Autor Tema: Yamaha, problem elektronike  (Pročitano 15725 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Yamaha, problem elektronike
« poslato: 01, 09, 2016, 22:21:56 posle podne »
U nekoliko tema sam pisao o poblemu kod moje Yamahe 8 KS 4 takta. pa evo i ovde  gde su vanbrodski motori da napišem možda će nekom pomoći da lakše otkloni kvar i što više plovi. Problem je bio u sledećem: Yamaha je palila, što ono kažu iz prve, samo pritiskom na dugme, odmah startuje. Normalno je radila spustila polugu za sauh. Problem nastaje kada bih krenuo u vožnju, Gušila se i trzala jadna, da mi je bilo žao :). Nekoliko puta se desi da ne primi gas, trokira, pa primi gas ide normalno pa opet isto. Tako nekoliko puta i onda sve radi normalno, prima gas lepo i gura čamac kako se samo poželeti može. Tako je dok se ne ugasi motor, a onda sve iz početka. Na predloge nautičara probao sam da sam otklonim kvar. Prva sumnja je bila na gorivo i karburator. Napominjem da sam kupio novi plastični rezervorar, nova creva. Prvo što sam uradio je stavljanje filtera izmedju pumpice i motora, zamenio sam konektor goriva, odšrafio šraf koji stoji sa strane karburatora, špricao gorivo da izlazi  slobodno, da bi ako ima prljavštine izašla iz karburatora, ništa nije pomoglo. Pojedini drugari su mi nagoveštavali da može da bude elktronika, ali kako je to skuplja varijanta popravke, nekako sam to stavljao na stranu. Čak sam se dogovorio sa jednim majstorom iz Zemuna da skinemo karburator, detaljno ga operemo i ponovo vratimo, da bi se problem rešio. Ali kako su majstori u sezoni dosta zauzeti tako i ovaj što je trebalo da skine karburator. U medjuvremenu sam nekoliko puta svraćao do Ratka na Adi-servis Galija, rekoh možda njega ubedim da mi pogleda motor, pošto je čamac u marini Ade Rukavac. Posle 20-ak dana dosadjivanja, uspeo sam u nameri da njegovog majstora, mislim da se zove Joca, oslobodi obaveza i na čas ga pusti do mog motora. Čim je dečko seo pored motora i ja isti upalio, rekao je da je elektronika. Teška srca ili novčanika sam prihvatio dijagnozu. Ali sada nisam hteo da ispustim Ratka, odmah smo se vratili u servis. Na sreću imao je repariranu elektroniku u radnji, opet nazad na čamac 10 minuta zamena staru za repariranu i motor prede kao mala maca. Odahnuo sam mislio sam proći će mi sezona u nerviranju. Sada ću još sa većim elanom ići na reku, jer nema problema sa motorom. Nadam se da vi nećete imati nekih većih problema sa vašim motorima, a ako neko ima slične kao ja, nadam se da će ovaj tekst pomoći da shvatimo da je bolje odmah nahvatati majstora i rešiti kvar nego probati sam popravljati, a vreme prolazi.

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #1 poslato: 02, 09, 2016, 22:20:38 posle podne »
Koliko je koštala popravka?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #2 poslato: 03, 09, 2016, 09:53:28 pre podne »
meni ni promena elektronike nije pomogla ...

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #3 poslato: 03, 09, 2016, 20:10:43 posle podne »
Imao si sličan problem (bar po opisu)?

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #4 poslato: 03, 09, 2016, 22:04:03 posle podne »
Meni Kapetane pomoglo, danas plovio par sati po Savi, motor odlično radi. Napatio sam se prošlih mesec dana. Inače koštalo me 100 evrića, nije tajna.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #5 poslato: 04, 09, 2016, 13:07:27 posle podne »
Imao si sličan problem (bar po opisu)?

motor startuje kako treba ... sve radi lepo .. ubacim u brzinu i krenem da dodajem gas.. i negde na pola gasa pocne da kasljuca zagrcukuje se i ugasi .. ili neki put uspem da brze prebacim i onda radim odlicno .. sve dok ne krenem da vracam gas i opet dodjem do te polovine gasa kada opet krene da se davi kaslje i slicno...

opran karburator, proverena creva, menjane svecice, filteri .. i na kraju radjena elektronika i nista ... (70 evra popravka elektornike)

na drugom motoru a padne kisa dva dana nece da pali radjena elektornika i dalje isti problem ...

oba motora su Yamaha 8hp 4stroke

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #6 poslato: 04, 09, 2016, 17:47:47 posle podne »
Pa sve si uradio što je trebalo, a šta simptomi pokazuju, ne znam šta bi drugo moglo da bude. Ja evo i danas ceo dan po Savi,  radi Yamaha kao sat, znači da je kod mene bila samo elektronika. Jedino motor u servis pa da krenu redom, valjda će naći nešto što mu smeta. Ja se samo molim da moja nastavi ovako i da se više ne kvari.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #7 poslato: 04, 09, 2016, 18:11:07 posle podne »
znajuci moja iskustva sa servisima i majstorima, a slusajuci i tudja ... bolje da ga zavrljacim u vodu ...

Van mreže kole

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 107
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #8 poslato: 04, 09, 2016, 18:19:53 posle podne »
Reparirana elektronika ne znaci da je i popravljena. Probaj da nađeš od nekoga ko ima isti model da probaš kod sebe.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #9 poslato: 04, 09, 2016, 18:35:08 posle podne »
znajuci moja iskustva sa servisima i majstorima, a slusajuci i tudja ... bolje da ga zavrljacim u vodu ...

Ova kumova penta sto je koristim evo druga godina je trebala da bude zafrljacena u vodu...kako joj se kum primakne ona krene da stuca nece da pali itd pa kuma mora da vozim na pramcu...jednostavno se ne podnose ha ha ha
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #10 poslato: 04, 09, 2016, 19:55:18 posle podne »
Interesantno da se problemi sa sličnim simptomima na raznim motorima rešavaju na različite načine. Npr. kod jednog zamenom elektronike, kod drugog čišćenjem karburatora i sl.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #11 poslato: 04, 09, 2016, 20:07:26 posle podne »
Interesantno da se problemi sa sličnim simptomima na raznim motorima rešavaju na različite načine. Npr. kod jednog zamenom elektronike, kod drugog čišćenjem karburatora i sl.

И у медицини се дешава да се разлчите болести испољавају (различитим) истим или сличним симптомима. А различите болести лече се различитим лековима, па тако и ови наши мотори.

Добро је све док наши "доктори" успевају да препознају симптоме и одаберу прави "лек".
И добро је да о оваквим искуствима пишемо јер то може да помогне неком другом, да му усмери пажњу на праву страну.
« Poslednja izmena: 05, 09, 2016, 07:19:00 pre podne LSI »

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #12 poslato: 04, 09, 2016, 21:08:40 posle podne »
Reč je o manje-više istim simptomima. Ne različitim. Neće da primi gas, trza, kašljuca, trokira...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #13 poslato: 04, 09, 2016, 21:13:14 posle podne »
Reč je o manje-više istim simptomima. Ne različitim. Neće da primi gas, trza, kašljuca, trokira...

Извињавам се, грешком сам написао: "различитим" уместо "истим или сличним" симптомима. Изгледа да године и умор чине своје...

Van mreže yopatami

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • www.mojaladja.com
Odg: Yamaha, problem elektronike
« Odgovor #14 poslato: 04, 09, 2016, 21:15:26 posle podne »
Ili brza vožnja Dunavom