Autor Tema: Pravilnik o alatima  (Pročitano 7404 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pravilnik o alatima
« Odgovor #1 poslato: 19, 02, 2017, 11:24:12 pre podne »
Деда, хвала на овој информацији. Баш пре неки дан, читао сам о том правилнику и спремао се да напишем неко слово о томе, па ето прилике, да не морам, да отварам нову тему.

Већ извесно време, припремам се да ове сезоне почнем да пецам и у склопу тих припрема, покушао сам мало да се обавестим о стању код нас у тој области. Искрено, после свега што сам прочитао, осећам се згрожено... Не, мислим да је бољи израз - згађено.

Слушам, из године у годину, како пецароши причају како све теже успевају да упецају квалитетну рибу.
Слушам како већина пецароша прича о прекомерном излову, о криволову, о људима који мрежама и алатима свих врста тамане рибу, слушам како рибочуварске службе као да не постоје (уз неколико изузетака - да се потврди правило).

С друге стране, читам како су се спортски риболовци, рекреативци, толико намножили да "јадни" привредни риболовци више не знају шта ће и како ће опстати!

Па читам даље, како је држава учинила много на решавању нагомиланих проблема везаних за одржање риболовних подручја и очување рибљег фонда.

После свега прочитаног, искрено, човеку да се помути у глави. Срећом, у овој мојој нешто баш и нема много тога што би се замутило али да се узбуркало - то јесте.

Како и да се не узбурка кад све што чујем и прочитам, указује на то да је ово само још једна од области у којој се јасно види у каквој држави живимо. Јер, шта год мислили и шта год говорили, све почиње и све се завршава на држави.

Ово је јасна слика која показује у свој својој ружноћи нашу истину.

Чињница је да држава не ради оно што би требало а и оно што ради - не ради на прави начин.

Чињеница је да је наш рибљи фонд озбиљно угрожен.
Чињеница је да на читавом току Дунава и дуж токова осталих наших река не постоји ни једно насељено место које има постројења за пречишћавање фекалне канализације, а да индустријска постројења у највећој мери нису у функцији.
Чињеница је да код нас има неколико стотина регистрованих привредних риболоваца и више десетина хиљада спортских, рекреативних риболоваца.
Чињеница је да постоје стотине криволоваца који на све могуће начине немилосрдно уништавају рибљи фонд, а међу њима има много и оних који поседују легалне дозволе за обављање привредног риболова.
Чињеница је да рибочуварска служба има веома мали број рибочувара, који су веома мало плаћени.
Чињеница је да и кад против неког поднесу пријаву, то се обично завршава прекршајним поступком.
Чињеница је да је држава донела пропис, чију примену је одложила под притиском лобија привредних риболоваца, прошле године.
Чињеница је да је држава управо усвојила пропис којим је привредним риболовцима дозволила риболов у време мреста.

Видим, недавно је формирано удружење Уједињени роболовци Србије (УРС) с племенитим циљем да се кроз организован приступ покуша нешто на заштити оног што је преостало у нашим водама. Требало би да сам срећан што се нешто дешава али ето - не могу.

Како, кад видим да се ствари опет постављају тако да се унапред зна да се ништа неће постићи?

На сајту УРС-а дата је могућност да свако може да пријави рибокрађу. Дати су телефони комуналних инспекција, рибочуварских служби, рибочувара.
Дат је и образац за пријаву...
У обрасцу је потребно дати податке о томе где и ко врши рибокрађу али тражи се да онај ко подноси пријаву да све своје личне податке!

И сад се ја питам а ко ће то, у оваквој држави каква је наша, пријавити банду која баца мреже уз обалу, у забрањеним подручјима, поставља све могуће алате за излов у мрестилиштима...? Ко ће, кад видимо како нашим улицама крстаре они "од раније познати полицији" у најлуксузнијим аутомобилима, кад видимо да шефови полицијских управа вечерају с таквима на јавним местима, обилазе их по болницама. Ево их, сад, под панцирима, с дугим цевима, патролирају Новим Садом због управо тих и таквих "од раније познатих"... И ко ће то да гарантује безбедност "узбуњивача"?

