Autor Tema: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??  (Pročitano 14051 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« poslato: 24, 02, 2017, 17:18:35 posle podne »
Na starom plasticnom brodu sam silikonom zalepio sondu i radila je kao da je u vodi. Nazalost, zaboravio sam koji sam koristio silikon i neki dan zalepim sondu na dno obicnim acetatnim silikonom u novom brodu. Dok je silikon bio vlazan sonda je tacno radila, sutradan kad se osusio prestala je da ocitava vrednost. Da li neko zna koji silikon treba koristiti?
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #1 poslato: 24, 02, 2017, 19:48:10 posle podne »
A zar nebi bilo sigurnije i dugovečnije da se upotrebi ona plastika što se topi pomoću pištolja. ( ubaci se topljiva plastična masa u obliku šipčice u pištolj za to napravljen i kada se upali on topi plastiku po principu švajs aparata ) ako su sve povšrine glatke i neporozne , pošto plastika nehvata porozne površine. Moj poznanik je stim " vario" oštećenje na trupu i drži ko novo

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #2 poslato: 25, 02, 2017, 08:01:38 pre podne »
Ja sam kod sebe na brodu postavio u dno korita (tako je i ranije bila stara postavljena), napravio sam jednu plasticnu posudu (bez dna), obrezao je pod kosinom prema dnu broda i zalepio malo kvalitenijim silikonom. U nju sam spustio i prisrafio sondu dubinometra. Najpre sam nalivao parafinskim uljem ali sam kasnije video da moze i obicna voda. To iz razloga sto nisam bas najbolje zalepio posudu pa mi pomalo curi, odnosno gubi tecnost. Kad nema tecnosti, ne pokazuje dubinu, kad ima, sonda radi besprekorno. Po meni to je najzgodniji nacin jer nema busenja korita broda. Jedini nedostatak je sto ne pokazuje tacnu temperaturu vode ali, meni to ne znaci puno. Jos da napomenem da sonda mora biti postavljena vertikalno u odnosu na vodenu liniju. Pokazuje isto i ribu, prakticno nema razlike da li je usrafljena ispod broda ili ovako.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #3 poslato: 25, 02, 2017, 09:33:59 pre podne »
to je unutrasnja montaza sonde ?
daj slike slusam sam al nikako da vidim kako to izgleda

ono sto znam jeste da ne smeju mehurici vazduha da see pojave izmedju sonde i dna camca..

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #4 poslato: 25, 02, 2017, 16:07:57 posle podne »
Ja sam zalepio dvokomponentnim epoxi lepkom. Radi odlično.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #5 poslato: 26, 02, 2017, 22:39:53 posle podne »
Jel bi mogla sonda da se lepi na dno metalnog broda iznutra? Ili bi morala ici spolja pod vodom i da li su epoksidni lepkovi dovoljno dobri da drze sondu od dole pod vodom? Koji lepak predlazete?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #6 poslato: 27, 02, 2017, 08:11:41 pre podne »
Po meni, sonda pod vodom ima samo prednost u smislu da pokazuje realnu temperaturu vode. Sve ostalo (prikaz riba i dubine) radi i ako je zalepljena unutra. Prednost unutrasnje montaze je sto ne smeta i nije je moguce ostetiti prilikom spustanja i podizanja camca iz vode, udara u granu ili panj i sl. Bitno je da se fiksira pravo prema dnu (vertikalno) da bi prikaz dubine bio realan. To se postize, kako sam u prethodnom postu opisao, lepljenjem kucista (moze bilo koja plasticna cev, najbolje pravougaona zbog srafljenja sonde), izreze se pod kosinom i uklopi da legne na dno pod pravim uglom. Tako se zalepi a onda se u nju (za njen zid) zasrafi sonda da "gleda" na dole, naravno. Napuni se vodom ili nekom drugom tecnoscu (parafinsko ulje - ima ga u apotekama) i to je to. Tako nema mehurica niti vazdiznih cepova sto je bitno za prikaz. Nebitno je od kog je materijala camac, bitno je da je struktura homogena. Da napomenem jos jednu prednost, to je sto moze da se montira blize pramcu tako da je vrlo korisna kod laganog pristajanja na nepoznatom terenu.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #7 poslato: 27, 02, 2017, 08:31:33 pre podne »
Evo, ovu sliku nadjoh na net-u, to je to malo je aljkavo uradjeno ali se vidi kako to treba da se postavi. On je iskoristio kanalizacione cevi, a ovo suzenje je zbog toga da tecnost ne preliva prilikom ljuljanja camca. Jos je bolja kvadratna cev jer se sonda lakse pricvrsti za nju.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #8 poslato: 27, 02, 2017, 10:15:39 pre podne »
Po meni, sonda pod vodom ima samo prednost u smislu da pokazuje realnu temperaturu vode.

