Autor Tema: Vetrovita struja  (Pročitano 10866 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Vetrovita struja
« poslato: 22, 02, 2017, 20:01:46 posle podne »
Zabrinuše me ovi naši inženjerci , ja taman izračunao da sa mojom skalamerijom imam struje i za izvoz a ja nemam ni za ledeno pivo , pa mi onda pade na pamet vetrenjača , kada može naizmenična struja na vetar što nebi mogla i jednosmerna. Ako radilica gura alternator što to nebi mogao i vetar samo prilagoditi građu da bude lakša i minimalnija od alternatora u kolima i problem rešen. Evo ja se javljam dobrovoljno da budem pionir po toj temi samo mi kažite šta i kako. Ajd sad da vas vidim majčliuni sinovi m4

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #1 poslato: 22, 02, 2017, 21:00:00 posle podne »
Teško sa alternatorom, problem je rešiti pobudu.

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #2 poslato: 22, 02, 2017, 22:15:17 posle podne »
Ma nisam mislio alternator , njega sam naveo samo kao primer, Neznam šta u onim malim kućnim vetrenjačama pravi struju pa da se tako nešto uradi i na brodu samo da je jednosmerna

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #3 poslato: 23, 02, 2017, 08:58:44 pre podne »
postoje brodski vetrogeneratori cena im je od 500 do 1000 evra zavisno od snage i kontrukcije...

misljenja sam da kod nas u letnjim mesecima nema dovoljno vetra za njih .. ujedno jako su bucni kada rade..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #4 poslato: 23, 02, 2017, 14:28:58 posle podne »
Zox je sve ok napisao, sem oko Grecovog spoja ... jeste ide grec ali jos pola kile elektronike oko njega,  jer samo sa grecom sprzices sve redom na ladji ...

Inace se stavljaju jako visoko na ladju, em bezbednosti radi, em sto je na vecim visinama stabilniji vetar ...



treba napomenuti jos jednu bitnu stvar, a to je "Wind turbine sindrom" ne znam kako nasi prevode... primeceno je da su turbine izgleda zeznute za zdravlja, prouzrokuju par nekih psihosomatskih bolesti ... u kom procentu populacije ne znam ... ali postoji problem ...
Takodje ptice i slepi misevi imaju problem sa turbinama .. Ptice valjda zveknu u iste , a slepim misevima smeta neki zvuk koji prooizvode pa umiru od toga.. nisam bas istrazio previse...
http://abcnews.go.com/Technology/wind-turbines-kill-thousands-bats-day/story?id=20997657
http://www.ekoenergy.org/wp-content/uploads/2015/06/Bats_and_windturbines_background.pdf
takodje
https://en.wikipedia.org/wiki/Wind_turbine_syndrome

licno sam odavno odustao od Turbine ..

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #5 poslato: 23, 02, 2017, 14:48:38 posle podne »
Ja sam to zamišljao mnogo jednostavnije , pošto sam video u komšiluku kao mali aviončić na banderi i pravi struju , pa reko samo da se preradi na jednosmernu, a ako je tako zeznuto pa štaću. A za grecov spoj sam čuo samo jako davno

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #6 poslato: 23, 02, 2017, 15:35:42 posle podne »
... "Wind turbine sindrom" ne znam kako nasi prevode...


Преводи се као: Синдром ветротурбине.

Иначе, слепи мишеви не гину због тога што налећу на турбине, већ због пада атмосферског притиска који се јавља дуж лопатица турбина, који код њих изазва унутрашњу хеморагију, стање познато као баро-траума.

Слепи мишеви су осетљивији од птица на баро-трауму и то многоструко. То се објашњава различитом грађом плућа слепих мишева у односу на плућа птица.
Њихова плућа су као двосмерни проводници ваздуха који могу да се, због потпритиска прекомерно надувају, до пуцања капилара и слепе мишоње гину због унутрашњег крварења.

Још нешто је утврђено, мишеви гину на лопатицама турбина при слабом ветру кад се турбине једва покрећу и једва да и производе струју. Иначе, кад је ветар јак, слепи мишеви и не лете.
 
Дакле, проблем је рад турбина при слабом ветру. Њихов учинак у смислу производње струје је тада готово занемарљив, а штетне последице на слепе мишеве су ужасне.

Зато се сада разматра могућност да се ветротурбине зауставе кад брзина ветра падне испод неке границе, односно, да се одржава изнад неке критичне границе. Утврђено је да при том успореном режиму рада губици енергије не прелазе 1%. С друге стране ефекат на слепе мишеве је огроман.

Већ је утврђено да су брзине испод 15 км/сат опасне за слепе мишеве, а да се при брзинама изнад 18 км/сат смањује смртност слепих мишева за скоро 45% а за читавих 93% ако је брзина изнад 23 км/сат.

