Autor Tema: .  (Pročitano 53630 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #90 poslato: 30, 10, 2018, 08:47:24 pre podne »
Док ми у Србији и даље, углавном, причамо о томе како је на све стране прљаво, неки у свету су се с тим проблемом ухватили у коштац и остварили свој циљ да живе у чистом окружењу.

На овом линку је прича о томе како је проблем прљавштине, тј. одржавања чистоће, решен у Сингапуру.
Препоручујем да текст прочитате - није много дугачак, а занимљив је.

И видећете да је и њима било потребно много времена али они су одлучили, почели и... успели!

http://www.blic.rs/xnsgfcm

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #91 poslato: 30, 10, 2018, 09:04:08 pre podne »
To pričam od prvog vagona, kazna 500 dolara ko baci žvaku ili 20 udaraca bambusom za domaće :)
Kad deca krenu da rastu u takvom okruženju veoma brzo naviknu na čisto i da se ne sme a kasnije i da nije lepo.. Nekoliko godina i eto ekološke nacije... Narod niko neće ispočetka naterati da se preopameti bez ozbiljnih i sveobuhvatnih represalija a za to država očigledno nema vremena jer će provo morati da zatvori fabrike zagadjivače a to neće moći ove noći...
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #92 poslato: 19, 11, 2018, 12:02:33 posle podne »
Ово је једна добра иницијатива али има један део у тексту с којим се не слажем.

Цитат:
Representatives of relevant Governmental institutions as well as numerous locals
tried to do their best in order to prevent and stop this, but without any success.
Крај цитата

И док јесте истина да се бројни мештани противе и чине шта и колико могу да спрече уништавање природе изградњом мини хидро електрана, дотле државне институције не чине ништа да им помогну. Напротив!

Први господин Министар изјављује за ТВ како је против тога али не може да учини ништа јер је законом дозвољена изградња МХЕ - и не чини ништа!

С друге стране, држава дозвољава приватним службама обезбеђења да примењују физичку силу против мештана који се противе изградњи, па чак и припадници МУПа пружају подршку инвеститорима и службама приватних обезбеђења кад дође до неког сукоба.

Народ је остављен на милост и немилост опремљеним и наоружаним припадницима полиције и обезбеђења који штите интересе инвеститора.

То није наглашено у приложеном тексту, а мислим да би требало.


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #93 poslato: 19, 11, 2018, 12:17:19 posle podne »
Еколошка свест у Србији је на тако ниском нивоу да скоро да се о њој и не може говорити.
Томе је навише крива држава која треба да буде ослонац грађанима у борби за заштиту животне средине.

Уместо тога, наша држава, мислим на онај део који припада политици и у ком политичари воде реч, као да брине о некој другој земљи, а не о овој нашој Србији.
У ствари, мислим да је свима јасно да она брине о интересима пословних људи, новостворених богаташа, људи с купљеним дипломама, који можда имају мудрости и способности за стицање новца али немају свести о општем добру и интересима читавог друштва.

Подсетићу вас на то да је тамо негде у ово време прошле године, посечен ветрозаштитни дрворед на прилазу Палићу.
Полција је излазила на лице места али "нису уочили сечу".
Кад је нешто касније Шимон Острогонац, члан Градског већа за пољопривреду, поново позвао полицију и све документовао фотографијама, поднета је пријава против НН лица, а пар дана касније, Острогонцу је запаљен аутомобил!

Сад, пре неколико дана, у близини Темерина, посечен је опет ветрозаштитни дрворед. Посечена су стабла засађена пре осам година у дрвореду дужине око четири километра.
Овог пута зна се ко је то урадио.
Урбанисти су одобрили план којим је дрворед посечен да би се поставила стаза за бициклисте!
Да није тужно, било би смешно.
Да ли то значи да ни бициклистима није потребно зеленило и хладовина док возе бицикле?
Да ли то значи да више не треба да стрепимо од сметова због којих је ветрозаштитни дрворед и посађен?

Не бих више...

