Autor Tema: PASARA ISTRANKA  (Pročitano 16640 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže vepar

• Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: NREK Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: PASARA ISTRANKA
« Odgovor #240 poslato: 18, 05, 2017, 15:44:06 posle podne »
Vi ste detaljni, ja jos zavrsavam neke sitnice ali na vodi... ako bog da sutra isplovljavam na 5-6 dana sa porodicom...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže da se čovek pita

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara, Istranka
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5 m
« Odgovor #241 poslato: 18, 05, 2017, 23:26:29 posle podne »
Samo me zezajte, na vodu ću i ja uskoro  jh, Šalim se Dunav je još velik, pre neki dan iz Radeckog su me savetovali da sačekam još neki dan pa da spuštam sidro i bovu, Nadam se da će za otprilike još nedelju dana i moj čamac biti spreman za plovidbu. Prihvatam sve vaše predloge, i trudiću se da ih primenim kod sebe.
Broker-Što se tiče vrata- stola predvidjena je jedna cev koja će biti pomična a ipak fiksirana tako da se sto ne može slučajno oboriti,
 Laza mi je čak dao jednu izvrsnu ideju da budu klasična vrata i sto preko njih, vrata bi se otvarala levo ili desno, a sto bi se podizao po potrebi a vrata  ostala zatvorena pa se ne bi video sadržaj komore. Pošto sam sada sve namestio izbušio, zalepio i još štošta razmotriću izvodljivost Lazinog predloga a da ne prepravljam baš mnogo toga.
I Steps juče sam prošao preko gazele i baš mi se učinilo da sam te video kako isplovljavaš iz marine, hteo da te zovem ali kako sam upravljao vozilom odustao sam :)

Van mreže steps

• Drinski Kratkorepi Peš
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: pasara vodice
  • Marina: IPO
  • Veličina: 4.80
« Odgovor #242 poslato: 19, 05, 2017, 09:45:52 pre podne »
 Uf bre Mileta sto nisi skrenuo sa puta, mogli smo na pice!!! 114 k5

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #243 poslato: 23, 05, 2017, 19:35:25 posle podne »
Ja skoro sva pitanja postavljam i tražim savete u ovoj temi. Možda bi trebalo u nekoj odgovarajućoj , ali lakše mi da posle  pronadjem šta mi treba,tako da ne zamerite da pitam: imam ovaj akumulator na slici. Da li mogu njega da koristim na mom čamcu, nemam neke velike potrošače- palubno svetlo-led, priključak za upaljač, eventualno neki put da dopunim telefon, možda sirenu i kasnije neki reflektor. Zgodan mi je za rukovanje i malih dimenzija pa rekoh da ga iskoristim.

Van mreže LSI

• Drekavac sa Srednjih voda
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
« Odgovor #244 poslato: 23, 05, 2017, 19:49:34 posle podne »
Милета, увек је добро имати резервни акумулатор, посебно ако на мотору не постоји могућност паљења потезницом. Иако слаб, овај акумулаотор, ако је напуњен, може да послужи за стартовање.
Што се тиче поменутих потрошача, све су то мали потрошачи и верујем да неће бити проблема за њихово коришћење али то ће вероватно боље прокоментарисати они који о струји знају много више од мене.
Згодна ствар је што је акумулатор малих димензија и није тежак па га је лако понети кући да се допуни (можда би могао да извучеш паралелно с мотора извод који би пунио и овај акумулатор за време вожње?).

Van mreže Zox

• Veliki Rovac
« Odgovor #245 poslato: 23, 05, 2017, 20:24:32 posle podne »
За мотор који поседујеш и потрошаче које си навео тај је добар.   
Пожели другима добро. Њихов успех неће умањити твој.

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #246 poslato: 24, 05, 2017, 09:25:43 pre podne »
Moj motor ima mogućnost paljenja na poteznicu. Objasnio mi je Ratko iz Galije kako se to radi, čak mi je napravio i odgovarajući kanap, i biće kabal od motora do akumulatora koji omogućava da se puni u toku vožnje. Baš zbog toga što je manjih dimenzija i lakše ga je nositi i vraćati, razmišljao sam ada njega stavim. Hvala na objašnjenjima, ako negde stanem, zovem da me šlepate  6589

Van mreže broker975fx

• Drekavac sa Srednjih voda
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
« Odgovor #247 poslato: 24, 05, 2017, 09:31:10 pre podne »
Taj aku je premali cak i za to malo potrosaca sto imas, punjenje sa tog vb imas realno bedno, u nekom bas malom autu jos i nekako ali na camcu vek ce mu biti jako mali, bolje uzmi neki mali gel tih jacina jer njega mozes duplo vise da iskoristis a podjednako je mali kao i taj

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #248 poslato: 24, 05, 2017, 09:34:18 pre podne »
Ma imam veći, koristio ga celu prošlu sezonu bez punjenja. Punio se samo sa motora u radu,i ni jednom nije zakazao, ali rekoh da sad probam ovaj manji i lakši.

