Autor Tema: Vetrovita struja  (Pročitano 10812 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #15 poslato: 24, 02, 2017, 19:40:02 posle podne »
Ja sam malo noćas mozgao i setio sam se da sam uz frižider dobio i pretvarač 220v na jednosmeru da se koristi na kopnu , pa onda mislim što nebi moglo da se montira onaj aviončić što pravi 220v i da frižider radi preko pretvarača a da u isto vreme panel normalno puni akumulator, aaaaaaaaaaaaaaaaa????????????????????? Ja to samo onako laički " cenim "

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #16 poslato: 24, 02, 2017, 23:30:22 posle podne »
Primio k znanju

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #17 poslato: 25, 02, 2017, 01:02:03 pre podne »
Za 220v na brodu treba ugraditi  Rastavni trafo, kod mene je 1500Va 1,5KW sa mekim startom, da bi se izvršilo galvansko razdvajanje od mreže EDB ako se koristi struja sa obale ili sa invertora preko akumulatora, ili agregata svejedno.
Dakle sve što daje 220V ide u njega a iz njega na potrošače koji traže 220V., onda nema opasnosti, bar mi je tako objasnio elektricar koji mi je radio sistem.
Ali to skoro pa niko ne radi jer kosta.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #18 poslato: 25, 02, 2017, 07:44:33 pre podne »
Za 220v na brodu treba ugraditi  Rastavni trafo, kod mene je 1500Va 1,5KW sa mekim startom, da bi se izvršilo galvansko razdvajanje od mreže EDB ako se koristi struja sa obale ili sa invertora preko akumulatora, ili agregata svejedno.
Dakle sve što daje 220V ide u njega a iz njega na potrošače koji traže 220V., onda nema opasnosti, bar mi je tako objasnio elektricar koji mi je radio sistem.
Ali to skoro pa niko ne radi jer kosta.

To jeste najispravnije resenje i tacno je da to retko ko ima zbog cene, ali daleko od toga da je manje opasno i da nema opasnosti!!! Svi principi zastite - osiguraci, FID sklopka, itd moraju i dalje da se koriste i stite korisnika na isti nacin. Rastavni trafo vam je odvojio zemlju sa kopna od zemlje broda, tj. na izlazu trafoa se lokalno generise zemlja za camac i nema vise nikakve veze sa zemljom sa kopna, a to vam sprecava galvanske struje i koroziju i obezbedjuje pouzdanu zemlju na camcu u slucaju da zemlja sa kopna nije dobra iz nekog razloga (los kontakt, prekinut kabla zemlje i slicno). Pored toga, trafo vam garantuje da ce faza i nula na camcu biti uvek na istim zicama pa se mogu koristiti jednopolni osiguraci samo u liniji faze, a ako nemate trafo, onda obavezno treba koristiti dvopolne osigurace (koji prekidaju i zicu nule i zicu faze) jer ako ne koristitie industrijski prikljucak ne znate, zavisno od toga kako ubodete viljusku kabla u  steker, na kojoj od zica ce biti nula, a na kojoj faza, a i ako koristite industrijski prikljucak moze da se desi na primer da je pogresno povezan prilkljucak u marini pa opet imate istu gresku.