Nije baš tako.

Montažom u korito čamca se gubi veliki deo signala. Ako sonar služi samo za merenje dubine to i može da radi (bar meni radi u plastičnom brodu, za metalne ne znam, mada mislim da i tamo može).

Nema potrebe za parafinskim uljem, vodom i slično, ja sam to rešio što sam odsekao parče plastične flase da mi ostane srednji deo (kao cev) visine 2-3 cm. To sam napunio najjeftinijim providnim silikonom. Bitno je samo paziti kad se istiskuje silikon da ne ostane slučano neki mehur, jer onda neće raditi.

U takvu smesu dubine 2cm sam zagnjurio sondu i stisnuo do samog korita. Eno stoji već 2 godine i radi odlično.

Ako se sonar misli koristiti za lociranje riba i precizna očitavanja, onda mora da stoji u vodi.

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #9 poslato: 27, 02, 2017, 10:50:51 pre podne »
Jel bi mogla sonda da se lepi na dno metalnog broda iznutra? Ili bi morala ici spolja pod vodom i da li su epoksidni lepkovi dovoljno dobri da drze sondu od dole pod vodom? Koji lepak predlazete?
Na metalni ne može iznutra. Mora "trough hull". Ne verujem da može da se zalepi spolja jer bi ti kabl pravio problem.
Preporuka proizvodjača, za montažu iznutra (na plastičnim koritima), je da se koriste epoksidne smole.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #10 poslato: 27, 02, 2017, 12:15:32 posle podne »
Evo kako to kod mene izgleda. Malo je nepristupacno za slikanje ali, vidi se o cemu se radi. Sve funkcionise kako treba (dubina i detekcija ribe) jedino, kao sto rekoh, temperatura vode verovatno nije realna zato sto sonda nije u dodiru sa njom. Posudu punim sa obicnom vodom jer mi negde malo propusta, treba da predjem jos jednom silikonom i onda nema potrebe za dopunjavanjem.

Van mreže ronac

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 919
  • Pol: Muškarac
  • Vucedolski vuk
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #11 poslato: 27, 02, 2017, 19:44:32 posle podne »
Moze na metalni brod.Ja sam na mom bivsem brodu 2004.god. samo istisnuo tubu obicnog silikona i u nju uronuo sondu,stisnuo uz dno malo oblikovao silikon preko nje i evo vec 13g.sve tako stoji i dobro radi.Mislim da mi je to rekao nas clan Zoran jedrilicar kada sam sredjivao brod u marini "Stara Centrala" 114
Lisica je najmudrija životinja, ali je njenih koža najviše na prodaju!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #12 poslato: 27, 02, 2017, 21:52:02 posle podne »
Може ли једно питање: Да ли дужина кабла између сонде и сонара утиче на квалитет слике?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #13 poslato: 28, 02, 2017, 05:52:27 pre podne »
Зокс, хвала на одговору.
На чамцу имам сонар са сондом која је монтирана на крми, десно од пропелера.

Сонда је причвршћена на степеник за излазак из воде, због чега ту страну не могу користити за улазак и излазак из воде и чини ми се да је од пропелера удаљена не више од 30-40 цм.
Читао сам да близина пропелера утиче негативно на квалитет слике.
Како ми на чамцу нису изведене електричне инсталације, нисам могао да видим како сонар ради.
Намеравам да крајем марта поставим каблове и кад чамац буде у води, све ће се видети.

За дужину каблова питао сам зато што, након читања ових текстова о постављању сонде унутар чамца, размишљам о томе да сонду преместим у комору на прамцу.
Сонда је сад удаљена од сонара око два и по метра. Ако бих је померио напред, удаљеност би опет била око два, три метра, обзиром да је сонар близу средине чамца.
Померањем на прамац, добио бих очитавање дубине испред чамца.
Мени се некако чини да ми је то корисније него информација да ли испод чамца има рибе или нема.

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Silikon za lepljenje sonde dubinomera??
« Odgovor #14 poslato: 28, 02, 2017, 09:56:20 pre podne »

На овој Интернет адреси можеш видети како се поставља сонда са спољне стране пловила на крми испод водене линије.
Тачно на 6 минута и 15 секунди се објашњава како се правилно поставља, а на 7 минута и 5 секунди  како не треба постављати сонар.
Можда пронађеш неки од одговора, јер видео запис је едукативног типа.

Хвала, погледаћу.

Пре него што било шта урадим, поставићу електричне каблове за напајање сонара и тек након што проверим како ради, одлучићу да ли је инсталација која је била изведена добра или то можда може и боље.