Autor Tema: Princeza sredjivanje drugi krug  (Pročitano 43431 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #75 poslato: 11, 05, 2017, 09:53:19 pre podne »
Kad krene  25648 sve se te muke brzo zaborave...ostaje zasluzeno uzivanje...super
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #76 poslato: 11, 05, 2017, 13:45:27 posle podne »
Jeste bre muka nema sta :)
Sta si radio sa bunarem, presao na lulu ili je ostao?

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #77 poslato: 11, 05, 2017, 17:09:58 posle podne »
 Odsekao bunar, zavario prodor pa napravio novi sa lulom... ali cini mi se da je bolje zahvatao vodu iz bunara... mislim da bi najbolje resenje bio veci bunar u koji mozes komotno da zavuces ruku. A da je posao i nervoza to jeste!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #78 poslato: 16, 05, 2017, 13:04:50 posle podne »
Odsekao bunar, zavario prodor pa napravio novi sa lulom... ali cini mi se da je bolje zahvatao vodu iz bunara... mislim da bi najbolje resenje bio veci bunar u koji mozes komotno da zavuces ruku. A da je posao i nervoza to jeste!

Da to je sada moja dilema - ja imam bunar prilicno velik debljine 6mm, problem je sto je star sigurno 30-40 godina a iznutra nije bio zasticen ili je ta zastita davno propala. Kako je brod napolju on mora preventivno da se izvadi i napravi novi. Vadjenje je moguce jedino od dole kroz trup sto sa pravljenjem novog i nije da je mali i jeftin posao. Druga varijanta mi je klasika to sto si ti uradio ali zaista mnogi kazu upravo to sto ti spominjes da je zahvat vode puno bolji u varijanti bunara, kao pravom brodskom resenju.

U principu i ima logike da tako bude posebno dok je brod u pokretu

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #79 poslato: 16, 05, 2017, 15:37:27 posle podne »
Jos jedna stvar me brine, a to je led u zimskom periodu... Ja sam u bunar zimi ubacivao komad stiropora koji je led guzvao a ovde imam parce mesingane cevi koja je sastavni deo lule/sape pa tek onda ventil i tu cev ne mogu nikako da zastitim od smrzavanja... Majstor me ubedjuje da nema sanse da ce je led polomiti, da ce se airiti ka dole ka otvorenom kraju, ali iskreno me to brine...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #80 poslato: 16, 05, 2017, 16:45:54 posle podne »
Broker,

Uh na brzinu samo, sto se tice "klasicnog" usisa kljucno ti je sledecih nekoliko stvari:

1. Vazno je da se dobro odabere mesto usisa na koritu tj. da ne bude negde gde ima dosta turbulencija vode tj. gde se ne pojavljuje vazduh u toku plovidbe, npr dalje od elise i od samih bokova broda, ako skiciras grubo svoje korito iz pticje perspektive, intuitivno ces sagledati koja su to losa mesta, a izmedju ostalog, slicnu preporuku sa sve skicama mozes naci i u uputstvima sonara jer i njima smetaju mehurici ili vazdusni dzep (naravno, vodimo se logikom pa necemo gledati varijante blize pramcu ako je motor pozadi).

2. Bitna je maksimalna visinska razlika izmedju usisa vode (od tacke vodene linije) i ulaza u pumpu i nju treba uporediti sa deklarisanom koju pumpa moze da povuce, mislim da se to zove "maximum head" na engleskom, ali proveri (takodje, proveriti koji protok vode je potreban motoru i uzeti u obzir da sa povecanjem te visine, smanjuje se protok pumpe, postoje krive pumpe za proracun). Ako ti je i pumpa ispod vodene linije, to je idealno i moze skoro svaki tip pumpe da se koristi. Ako je iznad vodene linije i ta visina je veca nego deklarisana na pumpi, pumpa nece moci dobro da povuce vodu, a i nece moci svaki tip pumpe da se koristi. Ako je iznad, onda mogu samo one pumpe koje mogu da povuku vodu i kada su prazne tj koje prave vakuum (npr mogu impelerska (danas najcesce), dijafragma (iako ne za ovu primenu), sa rotirajucim vodenim prstenom (uz izuzetak da mora da se ubaci samo toliko vode da se formira prsten), ali ne moze npr centrifugalna (kao sto je kaljuzna npr)). Ovde nije razmatrana visina samog usisa, npr ako je slucaj da je mnogo iznad vodene linije, u tom slucaju i to mora da se uzme u obzir za celu tu matematiku. Ima sigurno ko to moze bolje od mene da objasni, nije to moja struka.

