Autor Tema: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad  (Pročitano 9201 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #15 poslato: 26, 05, 2017, 21:07:36 posle podne »
Sta znaci leva strana,nizvodno,uzvodno,plovni put ili do backe obale? sha
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #16 poslato: 26, 05, 2017, 23:13:23 posle podne »
Uvek se gleda nizvodno, leva strana ostrva je strana bliza levoj obali, odnosno Backoj obali...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže markus

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 86
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #17 poslato: 27, 05, 2017, 00:44:11 pre podne »
Nešto tu nije jasno, Zankikijevo objašnjenje i Veprovo. Mislim da je Zankiki pogrešio u opisu, jer bezbedni prilaz Karlovačkoj adi je jedino sa dunavske strane, odnosno sa desne strane ostrva. Može se naravno prići i sa druge strane, ali ne pri nižem vodostaju i onda samo na špicevima ostrva, tamo gde su i lepe peščane plaže, (od kojih je ona nizvodna puno veća).
Ploviti se mora...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #18 poslato: 27, 05, 2017, 07:21:52 pre podne »
Читајући извештаје о пловидби и ја сам помислио како би лепо било да једног дана направим излет до те локације.

Потражио сам је на мапи и ево шта сам ја закључио:

Ада се налази на око један километар северније - узводно од Сремских Карловаца. Налази се готово на средини Дунава и пружа се правцем север-северозапад (узводни крај аде) - југ-југоисток (низводни крај аде).

Велике пешчане плаже налазе се на доњем (низводном) крају, ближе Сремским Карловцима и хотелу "Дунав".

По неким сликама које сам видео, закључио сам да се бифе "Ајкула" налази на том "низводном" крају, на страни према десној обали Дунава (на којој су и Сремски Карловци).

За ниског водостаја, на том крају се из воде појављује велики пешчани спруд и мислим да је то место које заиста вреди посетити. Мислим да ми, који имамо мала пловила с малим газом, можемо бифеу да приђемо с било које стране без проблема, док би власници пловила дубљег газа требало да се држе друге стране, оне бачке, где је дубина већа.

Колико видим, од моје марине у Старом Сланкамену, до те аде и до тог пешчаног спруда, има око 30 км што би значило да би ми, возећи узводно, било потребно око 3-3,5 сата лагане вожње брзином од око 10 км/сат. За повратак би ми било довољно око два сата, што би ми оставило још пар сати за боравак на ади - рекло би се да то може да буде баш леп једнодневни излет.

Буде ли среће, то би се могло остварити овог лета. Надам се да сам пишући ово мало помогао у разјашњавању положаја аде.
Забуну у овом случају изазива различито тумачење положаја и правца.

Кад се ради о реци, километри се рачунају од ушћа ка изворишту али уобичајено је да се левом страном сматра страна која је на левој обали посматано од извора ка ушћу - низводно, а десна је она која је десно, посматрано од извора ка ушћу.
Међутим, кад се погледа на мапи, због пружања аде, лако је за леву обале аде (страну ближу левој обали реке) рећи да је десна, па то онда изазива забуну код оних који нису били на том месту.
« Poslednja izmena: 27, 05, 2017, 07:49:03 pre podne LSI »

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #19 poslato: 27, 05, 2017, 08:41:30 pre podne »
Nešto tu nije jasno, Zankikijevo objašnjenje i Veprovo. Mislim da je Zankiki pogrešio u opisu, jer bezbedni prilaz Karlovačkoj adi je jedino sa dunavske strane, odnosno sa desne strane ostrva. Može se naravno prići i sa druge strane, ali ne pri nižem vodostaju i onda samo na špicevima ostrva, tamo gde su i lepe peščane plaže, (od kojih je ona nizvodna puno veća).

