Autor Tema: OpenCPN  (Pročitano 11517 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: OpenCPN
« Odgovor #30 poslato: 27, 04, 2017, 23:02:33 posle podne »
Na preporuku gospodina Laze ,instalirao sam ovaj program na telefonu sa mapama Dunava.Doduše, nisam ga isprobao na čamcu ali me je interesovalo šta program nudi, te sam ga probao vozeći automobil.Po putu ,naravno...ne po vodi.
Iscrtava pređeni put,očitava brzinu i kurs,možete na karti ostaviti neke svoje podsetnike...Ako sam dobro "učačkao", moguće je zadati tj. iscrtati plan kretanja tako da se dobijaju neki proračuni o vremenu stizanja na zadatu poziciju,utrošenom gorivu...
Verovatno sam se pogubio u prevodu ali mi se čini da je moguće povezati računar sa brodom i pokrenuti " auto pilota ".Koriguje kretanje broda u odnosu na vaš predhodno zadat kurs.
Ažurirani su oni novi plićaci kod Belegiških ada ( moj reon vožnje ) ....

Nije mi namera da gospodinu Lazi kvarim temu ali rekoh da pomenem ovo ,možda nekom zatreba...
Kao neko ko ne putuje duže od 15 km uzvodno i nizvodno,a poznajem  relativno dobro ovaj deo Dunava, nisu mi potrebni detalji same mape koliko očitavanja trenutne,srednje,  maksimalne brzine  i pređenog puta.Sam program ima trenutnu brzinu i kurs
Ovo su neki podatci koji su meni interesantni ,čisto onako....informativno.
Probao sam ovaj program Natical navigator.Sama mapa izgleda dosta amaterski odrađena bez detalja ( bova, daljinara,napera... ) ali ima očitavanja koja sam pomenuo




Van mreže Bećar

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 253
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: OpenCPN
« Odgovor #31 poslato: 27, 04, 2017, 23:26:40 posle podne »
A biću slobodan pa u ovoj temi pomenuti i još jednu zanimljivu aplikaciju...  Vaša trenutna GPS pozicija u realnom vremenu https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenalp.realtimetracker2&hl=en

Naravno,reći će neko " ne želim žena zna gde se nalazim kad idem " na pecanje "...
 Ako za trenutak zaboravimo na taj " mali " problem ,situacija u kojoj neko sam izlazi na vodu i vozi u nepoznatom pravcu sat,dva nije ni malo naivna.Pogotovu ako ste čovek u "najboljim godinama"  hi  ili početnik .Nebitno je da li se peca,planinari ili vozi po nekoj magli ili mećavi .

Aktivacijom programčića,na odabrani telefon ili email adresu šaljete link preko kojeg se može pratiti trenutna pozicija.Pozicija se prikazuje na google mapi i solidno izgleda.Ako želite da smanjite potrošnju kredita ili baterije ,u podešavanjima se šteluju intervali za slanje i očitavanje pozicije.
Imate prikazanu trenutnu brzinu i koliko ljudi prati vašu poziciju.
Ovo je ekran sa "praćenog" telefona


Naravno,kada pratite poziciju na računaru možete uveličati mapu do sitnijih detalja

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: OpenCPN
« Odgovor #32 poslato: 27, 04, 2017, 23:47:38 posle podne »
Auh, Marko, šta nam radite?

Planiram tokom vikenda da spustim čamac u vodu. Eto prilike da se nađemo u marini i da sve prođemo zajedno...

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: OpenCPN
« Odgovor #33 poslato: 28, 04, 2017, 11:59:10 pre podne »
Ma batali te programe nego aktiviraj one držače za pecanje  stri

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: OpenCPN
« Odgovor #34 poslato: 28, 04, 2017, 12:10:43 posle podne »
Ma batali te programe nego aktiviraj one držače za pecanje  stri


Добро кажеш. Него, то ја покушавам да држим корак с овом млађаријом и технологијом али се у последње време брзо задувам...  grandpa

Ма, нека - Ископаће њега Били!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: OpenCPN
« Odgovor #35 poslato: 28, 04, 2017, 22:31:43 posle podne »
Ja sam za , taman i da se upoznam sa Veprom pošto sam iz NS.

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока

Slažem se, možemo popiti pivo i čačkati CPN kad god ste raspoloženi. A i red je da uživo upoznam neke ljude sa foruma!  114 na moj račun!  6589
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže momcilo

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 76
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: samogradnja dunavski
  • Marina: kamenjar
  • Veličina: 7.20
Odg: OpenCPN
« Odgovor #36 poslato: 29, 04, 2017, 10:34:58 pre podne »
Važi čim budemo slobodni možemo se sastati i upoznati .

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока


Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: OpenCPN
« Odgovor #37 poslato: 29, 04, 2017, 23:00:50 posle podne »
Jos jedna korisna aplikacija: GPS Data - location status fix

-provera kvaliteta signala
-test gps modula
-pozicija
-lista konektovanih satelita i njihova pozicija na mapi neba, NAVSTAR, GLONASS, QZSS, Galileo, BeiDou
-brzinometar
-vreme izlaska i zalaska sunca...

Van mreže sheki011

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 16
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Švrćo
  • Brod tip: Nosač aviona
  • Marina: vezujemo se za vrbu
  • Veličina: deca zagubila metar
Odg: OpenCPN
« Odgovor #38 poslato: 14, 04, 2018, 08:13:36 pre podne »
Vidim da je OpenCPN poprilično zastupljen i među vama. Svaka čast.
Program je u zadnjih par godina doživeo pravu ekspanziju među ljudima koji rade na vodi i među onima koji uživaju na istoj.
Evo par pojašnjenja pošto vidim da neki malo brkaju pojmove.
Ukoliko uređaj na koji instalirate kartu poseduje ugrađen GPS prijemnik, poziciju ćete videti bez problema (pod uslovom da ste omogućili tu opciju u podešavanjima samog uređaja).
Ukoliko nemate ugrađen GPS prijemnik, moraćete da nabavite neki (može usb varijanta, može bluetooth varijanta, a može i wi-fi varijanta). Da ne pomešate ovu zadnju sa wi-fi internetom, GPS prijemnik odašilje signal putem wi-fi signala (kao bluetooth) - NIJE INTERNET.
Ako ste aplikaciju instalirali na android uređaj, on će sve sam da odradi po pitanju podešavanja prijema signala. Na windows platformi (ako je laptop u pitanju) moraćete da podesite prijemnik i sam port uređaja pošto ne rade svi na istom broju kbps.
Neko je pominjao SIM kartice...one vam neće pomoći oko pronalaženja vaše pozicije jer nisu namenjene za to. MORATE IMATI GPS PRIJEMNIK.