3. Da bude odgovarajuci promer usisa koji trazi pumpa, takodje, i izlaz iz pumpe da bude odgovarajuci jer bilo koje suzenje bilo ispred, bilo iza pravi restrikciju, takodje, veliki broj krivina i kolena pravi dodatne restrikcije. O ovome bolje i detaljnije moze neko strucniji da isprica. U principu neke ozbiljne restrikicije sa puno krivina i slicno, trebalo bi kompenzovati debljim promerom cevi/creva/usisa.

4. Na kraju, bitno je proveriti sve spojeve od usisa do pumpe jer ako negde ulazi vazduh, onda se gubi vakuum koji pravi pumpa pa umesto sav vakuum da povuce vodu iz reke, deo vakuuma vuce vazduh kroz los spoj i onda nema punog protoka. Ovo je uostalom i najlakse proveriti, a pretpostavljam da to svi i radimo zbog potencijalno mnogo gorih posledica  56568.

  Ima sigurno jos stavki kojih se nisam setio, ali ugrubo, obracanje paznji na ove stavke bi trebalo da resi vecinu "kljucnih" problema.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #81 poslato: 16, 05, 2017, 17:01:00 posle podne »
  Eh da, zaboravih da dodam na kraju, bitno je da se prostor oko "klasicnog" usisa ne koristi kao magacinski prostor za "visak stvari", vec da se lepo "zastiti", a ne npr da se tu drzi nesto tesko sto bi pri pokretu na talasima ili nekom velikom nagibu moglo da se pokrene i odlomi usis, npr ogromna kutija sa alatom koja moze da kliza napred/nazad ili levo/desno i da udara u usis.

  Sto se tice leda, mislim da je o tome vec pisano i apsolvirano na forumima. Antifriz, malo izolacije, malo zavlacenja u nepristupacne prostore i sve ok, vec pisano o tome, kao sto rekoh.

  A ako se vec pravi usis od pocetka, nije lose staviti i racvu i dva ventila tako da moze da se lako ubaci antifriz u sistem bez skidanja creva ili da se lako konzervira motor ili za najgori slucaj, da se iskoristi kapacitet pumpe motora za izbacivanje vode iz korita dok se ne dovuce do obale (neuporedivo veci kapacitet pumpe u odnosu na kaljuzne pumpe). Jedina mana ovog poslednjeg resenja sa spaasavanje jesto sto neko treba da cuci dole i naizmenicno otvara i zatvara ventile na racvi, ali opet deluje "elegantnije" od manuelnih kaljuznih pumpi tj. duze covek moze da izdrzi.

  Ma tu ima gomila varijacija, samo je pitanje koliko cete detaljno da razradjujete scenario i koliko cete da izdvojite novca za svaki scenario. Npr. kolega iz marine je stavio dva usisa sa ventilima tako da moze da odabere koji usis zeli da koristi za slucaj da se jedan od usisa zapusi. Pozdrav za kolegu iz marine  114

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #82 poslato: 16, 05, 2017, 21:20:01 posle podne »
Bilo bi dobro da moderator ubaci ovo ili u novu ili u postojecu temu.

Pa svakako bi trebalo da postoje dva usisa jer se nikad ne zna kada jedan moze da zacepi iz bilo kog razloga. U toj klasicnoj varijanti meni se licno svidja kada se ventil i cela ta sklopka ubace u cevku koja je vislja od vodene linije. Tu je problem otvaranja i zatvaranja ventila ali posto se to retko kad zatvara, realno samo zimi, ok je i varijanta flansne. Tada si siguran da i nesto pukne voda puni samo tu cevku.

Malo sam prosetao danas po radnjama i sve u svemu da uradim kako treba i da ispratim moja creva koja su ili 2 ili 1.5 cola, sa svim nastavcima i cudima dodje me slicno ko da vadim stari i pravim novi bunar isti takav koji radi bez greske. Ako se bude radio novi bunar videcu samo da napravim kozmeticke promene kako bi manipulacija i ciscenje bilo laksi, usput cu da mu stavim jednu magnezijum anadu a mozda smislim i neki mali grejac na 220v za bas hladne dane.

