Autor Tema: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.  (Pročitano 42609 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #90 poslato: 28, 06, 2017, 21:29:02 posle podne »
Волим ја вас, Дуки, не брини. Дружићемо се.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #91 poslato: 28, 06, 2017, 21:56:06 posle podne »
А сад још неколико речи о томе како је прошло вече.

Једна група је прошетала Молом, а по њиховом повратку, у парку код насипа, на бини, изведен је богат програм за регаташе. Уз веома лепе кореографије, деца су извела веома леп програм изводећи мађарске и српске народне игре и песме.

Толико је тога било да не знам шта да издвојим. Ево пар слика па видите и сами...















Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 03, 07, 2017, 12:15:30 posle podne LSI »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #92 poslato: 28, 06, 2017, 22:11:35 posle podne »
Поздрав за данас. Управо почиње грмљавина, спрема се невреме...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #93 poslato: 30, 06, 2017, 05:30:41 pre podne »
Јутро у четвртак било је тихо и сунчано, готово  без дашка ветра.

Поучен искуством од претходног дана, скинуо сам пластичну цираду. Мало сам се двоумио око бимини тенде али ипак сам је оставио расклопљену како бих имао заклон од сунца.

Из Мола смо кренули око девет по реци која је мирно текла пут Дунава. Међутим,  већ после десетак минута, почела је кошава. Прво као лагани  ветрић, који је тек намрешкао површину воде, да би из минута у минут, таласи постајали све већи. Негде око Сенте, на око сат времена од поласка, ветар је постао јак, а код Бачког Петровог Села, дувао је свом силином. Показало се да је било добро што сам скинуо  цираду, а на моменте помислио сам да би било добро да смотам и бимини.

Приметио сам да у низводној пловидби, упркос ветру и таласима, при истим обртајима, чамац плови за око три километра на сат брже.

Кад би, повремено, ветар стао и вода се смирила, додавао бих гас и чамац би се пропео изнад таласа и појурио - 14, 17, 20, 25, 30... Даље није могло јер би се опет јавио ветар.

И тако, возећи у цик-цак, против ветра који је постајао све јачи, нешто после једанаест, стигли су први бродови, а међу њима и мој чамац до одредишта у Бечеју.

Ветар је постао толико јак да је маневрисање постало заиста тешко.

Испред мене празан, каменом озидани бедем, иза мене бродови који пристижу и који, као и ја, тешко маневришу. У тренутку одлучујем и усмеравам чамац ка једном делу каменог насипа уз саму ивицу дела обраслог палацкама. Помислио сам, ако ме ветар занесе, палацке ће успорити чамац и ублажити удар о обалу.

Чакљом сам задржао чамац да не удари о камени бедем и искочио на обалу. С канапом у руци, погледао сам око себе. Тачно пред собом угледао сам алку убетонирану у насип. Баш то ми је требало.

Другу алку угледао сам пар метара више, при врху насипа.

Испоставило се да су то биле две једине алке на читавом том делу насипа! Баш сам имао среће.

Пристижу и остали регаташи, ја им помажем при пристајању, а онда, око дванаест, небо се зацрнило, вртар се још појачао и пале су прве капи кише.

На брзину сам поново поставио цираду али чамац је већ био мокар. Извукао сам и обукао кишну кабаницу али пар минута касније, ветар је однео црне облаке на банатску страну и поново је грануло сунце.

Сунђер у руке и прање палубе били су прво што је уследило. Тек после тога, мало сам се обазрео око себе.

Већина регаташа дотле је стигла и пристала. Везали су своје лађе за кочеве које су позабијали у насип. А на насипу нигде чесме, нигде тоалета... Помислим, биће ово занимљив бивак.

Нешто мало касније, стиже ми рођак који живи у Бечеју, пар стотина метара далеко од нашег пристана. Одлазимо да докупимо 15 литара бензина - толико сам потрошио од нашег поласка из Кањиже. С овим што сам докупио, требало би да имам горива довољно до Сланкамена.

Жао ми је али снимака од јуче готово да и нема. Снимио сам полазак из Мола, а онда је почела борба с ветром и таласима, па онда олуја код пристајања.





Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 03, 07, 2017, 21:23:43 posle podne LSI »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #94 poslato: 30, 06, 2017, 05:39:07 pre podne »
Током послеподнева, неколико група регаташа кувало је у котлићима ко је шта имао. Нисам то забележио јер сам био код рођака.

Међутим, кад се смркло, регаташи су се окупили у оближњем ресторану, где су људи из локалне туристичке организације организовали малу презентацију.

После приче о веслу које је неколико пута превеслало Дунав од Регенсбурга до нас и које се после 35 година вратило у руке власника, домаћини су нас позвали на Тандрбал који планирају за почетак августа. Уз послужење припремљено у популарној бечејској пекари, чули смо причу о планираној манифестацији. Ако организатори успеју да реализују само део планираног, биће то занимљив тродневни догађај.

