Autor Tema: Nelegalni objekti i vozila uništavaju obalu Save  (Pročitano 574 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Moja Lađa

• Moderator
  • Kapitalac Dunavski
  • www.mojaladja.com
Nelegalni objekti i vozila uništavaju obalu Save
« poslato: 11, 10, 2016, 19:15:15 posle podne »
Nasipi postaju saobraćajnice, a među 128 nelegalno izgrađenih objekata su i kuće rodbine funkcionera. Obala rijeke Save u Beogradu uzurpirana je nelegalnom gradnjom, a pojedini nasipi, uprkos zabrani za motorna vozila, postaju saobraćajnice. Udruženje građana Ulice za bicikliste upozorava kako nadležni nisu ništa učinili da spriječe dalje ugrožavanje bedema.

Na nasipu na novobeogradskoj obali Save saobraćaj nije dozvoljen, ali to ne smeta vlasnicima brojnih nelegalno izgrađenih vikendica pored rijeke.

Mnogi građani više se i ne usuđuju da šetaju duž obale. Stanovnica novog Beograda Tatjana Vujasinović kaže da joj stanje smeta.

„Naravno da mi smeta, ja sam se uvek šetala po Galovici i nazad, sad više uopšte nisam bila ne znam koliko godina zbog saobraćaja?  Pa da, šta će mi to“, dodaje.

Krešenje saobraćajnih propisa

Već godinu dana o kršenju saobraćajnih propisa članovi udruženja Ulice za bicikliste šalju dopise i prijave nadležnima. Odgovor beogradskih vlasti bio je postavljanje čuvarske kućice i angažovanje obezbjeđenja, koje je ovdje tokom cijeloga dana, pored otvorene rampe.

„I sada je situacija takva da je rampa tu, tu je i stražar u kućici, ali oni gotovo da i nemaju nikakvu funkciju , saobraćaj se preko nasipa, iako strogo zabranjen,  potpuno neometano odvija“, izvještava Jelena Milutinović, novinarka Al Jazeere.

Izostaje, tvrde biciklisti, i adekvatna reakcija saobraćajne policije. Dnevno ovuda prođu stotine automobila.

„Mi smo imali dopis od saobraćajne policije gde oni kažu da su kaznili 28 vozača za mesec dana, a može se videti da tih 28 vozača bukvalno za pola sata pređe preko nasipa“, jasan je Zoran Bukvić iz udruženja Ulice za bicikliste.

Vikend naselje nelegalno je izgrađeno duž obale Save u blizini reni-bunara, u prvoj zoni sanitarne zaštite, gdje gradnja ne bi smjela da postoji. Koliko vikendice, improvizovani  pristupni putevi, ali i saobraćaj ugrožavaju nasip, od nadležnih iz Beogradvoda  nismo dobili odgovor.

„Mi imamo i dopise od tih raznih inspekcija, gde oni napominju da je samo nasipanje zemlje u koritu reke problematično, jer kada nadođe velika voda podiže se plavni talas, može ugroziti bedem, takođe taj saobraćaj, koji se odvija preko nasipa, može se videti ulubljenost I do pola metra“, kaže Bukvić.

Više od 120 objekata bez dozvola

Prethodnih godina na ovom području izgrađeno je 128 objekata bez dozvola. Iako duž obale objekti ne mogu biti legalizovani, većina vlasnika podnijela je zahtjev za legalizaciju. Ti predmeti godinama su na čekanju u gradskom Sekretarijatu. Opštinski organi rušenje mogu provesti tek nakon Rješenja o uklanjanju.

Marija Leković iz opštine Novi Beograd kaže da nijedan predmet nije riješen.

„Nemamo nikakvu inforamciju, nismo dobili nijedan predmet da je rešen, ono što smo mi uradili je da smo imali tri izvršenja, gde smo u samom startu pokušali da zaustavimo gradnju. Imamo u planu rušenje jednog objekta, taj objekat  je zidan posle donošenja Zakona o ozakonjenju, on nam je u planu, pristupićemo, a za sve ostale moramo da sačekamo rešenje“, dodaje.

Do tada, vlasnici nelegalnih objekata i dalje uređuju svoje vikendice sa pogledom na Savu. Među njima su i kuće članova porodica visokih funkcionera države.

https://youtu.be/Gtqn60PKBws

Izvor: www.http://balkans.aljazeera.net
prvo Dunav a drugo sloboda...sve je moje...i nebo i voda...

Van mreže Ljuba

• Savski dupegric . Kratkorepi
  • Pol: Muškarac
Odg: Nelegalni objekti i vozila uništavaju obalu Save
« Odgovor #1 poslato: 13, 11, 2017, 21:13:09 posle podne »
Vlasnik nelegalne marine, pored šljunkare na kraju Bloka 45, ogradio obalu Save ogradom, sada je to njegovo

https://goo.gl/hkXPwr

Van mreže neptun

• Rečni Drekavac
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
« Odgovor #2 poslato: 13, 11, 2017, 21:38:09 posle podne »
Ranije sam patio zato sto nemamo more,al sam sad srecan zbov toga.
Unistili bi obalu za tren,rade to i ovi okolo koji imaju obalu,al me ne ugrozava, a ne mogu da zamisli sta bi mi napravili od obale.