Ono sto bi, po meni obavezno trebalo imati na brodu, bez obzira da li je instalacija sa ili bez trafoa, je FID sklopka, to je uredjaj koji cuva zivote, osiguraci cuvaju samo kablove od pozara. Da ne kazem, da vam to danas i nije vise neki problem ni po pitanju prostora jer su danas FID sklopke najcesce i osiguraci, dakle u istom pakovanju. Osigurac prekida struju (iskace) ako u bilo kojoj grani (faze ili nule ili i faze i nule) struja premasi nazivnu vrednost osiguraca (npr ako je osigurac 16A, ako u bilo kojoj od zice faze ili nule ili obe bude struja veca 16A, osigurac iskace i prekida struju). Coveka moze da ubije struja od 0.03A!!! Fid sklopka radi nesto drugo, ona meri razliku struje izmedju faze i nule, i ako je ta razlika veca od 0.03A, ona odmah iskace i prekida struju (Postoje FID sklopke i za vecu struju, ali treba uvek izabrati ove od 0.03A). Princip se zasniva na tome, da ako je prikljucen pravilno normalan potrosac, onda on vuce struju iz faze i ista ta struja tece nazad ka izvoru kroz nulu, time je pravilno zatvoren krug, ali ako se covek uhvati za zicu negde na liniji faze ili nule, kroz coveka pocne da tece deo struje ka zemlji, tako da je sad deo koji se vraca ka izvoru kroz nulu umanjen za tu struju, tj postoji razlika u struji izmedju nule i faze, onda FID sklopka iskoci, dakle ona prekine struju cim kroz coveka potece struja veca od 0.03A. Nadam se da ce ovo svi razumeti i shvatiti vaznost toga! Ako imate samo osigurac, on bi prekinuo struju tek nakon sto bi kroz coveka potekla struja veca od 16A, dakle struja koja je 533 puta veca od one koja je potrebna da ubije coveka (16A/0.03A).

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #19 poslato: 25, 02, 2017, 08:10:33 pre podne »
Bravo Nidžo, ja za 220V nemam ništa od toga, ali posle ovog izlaganja videću da ugradim FID sklopku.

Struju sa obale ne koristim, niti sam ikada koristio, jer su mi inverteri i solarna ploča apsolutno dovoljni za sve potrebe, tako da ni za nekim rastavljačima nemam potrebe. Treće, mislim da mi ni osigurači ne trebaju, jer sve ide preko invertera koji ima zaštitu od kratkog spoja, u slučaju prevelikog opterećenja uvek se ugasi i počne da pišti.

Da li struja iz invertera može da ubije čoveka? Pretpostavljam da može, pošto imam od 2000W.

Doduše, i po kući me je do sada bar 10-ak puta udarala struja iz mreže, pa ništa  sajkaca

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #20 poslato: 25, 02, 2017, 08:52:27 pre podne »
Nidzo, Zox  da li ozete da okacite semu povezivanje fidove sklopke ?

Ja na ladji uvek imam manji pretvarac kao ovaj na slici .... ukljucim ga jedared godisnje, eventualno ... a mozda ni tad.. obicno neko dodje pa da dopuni lapotop i slicno ...



ove godine planiram da stavim 2000w pretvarac na 4osmeha da se nadje... pa bi bilo dobro da odmah stavim i fida.. inace cene pretvaraca su u zadnje dve godine fino pale... 2000w se sada moze naci za 90tak evra

Treba znati da postoji DVA tipa pretvaraca, jedni su kvadratni drugi sinusni (oblik izlaznog napona) ... Sinusni su dosta skuplji i koriste se za uredjaje sa el. motorima frizider, busilice i sl. ... kvadratni ne mogu da rade sa el.motorima ili ako rade sjebu uredjaj za medalju ... oba tipa pretvaraca rade sa svim ostalim uredjajima tipa laptopi, punjaci, televizori, monitori ...

e da zna li neko kolika je konverzija energije u praznom hodu pretvaraca a kolika u radu ?

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #21 poslato: 25, 02, 2017, 09:13:14 pre podne »
Iza bilo kakvog izvora na 230V naizmenicne struje potrebni su osiguraci i FID sklopka ili ako vec imas osigurac samo FID sklopka, dakle i iza invertera. Uostalom cesto i kad prikljucis struju sa kopna, ona se prikljucuje na ulaz invertera, a inverter na svom izlazu sprovede tu struju kada je prisutna i iskljuci sam inverter, a kada nije prisutna, odvoji ulaz i pocne da radi kao inverter tj. generise struju na istom izlazu od energije akumulatora. Obrni-okreni to je izvor naizmenicne struje koji je opasan po zivot.

Da, moze struja invertera da ubije coveka!

