Autor Tema: Мало о крађи чамаца  (Pročitano 3661 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Мало о крађи чамаца
« poslato: 29, 10, 2016, 12:10:25 posle podne »
Чамце краду широм света али краду их и код нас. Наишао сам на неке текстове који се баве овом темом и повадио сам из њих неке делове, сложио их у један текст за који верујем да може бити занимљив и не може да штети. "А ако не штети, онда мора да је корисно!"

Чамац какав лопови желе
Извор: Амерички часопис за наутичаре, BoatUS

Слободан превод: Лазар Станојевић

Да ли је ваш чамац краћи од 8 м? Да ли је на њему ванбродски мотор и да ли је на приколици? Ако јесте, по подацима осигуравајућих друштава у САД, 75% свих украдених чамаца је баш из ове категорије.

Чамци на приколицама на паркиралиштима или у стражњем дворишту, главне су мете криминалаца јер су обично ван видокруга власника и спремни су да брзо и лако буду померени с места на ком се налазе.

Статистике из Америке показују следеће: највећи број украдених чамаца (73%) било је на приколици. У великом броју случајева украдени су из дворишта власника, током ноћи, из дворишта пријатеља, или с паркинга много пре него што је крађа и примећена. У свим случајевима најважнији моменат су точкови. Изванредна покретљивост чамаца на приколицама је оно што их на жалост чини тако лаким за крађу. Много је мање чамаца украдених у маринама (само око 17%). Мало је чамаца на платформама (мање од 2%), већина украдених је била на приколицама. Било ко са куком на возилу, може закачити приколицу.

У само 15% случајева, власници су на неки начин обезбедили чамце од крађе. Многи кажу да нису мислили да је то потребно јер су чамце држали на местима која су деловала безбедно. Оно што још више забрињава је чињеница да је у једној од десет крађа укључена нека врста преваре у којој су власници имали некаквз улогу.

Студије показују да се чамци краду током читаве године, а највећи број крађа се дешава у фебруару. Чим време почне да се пролепшава, лоши момци постају активнији. У септембру су на врхунцу и тад је ваш чамац најрањивији. Крајем године велики је пад у броју крађа; очито је да су лопови испунили своје квоте.

Лопови често из украдених чамаца поваде све што је вредно и што се може препродати. Кажу људи, да је могуће скинути желкот, и њега би скинули. Испражњена корита често остављају на усамљеним, скровитим местима, а не ретко их запале како би отежали идентификацију.

У неким слјучајевима, лопови направе лажну документацију, укуцају нове серијске бројеве и такве чамце продају новим власницима

На почетку дугог периода зимског мировања на приколицама, америчка наутичарска организација има неколико препорука које ће учинити да се лопови теже одлуче за ваш чамац.

1.   Само један катанац? Додајте још један, и још један. Једноставно, никад не можете ставити сувише катанаца. Смисао је у томе да неки други чамац буде привлачнија мета од вашег. Закључајте руду, ванбродски, или их осигурајте ланцем око точкова приколице, смањите шансу да је неко одвуче.

2.   Не остављајте кључеве на чамцу. Не мојте мислити да је ваше скровито место на чамцу довољно скривено да га лопови не би открили. Упамтите, ти људи живе од свог посла.

3.   Онемогућите померање приколице. Уклоните покретне делове, или још боље, скините точкове, што ће приколицу и оно што је на њој претворити у тону мртвог терета. Ситнице помажу, па тако и да приколицу не паркирате с куком за вучу окренутом у правцу изласка с паркинга. Размислите и о светлосној инсталацији која се скида – обзиром да лопови већином оперишу ноћу, желе да избегну да привуку нечију пажњу због неосветљене приколице.

4.   Немојте да штрчите. Размислите двапут пре него што на приколицу и чамац окачите обавештење „Продаје се“. Покријте га зимском цирадом и заклоните га од погледа радозналаца. Вредне ствари, покретне електричне инструменте и папире не држите у чамцу ван сезоне.

5.   Проверите нове технологије против крађе. Постоје уређаји који шаљу поруке вашим мобилним телефонима, снимају слике, видеа, обезбеђују праћење. Једном кад чамац нестане, студије показују, само један од десет бива нађен и враћен власнику.

Анализом пријављених украдених пловила, дошло се до типичног изгледа чамца најпожељнијег међу лоповима. Чамци који имају највише шанси да буду украдени изгледају овако:
-   Дужина до 8 м
-   На приколици
-   Отворени
-   С ванбродским мотором

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Мало о крађи чамаца
« Odgovor #1 poslato: 29, 10, 2016, 12:40:25 posle podne »
"А ако не штети, онда мора да је корисно!"-Po meni teski besmisao, bar sto se ove teme tice.
Ko procita ceo tekst vrlo verovatno da ce imati isto misljenje.
U stvari, ne znam ni zasto sam ovo poceo da pisem...

Van mreže stvlada

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 841
  • Pol: Muškarac
  • www.zavarivanje-stanimirovic.rs
  • Brod tip: sunbird corsair 198
  • Marina: ajk
  • Veličina: 6m
Odg: Мало о крађи чамаца
« Odgovor #2 poslato: 30, 10, 2016, 20:05:05 posle podne »
   Svasta moze da se nadje na netu i pitanje je koliko ko ima vremena da cita.Koliko to i kako moze da koristi je drugo pitanje.
Sto bi rekao Pera iz Mosorina "ja sam negde procitao.....'' Posebno obratiti paznju na 1:58 tu on objasnjava kako ima koristi od citanja


Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Мало о крађи чамаца
« Odgovor #3 poslato: 30, 10, 2016, 21:55:56 posle podne »
kod nas to kradu na vodi...lakse je...ovaj detalj fiksiranja motora mi se dopada...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Мало о крађи чамаца
« Odgovor #4 poslato: 31, 10, 2016, 10:19:35 pre podne »
dobro vecinu napisanih stvari zna svaki vlasnik camca kod nas

iz iskustva znam da mi je trebalo 3-4 covjeka i skoro sat vremena da krstas sa klocnova prebacim na prikolicu i spremim ga za pokret
provuci traku, zakaci, dotegni, nije u balansu, poturi kajlu, poguraj nazad....

vjerujem da se lopovi ne bi bas zezali sa tim bez obzira kakvo je plovilo u pitanju
tako da ova prica sa plovilom na prikolici ili u vodi ima smisla

e sad, cerupanje je posebna kategorija...
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Мало о крађи чамаца
« Odgovor #5 poslato: 31, 10, 2016, 16:31:53 posle podne »
Imalo ili nemalo smisla ali čoveku ukradoše nov čamac sa Hondom na Šarku, dakle marina prava pa nije pomoglo. E da je negde imao taj sistem za dojavu možda bi danas imao svoj čamac.

Van mreže maverick

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1271
  • www.mojaladja.com
Odg: Мало о крађи чамаца
« Odgovor #6 poslato: 31, 10, 2016, 21:40:13 posle podne »
Kod nas u Osijeku su ukrali par ozbiljnih i skupih glisera , iz dvorista skupa s prikolicom...kruže priče da ga ukradu odvezu na Dunav i spuste skupa s prikolicom u vodu...lagano pretjeraju preko i u Srbiji samo čeka vozilo koje zakvaci prikolicu i to ide dalje nekom kupcu....Na vodi...sve je manje krađa...ali lopova je oduvijek bilo i biće...Mada kod nas kasko osiguranje pokriva poriličnu štetu tako da na kraju ostane samo gorak okus u ustima...a kupi se drugi motor i ideš dalje...