Autor Tema: Led na rekama 2017  (Pročitano 92438 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #180 poslato: 16, 01, 2017, 11:15:25 pre podne »
Jel zna neko imena Madjarskih ledolomaca da ih pratimo?
Pokusao sam da ih nadjem na MarineTraffic-u ali nisam uspeo.....

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #181 poslato: 16, 01, 2017, 11:26:41 pre podne »
U Starom Slankamenu Dunav skoro stoji...
Od sinoc do jutros nivo se podigao oko 60 cm...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #182 poslato: 16, 01, 2017, 11:29:52 pre podne »
Evo me na pristanistu info od posade grebena i bora je sledeca,upravo krecu ka djerdapu u paru,idu prvo u luku na tankovanje gorivom. Procenjeno je da bor nr moze sam da se probije a dole ide na montiranje necega sto ide na pramac. Greben se posle toga vraca ka beogradu,znaci narednih par dana smo opet sami

Ово је управо потврда оног о чему сам говорио - оставили су брану на Ђердапу небрањеном!
Сад морају хитно доле и надајмо се да ће стићи благовремено. У противном, последице би могле бити много теже од недаћа и штете коју имају власници чамаца у Земуну.

Питање је и ако стигну на време шта ће моћи да ураде?
Посада Гребена је искусна и зна шта треба и како треба да ради. Али питање је у каквом је стању лед? Колико је дебео? Колики простор за маневар имају?
Не знам детаље о броду "Бор" па нећу коментарисати али мислим да ни то није прави ледоломац и да то што треба на њега да намонтирају треба да га заштити додатно и да олакша пробијање. Мислим да ће његова улога првенствено бити улога помоћног ледоломца, који треба да подржи маневре Гребена.

Ако се покаже да је формирана наслага леда коју ни Гребен не може да разбије, може да се деси да дође и до обуставе производње струје. Не бих да баксузирам али тад би многи тек осетили шта је зима у јануару! Надам се да се то неће десити.

А што се тиче мађарских ледоломаца - они су ноћас још били у Будимпешти. Ако су јутрос кренули, могли би стићи данас или сутра, зависно од ситуације на Дунаву, до Вуковара, где би, како сам обавештен, требало да буду стационирани. А кад ће ступити у дејство и на ком делу пловног пута, то још не знам.

Проблем већ осећамо. Чујем да је запажено колебање нивоа Дунава у региону изнад Батајнице. У току дана пар пута је вода у СЛанкамену надолазила за 10-15 сантиметара и спуштала се. Рекао бих да долази до нагомилавања леда, па онда матица некако то пробије, лед крене, с њим и нагомилана вода. Али то није добро... Никако...

Ако оба ова наша ледоломца оду у Ђердап, шта ће бити с ледом изнад Пупиновог моста? Шта ће бити с приобаљем узводно?

Препоручио бих нашим колегама у Земуну да, ако икако могу, наставе са извлачењем пловила на суво. Кад лед поново крене... Може свашта да се деси...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #183 poslato: 16, 01, 2017, 11:31:28 pre podne »
Jel zna neko imena Madjarskih ledolomaca da ih pratimo?
Pokusao sam da ih nadjem na MarineTraffic-u ali nisam uspeo.....

Szechneyi
Jegtoro VI
Jegtoro XI

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #184 poslato: 16, 01, 2017, 11:36:07 pre podne »
U Starom Slankamenu Dunav skoro stoji...
Od sinoc do jutros nivo se podigao oko 60 cm...

Ово не ваља.
Причали смо о томе јутрос.
Сад је низак водостај и код нас у рукавцу вода скоро да се и не креће. Али ако вода порасте и покрене лед у рукавцу... ко зна шта ће бити и с нашом марином и оним бродовима који су уз понтоне?

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #185 poslato: 16, 01, 2017, 11:40:11 pre podne »
Laki
Sve zavisi od toga KOJOM BRZINOM ce doci voda... Ako bude dolazila polako, imamo sve sanse da prodjemo bez ostecenje. Medjutim ako vodostaj dodje naglo, onda nece valjati nista...

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #186 poslato: 16, 01, 2017, 11:44:11 pre podne »
Dunav u Dalju je začepljen i dobro se vide čamci u ledu koji su stigli i od Madjarske...mnoge je ovo zateklo...kod nas se Drava rasčistila i stanje je solidno...Pontoni su još u ledu ali se polako otapa...Kod nas su obećali da ti madjarski ledolomci dolaze do Dalja a sad hoce li ili nece...ne znam

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #187 poslato: 16, 01, 2017, 12:31:47 posle podne »
У једној од претходних порука навео сам имена три мађарска ледоломца: Szechneyi, Jegtoro VI и Jegtoro XI.

То су имена бродова који су ранијих година разбијали лед код нас. Не знам поуздано да ли ће они или можда неки други бити ангажовани. Међутим, желим да вам кажем нешто друго, уз велики ризик да би ме представници власти могли оптужити за узнемиравање јавности.

Ради се о томе да само желим да вас упознам са својим последњим сазнањима (последњих пола сата) о ситуацији везаној за ледоломце.

