E, ovako treba... > Dizajn brodova

Дрвени глисери

<< < (3/9) > >>

maverick:
Ja bih želio imati klasični pecaroški čikl napravljen na ovaj način...i stalno imam viziju kako cu si sam napraviti........ali ajd mogu mastati  6589

BORA-D.T.D.:
Jos radije bih radio Rascal (14' 10'' - 4.52m) za koga imam idejni plan. Ali za njega treba vise sredstava.
Ovaj camac je dizajnirao Ken Bassett 1989god.
Planovi se mogu kupiti na ovoj adresi: http://www.woodenboatstore.com/product/plan_Ken_Bassetts_Runabout_RASCAL/powerboat_plans

MiletaStamat:
Kad sam se 2000 godine doselio u Batajnicu voleo sam da prošetam okolnim ulicama i  upoznajem okolinu. U jednoj garaži kroz otvorena vrata ugledao sam započet drveni čamac dosta velikih dimenzija, meni je tada izgledalo kao jahta. Vlasnik baš nije bio oduševljen time da se muvam oko čamca, tako da više nisam tamo navraćao, i skoro da sam i zaboravio koje to beše dvorište. Neki dan od komšije čujem da se taj čamac još uvek radi. Potrudiću se da pronadjem vlasnika, odobrovoljim ga da ako želi podeli sa nama svoja iskustva oko izgradnje.

BORA-D.T.D.:
Detaljan plan za gliser Rascal košta 120$.(113e).
Pošto nemam specifikaciju materijala pokušaću na osnovu iskustva da dođem do orjentacionih cena za nabavku materijala.
Konstrukcija čamca ne mora biti od skupocenog drveta već od hrasta ili jasena (270 e).
Oplata i paluba radi se hladnim oblikovanjem tj. sa trakama vodooptornog špera lepljenjem u dva sloja unakrsno. Recimo da je dovolljno 6 tabli okume špera debljine 6mm (230e).
Epoksidna smola (35kg x 19e = 665e). U Nemačkoj je jeftinije za 40%.
Fiberglas platno (60e)
Fiberglas biaksijalna traka(40e)
Fileri koji se dodaju smoli radi lepljenja i kitovanja (80e).
Finalna obrada mora biti od kvalitetnih materijala. To znači spoljno oblaganje trupa i palube lepljenjem traka od mahagonija, tikovine i sl. debljine 5-6mm. (350e).
Finiš mora biti sa najkvalitetnijim lakovima kao što su Epifanes, Internacional i sl.(300e).
To ukupno iznosi 2.108e. Realno, od ovog iznosa treba računati sa plus minus 20%.
Naravno da treba računati i okove, daljinske komande, instrument tablu, motor itd.
Evo nekoliko fotografija gradnje.

BORA-D.T.D.:
Morao bih imati projekat da se moze detaljno sagledati obim i slozenost posla. Za ovakav ekskluzivan camac najviseg kvaliteta predpostavljam da cena rada treba da iznosi najmanje koliko i cena materijala.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju