Autor Tema: Osovinski Vod - Pozicija Elise  (Pročitano 7403 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oblak

• Administrator
  • Talasožder Mali
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Narval 960
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 9,6m
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #75 poslato: 22, 04, 2017, 10:36:35 pre podne »
Korak propele reze zamisljeni navoj u vodi. Duzina tog navoja zavisi od koraka elise u jedinici vremena. Po zakonu akcije i reakcije brod ima veci predjen put u jedinici vremena sto je taj navoj duzi. Veci pitch veca brzina. Smanjenjem jednog pitcha ili jednog dijametra dobija se 400 rpm vise. Zankiki, nek ti Zeka sa Stenke skrati propelu i izbalansira  u dijametru, dobices  vise obrtaje, motor ces rasteretiti, radice mirnije , imaces manje vibracije a brzinu istu to je resenje. Motor se trese i vibrira kad je preopterecen.
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.5
« Odgovor #76 poslato: 22, 04, 2017, 10:42:13 pre podne »
Svakako hoću da kupim elisu da imam u rezervi, a onda bih taman kupio manju i stavio, a za rezervu bi bila dobra i ova koja je trenutno na brodu.

Samo neka mi kaže neko onda, da ne lomim mozak, koju da kupim prečnika 13, da bih dobio tih 400rpm više. I meni je delovalo da je motor preoterećen kada dam veći gas, oseti se to.

Van mreže Zoran T

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #77 poslato: 22, 04, 2017, 16:35:30 posle podne »
    12/14 = 0.857        11/13 = 0.846  dobijes koeficijente koji se gledaju u trecu decimalu tako da taj odnos nije isti...kad bi kupio novi propeler precnika 13 a zadrzao korak od 12inc a promenio bi se tj smanjio ugao lopatice(rake) u odnosu na osovinu i istovremeno povecao povrsinu lopatice pa bi to bilo blize nekom brzoj prop...to sto oblak kaze da se skrati odnosno kupira isti prop je ok jer ne menjas ugao lopatice ali smanjujes povrsinu...to je neka krajnja mera koja zadovoljava a dobijes prop da lici kao za kort diznu...tim smanjenjem precnika dizes max broj obrtaja na radilici za max 400rpm
                      Uzimas drugu propelu za rezervu a da ciljno skines vibraciju,malo olaksas motoru rad,dobijes cak i neko min povecanje brzine uz min povecanje potrosnje...kako bi to trebalo da izgleda po TEORETSKOJ BRZINI PROPELERA...TBP se razlikuje od stvare brzine propelera i stvarne brzine broda tako da te to ne buni.....  TBP se dobija kad pomnozis obrtaje osovine sa korakom propelera u istim jedinicama  znaci metri i sekunde...neznam kako se to pise na tastaturi...

do sada je bila voznja na motoru 1800 obrtaja u minuti(rpm) a na osovini 900rpm... 900/60 je 15 obrtaja u sekundi na osovini....pitch od12 inc*2.54=korak od 30.48cm......15*0.304=4.56m/s=17.78km/h i za to si imao neku X brzinu plovila
               drugi propeler sa diametrom 13(sto je taj maximum sto treba da stane na brod) a pitc 11 a za obrtaje radilice  recimo 2200 rpm a na osovini 1100rpm...1100/60=18.3 obrtaja u sekundi...pitch od 11 inc*2.54=korak od 27.94cm...18.3*27.94=5.105m/s=18.378 kmh a dobit ces brzinu koju si imao X puta procenat uvecanja....za tih 400rpm na radilici ce se najverovatnije povecati i potrosnja...
               Uzimas propeler koji odgovara za osovinu koju imas diametar*pitch= 12.5*10 ili 13(nikako veci)*11...sa 3 pera
               ili 11.75*9.8 ali sa 4 pera...ova sa 4 je ekvivalent ovoj manjoj od 12.5*10 ali je veca povrsina lopatica pa bi gurala zestoko...pa sta nadjes u dimenziji a da odgovara za propeler aktivan od 400-1500 obrtaja ... sajkaca
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

• Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #78 poslato: 22, 04, 2017, 16:54:37 posle podne »
za prop sa 3 pera od 12.5*10....TBP je 4.648m/s ili 16.732 kmh na 1100rpm osovine pa zato bolje da bude 4 pera 11.75*9.8..lakse ce motor da je okrece
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #79 poslato: 22, 04, 2017, 18:56:01 posle podne »
Sad sam pokopcao neke stvari konacno... Ja sam sve vreme mislio da je korak ugao kraka u odnosu na osovinu, i da se ne menja ako se menja precnik elise... Sada kapiram.

Onda necu da pametujem, uzimam 13x11

Van mreže Terca

• DrinskoSavski Brčkaroš
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #80 poslato: 22, 04, 2017, 19:51:02 posle podne »
Sad sam se pomalo pogubio...
A koji ono problem Zankiki ima pa se ovim rešava?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #81 poslato: 24, 04, 2017, 08:28:12 pre podne »
Vidi, više ni ja ne znam  jh jh

Pa nije problem, brodić lepo ide, malo troši... E sad, ono što sam primetio je da na jačem gasu (3/4 - pun gas) počinje da se trese, a i motor ima zvuk kao da se jako muči... Osovina i elisa su dobri, provereno.

Ostalo je pitanje što je vrh kraka propelera preblizu koritu, to može da izazove vibracije, a i što motor ne može da izvrti preko 2700 obrtaja, možda mu je "prejaka" elisa. Sa obzirom da sam svakako hteo da uzmem jednu elisu za rezervu, hoću da uzmem za "broj" manju, i po prečniku, kao i po "snazi" - ne znam kako se to pravilno kaže, pa da probam.

Ako mi se svidi što sam dobio, ostaviću je. Ako ne, kao rezervna, za slučaj potrebe će biti ok.