Autor Tema: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто  (Pročitano 10207 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« poslato: 14, 08, 2016, 17:55:22 posle podne »
Да ли верујете да цео свет може да се скупи и стане у један мали чамац?
У једно мало срце у том чамцу?
Ма какви мало, то срце! Та да је мало, зар би у њега све то стало?

Ево, ја вам својим животом гарантујем да може...

Не верујете?

Ви мора да сте од оних који, кад је требало, нису веровали да у радију живе мали људи...

Ето, сетих се опет омиљеног песника. Да ли сте некад прочитали и ове његове стихове:

„Небо сам грлио и миловао.
Ни једном оданде нисам пао.
У душу ми је цео свет стао.“


Е, па ја сам данас небо грлио и миловао и ни једном оданде нисам пао, а у душу ми је цео свет стао...

Ко данас није био на Дунаву, или на неком другом „свом Дунаву“, ко данас, по овако лепом, сунчаном дану, није ослушкивао распрскавање воде испод чамца, коме данас ветрић није замрсио косу... Та, што сте се и пробудили данас? Зашто мислите да сте живели данас?

А ја? Ја сам ето, уживао у музици моје Хонде, у пљускању воде испод корита чамца који је направио један круг који се само чини да је почео у марини у Старом Сланкамену, па  се, преко Крчедина опет некако затворио у марини у Сланкамену. То се само чини тако јер тај круг је започет много раније, некад давно, на неком далеком месту, скривеном у душу морнара који није ни знао да је морнар. То је само осећао. Онако прикривено, дубоко у себи, а да није ни знао да зна шта то осећа.

И како су лепи били лабудови данас док су онако лагано, грациозно, клизили дуж обале, и како су лепе биле чапље на гранама осушених стабала на дунавским адама. И како су страшни били вирови изнад напера, скривених испод воде...

А мирис... мирис  воде и мирис ваздуха?
Јесте ли данас удахнули пуним плућима? Не, не онако, узгред, као било ког другог дана. То се не рачуна. То није ништа. Него онако, дубоко, да осетите како плућа пуцају од милине, од свежине, од живота...

Ма лепо вас питам: ако ништа од свега тога нисте данас урадили, ни осетили... што сте се и будили? Што сте протраћили и овај дан?
За вас имам само један савет: хитно, али стварно хитно, пробајте да надокнадите све то што сте данас пропустили.

Јер јесен је ту...
Можда не календарски али верујете овом несуђеном морнару, осетио сам је данас у сваком сунчевом зраку, у поветарцу који је миловао таласе велике реке.

Не дозволите да вас јесен превари и ушуња се у ваше животе. Јер после може да буде касно. Сваки изгубљени дан у овом животу трајно је изгубљен и мораћете да чекате да се поново родите да би надокнадили пропуштено. А то не умеју баш сви, мислим, да се роде поново. Чуо сам да то могу само они који не знају да умру.
« Poslednja izmena: 14, 08, 2016, 18:37:26 posle podne LSI »

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #1 poslato: 14, 08, 2016, 20:58:40 posle podne »
Lazo ja ne gubim vreme, svaki lep dan koristim da zaplovim Pasarom i da čujem zvuk tvoje, ovaj moje Yamahe. Bio i danas. Uživao sa komšijama na Savi, od Ade do Ušća pa nazad oko Ade Medjice do marine i veza u rukavcu. Baš smo uživali. Sutra sa suprugom idem ponovo na ceo dan. Frižider ručni se već sprema, navukao se na reku ne mogu bez nje :)

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #2 poslato: 14, 08, 2016, 21:17:56 posle podne »
Тако и треба, Милета. Треба искористити сваки тренутак.

