Autor Tema: Izvlacenje broda iz vode  (Pročitano 18417 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #30 poslato: 13, 10, 2016, 14:40:26 posle podne »
  Neptune, meni se to isto desava sa dusecima ispod cerade iako nisu od soli, ujutru recimo bude bas velika vlaga cak i leti. Mislim da je to ipak do velike vlage uz reku plus kondenzacija, bez obzira na so?

  Zankiki, kako odredis trenutak da pustis motor da usisa antifriz? Prognoza, odredjeno doba godine/datum ili cekas da to dodje, a racunas da imas dovoljno vremena da dodjes do camca pre nego zaledi (ovo poslednje mi se cini malo rizicno)? Ako sam te razumeo dobro, procenjujes da mora da padne temperatura cak do -10 da bi to trebalo raditi? I meni se svidja da mogu da plovim, ali me isto tako "svrbi" kad to uraditi, a da nije "ni prerano ni prekasno" i da se ne razbacuje sa antifrziom bespotrebno? I jos jedno pitanje, grejes li sa webastom samo kabinu ili, kad spustis ceradu, dospe tog toplog vazduha malo i do kokpita da bude prijatnije kada plovis u hladnijem periodu? Pitam to posto je i moj camac sa otvorenim kokpitom.

 

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #31 poslato: 14, 10, 2016, 08:56:22 pre podne »
Prvi put sam stavio antifriz u rashladni sistem već kad je bilo oko 0 stepeni, a u motorni prostor, uz sam motor sam ostavio flašu vode... Pošto mi je motor većim delom u kobilici koja je duboka, njega voda greje... Tek kad je temeratura pala ispod -12 čini mi se, i ta flaša se smrznula...

Od tada već duži period zimi pratim prognozu, i ako ima najave za veći minus odem do broda, spremim 3-4 litre antifriza i pustim ga da prođe kroz sistem... Ovo se za celu zimu obično ne dešava više od 2-3 puta jer nisu česti takvi minusi, prošle zime ne znam da li sam to i jednom radio...

Webastom grejem samo kabinu, nisam ni probao sve da grejem, ne znam koliko bi učinka bilo.

Naravno, ovo je za svaki brod drugačije, svako treba da vidi za sebe. Pošto WC nije u kobilici njega pri prvim temperaturama oko nule napunim antifrizom, isperem, skinem creva, napunim ventile antifrizom (da neki slučajno ne pukne pri minusu, to je vrlo čest razlog potapanja brodova zimi) i ne koristim do proleća.

Potrebe za grejanjem kokpita nemam, jer mi ni sam brod nije po konepciji pravljen za neke duže plovidbe zimi. Webasto mi služi za prijatnije spavanje pri pecanjima i slično u periodu kad su spoljne temperatura 10-15 stepeni, a noću dolaze na 0-5. Kada ode u minus uglavnom su to plovidbe od sat-dva, pa par sati na obali oko vatre i slično, pa nazad... Za toliko nema potrebe grejati.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #32 poslato: 17, 10, 2016, 14:34:26 posle podne »
Ipak sam odlucio da ove godine brod izvadim iz vode. Razlog je sto hocu da uradim neke sitnice koje nisam stigao pre spustanja u junu mesecu. Imacu cime da se zabavljam preko zime mada sam celo leto plovio bez problema. Ali, uocio sam neke nedostatke koje sada zelim da otlkonim. Uradicu platformu za kupanje, tus na njoj, struju na 220 v u brodu (da ne razvlacim kablove kada sam u marini), pregledacu sve ispuste, creva, ventile, premazacu drvo nekim sredstvom za odrzavanje namestaja, zameniti ulje i filtere i jos ponesto sto uocim. Mislim da ce mi to naredne sezone biti od koristi a i uzivam da malo cackam kad imam slobodnog vremena.
Samo vadjenje nije bilo mnogo komplikovano, sacekao sam nedelju kada Djerdap ne otvara branu i vodostaj je povoljan tako da je relativno lako naisao na prikolicu. Radije bih to uradio dizalicom jer koliko god da su sajle i lezajevi zatvoreni, ipak smatram da je za prikolicu jako lose da se cela potopi u vodi. Pogotovu ova cija je namena prevoz na duzim relacijama a ne spustanje i vadjenje camaca. Ali, sta je tu je, vlasnik marine ne kapira da kad je potrosio stotine hiljada evra za pontone, instalacije, kupovinu zemljista i t.d. treba da ima i taj servis za koji bi trebao da izfdvoji jos par hiljada evra i da to naplacuje.

