Autor Tema: Алге на чамцу  (Pročitano 1865 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zakeralo

• Mali od Roštilja
  • www.mojaladja.com
Odg: Алге на чамцу
« Odgovor #15 poslato: 17, 06, 2017, 21:05:53 posle podne »
Ako imate plasticne camce, onda je bolje da mazete anti-algin, odnosno ceo sistem za anti-algin. Zasto? Zato sto se tako camac stiti od osmoze. Koliko god gelcoat bio vodonepropustan molekuli vode prolaze kroz njega u laminat, ako je brod obrastao algama one pomazu tom prodoru. Kada imate vodu zarobljenu u lamintau nastaje osmoza. Zato je pored anti-algina obavezna i osnova za anti-algin. Osnova je ustvari barijera za vodu. Na trkackim jedrilicama se maze samo barijera, bez anti-algina, samo da bi se sprecio prodor vode u laminat.

Ako je estetika problem ona se kupi anti-algin u odredjenoj boji i resen problem.

Van mreže Zox

• Savski dupegric . Kratkorepi
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Fisherman
« Odgovor #16 poslato: 17, 06, 2017, 21:38:41 posle podne »
Нисам знао да се тако брзо развијају... Уствари, процес се нагло убрзао са порастом температуре. Да ли ћу ове године наносити антиалгин, нисам сигуран, али следеће сигурно хоћу. Одабрао сам белу боју. Прегледаћу Интернет где има да се купи и који је солидног квалитета, као и какав је процес наношења. Ногу мотора не бих мазао, после пловидбе је издигнем хидрауликом.
Данас нисам скидао алге, лоше је време.

Van mreže Zox

« Odgovor #17 poslato: 17, 06, 2017, 23:30:11 posle podne »
Ово изгледа као добро решење:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=PT_WqcnFHRE" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=PT_WqcnFHRE</a>

Можда га извучем па однесем у ауто праоницу.

Van mreže Zakeralo

• Mali od Roštilja
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #18 poslato: 18, 06, 2017, 14:53:12 posle podne »
Ako ces ovako da ih skidas to moras da uradis odmah. Dok dodjes do perionice osusice se a onda ne mogu ovako da se skinu.

Van mreže Zox

« Odgovor #19 poslato: 18, 06, 2017, 15:41:49 posle podne »
Прочитао сам да се ради лакшег уклањања алге пре скидања попрскају раствором натријум-хипохлорида (варикина), а шкољке раствором хлороводоничне киселине (сона киселина).  Потребно је оставити краће време да средство почне деловати. Ова једињења се не смеју мешати.
Колико је ово тачно није ми познато, немам искуство.

Na mreži LSI

• Drekavac sa Srednjih voda
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
« Odgovor #20 poslato: 18, 06, 2017, 16:28:01 posle podne »
Варикина је натријумова со хипохлорасте киселине. Може се мешати са соном киселином (хлороводонична киселина) и то се ради нпр. у рецептури у коју се додаје и сумпорна киселина - ово се користи за чишћење метала).

Заборавио сам много од оног што смо некад учили из хемије али чини ми се да соном киселином не би требало прати пластичне чамце, а ако се то ипак ради, требало би после наношења, након 5-10 минута испрати с много воде. Ова киселина уме да отврдне и оштети пластику (изазива пукотине).

Ово што је на снимку приказано ефикасан је начин за скидање наслага али само ако се уради одмах по вађењу чамца из воде. И ту има један проблем.

Чамце обично постављамо на приколице, а то значи да су им корита удаљена од подлоге око пола метра (плус-минус). Обично се лепо оперу бокови али свима је тешко да легну и исто тако лепо оперу дно. А ако се то не уради - "џаба сте кречили"! Већ после сат-два од сушења, наслаге с корита се веома тешко скидају.

Van mreže Zox

« Odgovor #21 poslato: 18, 06, 2017, 16:48:15 posle podne »
Занимљиво, човек свашта сазна и научи. Сутра најављују лепо време са температуром од 29, а у уторак преко 30 степени.
За почетак баталићу све теорије и квази теорије и пробаћу опробану методу са џаком од кромпира.