Van mreže Zoran T

• Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #249 poslato: 24, 05, 2017, 10:15:34 pre podne »
Probaj...nusta te ne kosta...lako ces da stavis drugi... 114
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zox

• Veliki Rovac
« Odgovor #250 poslato: 24, 05, 2017, 10:30:40 pre podne »
Милета,

твој ванбродски мотор можеш ставити у погон (с анласером)  са акумулатором од 10Ah па чак и мањим. Мој је 40 коња и мајстор га је  (кад се монтирао на чамац) упалио са неким прцмољком од 8Аh. Ако имаш само те потрошаче које си навео биће добар. На чамац постави уместо класичних сијалица са жарном нити "LED" диоде и нема шта да те мучи. Имам 44Аh, поставио сам га прошле године у мају, никад га нисам допуњавао, преко зиме остао је прикључен и на пролеће сам опуштено мотор упалио и до данас није скидан, допуњаван и не даје знаке исцрпљености. Чланови на форуму који ти саветује велике акумулаторе донекле су у праву. То су људи који имају велике чамце, неки и бродове. Они имају више и веће потрошаче  (фрижидере, захтевно осветљење, разне помоћне електричне уређаје и.т.д.) и њима реално требају акумулатори веће снаге. Колико видим твој је класичан стартни акумулатор ткз. "CCA".

За мој мотор произвођач препоручује уколико је стартни акумулатор "CCA" 245A, а уколико је MARINE ACU "MCA", онда нешто већи  323А. На твом колико видим пише 300А, а мотор ти је само 8HP.
Уколико идеш на дневна крстарења и евентуално ноћу на пецање па се враћаш, нећеш имати проблема, али ако планираш остајати дуже време (пар дана) на води, а користићеш осветљење, фрижидер на струју, музику и.т.д. било би добро да имаш један резервни, чисто зато што си на води.

MARINE ACU мора бити веће снаге од обичног стартног "CCA" акумулатора, јер стартни даје велику снагу у кратком временском интервалу (можемо га предити са снагатором који подиже велику тежину) и одличан је као што назив каже за стартовање мотора, а MARINE ACU нема толику стартну снагу, али се може дубље испразнити те је бољи за потрошаче (те га можемо назвати маратонцем на дуге стазе). Зато је потребна већа снага MARINE ACU да би се могао стартовати мотор без проблема.
Већ озбиљнији чамци-бродићи за стартовање већих мотора често користе "CCA", а за потрошаче "MCA" акумулаторе и то је добро решење.
Ми са малим чамцима немамо тих "проблема".  :)
Наравно, акумулатор треба бити повезан с мотором да се допуњава!
Пожели другима добро. Њихов успех неће умањити твој.

Na mreži zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.5
« Odgovor #251 poslato: 24, 05, 2017, 12:18:37 posle podne »
Ne može da zna dok ne proba. Ima tu dosta stvari koje utiču na potrošnju i koliko će struje da se potroši, a neke nemaju veze sa veličinom čamca.

Ako muziku na čamcu slušaš tiho 2 sata, potrošeno je oko 1A
Ako slušaš glasno 5 sati, potrošeno je 10A, što je već pola kapaciteta tog akumulatora.

Neko pali svetlo od 21-22h dok ne legne. Neko čita do 3 ujutru......

Ja bih to stavio pa video kako se ponaša u realnom radu. I onako imaš opciju da pališ bez poteznice.

Van mreže Bakara

• Administrator
  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • Brod tip: Albin 25
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.3m
« Odgovor #252 poslato: 24, 05, 2017, 13:40:32 posle podne »
Ma da, najbolje je da probas. Za moje trenutne potrebe bi bio vise nego dovoljan. Mada radio koji mi je bio na camcu je trosio 2A, pa sam ga izbacio :D
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #253 poslato: 24, 05, 2017, 14:25:38 posle podne »
Radio verovatno neću stavljati. Dosta mi je buke i galame, na reci odmaram dušu. Ni prošle godine ga nisam imao, ako i bude biće neka nova tehnika na baterije i punjenje kao telefon. Napunim kući pa dok traje. Osvetljenje će biti led, Probaću pa kako bude. Hvala na podršci.

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
« Odgovor #254 poslato: 26, 05, 2017, 20:09:23 posle podne »
Svakim danom sve sam bliže reci. Tenda nameštena, komarnik za vrata na kabini napravljen, izvučene sajle i kablovi, sutra ako vreme dozvoli kači se motor i polako privodim kraju radove.... naravno za sada, uvek nešto ima da se doradi  jh