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #33 poslato: 17, 10, 2016, 17:04:07 posle podne »
uh ovo izgleda "natovareno"

znas li mozda kolika je ukupna tezina svega ukljucujuci i prikolicu i cime ovo vuces?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #34 poslato: 17, 10, 2016, 17:32:44 posle podne »
uh ovo izgleda "natovareno"

znas li mozda kolika je ukupna tezina svega ukljucujuci i prikolicu i cime ovo vuces?

 sajkaca  na vagi je bio 2950 kg sa prikolicom, vuce "Ducato 2,8 jtd"

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #35 poslato: 18, 10, 2016, 08:41:45 pre podne »
Колико год неки од вас мислили да су у праву и колико год и ја сам желео да сам и ближе води и да могу било кад, у најкраћем року, да стигнем до чамца, ситуација налаже да се неке ствари ураде. Тако сам и ја свој чамац извадио на приколицу, прошлог викенда сам га прекрио цирадом и сад смишљам шта ћу на њему додатно урадити на пролеће.

Родила се идеја да поставим наслон за леђа на кутији која служи и као седиште за управљача моторне лађе. У први мах помислио сам да то буде онај преклапајући наслон који се помера напред - назад, а онда сам схватио да би цев која носи наслон затворила или бар отежала пролаз ка крми јер између кутије и бока чамца имам свега двадесет сантиметара. Зато сад смишљам друго "идеално" решење.

На пролеће ће чамац добити и нову електричну инсталацију.
Приликом спуштања чамца ове године, извучени су само каблови за стартовање мотора. На пролеће биће повезано крмено јарболно светло, сонар, пуњач-утичница...

Ето, има о чему да се размишља и има шта да се ради и на малом чамцу. А све је то лакше кад је на приколици.

Дакле, сезона 2016. се полако приводи крају. Можда сам то већ негде поменуо али ако и нисам, да поновим: затварање овогодишње сезоне пловидбе обележићемо малим дружењем у марини у Сланкамену. Ко има времена и воље, биће добродошао у суботу, 22. октобра. Окупљамо се око 12 сати.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #36 poslato: 18, 10, 2016, 08:57:18 pre podne »
Jel ima nesto novo za izvlacenje broda pored Brodika, jel zna neko za ove iz ostruznice tu kao ima neki navoz, brod bi vadio ili na prolece a mozda i sada, mada posto sve jedno nece moci da se radi verovatno na prolece

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #37 poslato: 18, 10, 2016, 10:02:38 pre podne »
Čekaj Lazo, da nešto razjasnimo. Ko je ovde crnogorac?- Ja ili Ti. Hoćeš fotelju na čamcu!? Moraću da te pratim pa i ja jednu namestim na Istranki, onda kad se  sretnemo na vodi, da popijemo po jednu iz fotelje  114  6589

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #38 poslato: 18, 10, 2016, 10:52:16 pre podne »
Čekaj Lazo, da nešto razjasnimo. Ko je ovde crnogorac?- Ja ili Ti. Hoćeš fotelju na čamcu!? Moraću da te pratim pa i ja jednu namestim na Istranki, onda kad se  sretnemo na vodi, da popijemo po jednu iz fotelje  114  6589

Дакле, ви Црногорци... tamburanje Докле мислите да само ви знате да уживате?

А ја нисам ни купио чамац за нешто друго већ за уживање. А како уживати ако човек не може да се наслони (ако већ не може да прилегне)?

