Autor Tema: Kakva je Tisa u septembru?  (Pročitano 4316 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Kakva je Tisa u septembru?
« poslato: 31, 08, 2016, 00:50:00 pre podne »
Da li ima drezge u septemrbu?

Da li je voda jos uvek dovoljno topla za kupanje i cista za kupanje u delu od usca u Dunav do Titela, mozda jos malo uzvodno od Titela?

Da li je atraktivniji Dunav kod Slankamena ili deo Tise na tom potezu?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #1 poslato: 31, 08, 2016, 10:26:31 pre podne »
Da li ima drezge u septemrbu?

Da li je voda jos uvek dovoljno topla za kupanje i cista za kupanje u delu od usca u Dunav do Titela, mozda jos malo uzvodno od Titela?

Da li je atraktivniji Dunav kod Slankamena ili deo Tise na tom potezu?

У недељу је на Тиси било дрезге која је покривала отприлике 10-20% површине реке. Кад то упоредим са стањем с почетка јула, кад је Тиса изгледала као покривена зеленим тепихом, рекао бих - није страшно.

У самом Тителу, код плаже, на простору од моста до ушћа Бегеја, нисам видео дрезгу у приобалном делу (ваљда све растерају купачи и глисери - ето нека корист и од њих).

Плажа је веома лепо уређена, а уз плажу је и ресторан. Постоји и простор у хладу за играње деце.


На Дунаву, потез од Сланкамена до моста код Бешке је веома леп. Има неколико ада с леве и десне стране где је могуће пристати ради пецања или купања. Мислим да је посебно лепа пешчана плажа на ади коју називају Јанда. Међутим, пре две недеље, кад сам пролазио, плажа још није изронила - водостај је од почетка године био толико висок да се песак није видео. Вода је сада пала и можда је сад плажа приступачна.

Низводно од Сланкамена, налазе се Белегишке аде - чујем да су изрониле. Ту је исто тако лепо. Постоји плажа и код Сурдука, не велика, али лепа.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #2 poslato: 01, 09, 2016, 09:41:27 pre podne »
  Lazo, hvala za izvestaj iz okoline Tise.  114

  Za drezgu pitam zbog usisa/filtera vode, tih 10-20% zvuci ok, znaci jul je kritican mesec.

  Ako sam dobro razumeo, po tvom opisu, u tom delu Tise znaci i nije tako mirno zbog dosta glisera tj mirnije bi bilo na sidru uz neku od ada na Dunavu. Eh, toliko lepih ada, a malo slobodnog vremena.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #3 poslato: 01, 09, 2016, 10:05:01 pre podne »
Нисам тако много пута био у Тителу па можда нисам меродаван за коментар али прошле недеље, седео сам око сат времена у ресторану. За све то време, један глисер се вртео у круг вукући скијаша за собом. Прошло је и више  чамаца, тамо овамо...
Да ли је то много или није, ко би га знао?
Мислим да је мир на адама сигурно већи и пријатнији, али нема ресторана!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #4 poslato: 01, 09, 2016, 10:07:30 pre podne »
ajd mali offtopic..  u vezi Drezge

zna li neko da li se radi o visegodisnjoj biljku kao i kako je razmnoziti ? razmisljam da je prebacim u jezerce...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #5 poslato: 01, 09, 2016, 10:20:01 pre podne »
ajd mali offtopic..  u vezi Drezge

zna li neko da li se radi o visegodisnjoj biljku kao i kako je razmnoziti ? razmisljam da je prebacim u jezerce...

