Autor Tema: Ispis registracione oznake  (Pročitano 1993 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Ispis registracione oznake
« poslato: 20, 07, 2017, 11:16:11 pre podne »
Ako je ova tema već pokrenuta negde, izvinjavam se, ali ja ne mogu da je nađem.

Posle farbanja i sređivanja jedrilice na red je došao i ispis registracije. Upravo sam zvao Kapetaniju Novi Sad.

Kažu, po zakonu: minimalno, širina slova i cifara 10 cm, visina 15 cm, posle oznake kapetanije ide crtica, posle trocifrene brojke prazno mesto pa slovo!

To bi izgledalo ovako NS-079 E.

E sad... uvek postoji neko ali što devojci sreću kvari :-) Zbog realtivno niske palube moje jedrilice slova visine 15 cm bi bila rogobatna i pokvarila bi dizajnersko rešenje sa crtama, nazivom i ostalim... Pa sam mislio da ipak stavim veličinu 10 cm. Neće biti neki greh. Da, i crtica me nervira i nju bih izostavio.

Šta vi kažete na ovakva "nevaljalstva"! ;)

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Ispis registracione oznake
« Odgovor #1 poslato: 20, 07, 2017, 11:20:12 pre podne »
ma, stavi kako ti i gde odgovara, na to se slabo gleda, bitno je da je registrovano.
Više od 50% plovila ima rukom nakaradno ispisano pa i dalje plove kao strašila.
Lepo je kada je sve estetski skladno, ali praksa traži neke žrtve.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ispis registracione oznake
« Odgovor #2 poslato: 20, 07, 2017, 12:55:35 posle podne »
Боленсе, то је прописано законом - Правилником, који је писао неко ко баш и не зна све што би требало о тој материји.

Законодавац је хтео да обезбеди видљивост с одређене удаљености (као што је урађено и с таблицама за возила). Прошло је много година док нису у закон унели да осим основног, таблица може имати и другачији облик и распоред написаног текста, чиме су омогућили да се нормално региструју возила код којих је произвођач предвидео другачији облик и димензије за таблице.

Да се вратим пловилима.
Поред те величине, прописано је и да слова морају бити нанета бојом на бок или кабину пловила (другим речима, није дозвољено лепити налепнице, што многи од нас раде).

Како је и Миша рекао, прилагодите ви таблицу вашем пловилу, али задржите формат (ознака подручја, црта, број, празно место, слово). Не верујем да ћете због тога имати проблема, а лепше ће вам изгледати и неће вас нервирати сваки пут кад погледате чамац.