Evo "principa ubijanja struje" da bi ste shvatili da nije potrebna velika snaga i sta je u pitanju. U dodiru coveka sa strujom dolazi do kontrakcije ljudskih misica. Npr sa jednosmernom strujom, to je kada liznete plus i minus baterije, pa vas pecne, doslo je do jedne kontrakcije misica jezika, ali posto je to nizak napon i posto je u pitanju jedna kontrakcija, nije opsano po zivot. Na suvoj kozi to necete osetiti i to do nekih napona do oko 32 volta, nakon toga, treba biti obazriviji i sa jednosmernom strujom, jer sam udar moze biti prilican i to moze biti opasno za na primer srcane bolesnike, a kod zdravih izazvati sok od "udarca". A postoje jednosmerni naponi i od par hiljada volti u nekim slucajevima gde se koriste. U svakom slucaju kako se koriste uglavnom niski naponi jednosmerne struje u vecini slucajeva, retkost je da ona nanese povrede. Naizmenicna struja je opasnija jer ona menja polaritet 50 puta u sekundi (50Hz), kao da u svakoj sekundi 50 puta zamenite plus i minus kleme jednosmernog napona sto ce reci da se vasi misici kontrahuju 50 puta u sekundi, a srce coveka radi sa ritmom od oko 1Hz tj jedna kjontrakcija u sekundi, upravo to sto naizmenicna struja forsira srce 50 puta brze da se kontrahuje je opasno po zivot. Plus sto je naizmenicni izvor na 220V, a imali ste kontrakciju i sa 1.5V jednosmerne struje. Uostalom, sigurno je vecina nas nekad otisla na neku terapiju, gde su vam onim nalepljenim elektrodama angazovali masazu/kontrakciju misica veoma malim strujama, pa ste imali prilike da iskusite kontrakciju misica strujom.

To sto kazes da te vise puta udarila struja, prvo cu reci da si nepazljiv, a drugo da imas srece jer si pipnuo vod pa te je udar odbacio, problem je kada se ljudi uhvate za vod, jer taj sok tj ta kontrakcija izazove grc tj da jos ruka cvrsce uhvati vod i onda je problem odvojiti ruku od voda za slucaj da nema FID sklopke koja prekine struju. Da se razumemo i udar kroz FID sklopku nije prijatan i ne treba se opustiti pra radu sa strujom ako je imate, ali ona daje sansu za prezivljavanje.

Par bezbedonosnih saveta za rad sa naizmenicnom strujom. Uvek raditi u obuci i odeci sa strujom, jer je otpor struji kroz telo coveka do zemlje mnogo manji nego kroz coveka, carapu (izolator), cipelu (izolator) do zemlje. Naravno, nikada mokar ne raditi sa strujom. I jedan jako dobar starinski savet, upravo za "pipkanja" prilikom testiranja struje - vrsiti merenja npr glinericom ili slicno sa jednom rukom, a drugu drzati u zadnjem dzepu pantalona. Zvuci smesno, ali stvar je u sledecem otpor je mnogo veci kroz tu ruku do poda kroz cipele, nego kroz tu ruku preko srca do druge ruke u zid ili neki drugi uredjaj.

Covekov organizam se ponasa kao los provodnik, ali svakako je bolji provodnik nego izolator. Ako me secanje sluzi dobro, mislim da kada jednom krene struja kroz coveka, elektricni otpor ljudskog tela je oko 300 oma, po nekom podatku iz literature o HTZ zastiti.

Aha, vidim da smo kucali u isto vreme Kapetane, sema FID sklopke je vrlo jednostavna, moze se naci svuda na internetu, povezuje se kao i dvopolni osigurac, vrlo jednostavno. Ona cak i izgleda kao automatski osigurac. Na internetu cete naci mnogo vise informacija pod nazivom RCD jer se na engleskom tako zove, skraceno od "residual current device". Evo par linkova sa semom povezivanja i njenog izgleda:








Ako moze moderator nek ostavi samo slike, umesto linka, pa da ostanu trajno ako se link promeni, ali nije ni bitno, samo kucajte "rcd" u google-u i nacicete puno prikaza FID sklopke i njenog poevzivanja.

(sredjeno !, -Kapetan)
« Poslednja izmena: 25, 02, 2017, 09:26:34 pre podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #22 poslato: 25, 02, 2017, 09:29:53 pre podne »
i kako fid radi sa samo dve zice ?