 

Van mreže Mr. No

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 113
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Sea Ray
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #94 poslato: 20, 11, 2018, 19:17:49 posle podne »
Odgovor na mail (u roku od 24h):



Dear Sir/Madam,

 

The Energy Community Secretariat is taking this issue very seriously. We would like to direct you to the statement on our website, published on 13 November 2018 -https://www.energy-community.org/news/Energy-Community-News/2018/011/13.html!'#.

 

Kind regards,

 

Energy Community Secretariat



Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #95 poslato: 20, 11, 2018, 21:04:22 posle podne »
Колико видим, то је аутоматски генерисан одговор који упућује на начела организације, није одговор на конкретно питање.
Међутим, постоји мејл и број телефона - може се то искористити.

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #96 poslato: 25, 11, 2018, 21:44:11 posle podne »
Ономад сам писао о посеченом ветрозаштитном појасу на излазу из Темерина.

Ево, пре неколико минута на вестима ТВ Н1 (http://rs.n1info.com/Video) нађем други део те приче.
Група грађана је поднела кривичну пријаву против председника општине због тога и у видеу, који је део те вести, сазнајемо неколико занимљивих ствари.

На пример, дрворед је постојао, а можда и није. Дрвеће је и сечено, а можда и није.
Пешачка стаза која води до Јегричке јесте пројектована и постављена, али бициклистичка није. Није било довољно пара.
Јер...
Морао сам да направим паузу, и то не ону драмску, него да дођем до ваздуха, јер... пазите: пешачка стаза је плаћена близу девет милиона динара по дужном километру (9.000.000 - да не буде забуне), што је мало мање од 78.000 евра, ако вам је тако лакше!

За те паре, ја бих посекао целу шуму, "па да ми је и дедина"! Остало би ту нешто и за мене...
И немој да ми сад неко прича нешто о екологији.

Посадиће нека нова власт неки нови дрворед. А треба направити и ту бициклистичку стазу да би људи уживали у екологији...

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #97 poslato: 26, 11, 2018, 12:02:51 posle podne »
Bas tako, kod nas se sve svodi na taj novac. Samo daj novacaaaaa.  sha

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #98 poslato: 10, 12, 2018, 12:24:18 posle podne »
Gledao sam juce emisiju, pa naravno nisam nesto dobro shvatio pa ako bi neko mogao da mi malo to priblizi.

Imamo potok, reku, voda ide u cev turbine i ide okolo jos jedan vod za ribu. Vodostaj gore je veliki a iza elektrane je manji.

Cek malo... kakve veze ima hidroelektrana sa vodostajom. Ona ne moze da jede vodu zar ne?

Pomislio sam da imaju bazen sa vodom gde je skupljaju i cuvaju ali to na onom crtezu nije pomenuto..

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #99 poslato: 10, 12, 2018, 16:16:13 posle podne »
Уз велики ризик да ћу можда написати и нешто што можда није сасвим тачно, ипак бих хтео да изнесем неколико својих запажања.

Читава прича о МХЕ почела је пре неколико година и у вези је са споразумом који је наша држава направила с ЕУ, којим се обавезала да ће до 2020. године омогућити производњу одређене количине енергије из ових електрана.
Све је почело пре неколико година, а онда је изменама закона које су извршене 2013. године коначно омогућено да заинтересовани прођу читаву процедуру и коначно задовоље техничко-технолошке-еколошке услове које је држава прописала.

И ту почиње проблем.

Појавиле су се прве фирме које су се "пробиле" и добиле одговарајуће дозволе.
Оно што се данас јасно види, то је да је ова власт спремна да учини све да се додвори ЕУ, па и по цену да уништи сопствену земљу.

Поћи ћу од елементарне чињенице да подаци у катастру Србије нису ни близу да су, не идеални, него ни солидни. Много је грешака и празнина, много је нерешених власничких проблема.
У Србији никад нико (колико ја знам) није урадио студију која би показала који је то оптималан а који минималан ток на планинским рекама. То није урађено чак ни у заштићеним подручјима.

Кад томе додамо оно о чему и врапци причају, да је од 2012. године, од доласка ове структуре на власт, примљен огроман број некомпетентних службеника на рад у државним органима, онда не чуди што један инвеститор може да поднесе Мишљење о утицају на живи свет и околину у ком наводи да популација шарана у тој планинској реци неће бити угрожена!
Па, наравно да неће, кад шарана никад није ни било иза тих ћувика (осим "шарана" који су то написали и оних који су то мишљење оверили).

