Autor Tema: Еколошка свест грађана Србије  (Pročitano 13459 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

• Drekavac sa Srednjih voda
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #75 poslato: 08, 07, 2018, 10:04:28 pre podne »
Ових дана, треснуо ме неки трбушни вирус због кога сам у једном дану изгубио три килограма. У овом тренутку још нисам сасвим сигуран да ли ћу преживети (мислим да хоћу, из ината) али за сваки случај, да се још једном укључим у ову тему о екологији (нека остане неки траг и иза мене).

Све је ово што сте писали о нашим прљавим навикама истина и то је код нас тренутно највећи проблем јер прљавштина већини грађана ове државе не смета, а представницима државе, властима, то даје изговор и оставља простор за разне махинације. Тако, док и даље затрпавамо одводне канале смећем, постављамо некакве жардињере које називамо фонтанама. А канализација се слободно испушта у наше реке и потоке.

И да знате, то са канализацијом није ни највеће зло - ипак је то у највећој мери биолошки потпуно разградив отпад. Како нас у Србији све мање има, временом, количина овог отпада смањиће се до те мере да ће бити безначајна, а и сад већ није неки нарочити проблем, јер ево видим, људи из Дунава извлаче рачиће, што значи да је вода биолошки прилично здрава.

Оно што у нашим водама није добро, то је огромна количина пластике.

Ех, сад... велика је кампања да се забрани употреба пластичних кеса. И нема везе што је наука доказала, упоређивањем животног циклуса кеса од пластике, папира и платна да су пластичне најмање штетне за природну средину, оне се највише виде и на њих је највећа повика.

А, брате, и те пластичне флаше, па толико их има - срам их било! И никако да убеде државу својим бројем да би се могле претворити у сјајан извор сировине за поступак рециклаже. Само мало организације, мало пажње, раздвајања, прикупљања... ма, шта ја ту мало овог, мало оног? Ипак је мање скупо кад те пластичне флаше створе чепове на које се закаче гране, па онда муљ па се лепо затворе канали и онда се лепо, после кише разлију бујице.

Али добро, ето, можда ћемо ускоро смањити употребу кеса, можда ћемо почети да носимо папирне и платнене цегере, како нас убеђују са ТВ екрана.

А и што да ме то брине? Одавно смо ми затворили фабрике папира и текстила. Дакле, ми ћемо их увозити, нећемо загађивати природу овде код нас. А тамо негде у иностранству? Ма, шта нас брига! Нек имају увозници од чега да живе.

А ни то враћање на папир и платно ме не брине, јер нас је у Србији све мање, па ни тих цегера неће бити баш много.

Међутим, све ово вам пишем зато што све време причамо само о еколошком загађењу као да је оно једино због ког би требало да бринемо. А није!

Читам јуче, у Сремској Митровици, на Житној пијациј, старо археолошко налазиште из римског доба, покривено бетоном и постављене клупе за летњи фолклорни фестивал. Каже министар културе: - Баш лепо изгледа!

Јуче је у центру Крагујевца срушена кућа у којој је живео Ђура Јакшић! Ни то нам не треба.

Недавно је у Зрењанину срушена кућа Јована Стерије Поповића. Коме то треба?

У Старом Сланкамену, кућа у којој је рођен Ђорђе Натошевић, само што се не сруши од дотрајалости...

Шта је следеће? Винча, Старчево, Виминацијум...?

Да не ређам даље - све ово су примери духовног загађења од кога нема лека.

Јер кад један народ заборави људе који су давали свој допринос култури и кад пажњу омладини скреће на Лие, Кие, Сораје, Пријиће, Луке... Док су главне теме обрачуни Шкаљараца и Кавчараца и других, "од раније познатих" личности, онда је пређена граница без повратка, бојим се.

Као што рекох, мање се бојим еколошког загађења. Земља је један живи организам, ма како то неком чудно звучало. То је један систем који има нека своја правила и своје механизме за самоопоравак и самоодржање. Као што се реке, после више година од опасног тровања, поврате и у њима се опет појаве рибе, тако се и ваздух прочисти, неплодан пустиња озелени и опет ливадама зује неки инсекти. Земља није тако беспомоћна, брани се она кад је угрозе.
Мислите ли ви да је ово с овим монсунима и пијавицама које су стигле у наше пределе случајно? Максималне температуре су на многим местима порасле изнад вишегодишњих просека. Земља узвраћа удараца. И показује да је још увек силна и моћна и да је већа вероватноћа да ће једног дана Земље бити, али људи на њој неће бити.