Можда помогне ова информација:

http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=2995
Vodena drezga- sium sisarum, apiaceae-štitarke
 
 
Visina: 50-150 cm
Višegodišnja biljka
 
Vodena drezga se danas uzgaja veoma rijetko. Potječe iz Rusije. odakle je u srednjem vijeku (prvi put se spominje 1560g) stigla do nas. Na strminama i vinogradima se povremeno susreće divlja. Postojana je biljka, s kratkim mesnatim podankom. Kod nas uzgajan oblik od divljeg se razlikuje nešto debljim korijenom. Cvijet mu je bijel a pojavljuje se  u srpnju/kolovozu
Klima i stanište topla ne previše suha i sjenovita mjesta
tlo raste na svakom ne previše teškom vrtnom tlu
sjetva i presađivanje uz sjetvu moguće je i razmnožavanje dijeljenjem korijena. Može se obaviti prilikom ubiranja korijena u jesen
njega i gnojidba okopavati a za vrijeme suše zalijevati. U rano proljeće pognojiti zrelim kompostom ili odstajalim stajskim gnojem
berba u drugoj godini po sijanju. Oko 2-3 cm duge i oko 2 cm debele korije iskopati vilama, kad zeleni dio biljke postane smeđ
primjena i uskladištenje korijen se peče ili kuha u juhi od mesa. Ranije se korijen vodene drezge upotrebljavao kao pučki lijek (Radix sisar). Služi za pravljenje vina i za proizvodnju nadomjestka za kavu. Uskladišten u pijesku, drži se 1-2 mjeseca


Или ово:

http://www.akvarijum.org/forum/problem-drezga-i-lemna-minor-t10139.html
Dobio u zamenu drezgu i lemnu minor pre jedno mozda vise od 2 meseca.Kad je ubacio u akvarijum lemna prekrila celu povrsinu da se nista nije videlo od nje a i drezga je bila dobro. Lemna se izgubila u roku od mozda 1 meseca dok od drezge ostala dva vrha koja polako propadaju. Ovde citao da ljudi ne znaju sta ce vise sa njima da rade a kod nas propada. Da li neko zna zbog cega, ima neki predlog i savet ako da ipak to opstane??
Sto se tice socivice, citao sam jednu temu o njoj gde se pise da se naglo mnozi ako ima stetnih materija u akvarijumskoj vodi. Uklanja razne stetne materije i koristi se kao bioloski filter. Kada izcrpi sve sto nije dobro povlaci se. A drezga i ostalo bilje ti propada zbog nje, jer zakloni svetlost tako da koliko je korisna, toliko i nije. Ako je nema vise ubaci ponovo drezgu i bice ok. Cak i da pokidas drezgu na vise manjih delova nastavice da se siri. Ja sam imao socivicu i izbacio sam je, ostavio sam samo malo jer krade svu svetlost ako se namnozi a oce i da udje u filter. Evo linka za socivicu:

http://www.akvarijum.org/forum.....t8583.html

I jedna i druga su izuzetno brzorastuce biljke, i strahoviti potrosaci nitrata, s obzirom da se hrane iz vodene kolone ukoliko ne dodajes makro-elemente vrlo je verovatno da su pokupile sto se dalo pokupiti iz vode i kraj, drezga pocinje da se raspada, a socivica nestaje, e sad ukoliko u akvarijumu kojim slucajem imas i puzeve amzonce, oni prosto obozavaju socivicu i istrebe je jako brzo. Ne znam koja ti je tempertura u aq, moze i to da bude razlog propadanja drezge ukoliko je previsoka, a jos pride nalazi se na povrsini vode gde te stedne dobro greju pa u ovom letenjem periodu temp. je previsoka i u donjim delovima akvarijuma a posebno pri povrsini.

Ostale biljke koje su zasadjene u podlozi, crpu hranu iz nje koliko-toliko. Za pocetak ako zelis da stvari popravis, a nemas makro elemente, mozes nitrate da podignes i dodavanjem ureje, (djubrivo koje se koristi u ratarstvu i lako je dostupno), na tu zapreminu akvarijuma, svakog dana dodaj po nekoliko kuglica ureje ( dve do tri )... i stvari ce...


Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #6 poslato: 01, 09, 2016, 10:25:39 pre podne »
I drezga i socivica su ocigledno visegodisnje biljke, jer nisam video da ih neko seje po rekama  hahaha
Ne znam koliko bi to bilo dobro za ribnjak, jer taj korov se razvija samo tako i verovatno ga je i jako tesko kasnije unistiti... Ipak, ja se u opste ne razumem i gajenje ribe i ribnjake, pa da ne lupetam dalje...