Показало се да су пут кроз државне прописе прокрчиле фирме блиске режиму на власти јер имају чисту рачуницу.
Колико год произвели, њима ће држава платити 12 евроценти по киловату (редовна цена је 6 евроценти). Уговор који су потписали, гарантује им ту цену и статус повлашћеног добављача у периоду од 12 година. Како се очекује поврат инвестиције у периоду од око 7-8 година, математика је јасна. Још ако се томе дода да је инвестицију могуће извести кредитима које ми, обични грађани, не можемо да добијемо, јасно је зашто инвеститоре не занима шта ће остати иза њих на тој локацији кад они исплате инвестицију и покупе кајмак.

А сад је, чак и овима у власти, јасно да споразум с ЕУ не може бити испоштован у договореном року јер једноставно, касно се почело, а пре свега, јасно је да ми и немамо довољно квалитетних водотокова на којима би се могле инсталирати исплативе МХЕ. Али, као што рекох на почетку, ову власт то не интересује. Она жели да по сваку цену увери бирократе у ЕУ како је спремна по сваку цену да ради у интересу ЕУ, а да јој интерес сопствене земље и сопствених грађана није важан.

Већ сам одужио. Да не дужим даље, кога ова тема занима може много тога да нађе на интернету.
Ево само пар линкова за које мислим да су занимљиви и да дају доста информација:
https://www.energetskiportal.rs/obnovljivi-izvori-energije/energija-vode/
http://www.ftn.kg.ac.rs/download/SIR/SIR%20Mirko%20Simeunovic%209702012.pdf

Како год било, нама остаје проблем. Неке МХЕ су већ у погону, неке се граде, а још велик број је у плану.
Грађане нико ништа не пита и не слуша.
Шта више, држава шаље полицију која смирује и уклања грађане, јер полиција мора да обезбеди да се дозволе које је држава дала и спроведу у делу.
Да се разумемо, овде не замерам полицији - то је оно што полиција мора да уради.

Замерам власти која наставља да показује да се потпуно одвојила од народа и од државе и да живи и ради као да постоји само ради себе.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #100 poslato: 11, 12, 2018, 08:25:42 pre podne »
U pravu si u sustini. Mada, da nema tih MHE, nebi imali prelepa jezera.. u svakom dobrom videti zlo i u svakom zlu videti nesto dobro.
Uzmemo dinamita i sve lepo dignemo u vazduh, svaku elektranu pa da ostamo bez Djerdapskog jezera, Peruckog, Palicko, Zlatarsko.. da ne nabrajam!

Van mreže pf

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #101 poslato: 11, 12, 2018, 08:56:24 pre podne »
Razlika je između mini (MHE) hidro elektrana i elektrana kao sto je djerdap/perucac gde se sva voda ne uvodi u cevi radi povecanja pritiska vode i na povrsini ne ostaje nista

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #102 poslato: 12, 12, 2018, 09:14:12 pre podne »
Razlika je između mini (MHE) hidro elektrana i elektrana kao sto je djerdap/perucac gde se sva voda ne uvodi u cevi radi povecanja pritiska vode i na povrsini ne ostaje nista

I ako na mini HC se uvodi sva voda u cevi radi povecanja pritiska, ta voda mora da izadje! Struja ne guta vodu, a vode iza nema MHC!

Moje misljenje je sledece: male reke mogu da prave struju ali samo u periodu kada ima vode, jer realno, sve reke presuse preko leta i jeseni.. tek kada krenu kisu pune se. Bile tu MHC ili ne vode nema preko leta. To je borba sa vetrenjacama.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #103 poslato: 12, 12, 2018, 12:55:26 posle podne »
 Naravno , bitno je dobiti pare i povući novac iz banaka , što projekat nije isplativ nema veze , može i da se ugasi MHC koga to briga u ovoj državi .

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Еколошка свест грађана Србије
« Odgovor #104 poslato: 12, 12, 2018, 13:02:54 posle podne »
Taj projekat jeste isplativ, ali definitivno uništava prirodu...