Van mreže maverick

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #22 poslato: 18, 06, 2017, 22:10:22 posle podne »
Normlno se peru solnom kiselinom samo ako imas antialgin ostavlja neke cudne tragove od curaka...te vase alge nisu bas tako jako obrasle....za dva tri eura na autopraonici operete bez problema ako imate prikolicu...Sto kaze Lsi...malo je nezgodno , treba da se klekne da bi se opralo i odozdo lijepo...i to kod glisera ide puno jednostavnije...jedna pa druga strana..

Van mreže petar_kozic

• Veliki Rovac
« Odgovor #23 poslato: 20, 06, 2017, 08:53:43 pre podne »
Sona kiselina odlično uklanja alge. Koristi se u akvaristici, ali se ne preporučuje na plastičnim delovima kao što LSI reče, jer oštećuje tj. stvrdnjava plastiku koja kasnije postaje krta.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Van mreže Zox

« Odgovor #24 poslato: 20, 06, 2017, 21:09:53 posle podne »
Данас сам уклонио алге. Одлучио сам се за самоуслужну аутопраоницу. У Апатину је у квару, па сам отишао 16км до Раванграда (Сомбора). Прошло је око 40 минута кад сам почео са скидањем. Иде лако, али се мора пиштољ прислонити тик уз корито. Скинуле су се без проблема  и са ноге која је ван воде пар дана. Очистио сам за 9,5/10.
Било је потребно 10 жетона, што је сума од хиљаду динара.

Van mreže Bakara

• Veliki dugodlaki Drekavac
  • www.ferromoto.rs
  • Brod tip: Tiger Shark
  • Marina: Stari Šlep, Zemun
  • Veličina: 4.3m
« Odgovor #25 poslato: 20, 06, 2017, 21:48:03 posle podne »
E dobro je da si to rešio. Javi šta se desilo sa brzinom nakon toga.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Zox

« Odgovor #26 poslato: 20, 06, 2017, 22:15:05 posle podne »
 Данас нисам пловио.  У суботу идем на воду, а могуће и раније, па ћу јавити утиске.
Хвала свима на саветима.

Van mreže Bakara

• Veliki dugodlaki Drekavac
  • www.ferromoto.rs
  • Brod tip: Tiger Shark
  • Marina: Stari Šlep, Zemun
  • Veličina: 4.3m
« Odgovor #27 poslato: 22, 06, 2017, 11:49:31 pre podne »
Mislim da sam jutros postavio rekord u tome koliko alge usporavaju camac.
Johnson 15hp, pun gas uzvodno, 8km/h! Pola gasa, isto 8km/h...  sajkaca
Na punom gasu samo podize pramac a krma zaranja, i ne dobija nista na brzini. 

Plovim onako spor i imam dovoljno vremena da se prisecam kako je bilo kad sam glisirao po Dunavu, stizao svugde brzo.....eh, ta vremena.... jh
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže broker975fx

• Drekavac sa Srednjih voda
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
« Odgovor #28 poslato: 22, 06, 2017, 12:15:38 posle podne »
Pa sta je problem u tom antialginu sto ga ne mazete, imas malo plovilo izvuciga na ruke izmazi to i za 48h mozes opet u vodu. Ako je do cene na kraju krajeva mozes da uzmes i nekog hempela ili internacional od ovih sto toce na litar. Vidim da su ljudi zadovoljni sa tim proizvodima mada oni nisu namenjeni maloj nautici ali i to je bolje nego nista.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 7.5
« Odgovor #29 poslato: 22, 06, 2017, 12:23:25 posle podne »
Ja mažem aantialginom čak i pomoćni čamac od 3 metra, muka je sve to strugati.
Sa druge strane, kad se uzme u obzir razlika u brzini na istim obrtajima (samim tim i odgovarajuće veća potrošnja goriva), čak i na deplasmancu se novčano više isplati mazati antialgin nego ne mazati...
Na plastičnim čamcima je prajmer i antialgin zaštita od osmoze...

Stvarno mi je nije jasno zašto to ljudi ne rade.....