Дакле, мађарски брод Szechneyi усидрен је пар километара северно од Мохача.
Бродови Јегторо (VI i I; нисам нашао XI) усидрени су у Будимпешти.
Дакле, ни један од њих није пловио ка Србији пре пола сата!
Шта више, ни један други мађарски брод не плови и нема одредиште у Србији - бар није имао пре пола сата.


Наш ледоломац Гребен, усидрен је код Вишњичке аде. По плану пловидбе, упућен је у Ђердап.
Брод Бор, усидерен је  у луци Београд. По плану пловидбе, упућен је у Шабац.

Е па сад, ако је ово узнемиравање грађанства, ја сам спремио ћебе, па нек ме воде ако треба. Али мислим да сви треба да знају право стање ствари.

Све и се чини да се на ову ситуацију могу применити они стихови:

Нити иде, нити ће ти доћи,
Нит га чекај, нити му се надај.
Већ ти сина на оружје спремај...

Дакле, народе - "У се и у своје кљусе!"
Нека нам је Бог у помоћи...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #188 poslato: 16, 01, 2017, 12:39:09 posle podne »
Међутим, да је више људи од интегритета међу онима који су запослени у државним органима, или би ми данас живели у рају или би државни органи остали без запослених - трећег нема.
А не воле људи да остану без посла. Па зато ћуте и причају оно што морају. Зато нам тако иде.

Bili su na vlasti (2012) oni iz sadašnje opozicije i opet je bila kastastrofa. Poenta je u tome da nam sve ovo dešava zato što smo MI takvi, gledano u većini naravno jer vlast vrše oni birani većinom.
Nisu ti ljudi pali sa Marsa, oni su iz našeg naroda i pretpostavlja se da su najbolji od nas. Naravno da se 99% neće s tim složiti nego drvlje i kamenje odmah, valjda nam je to u krvi i uvek nam je (naša) vlast kriva a ustvari, pa to smi MI i niko drugi.
Evo jedan mali primer, jeste of al ne pada mi ništa drugo na pamet: u zgradi koja ima 24 stana na kućni savet (koji treba nešto da reši od neposrednog interesa) dođe njih 5! A ako dođe više to je već istorijski događaj.
Mi smo jedino složni kada nastupi jasna i neposredna opasnost, kada bi bili takvi stalno ovo bi bila Švajcarska.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #189 poslato: 16, 01, 2017, 12:47:54 posle podne »
Љубо, мени је увек тешко да у једну реченицу сажмем оно што желим да кажем. А и кад то срочим у више реченица и оне су обично поприлично дуге. Уосталом, видели сте сви то овде на форуму колике су моје поруке.

Зато нећу сад коментарисати у овој теми.
За коментар ћемо отворити неку другу тему, тамо у нашој "Кафани" па да се као људи испричамо.

Сад ћу само кратко рећи: слажем се с констатацијом да смо то ми, ти који су криви за све. Мислим да је у питању еволуција, генетика... лош генетски материјал.

Све остало ћу образложити у Кафани или негде уз пиво, кад мало отопли.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #190 poslato: 16, 01, 2017, 12:57:13 posle podne »

... да вас упознам са својим последњим сазнањима (последњих пола сата) ...

Nije bas tako. Jegtoro VI i XI su u Mohaču, na šteku gde se inače radi revizija...
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #191 poslato: 16, 01, 2017, 13:11:16 posle podne »
Nije bas tako. Jegtoro VI i XI su u Mohaču, na šteku gde se inače radi revizija...

da, i marinetraffic to potvrdjuje sad bas gledam

Inace po meni Greben je za 5 klasa lepsa ladja od ovih madjarskih :)


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #192 poslato: 16, 01, 2017, 13:19:19 posle podne »

... да вас упознам са својим последњим сазнањима (последњих пола сата) ...

Nije bas tako. Jegtoro VI i XI su u Mohaču, na šteku gde se inače radi revizija...

Хвала Терци за исправку.

Заиста сам, пишући заменио имена бродова. Тачно је да је Jegtoro XI изнад Мохача - нисам га видео. Пише сада да му је дестинација Вуковар!
Jegtoro VI - сад пише да му је дестинација Баја.

Szechneyi је у Будимпешти.
Jegtoro I се тренутно налази у Будимпешти.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #193 poslato: 16, 01, 2017, 13:45:24 posle podne »
Brod Bor ide ka djerdapu gde ce mu na rogove biti nesto ugradjeno cime bi trebalo da razbija led, pratnja i pomoc dodole ce mu biti greben, tako da mu destinacija ne moze biti sabac. To sto je trenutno u luci je zato sto tankuje gorivo. To je informacija od coveka koji mi se predstavio kao jedan od vlasnika broda Bor.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Led na rekama 2017
« Odgovor #194 poslato: 16, 01, 2017, 14:14:10 posle podne »
Brod Bor ide ka djerdapu gde ce mu na rogove biti nesto ugradjeno cime bi trebalo da razbija led, pratnja i pomoc dodole ce mu biti greben, tako da mu destinacija ne moze biti sabac. To sto je trenutno u luci je zato sto tankuje gorivo. To je informacija od coveka koji mi se predstavio kao jedan od vlasnika broda Bor.

У време кад сам га на сајту Marine Traffic нашао, писало је да је дестинација: Шабац.
А тако пише и у овом тренутку!

Шта су пријавили, где ће стићи - ја не могу да знам.