Иза тога, уследила је забава уз тамбураше.










Квалитет снимака је слаб али ви већ знате да ја све то бележим телефоном.

Сад је нешто пре шест ујутро. Свануло је ведро и лепо јутро. Видећемо шта ће нам дан донети. По плану, пролазимо преводницу и спуштамо се до Арадца...

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 03, 07, 2017, 12:21:25 posle podne LSI »

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1556
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #95 poslato: 02, 07, 2017, 11:15:58 pre podne »
RECNI VUK odmara dusu a i telo nakon regate....


Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #96 poslato: 02, 07, 2017, 17:03:57 posle podne »
Чекај, јел то значи да се Лаза вратиоса регате?  sha

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1556
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #97 poslato: 02, 07, 2017, 17:08:48 posle podne »
Чекај, јел то значи да се Лаза вратиоса регате?  sha
Jao Srso, ne da se vratio, nego se i razvratu odao... Danas porucuje ciganima "ajde Dano kucu da prodamo"... Ja cutim a zao mi tako lepa porodica da upadne u takvu krizu...
Ma nemam sta da kazem, bice malko kasnije ponovo video kao dokaz kolko nam se Laki odao porocima....

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1556
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #98 poslato: 02, 07, 2017, 18:10:06 posle podne »
Prvo sam sat vremena trenirao cigane i Svabu Armina da se desi ovo:



A onda je Laki dovoe profesionalce da pevaju:





Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #99 poslato: 02, 07, 2017, 18:18:59 posle podne »
Чекај, јел то значи да се Лаза вратиоса регате?  sha

Јесам, Срсо, вратио сам се јуче, нешто пре пола дванаест али нисам стигао да се јавим раније. А сад, кад видим како ме је Дуле "опањкао", питам се да ли да се и јављам?

Дакле, пут од Бечеја до Арадца протекао је без проблема. Уз повремен чеони ветар и таласе и уз задржавање због пролаза кроз преводницу, стигао сам у Арадац међу првима и лепо се привезао.

Успут, десила ми се још једна ствар по први пут - водена трава ми се уплела око пропелера, непосредно пре Новог Бечеја, тако да сам морао да искључим мотор и пропелер ослободим напасника.

Искористићу прилику да се захвалим нашем пријатељу с форума, Миодрагу, који ми је дозволио да се пре уласка у преводницу, вежем за његов брод "Саша" па ми је тако олакшао улазак јер сам овог пута био сам на чамцу, а с мојим искуством, то је велико искушење. У самој преводници смо се развезали па сам се увукао у једну рупу поред левог зида, где ми је, опет, помогао Миливој са "Милве2" који је привезао мој прамчани коноп за свој брод, тако да сам ја пазио да неко не налети на мој мотор. Ипак, све је прошло без икаквих проблема. Зато се на овом месту захваљујем и Миливоју и његовој супрузи Валерији која је с крме њиховог брода пазила да мој чамац не удари њихов мотор.

У самом Арадцу провели смо лепо послеподне али негде предвече мој "метеоролог" је послао депешу - бол у левом рамену најавио је још једну промену времена. Небо је било ведро, није се дало наслутити да би могла киша али моје раме не лаже. Како је вече одмицало, бол је бивао све јачи, толико да на крају, осим што сам осећао бол, нисам осећао да имам леву руку.

А требало је поставити шатор и поставити кишну цираду...

На крају, морао сам понос да гурнем у комору чамца и да замолим пријатеље, које сам упознао на регати, Радета и Бору, за услугу, да ме пусте да преспавам код њих у кокпиту њихове моторне једрилице марке МекГрегор. И њима се захваљујем на разумевању и предусретљивости.

Имам пар фотографија снимљених тог дана



« Poslednja izmena: 03, 07, 2017, 12:24:44 posle podne LSI »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #100 poslato: 02, 07, 2017, 18:37:09 posle podne »
После преводнице, пратило нас је лепо време и релативно брзо смо стигли у Арадац.

Тај део сам возио брзином између 15 и 20 км/сат, а како сам кроз преводницу прошао у првој групи, у Арадац сам стигао као други. Нашао сам лепо место и привезао се, а онда су почели да пристижу и остали бродови.

Ево пар слика, да видите како је изгледао вез у том лепом одморишту.
« Poslednja izmena: 03, 07, 2017, 12:25:42 posle podne LSI »

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2073
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #101 poslato: 02, 07, 2017, 18:59:48 posle podne »
Ма добро се ти нама вратио. Надам се детаљном извештају када се будемо видели, нпр. следећи викенд.  114 

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #102 poslato: 02, 07, 2017, 19:31:20 posle podne »
То вече, након гирица и домаћег вина, за нас се завршило око једанаест сати увече.
Раширио сам врећу за спавање по седишту у кокпиту и увукао се у њу... Како сам легао, тако сам заспао. Ујутро су ми причали да су они још извесно време гледали ТВ али ја то нисам ни чуо ни видео. Иначе, кад се упореди комфор у Мекгрегору и на мом чамцу, то вам је отприлике као кад из "Чича Томине колибе" ускочите у Шератон.