Niste u pravu, prilaz sa dunavske strane je gotovo nemoguc, jedino camcem sa podignutim motorom pa ga poslednjih 15 m vucete... sa leve (Backe ) strane ima dubine i za ozbiljnije brodove pristajao je i kiki sa svojih 15-ak m
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #20 poslato: 27, 05, 2017, 10:27:46 pre podne »
Gledano od Karlovca kao "prva obala" pristajes na donji deo "trece obale"...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #21 poslato: 29, 05, 2017, 08:11:09 pre podne »
Sta znaci leva strana,nizvodno,uzvodno,plovni put ili do backe obale? sha

Au, nisam se od tebe nadao ovakvom pitanju  114
Kao što postoji samo jedna leva obala Dunava, tako ima i samo jedna leva strana ostrva...

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #22 poslato: 30, 05, 2017, 16:47:07 posle podne »
Mala pomoc...gde je ta kafana kod Ajkule u Karlovcima posto planiram uzvodno

Zaboravio sam lap top na brodu pa pisem sa telefona pa ne mogu da okacim sliko sa google eartha, nalazi se na ostrvu malo uzvodno od hotela Dunav i Karlovackih marina. Ostrvo sa ogromnom pescanom plazom, vredi videti. Pristaje se na nizvodnom spicu ostrva na delu gde pocinje suma, tako da se vezuje za stabla. Pristaje se sa leve strane ostrva...
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #23 poslato: 30, 05, 2017, 21:46:30 posle podne »
Sta znaci leva strana,nizvodno,uzvodno,plovni put ili do backe obale? sha

Au, nisam se od tebe nadao ovakvom pitanju  114
Kao što postoji samo jedna leva obala Dunava, tako ima i samo jedna leva strana ostrva...
Samo me malo zbunio sa tekstom ,citao sam na mobilnom pa shvatio:"uzvodno od karlovaca leva strana ostrva ...,"moja greska  oops  114
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #24 poslato: 31, 05, 2017, 10:10:34 pre podne »
Nisi dugo plovio pa si se malo pogubio  hahaha

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #25 poslato: 31, 05, 2017, 11:38:48 pre podne »
Nisi dugo plovio pa si se malo pogubio  hahaha
Vala da znas  no125 114
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #26 poslato: 01, 06, 2017, 19:41:03 posle podne »
Evo konačno da i završim izveštaj sa ove plovidbe. Sutradan se vreme malo primirilo i vetar bi nam možda i pravio probleme na Dunavu ali u Tisi i Begeju smo bili mirni... Uplovisam u Begej malo skeptičan šta ću zateći jer sam se naslušao priča o septičkoj jami, smradu, travi i bla bla bla... Begej me je naprosto oduševio naročito do prevodnice deluje čisto, ne smrdi ni malo a trave i sočivice nema ni za leka ( barem u ovo doba godine). Okoliš je predivan, obale pitome i pristupačne, dubina više nego dovoljna a opet sve zaklonjeno od vetra ma uživancija za plovidbu. Brodova nema osim u Begejskom brodogradilištu koje je puno i aktivno se radi na remontu. Laganom vožnjom na pola gasa za nekih dva sata smo prešli tih 20 km  do prevodnice na kojoj nas je dočekao ljubazni prevodničar kome sam se najavio čim sam krenuo iz Titela. Uz koju rakiju sa prevodničarem podigli smo se za manje od 1m i nastavili ka Zrenjaninu. Evo i nekoliko fotografija u prilogu sa tog dela plovidbe...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #27 poslato: 01, 06, 2017, 22:01:19 posle podne »
Погледајте је како спава! О чему ли дете сања? Шта год било, мора да је лепо, а како другачије?