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #23 poslato: 25, 02, 2017, 11:15:38 pre podne »
A da li su mi potrebni osigurači, ako su kablovi za 220V svuda postavljeni da izdrže 20A, a inverter može da izgura najviše 7A, posle čega se isključi, kao i u slučaju kratkog spoja ili slično?

Napominjem da NIKAD ne koristim struju sa obale.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #24 poslato: 25, 02, 2017, 15:14:08 posle podne »
Принцип рада "фидовке":
Улога фидовке је процена вектора стања ел. струја које протичу кроз коло. Проверава се да ли је струја кроз фазни проводник која улази у коло идентична струји која излази из кола.
Киркофов Закон: Сума струја у затвореном струјном колу МОРА БИТИ ЈЕДНАКА НУЛИ.

drugim recima.. ako stojim na gumi i jednu zicu drzim levom a drugu zicu desnom i tako zatvorim strujno kolo , struja ce me drmnuti a fidova nece reagovati ?


Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #25 poslato: 25, 02, 2017, 16:12:23 posle podne »
Spasilačka uloga gume  je u tome da odvoji čoveka od zemlje, tj. tačke na drugom potencijalu u odnosu na žicu za koju se drži.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #26 poslato: 25, 02, 2017, 22:30:12 posle podne »
Realno u opisanom slucaju gotov sam ?

Sent from my SM-G900FD using Tapatalk


Evo jedan zanimljiv klip :D ovo nikako ne pokusavajte nigde ...


« Poslednja izmena: 25, 02, 2017, 23:00:41 posle podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #27 poslato: 25, 02, 2017, 23:22:40 posle podne »
manje vise fidova sa osiguracem je resenje za ladju !

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #28 poslato: 26, 02, 2017, 09:22:17 pre podne »
A da li su mi potrebni osigurači, ako su kablovi za 220V svuda postavljeni da izdrže 20A, a inverter može da izgura najviše 7A, posle čega se isključi, kao i u slučaju kratkog spoja ili slično?

Napominjem da NIKAD ne koristim struju sa obale.

U slucaju kvara invertera ili njegovog zastitnog dela (sve na ovom svetu je podlozno kvarenju), moze da se desi da ne ukljuci zastitu i onda moze da propusti maksimalnu struju u kratkom spoju umesto da je smanji i tada moze doci do pozara. Automatski osigurac cija je cena reda velicine 250 dinara (jednopolni) ili 800 dinara (dvopolni) je jako niska cena da takav slucaj spreci, pa makar ti nikad ne iskocio. A kazem ti, u istom pakovanju ti je sad FID i osigurac, 30mA/16A npr. Tu nazivnu vrednost biras prema debljini kabla, tako da da, za kabl od 20A, ok je osigurac od 16A (pricamo od AC, ne o DC sada, tamo su drugaciji osiguraci). Ja sam sebi ipak stavio i dvopolni osigurac pre FID sklopke, FID nikad ne iskljucujem, a ako zelim da radim nesto na struji, onda iskljucim taj dvopolni koji je ispred FID-a (preventiva ako zaboravim da iskljucim osigurac ili on ne iskljuci iz nekog razloga). Cena FID je reda velicine 1500 din do 4000 din, zavisno za koju jacinu struje, mislim da su ove za 16A oko 2500din, cene variraju i zavisno od marke proizvodjaca i distributera.

Sto se tice vrednosti napona koji se smatra niskim, ne postoji jasna granica u fizickom/fizioloskom smislu, ali po standardima ako pravite uredjaj koji na sebi ima napon iznad 32V (ako me dobro sluzi secanje), onda morate zaodovljiti dodatne standarde da bi taj uredjaj izasao na trziste (i to pricam samo o DC naponu, ne o AC). Svakako bitno je bezbedno se ponasati u radu sa strujom, bez obzira koji je napon u pitanju, covek se lako opusti u suprotnom i kad nije bezbedno.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #29 poslato: 26, 02, 2017, 09:28:55 pre podne »
ljudi kako se ponasa fidova sklopka kada se zavaruju stvari ?