Сматра се да годишње у Америци страда више од 900.000 слепих мишева, у највећој мери током јесење сеобе из Канаде ка Мексику.
Исто тако сматра се да је годишња корист од слепих мишева у пољопривреди изражена у новцу изнад 3,7 милијарди долара. Произвођачи памука годишње штеде око 150 долара по хектару захваљујући активности слепих мишева који се хране инсектима који нападају усеве.

Ето, неколико занимљивости на ову тему - ваљда неће нико замерити што и није баш нека наутичка прича.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #7 poslato: 23, 02, 2017, 16:59:03 posle podne »
Ma de zna, prepisuje od ovih što znaju pa se posle hvali  stri

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #8 poslato: 23, 02, 2017, 18:53:13 posle podne »
Ma de zna, prepisuje od ovih što znaju pa se posle hvali  stri

eeeee sad :) 90ih dok su drugi rokali u serpe ja pravio odasiljace koji ometaju signal RTS-a :D zakacis to sa onom debelom lemilicom na oluk (to je bio drugarov posao ) gledas u tv i LC (tako bese se zvase) kolo drnas dok ne vidis smetnje za vreme dnevnika :D
Nego kad pomenu radio stanice, kod nas u Koncaru se znalo .. Rokeri prave tranizistorima (taj sam) a Narodnjaci pravili sa lampama .. i uvek nas pobedjivali dometom :D

na zalost nisam se bavio tim poslom od zavrsetka srednje .. i pre par meseci (posto projketujem jedan uredjaj za nautiku) sam igrom slucaja mora da se ponovo angazujem oko svega toga..


Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #9 poslato: 23, 02, 2017, 20:49:08 posle podne »
Polako odumire klasicna elekteonika. Iako sam mladji od vas sve sam to prosao. Nema se para za ferohlorid, pa muckamo sonu kiselinu i hidrogen. :) Napravis ispravljac za pojacalo sa grecom i konjskim kondenzatorom pa kad se zajebes i spojis rukom kondenzator i lepo ga kroz sebe ispraznis. Bilo je svacega. Odosmo u off ali je lepo prisetiti se. Koncar rules :)

Sent from my Lenovo A328 using Tapatalk

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #10 poslato: 23, 02, 2017, 21:22:23 posle podne »
Tesla je ipak bolja ;)

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #11 poslato: 23, 02, 2017, 22:24:06 posle podne »
E ovog Kapetana ako ne uhapse i optuze za terorizam, sto to pravis bombu bre?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #12 poslato: 24, 02, 2017, 09:24:02 pre podne »
E ovog Kapetana ako ne uhapse i optuze za terorizam, sto to pravis bombu bre?

stri

Manje vise radi se o sistemu za daljinsku kontrolu broda... da uprostim .. na displeju ili na mobilnom/tabletu ili web-u .. manje vise gde god hoces, radi GSM i local...  dobijas podatke u realnom vremenu o stanju na brodu ...
-Temperatura spoljna, unutrasnja, frizidera, motornog prostora, motora,  vode ....
-Lokalnu vremensku prognozu, brzo upozoravanje na salauku ... i sve to lokalno posto je i mala meteo stanica tu ...
-stanje akumulatora,
-pokazatelj prisustva vode u motornom prostoru, zdencu broda, kaljuzi, sivom tanku (nivo) ..
-podatke da li je neko usao na brod zajedno sa fotosima i video snimkom tog dogadjaja ...
-vlaznost vazduha na ladji (prilicno bitno za metalne brodove)
-pracenje putem GPS-a naravno kao kod svih koji imaju slicne sisteme ...
-dojava pozara,
-curenje LPG-a, CO2 , dim na ladji
-panik taster (zove sta mu kazete od zene, dece, kuma,  murije kapetanije i slicno ...)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #13 poslato: 24, 02, 2017, 10:21:20 pre podne »
Овакви паметни системи често имају и опцију даљинске блокаде мотора, па ако буде незваних гостију, лепо се фотографишу, а након тога гашење мотора. :))

oko 4 evra je ta opcija i malo zice... ali je nismo uvrstili ...
iskljucim mu motor:
- a on odpluta pod samohodku,
- ili se brod u inerciji zabije u dok,
- ili ode niz vodu i podavi neku decu koja se kupaju ...

gasenje motora nismo predvideli ni kao opciju u slucaju pozara u motornom prostoru ... jednostavno suvise je nepoznatih ...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrovita struja
« Odgovor #14 poslato: 24, 02, 2017, 12:00:35 posle podne »
celu tu pricu saznadoh kada sam pricao oko pracenja kola... oni su takodje iskljucili tu opciju kao mogucnost bas iz istigh razloga...
reko nam sta da razmisljam gasimo je i mi ...