Autor Tema: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??  (Pročitano 14052 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #15 poslato: 28, 02, 2017, 11:00:02 pre podne »
...
Ултразвучни принцип како би се оријентисали у простору користе и слепи мишеви.


О слепим мишевима сам писао неки дан, па нећу и сада.

Али не знам да ли ово знате: - И људи се служе техником "клик-сонара"!

Недавно сам преводио нешто за једну телевизијску емисију у којој је испричана веома занимљива прича о младићу Томију, који је после операције тумора на мозгу у петој години живота изгубио вид.

Сада, као младић, самостално се креће улицама и то тако што кликће језиком и по звуку одјека одређује растојање од неке препреке као и облик препреке!

Звучи као прича за: Веровали или не - али је истинита.

Цитирам његову изјаву: "Za mene, klik-sonar promenio je sve. Odjednom sam mogao toliko toga više, postao sam nezavisniji, posebno na otvorenom prostoru. Sad mogu izaći s psom. Čujem gde su zidovi, mogu izbeći da im se previše približim. Više ne cepam odeću."

Истраживања научнице Лоре Тајлер у тој области показују следеће: Oni pokazuju da eho ne samo što daje informaciju o udaljenosti, već i podatke o neposrednoj okolini. Kao što je kad slepa osoba gleda u pravcu polja obraslog travom ili u betonski zid. Ili da li je prepreka od plastike ili drveta.

Испитивања помоћу магнетне резонанце показују да примена ове технике доводи до реструктурирања у мозгу особе. Људи који користе технику "клик-сонара" показују изузетно јаку активност мозга у делу у ком људи који виде обрађују визуелне стимулусе. Звуци се обрађују у центру за вид и стварају се слике у глави. Лора каже да није потребно да човек има "супер мозак". Свако то може!


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #16 poslato: 28, 02, 2017, 16:30:00 posle podne »
Ово на слици није силикон, већ полиуретан па отуд и разлика у цени.

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #17 poslato: 20, 10, 2017, 21:57:00 posle podne »
Naiđoh na ovu temu slučajno, a baš treba da rešim poziciju sonde.

Alexa i Zankiki da li ste i dalje zadovoljni kako vam rade sonari? I ja bih uradio ovo sa silikonom ako radi posao, i to negde od sredine ka napred, gde bude zgodno da se postavi sonda. Temperatura vode mi nije mnogo bitna, najbitnija mi je dubina i konfiguracija dna.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #18 poslato: 20, 10, 2017, 22:57:16 posle podne »
Бакара нас је вечерас вратио на тему коју нисмо закључили.

Од фебруара, кад сам писао о свом сонару, ствари су се у мом случају мало промениле.

Прво, препакована ми је електрична инсталација и мој сонар је прорадио. И рекло би се да ради добро иако је постављен, како сам писао, на степенику иза крме, на неких 30-ак центиметара од пропелера.

Ове сезоне сам провео на води, возећи чамац, око 42 сата (мој лични рекорд до сада!) и већи део тог времена држао сам укључен сонар.

Квалитет је прилично добар. Резолуција екрана је добра и слике на екрану су оштре а боје су веома лепе. Сонар има сонду за мерење температуре, мери дубину и показује рибу у води.
И рекло би се да то добро ради.

Ипак, ја и даље размишљам како да ослободим степеник и како да добијем обавештење о дубини испред себе, а не иза себе.

Чини ми се да бих могао да поставим сонду унутар коморе на чамцу, испред кормиларске конзоле која је скоро у центру чамца (ипак, мало ближе крми). Дужина кабла од сонара до сонде је таква да бих могао сонду да поставим и ближе прамцу али...

Шта би се десило ако причврстим сонду за корито чамца али се тај део чамца, при додавању гаса, током пловидбе, издигне из воде? Да ли би сонар показивао тачну дубину? Да ли би показивао рибу?