Van mreže Zox

• Veliki Rovac
« Odgovor #3 poslato: 13, 11, 2017, 22:20:37 posle podne »
Ако погледате читаву обалу Боденског језера у Немачкој, или било коју обалу у било којој западној земљи (Немачка, Аустрија, Шведска...) запазићете да је све уређено, трава покошена, викендице у тону природе, нема смећа, дивљих депонија, плацеви за камп кућице пристојног изгледа, свако је своју паркирао на обележено место и тако даље.
Нема буке, нема пијаних злотвора који галаме и пуштају музику до даске да су сви остали принуђени на слушање његовог избора "музичких" нумера. Знате оно -изнајмиш брате салу, затвориш се , зовеш истомишљенике и удри до зоре. Ако немаш пара за то, па ти ставиш слушалице и одврнеш до јаја. Него, овде раде комплекси и љубав према малтретирању других.

Овде код нас обала изгледа као из неке заостале афричке земље где уместо кућа видимо страћаре разних облика и димензија. Посматрачу који никада нигде није био, а камоли обишао света- ово делује сасвим нормално.
То је зато што ништа лепше и боље није видео. Кад странац дође овде његов призор пред очима је исти као када ми одемо у неко циганско насеље и видимо сву ону прљавштину и склепане страћаре у комбинацији мало цигла, мало лимене странице од шпорета, мало картон... мало депонија...
У потпуности то је тај однос.

Зашто је на западу боље?  Јер је општи колективни интерес изнад интереса примитивног појединца.

Van mreže zica

• Rečni Drekavac
« Odgovor #4 poslato: 13, 11, 2017, 22:25:54 posle podne »
Drugari na 26kmSave leva obala tabla se nalazi Barič baš gde on ima plac,splav preko puta se nalazi Barička ada čovek došao da me upozori da je to njegovo jer on je to pre par godina očistio i to je njegova teritorija sada je postavio ponton i napisao neka imena.Ima nas razni  upavusi upavusi upavusi

Van mreže broker975fx

• Drekavac sa Srednjih voda
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
« Odgovor #5 poslato: 13, 11, 2017, 22:45:17 posle podne »
Nema potrebe dalje ici od npr grdosije splava Kolos koji je vec godinama kod kule Nebojse. Jedan jedini papir nema a on samo jedan od njih nekoliko koji su tu na potezu od 100m. Kada je tako u samom centru sta je onda ostalo 10km dalje. Posle mi kaze vodja da je bolje:) Kod Beton hale komunalna ne sme da udje kao ni jedan legalan taxista. Sve je to isto i povezano, zato nam je tako a moglo bi biti drugacije

Van mreže DuleN

• Savski dupegric . Kratkorepi
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
« Odgovor #6 poslato: 14, 11, 2017, 09:32:28 pre podne »
Nikada mi nije bilo jasno, ko je i zasto dozvolio (ako je u opste neko i dozvolio) da se obale velikih reka pretvore u parking kojekakvih nazovi splavova i plovila... Situacija na Savi je katastrfalan. Malte ne do mosta na kruznom putu je nemoguce bilo gde pristati uz obalu, ili sa obale zabaciti udicu.
Ne bih ni da pricam o kolicini otpada koja zavrsi u reci...

Van mreže da se čovek pita

• Talasožder Mali
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Pasara, Istranka
  • Marina: Nautički klub RADECKI-Zemun
  • Veličina: 5 m
« Odgovor #7 poslato: 14, 11, 2017, 09:47:03 pre podne »
Ne da ne možeš pristati nigde na obalu, već ako i prodješ čamcem, nedaj bože malo bliže obali, "vlasnici te obale" te gledaju kao da si im ušao u dnevni boravak, A ako se slučajno usudiš da se usidriš negde ispred očekuuj neočekivano. Naravnio nisu svi isti, pojedinci će te pozdraviti, i zadržavanje par sati ispred njihovog splava neće im smetati. Zbog toga sam uglavnom dok sam bio na Savi išao čak gore iznad ostružničkog mosta, gde je malo mirnije. Mogao sam tamo provesti i po ceo dan, usidren, zabacim štapove ponesem iće i piće. Radim ono zbog čega sam na reci- uživam.

Ne mogu još i da ne kažem da je katastrofa koliko ima smeća,  plastičnih flaša, limenki, kesa oko tih splavova, na kojima njihovi vlasnici ponosno sede i kao uživajju, takodje mnogo ima napuštenih pontona, polutrulih polupotopljenih, stoje tako i prave ruglo na vodi a i opasnost ako prodješ bliže i nedaj bože zakačiš za neku šipku ili dasku koja skrivena stoji ispod površine  vode i ode korito ili motor.

A što se tiče nasipa, pa tu jedno drugo povezuje. Prvo je dozvoljeno da se naparave tolike kuće, po meni nisu to vikendice,  ponegde i vile.  Dozvoljeno montažne, ali kad vidim koliko je tamo ugradjeno betona, baš je montažno. E sad dozvoliš da se to sve napravi, ajde sad zabrani da vlasnici i njihovi posetioci dolaze kolima do istih, nema šanse. Kad bi se to sve očistilo od objekata, e onda bi pešaci i biciklisti mogli da uživaju, do tada možemo samo da maštamo i divimo se kako je to rešeno u inostranstvu pored reka i jezera.
« Poslednja izmena: 14, 11, 2017, 10:15:03 pre podne da se čovek pita »