Autor Tema: Тражи се... електричар  (Pročitano 4573 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Тражи се... електричар
« poslato: 01, 02, 2017, 20:55:50 posle podne »
Кад сам купио мотор, мајстор га је донео и поставио на чамац, развукао жице и повезао с командом.
Касније сам приметио да ми не сија сијалица на крменом стубићу, нема струје у утичници на конзоли, нема струје за сонар...

А онда, још касније, открио сам да је претходни власник чамца, кад је скинуо своју јамаху, смотао каблове и оставио их сложене у конзоли.

Е сад, ево нас код наслова ове теме: Тражи се... електричар!

Има ли неко, ко се разуме у струју и инсталације, неко ко би био спреман да изгуби, рецимо, пола дана?

Рачунам, толико нам треба да одемо до Старог Сланкамена, развучемо жице и видимо где који крај треба да се закачи, све то закачимо, ручамо, попијемо нешто и вратимо се у Београд.

По жељи мајстора електричара, могућа је и вожња (ако чамац буде спуштен у воду у то време) али онда треба рачунати на цели дан.

По неким мојим плановима, овај посао би могли урадити средином или крајем марта, кад отопли довољно за рад напољу.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #1 poslato: 01, 02, 2017, 21:05:52 posle podne »
A da pozoveš BANETA struju, ima radionicu negde tamo pored marine 4. Jul, Imam negde zapisan njegov broj, ako se odlučiš za njega.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #2 poslato: 01, 02, 2017, 21:18:16 posle podne »
Ма, ја сам мислио да то одрадимо онако, од забаве. Да нам прође време. Ако се не јави нико, онда ћу тражити мајстора.

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #3 poslato: 01, 02, 2017, 21:30:42 posle podne »
A okej, dobra ideja. Ja sam gledao kako je majstor montirao to na Vodičanki. Sada ću sam na Istranci. Njega ću zvati samo da prekontroliše.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #4 poslato: 15, 04, 2017, 18:39:29 posle podne »
Планови су планови, а стварност је стварност.
Радови планирани за крај марта, дочекали су средину априла. Ево, данас сам био у Сланкамену са једним мојим пријатељем који се разуме у жице.

Као што сам и мислио, било нам је потребно нешто око два сата да распетљамо жице и да их поново "спетљамо". Онако како Бог заповеда.
Сад имам напон на сонару, ради прекидач и укључује и искључује јарболно светло беле боје на крми. Има напона и у утичници за пуњач.

Ипак, још не знам да ли обртомер ради или не ради. no125

Купио сам прошле године оригинал Хондин обртомер, истина полован али од човека за кога верујем да ми не би намерно продао неисправан уређај. Уз обртомер, добио сам од њега и сноп жица и упутство да само "спојим боју на боју". То сам и урадио али обртомер прошле године није радио, а како чамац није у води а нисам имао начин да пропелер и усиснике гурнем у неко буренце, нисам стартовао мотор, па не знам ни да ли обртомер ради или не сад кад су жице постављене како треба.

Остаје да се стрипим до следеће недеље - мислим да нећу издржати и да ће чамац следеће недеље бити поринут у воду. А онда... погледаћемо истини у очи. Или ради... или не ради!

Ипак, искористићу прилику да питам оне који би могли да знају више о томе: - Има ли на мотору (Хонда 25) неки давач, нешто без чега обртомер неће радити, чак и ако има напона?
Размишљам о томе да, осим жица којима је уређај повезан, можда има још нешто на шта треба обратити пажњу...

И има још две ствари које сам купио али данас нисам стигао да поставим.

Купио сам један филтер за гориво. Личи на неки велики суд, са чашом на дну, која се може одврнути да би се избацила накупљена вода, и има уложак, филтер, који се мења кад се запрља.
Морам да смислим како да га поставим, где да га причврстим а да не бушим рупе на чамцу.

Купио сам и једну малу каљужну пумпу коју такође треба монтирати. Верујем да ћу и њу поставити пре спуштања чамца у воду.

Ето, нешто је урађено, нешто ће бити урађено.
Можда и пумпу и филтер поставим у понедељак. Звали ме ови моји из марине да се нађемо у понедељак уз неки котлић у коме ће се припремати гулаш, па мислим, док се гулаш скува, могу се те две ствари урадити и чамац ће бити спреман за поринуће. Ипак, све је у Божјим рукама - ако он у понедељак одобри радове, биће а ако не, неће бити.

Него, ако је у понедељак "црвено слово" у календару, да ли је грех монтирати филтер и пумпу? Да ли ће Бог разумети да то мени није никакав посао, већ само активност која води до душевног мира и спокојства? Жена ми каже да могу да радим али ко ће женама веровати? Можда хоће да ми обезбеди место у паклу... sha
« Poslednja izmena: 15, 04, 2017, 19:10:17 posle podne LSI »

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #5 poslato: 15, 04, 2017, 19:52:52 posle podne »
Filter, odnosno separator za gorivo je odlična stvar...izdvajace vodu iz goriva, koja se vecinom stvori u rezervoaru kondenzacijom....ne vozis se puno pa u toj čaši nece ni biti neke vode....ali cuvace motor  svakako

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #6 poslato: 15, 04, 2017, 20:04:35 posle podne »
Зокс, најлепше хвала.
Мој мотор је Хонда БФ25А али мислим да су мотори практично исти.