Још нисам одлучио да ли да измештам сонду али идеја да информацију о дубини воде добијем макар и три метра испред позиције на којој је сад сонда (најистуренија тачка иза чамца), не да ми мира.
Волео бих да видим својим очима сонду причвршћену с унутрашње стране корита на неком чамцу и да видим како то ради пре него што донесем одлуку. Има ли неко од вас ко има тако постављену сонду воље и времена да ми то покаже (пиво за дангубу и гориво се подразумева - за женске се морате сами снаћи)?

« Poslednja izmena: 22, 10, 2017, 07:40:21 pre podne LSI »

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #19 poslato: 20, 10, 2017, 23:10:18 posle podne »
Sonar na camcu radi po principu eha zvuka. Znaci emituje ultrazvuk koji se odlicno prostire kroz vodu ali ne i kroz vazduh. Isti princip kao kad odete na ultrazvuk pa mora da napunite besiku vodom. Tako registruje i ribu, na osnovu vazduha u plovnom mehuru. Tako da Lazo ako iskocis iz vode nema dubine i slike. Mozda to tolstolobik neki uskoci u camac :) A sto se tice silikona, znaci na dno gde hocete i obicni acetatni pola tube iscedite i sondu utisbete u njega samo da ne ostane ni malo vazduha. Voditi racuna da je tu dno cisto i bez drvenih elemenata
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #20 poslato: 21, 10, 2017, 00:48:20 pre podne »
Zar tvoj čamac nema duplo dno? Sondu možeš da postaviš samo na korito, ne može na patos. Ne znam kako da se lepo izrazim...
Kod mene je montirana iznutra, u zadnjoj komori. Zalepljena je dvokomponentnim lepkom, po preporuci proizvodjača sonara. Radi dobro do neke brzine, nakon toga počinje da dobija vazduh ispod korita i počinje da pokazuje pogrešno.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #21 poslato: 21, 10, 2017, 07:46:50 pre podne »
Коле, мој чамац има патос у делу по ком се гази. Међутим, коморе, на којима се седи, немају тај патос. Под у коморама је спољно корито чамца, тако да би сонда могла да се постави унутар коморе, на само корито.
Тако постављена, сонда би била заштићена, не би нико за њу запињао, нико је не би загазио, не би сметала.

Што се тиче брзине и рада сонде, и ја сам приметио нешто занимљиво.

При брзинама до 10-12 км/ч, сонар приказује рибе (има неколико начина приказа) али при већој брзини "риба је све мање" а при брзинама изнад 15 км/ч их и нема. Као да сонар при тој брзини не може да прима ехо одбијен од риба. Не знам како је то на другим сонарима, овај мој је Humminbird 596c HDDI, али мени то и не смета. Тамо где будем тражио рибу, сигурно нећу јурцати него ћу спором вожњом, уз минималну буку, покушати да стигнем до места на ком ћу пецати.

Опет, и то губљење сигнала при издизању чамца можда и не би требало да ме брине. Мерење дубине за мене је значајно само кад сам уз обалу, приликом пристајања или проласка између аде и обале или између две аде, а тада, обзиром да не познајем терен, и иначе не бих возио већом брзином тако да би корито читавом дужином било уроњено у воду.
« Poslednja izmena: 22, 10, 2017, 07:38:25 pre podne LSI »

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #22 poslato: 21, 10, 2017, 08:29:44 pre podne »
Naiđoh na ovu temu slučajno, a baš treba da rešim poziciju sonde.

Alexa i Zankiki da li ste i dalje zadovoljni kako vam rade sonari? I ja bih uradio ovo sa silikonom ako radi posao, i to negde od sredine ka napred, gde bude zgodno da se postavi sonda. Temperatura vode mi nije mnogo bitna, najbitnija mi je dubina i konfiguracija dna.