Поштовани пријатељи из УРС-а, поздрављам вашу намеру да учините нешто корисно али мени то делује наивно и безнадежно.

Док држава не донесе закон какви постоје у другим државам (нпр. Мађарска нам је наближа и мислим да од њих можемо да препишемо - ето, не треба да измишљамо, само да нам неко преведе) и да се тај закон почне спроводити.

А тим законом, поред осталог, забрањује се привредни риболов на речним токовима. Тим законом регулисана је контрола и прописане су казнене мере за непоштовање.

Кад код нас буде донет закон којим се укида заштита корморана који десеткују осиромашени рибљи фонд, кад се држава ослободи стручњака који сматрају да је на нашим водама све у реду и да никаква заштита није потребна рибљем фонду (а такви су консултовани при изради овог правиника о алатима) и кад се почне с кажњавањем загађивача, кад држава схвати да од неколико стотина регистрованих привредних риболоваца (од којих су многи криволовци) има много мање користи него од више десетина хиљада спортских риболоваца и да би много више зарадила од домаћих и страних риболоваца на дозволама и порезу који би платили за све што купе кад дођу да пецају код нас, кад би схватила држава да би користи имала и од нових радних места у области услуга пружених тим туристима, тад би се могли надати неком побољшању.

На крају, ја ћу ове године ипак купити дозволу за рекреативни риболов иако знам да сигурно нећу угрозити рибљи фонд својим уловом али то неће много помоћи у побољшању стања на нашим риболовним водама.
 

« Poslednja izmena: 20, 02, 2017, 07:27:14 pre podne LSI »

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Pravilnik o alatima
« Odgovor #2 poslato: 19, 02, 2017, 22:44:07 posle podne »
LSI  114 ok llll

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Pravilnik o alatima
« Odgovor #3 poslato: 20, 02, 2017, 09:26:07 pre podne »
...На крају, ја ћу ове године ипак купити дозволу за рекреативни риболов иако знам да сигурно нећу угрозити рибљи фонд својим уловом али то неће много помоћи у побољшању стања на нашим риболовним водама.

Nemoj unapred da se ograđuješ (takvi su najgori hahaha), ispod Mire tri đavola vire!
Tako je jedan pre nekoliko godina došao u društvo na Belu Stenu, totalni laik za pecanje i molio da mu se pokaže kako se peca šaran.  Mangupi mu smontiraše štap, kažu sad nabodi zrno kukuruza na udicu i zabaci "tamo".  Ovaj tako uradi i, pa nije prošlo desetak minuta, udari mu šaran od 5kg.
A na tom potesu niko pre njega (a i posle njega) nije upecao ništa sem kedera. Posle je taj dolazio godinama na to mesto ali ćorak naravno.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pravilnik o alatima
« Odgovor #4 poslato: 20, 02, 2017, 10:11:39 pre podne »
Љубо, то на крају, додао сам више због ових наших великих мајстора рекреативног риболова, да се не уплаше и не разочарају, јер видим, дуго већ нико ништа не објављује, као да су дигли руке од пецања.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Pravilnik o alatima
« Odgovor #5 poslato: 01, 04, 2017, 06:58:46 pre podne »

На седници владе донета одлука да се у Србији трајно забрањује привредни риболов!
Влада одлучила да послуша апеле бројних грађана и организација које се баве заштитом вода и природних ресурса, а понајвише риболоваца!
Одлука донета на седници започетој јуче а због бројних расправа завршеној пред јутро, 1.априла.

hahaha  stri  456 (то је за оне који су поверовали!)






Van mreže alexdja

  • Vanbrodski veliki
  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 80
  • Pol: Muškarac
    • Alexdja - Izrada sajtova - PC administracija...
Odg: Pravilnik o alatima
« Odgovor #6 poslato: 07, 05, 2018, 09:44:47 pre podne »


Živi bili...


Za sada samo vikendom od 15.07. do 15.09. uz obavezan C&R...
« Poslednja izmena: 09, 05, 2018, 02:47:30 pre podne alexdja »
       Nema više divljeg bučka. no125