Од нашег пријатеља са форума, прошле године, добио сам више различитих линкова на којима сам нашао разне шеме. И оне су, као и ова ваша, мени прилично непрегледне јер то није мој фах. Видим ја то на слици где која жица полази и где завршава али кад погледам на сноп жица испод конзоле...
За мене су оне друге шеме, из оних америчких приручника "Dummies guide" у којима пише: "Узмете плаву жицу, одсечете 12,5 цм, спојите са другом плавом..."

У сваком случају, корисна је напомена у вези бобине и алтернатора - да могу мајстора да замолим да обрати пажњу...

Мораће неко други да погледа шему.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #7 poslato: 15, 04, 2017, 20:08:19 posle podne »
Filter, odnosno separator za gorivo je odlična stvar...izdvajace vodu iz goriva, koja se vecinom stvori u rezervoaru kondenzacijom....ne vozis se puno pa u toj čaši nece ni biti neke vode....ali cuvace motor  svakako

I ja se nadam da će odvajati vodu. Uz filter koji je fabrički postavljen ispred karburatora, trebalo bi da motor dobija zaista čisto gorivo. Obzirom na to koliko se vozim (mada ću uskoro imati dosta više vremena nego do sada), mislim da će mi uložak filtera potrajati, tako da ovo vidim kao jednu korisnu investiciju.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #8 poslato: 16, 04, 2017, 07:37:35 pre podne »
Шта да кажем после овога?

Можда само - Зокс, хвала лепо. Ово свакако заслужује да частим  114 - само ми пружите прилику.

То су упутства за мој ниво познавања електрике. Зато се искрено захваљујем. Улепшали сте ми ово лепо празнично јутро.

Иако многи тврде да Бога нема, ја сам често говорио да га има, па макар био као мрав мали - само га треба пронаћи.
Ја сам га јутрос пронашао у вашем одговору.

Вама и вашој породици желим све најлепше и да у лепом расположењу прославите празник Христовог васкрсења.

Искористићу прилику да Ускрс честитам и осталим нашим пријатељима с форума. Ово је једна од оних ретких прилика кад можемо једни другима у исти дан да честитамо исти празник. Следећи пут биће то тек 20. априла 2025. године.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #9 poslato: 16, 04, 2017, 09:13:33 pre podne »
Lazo nemoj da se čudiš  jh. Pa ti si me naučio da su na ovom forumu samo dobri ljudi, uvek spremni da pomognu, posavetuju, da se našale, kad treba da su ozbiljni itd,itd. A za Zox-a imam samo reči pohvale. Još nisam zaboravio sa kojom ljubaznmošću je mene i mog kolegu dočekao u Apatinu, nije mu bilo teško ni da nas upozna sa nautičkim znamenitostima Apatina i okoline. Čak smo uspeli i da amalo zaplovimo Dunavom

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #10 poslato: 16, 04, 2017, 09:28:39 pre podne »
Не чудим се, Милета, него се радујем што је то тако, што се на форуму окупљају тако добри људи који желе да помогну - тога је данас све мање. Сви траже нешто за себе, све мање је оних који би да поделе.
Зато ја волим овај форум.

Надам се, кад следећи пут будем у бањи Јунаковић да ће Зокс бити слободан, да ћемо наћи времена да попијемо пићенце...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #11 poslato: 16, 04, 2017, 12:27:04 posle podne »
"Ископаће тебе Били!" XKJHDGASED

Прорадиће, па све и да неће!

Хвала још једном.

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #12 poslato: 25, 05, 2017, 21:26:12 posle podne »
 llll llll llll kakvo objasnjenje svaka cast  llll llll llll llll

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #13 poslato: 25, 05, 2017, 21:36:32 posle podne »
Јесте, Буги, објашњење је било врхунско и баш по мери оваквих као што сам ја.

Него, остао сам вам дужан информације о коначном резултату.

Дакле, обртомер је био повезан "како Бог заповеда" али изгледа да је сам бројач неисправан. Тако сам га купио. Зато ни први мајстор, Дејан из Обреновца, који ми је монтирао мотор и повезао обртомер прошле године у марту није знао шта је проблем.

Кад сам ове године одлучио да то мора некако да се среди, уз помоћ једног пријатеља, препаковали смо комплетну електро-инсталацију али ни после тога обртомер није прорадио.

Ове недеље је мајстор Игор још једном све прегледао и рекао ми да сигнал долази до обртомера али казаљка се не помера... Неисправан обртомер.

Узео сам други, неки дигитални који мерио обртаје и радне сате, а овај хондин ћу изградити и бацити, шта друго?

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Тражи се... електричар
« Odgovor #14 poslato: 26, 05, 2017, 13:53:01 posle podne »
Korpa i kraj...za malo para se izgubi puno vremena i zivaca