Пробудио сам се у истом положају у ком сам и легао.

Јутро је било лепо ведро у пет, кад сам се пробудио. Али између седам и осам, небо се наоблачило и облаци су, гоњени ветром, кренули к нама с бачке стране. Почела је киша која, на срећу, није трајала дуго и осим што је довела до тога да сам само још више запрљао чамац, није изазвала било какаве проблеме. Тако се показало да мој "метеоролог" не греши.



Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #103 poslato: 02, 07, 2017, 19:34:09 posle podne »
После врућег бурека и јогурта, дошло је време за испловљавање.
Неки су већ добро одмакли кад сам се ја поздравио с Радетом и Бором и запловио пут Сланкамена.

Планирано одредиште за тај дан био је Тител али ја сам у зглобовима осећао да нам долази нова киша и одлучио сам да се не задржавам, већ да возим право до марине у Сланкамену. Тих последњих 37 км одлучио сам да возим већом брзином. Подигао сам број обртаја на 4000 и гармин је показао да моја лађа "лети" 20 км/сат.

Са тог дела вожње немам много фотографија.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7042
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Regata Vode Vojvodine 2016/2017.
« Odgovor #104 poslato: 02, 07, 2017, 19:47:51 posle podne »
Возећи "вратоломном" брзином код Титела сам сустигао неколико регаташа који су управо пристизали на јучерашње одредиште. Само сам их поздравио својом вувузелом и наставио ка Сланкамену.

За мање од два сата, упловио сам у марину. Махањем, поздравила ме је девојчица из нашег ресторана и исто тако лепом добродошлицом дочекали су ме и остали који су се затекли у марини. Стигао сам кући!

Сунце је већ било високо на небу али ја сам одлучио да прво изнесем све што је потребно из чамца и да га лепо оперем од блата и свега што је оставило трагове десетодневне пловидбе. За то ми је било потребно скоро два сата и прилично исцрпљен, сео сам у хладовину терасе нашег ресторана да се освежим. Реч по реч с пријатељима, који су сви хтели да чују како је било, нисам ни приметио да је већ прошло два по подне.

У неко доба, у ресторану се појавили музиканти - то је ново у понуди нашег ресторана. Сваке суботе и недеље сад имамо живу музику.

Е сад, шта се ту догодило, ја не бих знао "касти".
Ја сам мирно седео, с пријатљем Тићом, било је и других гостију за другим столовима, али музиканти су дошли баш код нас...
Даље, шта да вам пишем - видели сте шта је Дуле написао. А нисам крив, заиста. Часна пионирска...
Можда је то због мог новог шешира који сам купио код Кинеза за 200 динара у Кањижи?

И ето, ја сам тако завршио моју прву регату, на којој сам први пут заиста пловио, први пут прошао кроз преводницу, први пут ослобађао пропелер од траве...

Надам се да сам вам својим текстовима дочарао бар делић атмосфере с регате виђен из могу угла.

Искористићу прилику да се још једном захвалим организаторима на великом труду који су уложили да се ми тако лепо проведемо. Надам се да ће наставити с организацијама нових регата и да ће свака следећа бити боља од ових до сада. А простора за побољшања сигурно има.

На пример, указао бих на проблем одржавања личне хигијене и задовољавања неких "потреба".
Можда то није проблем посадама које плове на већим пловилима опремљеним купатилима и тоалетима али нама, на малим чамцима, то буде велики проблем.

Ја сам, на пример, у Бабатову, ујутро, могао да се обријем само тако што сам из флаше с водом сипао по мало на длан, тиме поквасио образе, набацио крему и обријао се скоро на суво. Ту је улогу тоалета преузела тополова шума на насипу. Али у Бечеју, били смо на бетонираном насипу дугом неколико стотина метара, где није било ни једне чесме, ни једног тоалета, а ни шумарка у близини... У Молу, тоалет је био неупотребљив (али смо имали на плажи тушеве с топлом водом). У Арадцу, у камп насељу било је зиданих и хемијских портабл тоалета али били су у таквом стању да никад не бисте пожелели да их користите; постојала је чесма али вода није била за пиће.

Мислим да је одлука организатора да останемо два дана у Кањижи била сјајна! Камп је био предиван, лепо одржаван и у њему смо имали сав могући комфор.

Исто тако, похвалио бих и организацију излета и обилазака. Ја нисам ишао у обиласке, али они који су били, кажу да је било веома лепо и да су видели и чули занимљиве ствари.
Ако се томе дода и тзв. "каналијада", забава за децу, које је било веома много на овој регати, ја бих организаторима дао високу оцену за уложени труд.
« Poslednja izmena: 03, 07, 2017, 12:30:41 posle podne LSI »