Али брине ме то што, ако Земља и настави да постоји, и ако и људска врста настави да на њој постоји - да ли ћемо ми, као народ постојати? Овакви какви смо?

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #76 poslato: 09, 07, 2018, 11:25:54 pre podne »
Град неће да руши дивље објекте:              oops

https://www.danas.rs/beograd/grad-nece-da-rusi-divlje-objekte/

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #77 poslato: 21, 07, 2018, 17:42:22 posle podne »
Prijepolje, smešteno na ušću Mileševke u Lim, u podnožju planine Jadovnik, očekuje turiste koji su se zaputili na Jadran ni malo prijatnim prizorom. Još koliko će ove gomile đubreta narušavati naše prirodne lepote?

Преузето са:
https://www.facebook.com/NemasIzgovor/photos/a.229015697498942.1073741828.211177905949388/612271532506688/?type=3&theater

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #78 poslato: 26, 07, 2018, 16:52:31 posle podne »

Van mreže LSI

• LSI
« Odgovor #79 poslato: 26, 07, 2018, 17:11:11 posle podne »
Можда се неки неће сложити са мном али ја сам уверен да је ова песма Љубивоја Ршумовића, намењена деци, изузетно прикладна за ову тему и да би требало да је прочитају сви одрасли који је до сада нису прочитали - не само због екологије, већ и због свега осталог.

Ево песме:

Домовина се брани лепотом

Домовина се брани реком
и рибом у води,
и високом танком смреком
што расте у слободи.

Домовина се брани цветом
и пчелом на цвету,
маком и сунцокретом
и птицом у лету.

Домовина се брани књигом
и песмом о небу,
сестрином сузом, мајчином бригом,
и оним брашном у хлебу.

Домовина се брани лепотом
и чашћу и знањем,
домовина се брани животом
и лепим васпитањем.

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #80 poslato: 19, 08, 2018, 15:21:32 posle podne »
Из 2011, али стање је непромењено.

<a href="http://youtu.be/-1vUvh7-m-o" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/-1vUvh7-m-o</a>

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #81 poslato: 12, 09, 2018, 13:52:21 posle podne »
Почело је уништење Старе планине градњом мини хидроцентрала.
Како то изгледа?

Поред чисте планинске реке багери копају паралелни канал од пар километара и постављају се цеви. Природа се уништава копањем и сечењем стабала. Река се горе у планини спроведе у цеви и тако путује километрима према низији, прође кроз мини хидро централу и тада је враћају у корито. Оставља се "као" неки "еколошки" минимум воде да слободно тече реком у делу корита поред кога су укопане цеви. Како је за хидроцентралу потребна вода -што више-то боље, ове реке у овом делу пресуше. Једино у време великих киша другачија је ситуација.

Е сад...  Уништење биљног и животињског света, недовољна количина подземних вода, јер нема површинских да земља упије задовољавајућу количину, затим у случајевима пролећних великих киша и бујица вода не тече коритом и тако док природним падом иде ка низији она у одређеној мери улази у земљи и тако имамо иворе чисте воде. Овако све иде кроз цеви, а извори ће почети пресушивати...
Али ког балвана у власти ово занима, једино их занима ПРОЦЕНАТ.

Све сам ово већ исчитао и не бих да препричавам. Кога занима може о томе прочитати. Има тога на Интернету.

Kako izleda reka na Staroj planini posle izgradnje mini-hidroelektrane?

https://www.gradnja.rs/kako-izleda-reka-na-staroj-planini-posle-izgradnje-mini-hidroelektrane/

О уништењу природе у Србији било је речи и у емисији "Гнев Србије" Милана Миленковића, мада је његова емисија базирана на дневне и политичке теме у Србији, али је било речи и о овоме. Причало се и о српском туризмом којим се обично уништава природа, јер не постоји план и прграм стручних лица, дозволе за изграднју свега и свачека издају се капом и шаком...