Него, да се захвалим за ову информацију о Бегеју - то је одговор на једно питање које сам поставио недавно. Сад сам још већи ентузијаста и радујем се почетку пловидбе.
Ја не намеравам до преводнице, већ само до седмог километра, до Перлеза и ова прича ми је легла као мелем на рану.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #28 poslato: 01, 06, 2017, 22:39:58 posle podne »
Posle prevodnice, Begej je druga priča sve više liči na kanale a i plići je, na obalama ima više trske... Što smo bili bliži Zrenjaninu to je bio zagađeniji a pored skrobare je i smrdeo  eek Neposredno pre Zrenjanina se Begej širi i postaje veoma plitak, na mestima mi je Garmin pokazivao i 1,7m. Obala u Zrenjaninu je cela ograđena čeličnim talpama koje su prilične visine negde oko 2m pa je pristajanje neprijatno kao i vezivanje a ulazak i izlazak sa broda je bio moguć samo preko krova... Tačno je da se u Zrenjaninu na svakih 10-tak m uliva kanalizacija i dokle se to ne reši nema ništa od nekog ozbiljnijeg nautičkog turizma...  sos6  Ispod pešačkog mosta uz te metalne talpe ima ostataka od nekih drvenih greda koje su mi se učinile kao pogodne za pristati, tako da smo se tu i vezali, što se i nije pokazalo kao najpametnija stvar!  oops Golubovi su nam toliko iskenjali brod, da je za tih 15-16 sati više ličio na zapušteni kokošinjac nego na brod  taz sB0 taz sB0 taz sB0 Centar Zrenjanina je lep, prepun kafića, poslastičarnica radnji i svega što uz to ide. Marketi su u neposrednoj blizini a verujem da ni pumpa nije daleko. Stara pivnica na samoj obali begeja je stvarno impozantna i vredi je obići. Sutradan smo krenuli polako kući, odnosno ka sledećoj destinaciji a to je Stari Slankamen. Vetar se skoroskroz smirio a putovanje je proteklo bez ikakvih problema. U povratku smo samo prošli pored Titela pa sam iz daljine napravio par fotografija Titelske plaže...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Novi Sad, Karlovci, Titel, Zrenjanin, stari Slankamen, Karlovci, Novi Sad
« Odgovor #29 poslato: 01, 06, 2017, 23:00:18 posle podne »
Prilaz donjoj marini u starom Slankamenu nije jednostavan i pri niskom vodostaju je moguć samo uzvodno od marine (barem sam tako čuo). Najbezbedniji način za prilaz je ploviti plovnim putem malo bliže desnoj obali i na jedno 50-60m nizvodno od crkve na obali, tačno naspram jednog dugačkog betonskog zida prići obali baš blizu i zatim se nizvodno spustiti,  idući blizu obale, do marine. Marina je stvarno odlična, ljudi ljubazni, ima na pontonu i struju i vodu kao i video-nadzor. Ovim putem želim da se zahvalim našem forumašu LSI-ju koji mi je poslao broj ljudi iz marine i najavio moj dolazak. Moram da napomenem da već drugi put mi nisu naplatili ništa vez na jedan dan, kao ni struju, ni vodu!  clap ok llll  U blizini ima nekoliko restorana i dve prodavnice koje su stvarno skromno snabdevene, koliko znam mesare i pumpe nema... Slankamen je stvarno predivno mesto i ako malo ima neki šmek i stvarno volim da dođem tu!Ne znam šta me tačno to privlači ali siguran sam da ću se još puno puta vraćati  jh
Nakon mirne noći provedene u marini krećemo rano ka sledećoj destinaciji odnosno ostrvu u Karlovcima. Od ranog jutra nas prati slaba kiša, ali je barem vreme bez vetra. Uvek sam nervozan kada znam da je predamnom duža ruta a ova od 30 km uzvodno Dunavom mojim brodom traje oko 5 sati... Dodatnu nervozu su mi nabili roditelji i prijatelji koji su me zvali na svakih 10 min d mi kažu kako u Novom Sdu divlja oluja sa nenormalnim pljuskom i gradom. Nisam znao šta da radim niti da negde pristanem i čekam niti da opušteno plovim. Odlučio sam da plovim blizu obale i da budem spreman da se usidrim svakog momenta i izdržim prvu pravu salauku na Dunavu. U takvom iščekivanju je i prošao ceo put. Provukli smo se bez oluje, nekako je ceo dan kružila oko nas i na kraju nas zaobišla!  kgk Na ostrvu smo proveli još jedan dan ilepo seodmorili nakon čega smo se lagano vratili za NS.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!