Van mreže Bolens

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 82
  • Pol: Muškarac
    • Hajdi
    • FTC Vita Admiral
  • Brod tip: Volksboot 480, kajak Taimen-2, King 270
  • Marina: Neoplanta, Novi Sad
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #83 poslato: 20, 05, 2017, 16:27:08 posle podne »
Čestitke i od mene! Zaista veliki trud i odlični rezultati na kraju. Ima i da se čita a dugo a kamoli kad čovek pomisli na sređivanje. A Bojan iz Bolmanske ulice na Telepu je i za mene otkriće, pomogao mi oko prikolice i sredio jedno motorče staro 53 godine da je kao novo!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #84 poslato: 03, 10, 2018, 22:23:35 posle podne »
Razmišljao sam da li da ovo napišem u temi "grejanje na brodu" ili ovde ali prelomio sam da to bude ipak u ovoj temi kako bih na jednom mestu imao šta sam sve radio na brodu. Pošto sam stojički izdržao 10 dana na moru i nisam kukao rešio sam da sebe počastim Webastom. Na "kupujem prodajem" sam našao neki servis u blizini Paraćina da prodaje nove Ebersprecher uređaje sa kompletnim kitom za ugradnju. Taman u povratku iz Grčke sam svratio do njih lično i uverio se da su uređaji ganc novi i upakovani u originalne kesice zajedno sa svim mogućim delovima za montažu... Komplet za ugradnju i uređajAirtronic D2 su me izašli 600 €! eek eek eek Boli, ali sve u vezi ovog hobija je jako skupo pa čovek vremenom ogugla. Kada sam raspakovao uređaj i krenuo da čitam instalation manual odustao sam od samostalne ugradnje... Pogledajte slike i biće vam jasno zašto. Plus mi se i nisu bušile rupe fi60 u čeliku 3mm debljine kao ni izduvi i usisi kroz bokove od 4mm
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #85 poslato: 03, 10, 2018, 22:38:20 posle podne »
Međutim kada sam pozvao Bojana jedno 3 dana smo se vijali kada će doći samo da pogleda posao a onda me je odložio za još nedelju dana te sam se odvažio da samostalno uđem u ovaj poduhvat (kakve majstore imamo sve moramo sami da radimo) Tri četiri dana sam burgijao na brodu od 5 popodne pa do 3-4 ujutru. Dokupio sam za još jedno 100 € kablova, prodora, alu creva i kojekakvih sitnica i sve sam samostalno ugradio uz pomoć jednog prijatelja kome nikada ništa nije teško. Alu crevo fi 60 je bilo teško naći po nekoj normalnoj ceni i na kraju sam ga neočekivano našao u gumatiku!? Posao je bio baš težak, sve je nepristupačno i zavučeno... A Limovi debeli i nerealno tvrdi. O šumi kablova u razvodnom ormanu na koje sam dodavao osigurače da i ne govorim. Međutim trud se isplatio uređajje jednom rečju BRUTALAN!!! Skoro se ne čuje kada radi, bukvalno za 2 min zagreje brod i uđe u najslabiji režim rada. Goriva troši oko 100 g na sat i oko 2A struje vuče. Sam se pali, vuče gorivo, reguliše režim rada, jačinu ventilatora ma sve sam radi. Kontrola se vrši putem malog jednostavnog displeja.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #86 poslato: 03, 10, 2018, 22:47:03 posle podne »
Pored webasta sam na "Kupujem prodajem" isčeprkao i potpuno nov plinski rešo od inoxa. Uređaj je engleskog porekla i baš je marine uređaj. Našao sam ga na netu po ceni od 185 funti eek. Za razliku od mog starog poseduje i termo elemente i ne dva nego 3 gorionika, još je na sebi imao i onu plavu zaštitnu foliju, nije mi jasno zaštoga je čovek prodao za 60 €. Baš je čučnuo i baš mi se dopada. A kupio sam i spravicu za pretakanje goriva tačnije crevo sa malom pumpicom na kraju koja povuče gorivo iz kante a ostalo odradi gravitacija. Zbogom bolu u leđima i prosipanju dokle točim iz fricovke!  sajkaca

Haos koji sam napravio na brodu izvodeći ove radove mislim da nije ni potrebno da pominjem! Trebalo mi je 3 sata samo da sve vratim na svoje mesto!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #87 poslato: 03, 10, 2018, 23:24:56 posle podne »
Bogami, idu hladni dani i lepo ćemo se družiti, a ni pivo nam se neće grejati, sem uz vatru  sajkaca

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #88 poslato: 04, 10, 2018, 08:04:20 pre podne »
Bravooo!!! Za vas sezona kao da sad počinje.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Princeza sredjivanje drugi krug
« Odgovor #89 poslato: 04, 10, 2018, 08:32:03 pre podne »
Bravo majstorcino !