Ja sam to odradio još pre par godina, i dalje je ok.
Savet - kad uzmeš silikon, nemoj da ga otvoriš redovno, nego odseci ceo prednji deo tube. Tako ćeš ga lakše istisnuti bez balončića. Ja sam mog gurnuo do samog korita, da se naslanja na njega...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #23 poslato: 21, 10, 2017, 10:38:37 pre podne »
Za sledeću sezonu na mojoj Pasari ću nameštati sonar, koji sam dobio na poklon od jednog velikog čoveka i pravog prijatelja. Ako sam dobro razumeo komentare vas dvojice LSI i Zankiki sonda sobara se može namestiti i unutar čamca, gde bi bila zaštićenija od oštećenja, a njena funkcionalnost se ne bi umanjila.. Ako vam nije problem da mi to malo pojasnite.

Aha, sad krenuh da čitam temu od početka, verujem da ću tu naći dosta podataka o montiranju. Brzopleto sam tražio savet a već ste ga u prethodnim komentarima dali. Sad ću da razradim taktiku za postavljanje sonara, ima Lazo sledeće sezone da polovimo sve kapitalce na Dunavu a i šire  cam

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #24 poslato: 21, 10, 2017, 11:10:03 pre podne »
Ako je ja namestim i bude sve radilo kako treba, onda ćemo i kod tebe istom metodom ;)
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #25 poslato: 21, 10, 2017, 11:10:16 pre podne »
Umanji se funkcionalnost sigurno... Izgubi se deo signala kroz plastiku...
Sigurno da slabije prikazuje ribu, ali za dubinu i konfiguraciju dna radi odlično.

Ja sam na sonaru to za ribu svakako uvek držao isključeno, i dok mi je sonda bila u vodi. Više te zbuni nego što pomogne.
A na osnovu konfiguracije dna možemo naći mesto gde mislim da bi riba trebala da bude  eek

Sa naglaskom na trebalo  ha ha

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #26 poslato: 21, 10, 2017, 11:40:23 pre podne »
E to, isto razmišljamo. A i ako vidim da radi baš mnogo slabije, izvadiću sondu iz silikona i premestiću je kod zadnje platforme, to bar nije teško.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #27 poslato: 21, 10, 2017, 12:25:32 posle podne »
Vidi, ja nisam montirao u brodu jer mi je teško da bude na zadnjoj platformi.
Montirao sam je u špic, jer se neretko dešava da mi je ispod pramca 1 metar, a kod zanje platforme 5.
A mnogo volim da se šunjam po dunavcima i plićacima, mnogo puta sam se i nasukao, pa mi je zgodno da znam koja je dubina ispod pramca.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #28 poslato: 21, 10, 2017, 13:38:08 posle podne »
 Zato je sonda kroz trup zakon. Ja moju drzim sa strane blize pramcu, pametnije resenje nisam nasao. Radilo je tu sasvim korektno ali je skupljal i djubre pa je cesto moralo da se cisti, na kraju je led odneo sve i sada pravim sistem za podizanje, glupo izgleda ali sta da se radi

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #29 poslato: 21, 10, 2017, 17:16:17 posle podne »
Danas sam uzeo silikon, acetatni obican, kao sto je Oblak rekao da bih montirao sondu unutar korita. Prvo sam stavio sondu pored camca u vodu da bih video koja je dubina, i da li ce biti neke razlike nakon montaze. Onda sam ocistio deo korita gde ce da bude sonda, i istisnuo celu tubu silikona jer je tu korito pod uglom. Stavio sam je u prednjem delu korita, negde u prvoj trecini bas zbog onoga sto kaze Zankiki, a i tu mi nije veliki gaz vec tek od sredine pa do kraja, gde ide sa 50cm na 70cm.

Dobra stvar je sto sam imao neku mini libelu, privezak, pa sam sondu podesio veoma precizno. Za sad radi bez problema, a provericu i sutra kad se sve lepo osusi.

Evo kako to izgleda, ribe izgleda da nema na ovom mestu sajkaca
« Poslednja izmena: 14, 08, 2018, 19:41:28 posle podne Bakara »
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek