Autor Tema: Једрење у Боки  (Pročitano 4784 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Једрење у Боки
« poslato: 02, 10, 2016, 12:37:00 posle podne »
Пошто сам претходно отклонио неке недостатке на микраћу спремио сам се и кренуо у Бијелу . Ишао сам преко Жабљака па сам мало сликао приликом стајања .img uploadprint screen windows 7 на сву срећу имао сам привез код смештаја how do you print screen . Првог дана није било неког  ветра али следећих неколико једрио сам стално и сретао разне Голијате image post imageupload па и Турке click image upload мало шврљао по околини imag hosting image и мало на отворено до Мамуле upload img

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #1 poslato: 05, 10, 2016, 00:44:00 pre podne »
Bravo.ja vec neko vreme ne letujem u cg.a inace volim boku i okolinu.dosta sam vrmena tamo proveo.sa sadasnjim autom ne mogu da odvucem jedrilicu na cg more.al ako se dokopam nekog jaceg auta otici cu sigurno.
Ako je lepo vreme ovo je super termin.jos je bolje u aprilu.hladno za kupanje.al nema veze.
Malo me nervira sto je zadnjih sezona u cg.sa vodom morskom dosta lose.prosle godine ko god je otisao tamo sa decom.porazboljevali su se.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #2 poslato: 05, 10, 2016, 06:35:59 pre podne »
Опште позната чињеница да морска вода у заливу није баш добра а како ће и бити кад се свашта испуста у њу ( што од изграђених објеката а и од крузера који свакодневно улазе у Боку ).Ја сам једрио два пута до Жањица и тамо је баш фино и када изађеш на отворено море тај осећај слободе и оне ширине тешко је описати , елем када једрим мени је непоновљив доживљај само да има ветра .Било је неколико дана доброг ветра у Боки имам и неки видео али не знам да поставим , све у свему Бока је много лепа али у овом свету је увек важнији профит од чувања природе и здравог живота . imagepic upload20mb image hostingimage hosting services

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #3 poslato: 05, 10, 2016, 07:35:49 pre podne »
На једној слици видех натпис „starboard“ па ме то повукло да мало обновимо знање или да помогнемо онима који се нису срели с овим изразом.

Дакле, ако некад, читајући текстове на енглеском наиђете на израз „starboard side“или израз “port side“ онда треба да знате да то значи следеће:
Starboard side – десна страна, гледано с брода од крме ка прамцу у правцу кретања.
Port side – лева страна, гледано с брода од крме ка прамцу у правцу кретања.

Изрази су ушли у праксу још у време када се бродовима, уместо централно постављеним кормилом,  управљало дугим веслима која су, зато што су људи већином били дешњаци, била постављена на десном боку брода.
У луку се улазило тако да пристан буде с леве стране ради лакшег управљања и истовара.

Уместо израза „port side“ раније је у употреби био израз: „larboard“ који потиче из средњеенглеског „ladeboard“ што одговара изразу: „load“ – товар, истовар. Са те стране су утоварани и истоварани терети са брода.
Међутим, како је израз „larboard“ звучао слично изразу „starboard“ команда Краљевске Морнарице је 1844. године издала наредбу да се користи израз „port“ како не би долазило до забуна код морнара.

Ноћу се “port side“ – лева страна означава црвеним светлом, а „starboard side“ – десна означава се зеленим светлом како би се избегли судари.
По међународним правилима, брод који наилази с леве стране мора уступити првенство броду који му наилази с десне стране. У пракси, брод који уступа првенство треба да обиђе брод који има првенство иза његове крме.

Постоји један израз на енглеском који преведен гласи овако: „Ако се с десна појави црвено светло, твоја је дужност да се уклониш. Зелено на зелено, црвено на црвено је безбедно, само напред.“
Или: „Вози Мишко!“ – што би ми рекли.

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #4 poslato: 05, 10, 2016, 12:45:21 posle podne »
Za one koji jedre kada su na "starboard side" desne uzde a na"port side " leve uzde .

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #5 poslato: 06, 10, 2016, 01:06:41 pre podne »
Odlicne fotke.da,to sa nemarom je strasno.a sto se tice vode van zaliva i tamo je problematicno.jedino sto je voda providna.pre par godina je provaljena neka cev koja vodi kanalizaciju iz kotora na ovoreno more.to negde prolazi pored uvale plavi horizonti...koliko sam ja razumeo cev je isla par kilometara od obale,ali je nekako pukla u blizini obale i onda su fekalija isle duz obale levo desno u zavisnosti od struje. Ne znam dal je to popravljeno,al u svakom slucaju tamo nema neke ozbiljnije akcije da kanalizacija ne odlazi u more.
A i kruzere nikad ne bih pustio u zaliv.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #6 poslato: 06, 10, 2016, 17:25:41 posle podne »
A i kruzere nikad ne bih pustio u zaliv.

ja koliko znam kruzeri imaju sive tankove i ispustaju ih iskljucivo nocu u otvoreno more.. nikako u zalivima ...

starbord i port... nikad necu zapamtiti .. dzaba sve

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #7 poslato: 06, 10, 2016, 21:33:57 posle podne »
Не знам да ли нешто испустају у заливу али сам негде прочитао да рецимо Хрвати врше контролу тих танкова и да у њихове воде морају да уђу са испражњеним танковима . Видео сам да бродоградилиште у Бијелој не ради па је то једна повољна околност ( мање један загађивач ) али се гради Порто Нови у Кумбору по узору на Порте Монтенегро у Тивту .Једрио сам неколико пута поред градилишта и ту је уграђено много бетона и челика , ниче ланац хотела на самој обали а поприлично је сужен пловни пут на том месту .Још сам видео да у мору има поприлично разноразног ђубрета и на самом Острву Цвећа поприлично отпадака што је наравно продукт оних који су ту били у близини .Са повећањем капацитета то ће бити још горе ако нешто одмах не ураде да заштите море и околину јер је Бока прелепа и треба је сачувати .

Van mreže Mornar u kanalu

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 260
  • www.mojaladja.com
    • Микротонер
  • Brod tip: Бродотехника
  • Veličina: 5,5x2,5
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #8 poslato: 07, 10, 2016, 09:01:57 pre podne »
« Poslednja izmena: 08, 10, 2016, 18:37:08 posle podne Kapetan »

Van mreže neptun

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 525
  • www.mojaladja.com
    • neptun
  • Brod tip: neptun22
  • Marina: gabbiano
  • Veličina: 7m
Odg: Једрење у Боки
« Odgovor #9 poslato: 08, 10, 2016, 16:55:37 posle podne »
Ma nema od toga nista.kakvo ocuvanje.portomontenegro i to u kumboru nisu smeli da dopuste.marine da ,al ne citavi gradovi.ne razumeju zasto turisti dolaze na more.to nije sigurno beton i celik. A i vrlo sumnjivo to sve deluje.prve nesto sto se svidja ruskom tajkunu ili nekom arapskom lovatoru.
Prevazidjeno skroz.svi se u uredjenom svetu bore protiv betoniranja obale i rasturaju ono sto su pravili pre 50 god.a ovde sad navalili na beton.kao da je juce otkriven.
Niko ne slusa urbaniste i arhitekte,vec nepismeni politicari odredjuju gde ce sta biti i kako cemo ziveti..
Sreca more je veliko,pa ne mogu sve da uniste bas brzo.al mi zao boke..