Sto se tice Tise, u ovom momentu od Titela pa ka uscu je krenulo dosta socivice i trave, koja osnovno dolazi iz Begeja, pa je pecanje sa obale dosta otezano... Koliko sam cuo od prijatelja koji su non stop na Tisi (blize usca), momentalno riba dosta slabo radi, izuzev epizodicnih akcija bele ribe...
Na Dunavu, u okolini Starog Slankamena, ova godina je za pecanje izuzetno losa. Vodostaj se stalno koleba, voda je dosta visoka za ovo doba godine i riba generalno slabo radi...
U svakom slucaju i pored toga sto sam ove godine samo imitirao pecarosa i nisam ulovio malte ne nista, biti na vodi nema cenu !!!

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #7 poslato: 02, 09, 2016, 13:17:55 posle podne »
Da li ima drezge u septemrbu?

Da li je voda jos uvek dovoljno topla za kupanje i cista za kupanje u delu od usca u Dunav do Titela, mozda jos malo uzvodno od Titela?

Da li je atraktivniji Dunav kod Slankamena ili deo Tise na tom potezu?

Uvek biram Tisu!! U Titelu snabdevanje moze da se obavi vrlo brzo , sve je blizu! Sto se drezge tice....jednostavno je , koji metar uzvodno od usca sa Begejom i reseno!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #8 poslato: 02, 09, 2016, 14:42:59 posle podne »
Ниџо, ми сви можемо да пишемо шта хоћемо али ако неко зна разлику између Тисе и Дунава, онда је то Деда!  hi
Његов коментар треба имати у виду.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #9 poslato: 02, 09, 2016, 16:44:27 posle podne »
  Hvala svima na korisnim odgovorima  114. Ne sumnjam u iskustvo clanova, kako juniora tako ni seniora, a ja sam jos u kadetima pa cu valjda da stignem za pocetak do juniora. Ali, pre nego sto stignem do juniora, ne bi bilo lose da stignem prvo i do Tise  25648 .

  DuleN, nisi u pravu za socivicu, ja sejem socivicu po rekama kad cistim filter  sajkaca

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #10 poslato: 02, 09, 2016, 19:59:56 posle podne »
 
  DuleN, nisi u pravu za socivicu, ja sejem socivicu po rekama kad cistim filter  sajkaca

Sram te bilo !!!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #11 poslato: 05, 09, 2016, 08:49:38 pre podne »
Ja volim Tisu, ali ne previše leti.... Nema peska!

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Kakva je Tisa u septembru?
« Odgovor #12 poslato: 05, 09, 2016, 09:01:35 pre podne »
Тачно је да нема песка али оно мало што сам видео у тих неколико пута колико сам прошао релацију до Титела и назад, рекао бих да је лева обала, од Титела, испод Книћанина, до ушћа у Дунав, веома лепа и погодна за излетнике и пецароше (при овом нивоу који смо имали до ових дана).
Обала је ниска, у хладу топола и видим да много људи тамо буде, виђам приколице, роштиље...

Десна обала је некако више обрасла шумом и густишима - не знам шта се налази из тих првих редова који се виде с воде. Али и дуж ње има доста привезаних чамаца, нарочито одмах испод Титела.

У праву је Деда с оним коментаром како је Тител згодно место за боравак на води. Град је практично на обали. Ту је ресторан, није далеко до продавница ни до пумпе. За дужи боравак то је важно.

С друге стране, обале Дунава, узводно од Сланкамена су предивне и мислим да има толико згодних места за пецање... још кад би било и рибе! (Кажу, има рибе за оне који знају!)
Што се тиче места за купање - ја сам још нов и не знам све најбоље али видео сам прелепе плаже на Јанди, а мислим да је и лева обала, испод Крчединске аде, па и обала саме аде, веома погодна за привез и боравак.