Van mreže Srecko Sojic

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 331
    • Bela Ladja
  • Brod tip: Mistral
  • Marina: Rotterdam
  • Veličina: 7.0m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #39 poslato: 18, 10, 2016, 14:01:36 posle podne »
uh ovo izgleda "natovareno"

znas li mozda kolika je ukupna tezina svega ukljucujuci i prikolicu i cime ovo vuces?

 sajkaca  na vagi je bio 2950 kg sa prikolicom, vuce "Ducato 2,8 jtd"


ima fino. a koliko je onda tezak ducato ako ti je ovo skoro 3000kg? zar ne prelazis dozvoljenu ukupnu grnicu tereta u sklopu?
Oduvek sam sanjao Panticu da budem kapetan od belu ladju!

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #40 poslato: 18, 10, 2016, 16:19:23 posle podne »
Uvek brod bude tezi nego sto pise u prospektu.evo kad je albin bio u inostranstvu pricali smo da je tezak 1600 kg.u stvari verovatno prelazi 2 t.ja strasno pazim na tezinu, al ne vredi ,svake godine sve vise i vise stvari u brodu.a ovo kombi vuce bez problema.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #41 poslato: 18, 10, 2016, 17:49:17 posle podne »
Jel ima nesto novo za izvlacenje broda pored Brodika, jel zna neko za ove iz ostruznice tu kao ima neki navoz, brod bi vadio ili na prolece a mozda i sada, mada posto sve jedno nece moci da se radi verovatno na prolece
Kad kazes Ostruznica i navoz mislis na Mraovica, malo uzvodno od mosta?

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #42 poslato: 18, 10, 2016, 18:50:33 posle podne »
uh ovo izgleda "natovareno"

znas li mozda kolika je ukupna tezina svega ukljucujuci i prikolicu i cime ovo vuces?

 sajkaca  na vagi je bio 2950 kg sa prikolicom, vuce "Ducato 2,8 jtd"


ima fino. a koliko je onda tezak ducato ako ti je ovo skoro 3000kg? zar ne prelazis dozvoljenu ukupnu grnicu tereta u sklopu?

Ukupna dozvoljena masa skupa (vozlilo i prikolica) je 5450 kg tako da  je ok .

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #43 poslato: 18, 10, 2016, 18:53:48 posle podne »
Uvek brod bude tezi nego sto pise u prospektu.evo kad je albin bio u inostranstvu pricali smo da je tezak 1600 kg.u stvari verovatno prelazi 2 t.ja strasno pazim na tezinu, al ne vredi ,svake godine sve vise i vise stvari u brodu.a ovo kombi vuce bez problema.

Da, bio si u pravu. Moglo je to malo da se olaksa (prazni tankovi, sidra, silne stvari u boxevima ) ali, ipak je vise nego u prospektu. Ali, prospekt dobro dodje da odvrati policiju da te vodi na vagu  jh

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Izvlacenje broda iz vode
« Odgovor #44 poslato: 18, 10, 2016, 20:06:15 posle podne »
Tu ima neka fora.nemoguce da proizvodjac ne zna koliko je tezak brod.moj neptun22 po nekim prospektima ima samo 950 kg.al to moze da bude samo trup sa kobilicom.a sve ostalo ide na to.ja ne znam koliko je tezak stvarno,ali cenim da je oko 1300 kg.praznih rezervoara i bez mnogo stvari unutra. Tu ide jos 200 kg kad ga spustim u vodu i spremim za plovidbu.
kad dodjem na more odmah sipam 120 l vode i 40 l goriva.plus jos ko zna koliko hrane i kojecega.pribor za pecanje,za ronjenje,posteljina,mali gumeni camac....
Ako se ne vodi racuna brod se strasno zatrpa.ja sam protivnik kojekakve opreme koja nije bas neophodna.to samo pravi stvar slozeniju i vise stvari za odrzavanje.ja zato uvek na jesen sve izvadim sa broda.ostane skroz prazno.sve bunkere ormane i ormarice...sve. Pa onda vracam samo neophodno,ali se opet tokom godine zatrpa.
Inace kad jedrim na malo jacem moru.u brodu je kao u ves masini.pa sve sto nije na svom mestu i pricvsceno kako treba zavrsi ko zna gde.