Autor Tema: Gagina restauracija  (Pročitano 18217 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #30 poslato: 25, 09, 2009, 10:45:48 pre podne »
   Gago,
 svaka cast na hrabrosti.Ja imam nesto iskustva sa poliesterom,pa bi te malo posavetovao ako mozda ne znas.
 Nadam se da nije kasno.Kad se plastificira sper ploca,najbolje je prvi sloj da bude epoksidna smola,mada je ona
 dosta skupa,ali zato se fenomenalno slaze sa poliesterom tako da posle nastavljas sa njime.To ti govorim zato
 sto si napomenuo da je plastika ok.Ipak ces morati da proveris,svaki deo gde si skinuo trulez da vlaga nije
 malo dublje od toga odvojila plastiku.Mala je to stavka kada uzmes u obzir kakvog si se posla uhvatio.Nemoj
 da se ustrucavas da skines plastiku,lako se nanosi.Imas u pancevu jeftino da kupis kod kineza disk sa cicak
 trakom za smirgle i smirgle za malu brusilicu.Idealka za tvoj posao.Cena je sramotno niska,narocito na kolicinu.
 Ajde da nas obavestavas kako napredujes.Ako treba neki savet samo pitaj.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #31 poslato: 25, 09, 2009, 12:47:05 posle podne »
Zorane, mislim da si napravio nenamernu grešku u svom tekstu.
Naime, poliester uopšte ne drži dobro na epoxy- već samo obratno.
Zato se epoxi i koristi kod popravki poliesterskih čamaca.
Ako se već mora stavljati poliester na epoxy, ne može se ići na mokro, i epoxy se mora dobro pripremiti da bi to uopšte držalo.
Mislim, tako sam naučio, a i sam sam radio pomalo i sa poliesterom i sa epoxijem.
Ako si išao preko epoxija poliesterom, i to još na mokro, baš me zanima koja su tvoja iskustva.
Ne bi bilo prvi put da proizvođači šire dezinformacije.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #32 poslato: 25, 09, 2009, 13:08:44 posle podne »
   Mislim da nema greske.Imam prijatelja u dugi tehnolog i on mi je glavni kolsutant.Mokro na mokro ide za istorodne proizvode,
i kod poliestera se smatra i u ukviru nedelju dana.Kad sam pravio moju jedrilicu to nisam znao tako da sam sa drugarom bukvalno
 24h pravio palubu.Sve se u zivotu placa.Ali sam dobro naucio lekciju.Inace sam epoksid koristio na kormilu,i posle poliester.Perfektno
 drzi.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #33 poslato: 25, 09, 2009, 15:41:34 posle podne »
Super!
Ja sam koristio Dugapol prilikom popravke mog glisera, a posle sam pod ojačavao i ravnao koristeći epoxy.
Ali bukvalno svuda ( npr. u uputstvima West systema ) izričito navode da se ne primenjuje poliester preko epoxija, jer neće držati?!
Eto, naučio sam i danas nešto novo! A razlika između kile Dugapola i kile epoxija je 15 evra!
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #34 poslato: 25, 09, 2009, 17:47:38 posle podne »
Zorane, bilo bi dobro da tvoj "glavni konsultant" malo konsultuje sve nas ovde! :friends:
Zamoli ga neka dođe i ovde zvanično predstavi Dugin program- što da ne!
Verujem da će mnogima biti od koristi!

Mene bi zanimalo da li imaju poliestersku smolu i mat u većim pakovanjima, i po kojoj ceni ?
Da li imaju različite učvršćivače ( brži ili sporiji), i koliku garanciju protiv osmoze daju na svoju smolu?
Da li nude i želkot, farbe...... i,i,i,itd. :smile:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #35 poslato: 25, 09, 2009, 20:45:12 posle podne »
  Na zalost moj prijatelj je u penziji.Duga ima samo jednu vrstu ubrzivaca i katalizatora.Od poliesterkih smola
jedino je djelkot vodonepropustan,potpuno.Duga ne proizvodi mat.njega proizvode u baljevcu na ibru (barem
 jesu).Ja sam kupovao drugu klasu koja je bila neverovatno jeftinija.Rowing sam kupovao u eteks iz sombora.
 Sada imas gini jos neke koji to prodaju.mada svi ubrzivac i katalizator kupuju u dugi.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #36 poslato: 25, 09, 2009, 21:42:20 posle podne »
Ma i taj je ok. Pretpostavljam da je to onaj što ga daju i u setu za reparaciju.
Samo se nadam da su cene na veću količinu ipak malo niže.

