Autor Tema: Pozdrav! I par početničkih pitanja  (Pročitano 2625 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Townsend

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Pozdrav! I par početničkih pitanja
« poslato: 25, 04, 2017, 16:38:36 posle podne »
Pozdrav lađari. Od malena me privlači ideja plovidbe brodom, a nedavno sam počeo ozbiljno da se interesujem na tu temu.
Špartam ovim forumom već par nedelja, pa reših da se registrujem, i postavim par pitanja na koje nisam mogao da nađem baš jasne odgovore.
Želeo bih da na leto iznajmim brodić u Grčkoj i plovim blizu obale par dana.
1. Da li je ovo moguće sa našom B dozvolom, s obzirom da na novim dozvolama nema oznake 'C' (coastal) za priobalne vode?
2. Da li u Srbiji uopšte može da se izvadi dozvola sa 'C' oznakom?
3. Da li Grci uopšte mare za to da li na dozvoli piše 'C' ili ne?
I jedno nevezano pitanje: da li se s našom dozvolom može ploviti Dunavom skroz do centralne Evrope, bez problema?
Hvala unapred!   hi

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pozdrav! I par početničkih pitanja
« Odgovor #1 poslato: 25, 04, 2017, 17:53:01 posle podne »
Добро дошли, Таунсенде.

Ја ћу вам одговорити на оно једно  невезано питање - да ли можете с нашом дозволом по Европи?

До пре пар година сте могли јер је дозвола била јединствена.
Сад постоји дозвола која важи за управљача чамца на нашим водама, а посебна дозвола се захтева за пловидбу у иностранству.

Власник "старе" дозволе може да тражи замену за нову и истовремено да тражи да му се изда и међународна.

Више о томе можете наћи у теми у којој смо недавно писали: http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,14400.msg156348.html#msg156348
и: http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,14400.msg156396.html#msg156396

Van mreže Townsend

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav! I par početničkih pitanja
« Odgovor #2 poslato: 25, 04, 2017, 22:59:14 posle podne »
Hvala LSI i Zox na odgovorima! Dakle, najbolje mi je da položim ispit za B kategoriju, i polako po našim vodama neko vreme, dok ne steknem iskustvo. Što se tiče toga, da li znate gde se može nabaviti knjiga iz koje se uči na ispit?
P.S. Čitajući ovaj komentar http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,14400.msg156396.html#msg156396 - kako sam shvatio, sa B kategorijom se ipak može upravljati i čamcima dužine do 12metara, do 12 n.m. od kopna?

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav! I par početničkih pitanja
« Odgovor #3 poslato: 26, 04, 2017, 10:09:28 pre podne »
Odgovori nisu baš najprecizniji, hajde da pokušamo to da ispravimo:

1. Ovo ne bi trebalo da je moguće sa našom B dozvolom ("ne bi trebalo" znači da je tako po propisima ali je kod grka u praksi moguće svašta), ona važi samo kod nas. Na osnovu nje se izdaje prepis, tj. "Međunarodna dozvola za upravljača plovilima za rekreaciju", a u nju se unose različita ograničenja: I (inland waters), C(coastal waters), M(motorized crafts), S(Sailing craft), pa onda za one koji mogu na more bude i "see going boat < 12m, <15BT". Pod tim ograničenjima takva dozvola važi i u Grčkoj.

2. Koliko sam shvatio, ova ograničenja zavise od trenutka kada si stekao uslove za dozvolu, ako si polagao u nekoj od starih država (SFRJ, SRJ, SCG, koje su imale more) onda može i na more, inače ne. U tvom slučaju budući da još uvek nemaš dozvolu, najverovatnije ne, a prava adresa da to proveriš nije forum nego Lučka kapetanija Beograd (samo se tamo izdaju međunarodne dozvole).

3. Pitanje nije baš dobro postavljeno, kod Grka je svašta moguće ali umnogome zavisi od toga kakav "brodić" želiš da iznajmiš. Ako se budeš obratio nekoj od čarter kompanija (tražiš recimo jedrilicu od 12-15m) onda najverovatnije od posla neće biti ništa jer su brodovi kasko osigurani i kao takvi se ne izdaju skiperima bez dokaza o osposobljenosti. Ako se obratiš divljem tržištu ili želiš da iznajmiš gliserče na sat ili dan, onda je samo nebo granica. U praksi je prolazilo svašta.

Kod nas jedino ovlašćenje koje postoji na tu temu (za one "brodiće" recimo 15m), a u saglasnosti sa IMO STCW konvencijom, je voditelj jahte (skipper) do 100BT. To je 100% ok za Grčku, a na žalost i ono je falično jer bi po propisima trebalo da se poseduje i ROC sertifikat za VHF radio telefoniju i osnove GMDSS, a to kod nas koliko znam ne postoji a da ga organizuju državni organi (postoje "alternative", a u Grčkoj to ionako ne proveravaju, iako bi po propisima trebalo). Da bi uopše stekao uslove da uplatiš obuku za to (skipper 100BT) zvanje moraš imati UMČ najkraće tri godine.

U teoriji (koja je verovatno nastala prepisivanjem naših Zakona od ko zna gde) postoji mogućnost da se nekakva zvanja (sportska, rekreativna... "mornar", "kormilar" ili već tako nešto) stiču i preko Jedrličarskog saveza Srbije, ali u praksi to ne postoji.

4. Sa našom dozvolom (bolje reći međunarodnim prepisom) može da se plovi bez problema po svim evropskim (i šire) unutrašnjim plovnim putevima.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Townsend

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 3
  • www.mojaladja.com
Odg: Pozdrav! I par početničkih pitanja
« Odgovor #4 poslato: 26, 04, 2017, 11:35:54 pre podne »
Hvala Terca na detaljnom odgovoru, razjasnio si mi dosta stvari. U svakom slučaju, videću da svratim do LK Beograd da vidim šta oni kažu na sve to, ali u principu, san o plovidbi u Grčkoj se odlaže na par godina...  a0335

Van mreže Zrenjaninac

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Elan Pasara
  • Marina: Tisa
  • Veličina: 4.80
Odg: Pozdrav! I par početničkih pitanja
« Odgovor #5 poslato: 01, 08, 2017, 23:30:02 posle podne »
  6589
Ja sam ovog leta (Jul 2017.) bio u Vourvourouu, na Sitoniji, i vozio sam na prikolici svoju Pasaru Elan (1984. godište), bez kabine, sa Hondom 8ks. Moja žena, petoro dece i ja.
Boga mi, lepo smo se proveli!
Ranije smo išli na more u suvoj varijanti... Ma, nije mi se više išlo do plaže!
Kad smo se vratili sa mora (prošle godine), sve procedure sam obavio: polaganje za UMČ, međunarodna za UMČ, kuka, prikolica, čamac, motor, atest kuke, registracija prikolice, tenda za pasaru, konopci, prsluci (7 kom.) i druge stvari.
Više nikad neću ići bez čamca na more.
Sloboda plovidbe je nešto što ne može da se opiše.
Naravno, sa pasarom se može samo u priobalnu plovidbu.
Navigare necesse est. Vivere non est.