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=UVlJyvpQugA" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=UVlJyvpQugA</a>

премотати на 44:40
« Poslednja izmena: 12, 09, 2018, 14:47:51 posle podne Zox »

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #82 poslato: 13, 09, 2018, 09:52:30 pre podne »
О штетности изградње мини хидро електрана. Планира се изградња око 700 оваквих објеката.
Народна скупштина Републике Србије 30.11.2016.

https://www.facebook.com/bodiroga.dusan/videos/10216319195000055/?__xts__[0]=68.ARA2eogRXF-0WcZgpy0OKy3eaG8BW7445VOM_v2wJFozMpPKuyyIdWfvBGKMuMfNADTqCbw5R0y6h6_3Q7naetNQWuqFcsOhRaCrirlVjRTAj_Midsf-EH6hCvgH9-ZloswQLr8frU-3wAMj3nzAhxRur69dPYTr4sBB2hMdIOV7MzU6qD7YK_pB6bXgUFUKAk8nyk38lkcCB3f8P8PV-4hdZd3acIMxVIX9AFgu&__tn__=-UC-R

Van mreže LSI

• LSI
« Odgovor #83 poslato: 13, 09, 2018, 12:57:00 posle podne »
Рекао бих само да је наша еколошка свест на врло ниском нивоу (не говорим о појединцима који су потпуно свесни збивања у нашој околини - они су у великој мањини).

На адресу нашег Удружења стигла је порука 27.07.2018. у којој нас организатори борбе за заштиту од изградње минихидроелектрана моле да им дамо подршку.
Истог дана сам проследио поруку члановима удруржења али сам добио само три одговора, један тек пре неколико дана.
Нажалост, нисам могао да пошаљем подршку у име Удружења.

Овим желим да кажем да је потребно још много да радимо на самоосвешћењу и развијању свести о томе да оно што се дешава на Старој планини и није тако далеко од нас.

Неко је рекао да кад лептир махне крилима на једном крају света, то изазове ураган на другом крају.
Дакле, не треба да чекамо на урагане, већ да посматрамо лептире.

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #84 poslato: 14, 09, 2018, 20:57:45 posle podne »

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
« Odgovor #85 poslato: 24, 09, 2018, 11:41:36 pre podne »
Рекао бих само да је наша еколошка свест на врло ниском нивоу (не говорим о појединцима који су потпуно свесни збивања у нашој околини - они су у великој мањини).

На адресу нашег Удружења стигла је порука 27.07.2018. у којој нас организатори борбе за заштиту од изградње минихидроелектрана моле да им дамо подршку.
Истог дана сам проследио поруку члановима удруржења али сам добио само три одговора, један тек пре неколико дана.
Нажалост, нисам могао да пошаљем подршку у име Удружења.

Овим желим да кажем да је потребно још много да радимо на самоосвешћењу и развијању свести о томе да оно што се дешава на Старој планини и није тако далеко од нас.

Неко је рекао да кад лептир махне крилима на једном крају света, то изазове ураган на другом крају.
Дакле, не треба да чекамо на урагане, већ да посматрамо лептире.

Lazo, kako si prosledio poruku?
Ja od udruženja nisam dobio nikakvu poruku već jako dugo, možda je samo kod mene, a možda ni drugi ne dobijaju, pa zato nema ni odgovora?

Van mreže LSI

• LSI
« Odgovor #86 poslato: 24, 09, 2018, 12:47:21 posle podne »
Занкики, поруку сам послао мејлом на адресе чланова који су уплатили чланарину.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
« Odgovor #87 poslato: 24, 09, 2018, 13:00:21 posle podne »
To sam predpostavio, ali eto ja nisam dobio ni jedan mail sa adrese udruženja preko mesec dana...
Zato i kažem da treba proveriti....

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #88 poslato: 25, 09, 2018, 15:44:13 posle podne »
Мало сам прочешљао загађиваче Великог бачког канала код Сомбора. Јесте да је овде каналска вода једна од најчистијих у земљи, али далеко да није без загађивача.

Користио сам карту ПМФ-а где су лоцирани загађивачи вода Војводине. Конкретно око Сомбора су 3 загађивача.

1.Речица Мостонга;
2. Сомборска кафилерија;
3. Фарма свиња и јунади "Јурановић" (фарма ради, не знам да ли се још увек овако зове, мењали су се власници)

http://www.cecra.dh.pmf.uns.ac.rs/pdfdesavanja/Otpadne%20vode%20Vojvodine.pdf

У прилогу су фотографије са обележеним местима загађења.

Van mreže STG