Šteta, možda tvoj prijatelj ima kontakt sa nekim aktivnim zaposlenicima....
Vidim da većina ljudi koji pomišljaju na samogradnju, odustaju upravo zato što je neizvesno kako, gde i po kojoj ceni da nabave materijal.

U kojoj meri je ta druga klasa mata bila lošija? Jesi li primetio te greške ili šta je već razlog za takvo klasiranje?!
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #37 poslato: 25, 09, 2009, 21:50:44 posle podne »
 Vidi mat se prodaje pr 200gr m2.Prva klasa to garantuje.Druga klasa kad odmotavas rolnu naletis na
 parce manje gramature.Posto sam pravis,a ne masinski ti pri odmotavanju rolne jednostavno dodas
 jos gde treba.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #38 poslato: 26, 09, 2009, 12:45:57 posle podne »
I ja sam od vise majstora dobio informacije da se epoksi nanosi preko polietera i da odlicno drzi. Ja sam poliester po stezanju matirao smirglom i nanosio epoksi. Razlog za to je sto je epoksi vodonepropustan i nema problema sa osmozom, pa je zato odlicna zastita za poliester. Verovatno ti je prijatelj predlozio da tako radis iz razloga sto se epoksi bolje veze za sper, a da posle tog sloja zbog ekonomicnosti nastavis poliesterom. Ja bih samo i zavrsio laminiranje sa dve sloja epoksija.

Pozz
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #39 poslato: 26, 09, 2009, 17:45:24 posle podne »
    Vidi mozes epoksi na poliester ili poliester na epoksi.Losa je kombinacija poliester na drvo.Mada je jedan
 moj ortak nabavio nesto kao neka vodica cime premazes drvo pa moze poliester (italijanski proizvod).Ovde kod
 nas kazu kao razredis poliester pa njime namazes drvo.Malo mi je bez veze.Bolja kombinacija je kupiti tigar
dvokomponentni epoksidni lepak i njime namazati.Kad sam ih zvao pre jedno dva meseca nesto su me zavla-
 cili.Valjda su sad dobili.Inace epoksid se ne koristi sa matom,vec sa rovingom.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #40 poslato: 26, 09, 2009, 19:41:47 posle podne »
    Inace epoksid se ne koristi sa matom,vec sa rovingom.

Ova greska moze skupo da kosta. Roving obavezno. 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Gaga

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 67
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #41 poslato: 27, 09, 2009, 00:44:42 pre podne »
Zorane, hvala na dobronamernim i iskrenim savetima. U ovom mom slucaju, tj. slucaju moje ladje, vlaga je usla iznutra, pa sam, zato, krenuo sa vadjenjem trulezi iznutra, a spoljni omotac od poliestera nisam uopste planirao da skidam. Prilikom montaze novih delova od spera, sper prvo namazem sa svoje spoljne strane epoxy-jem(do poliestera) i zalepim sa ostale 3 zdrave strane starog spera. Veci deo ove akcije  se desava sa gornje strane, koja mi je lako dostupna za zamenu i lepljenje sa starim polesterom.
Valjda nisam pogresio...
Kako drugacije??!!!

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #42 poslato: 27, 09, 2009, 11:06:12 pre podne »
  Gago
  Kad vec radis toliko veliki zahvat,izaberi jedno dva tri mesta ispod vodene linije,10x10,lagano iseci samo plastiku
brusilicom i probaj da odvojis srafcigerom.Ako cvrsto stoji,ne verujem da ce ti biti problem da zakrpis,a kad pomislis
kako ces mirno da spavas.Steta bi bilo da kada si u tako obimnom poslu,naknadno ispravljas nedostatke.
 Samo guraj i postavi jos neku sliku.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Gaga

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 67
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #43 poslato: 19, 10, 2009, 23:28:01 posle podne »
Kapetan nekom prilikom rece da je rebro od spera (10 mm) tanko. Bio bi u pravu kada bi rebro ostalo u onakvom stanju. Ali, kad se ojaca masivom po ivicama( u ovom slucaju hrastom 20x20mm), mislim da nema mesta neverici. Treba znati i da sam umetnuo jos jedno rebro vise, nego sto je po projektu..

Van mreže Gaga

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 67
Odg: Gagina restauracija
« Odgovor #44 poslato: 19, 10, 2009, 23:29:24 posle podne »
mozda se ovde bolje vidi...