijskom arhivu Beograda.
Ako Vas interesuje ova tema možete je pročitati počevši od 37. stranice

https://books.google.rs/books?id=9YUD4iX_Ui4C&pg=PA16&lpg=PA16&dq=banovci++1738&source=bl&ots=k1IWzY1vTm&sig=dOxi4kg1TrhvHlOzJf9cZLK0sVg&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwipq5alm6jVAhUJnRQKHRYmDQwQ6AEITDAI#v=onepage&q&f=false

I takođe interesanttna literatura o periodu oko 1739, kada je ovim prostorima vladala kuga, o izgradnji karantina u Banovcima i kopanju rova - kanala do Zemuna kojim su ljudi,roba i stoka išli prema karantinu. Rov je pratio obalu Dunava i bio je čuvan od strane graničara ...

https://books.google.rs/books?id=UKs69DPUjHwC&printsec=frontcover&dq=stara+be%C5%A1ka&hl=sr&sa=X&ved=0ahUKEwiV2KTwnajVAhVIvxQKHc5cCFUQ6AEIKDAB#v=onepage&q=stara%20be%C5%A1ka&f=false

Ovu temu možete čitati od 46. stranice


Teme nisu direktno vezane za nautiku ali jesu za Dunav i mesta pored kojih plovite. Kada budete plovili pored Banovaca i Surduka imaćete interesantnu "ekskluzivnu" priču za svoje putnike  jh

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kroz istoriju 1731...
« Odgovor #1 poslato: 23, 08, 2017, 14:11:50 posle podne »
Марко, фантастичан избор! За ово треба само мало слободног времена, а да има занимљивих информација има.

Ипак, мени је посебно занимљиво како су у та давна времена људи описивали припаднике "небеског народа":

"Док је католичко становништво пред господом падало на земљу и клањало се, Срби би остајали усправни, говорећи како се ни Турцима нису клањали, па неће ни Швабама. Многи су осетљиви, упорни и непослушни, имају страст да робе пљачкају као хајдуци.
...
Били су склони и вођењу парница око разних ствари, понекад и сасвим неважних и непотребних, као и шуровању с властима сумњивим људима.
С друге стране, током ратних окршаја, они су невиђени јунаци, пример осталима, издржљиви при дугим маршевима.
...
на питање која им је омиљена узречица, дали одговор:"Дабогда црко!"

У неком тексту који сам читао пре неколико дана, опет, наиђем како Срби који су се после сеобе настанили на овим просторима баш нису марили за послове на земљи и да нису хтели да производе више него што је њиховим породицама било неопходно па су власти "и камџијама морали да их терају да обрађују земљу и учествују у радовима на мелиорацији и исушивању мочвара".

Рекао бих, генетика је чудо - нисмо се ми много променили од тада. Ма, шта много? Нисмо се променили ништа! Постали смо само гори, јер су они најбољи изгинули у ратовима вођеним током XX  века па се сад преноси само генетика оних који су "претекли".

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Kroz istoriju 1731...
« Odgovor #2 poslato: 24, 08, 2017, 21:25:52 posle podne »
Ja ipak mislim da smo se promenili i to poprilično , ustvari promenile su nas pare , jer kada je nešto dobro plaćeno naš čovek će ako treba i da spava kraj mašine- to sam lično video kod mene na poslu pre 30-tak god


Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Kroz istoriju 1731...
« Odgovor #4 poslato: 20, 04, 2020, 14:32:15 posle podne »
 Na internetu sam pronašao stare mape Evrope iz 1780.Naravno da sam potražio ove naše krajeve.
Ono što je meni bilo interesantno,a vezano za plovidbu i ovaj forum, je izgled Dunavskog korita kod Belegiša i Starog Slankamena
Nimalo ne liči  na ovaj današnji.
Ako nekoga interesuju stare karte neka ih potraži ovde :
http://mapire.eu/en/map/hungary1941/?bbox=2240009.485874678%2C5636613.2931905%2C2269036.447365974%2C5646167.921726147&map-list=1&layers=29

ada 1" border="0
BELEGIŠ
ada2" border="0
BELEGIŠ
tisa 1" border="0
UŠĆE TISE
tisa 2" border="0
UŠĆE TISE



Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Kroz istoriju 1731...
« Odgovor #6 poslato: 12, 05, 2020, 23:37:36 posle podne »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kroz istoriju 1731...
« Odgovor #7 poslato: 13, 05, 2020, 08:38:02 pre podne »
Гледам опет слику ушћа Тисе у Дунав - какав леп меандер. Штета што га више нема.