Мени је само жао што немам више времена. Ваљда ми зато толико значи сваки тренутак проведен на чамцу, на води.
Зато сам и написао ово, да подстакнем оне који би могли али их мрзи.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #3 poslato: 14, 08, 2016, 21:47:51 posle podne »
Ja mislim da bi trebalo da promeniš mesto boravka za svoj čamac :) . Znam da si emotivno vezan za Slankamen i tamošnju marinu. Da ti je čamac negde ovde u Beogradu ili kraj mog u rukavcu Marine Ada, veruj da bi mnogo češće bio na reci i uživao. Naravno ne bi zaboravio svoje drugare u Slankamenu, mogao bi tamo kad god imaš viška slobodnog vremena da odeš kolima družiš se sa njima u marini, ali da ti je čamac ovde verovatno bi se mnogo češće družio sa njim. Drugačije je kada je čamac blizu pa skoro svakog dana se može odvojiti sat dva i izaći na reku. Razmisli malo o tome. Voliš reku šteta je da nisi češće na njoj.

Van mreže MoravskiLubenicar

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 89
  • Pol: Žena
  • www.mojaladja.com
    • NjunjaVunja
  • Brod tip: jedrilica
  • Marina: Gradska Višnjica
  • Veličina: 7m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #4 poslato: 17, 08, 2016, 11:03:09 pre podne »
Lazo uživah čitajući ovu lepotu od teksta. Hvala! Mi trenutno već pet dana uživamo na Čakljancu u jezeru galebova.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #5 poslato: 17, 08, 2016, 11:26:16 pre podne »
Lazo uživah čitajući ovu lepotu od teksta. Hvala! Mi trenutno već pet dana uživamo na Čakljancu u jezeru galebova.

Хвала, драго ми је да вам се допада текст. Дође то мени тако, понекад...
А драго ми је што видим из ваших порука да баш доста времена проводите на води. Понекад вам завидим, али онако, помало, у позитивном смислу - зато што још не успевам да одвојим толико времена колико бих желео. То ме, истовремено, и подстиче да га тражим.
Сад како на чамцу више нема потребе за неким преправкама и радовима, сад је много лакше - од викенда до викенда, некад мало ређе...

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #6 poslato: 17, 08, 2016, 11:39:40 pre podne »
Laki je vec krenuo na dugacke ture od po 12-15km, sto me jako raduje, a jos vise cu se radovati kada bude na vodi 7 dana sedmicno  sail sail sail

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #7 poslato: 17, 08, 2016, 12:16:38 posle podne »
Laki je vec krenuo na dugacke ture od po 12-15km ...


  ha kgk  114

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #8 poslato: 17, 08, 2016, 18:42:02 posle podne »
МАРАТОНАЦ  stri  stri  stri  stri

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #9 poslato: 17, 08, 2016, 22:20:39 posle podne »
Srso kolega dragi, kupuj čamac pa da se družimo na reci. Ne gubi vreme. Posle ćemo da nagovorimo Lazu da usidri čamac negde na Savi ili Dunavu kod Beograda i da zajedno plovimo :)

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #10 poslato: 18, 08, 2016, 06:03:22 pre podne »
Јаоооо, не стај ми на муку добри мој Страјо.  embarassed

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #11 poslato: 24, 09, 2016, 17:22:43 posle podne »
Размишљао сам у којој теми да напишем ових неколико реченица па ми се учинило да је ова најпримеренија. Зашто? Па зато што сам у њој писао о испуњеном срцу, а може ли срце бити испуњеније него кад дан проведете на води и то у друштву својих унучића?

Данас је био диван дан за излазак на воду. Прави дан ране јесени. Јутро хладно, а како је сунце више одскакало на небу, тако је постајало топлије.

У марину у Сланкамену, стигао сам нешто после десет. Ни дашка ветра, вода као огледало.

Пребрисао сам чамац, остругао алге са крме колико сам могао, уклонио заштитну цираду с конзоле, спустио мотор у воду и окренуо кључ...

Хонда ме овог пута није изневерила. Креснула је као мина. Одмах сам спустио ручни гас и оставио мотор да мало ради на леру. Разапео сам тенду и дошло је време за укрцавање посаде.

А каква је то посада била? Свећом да је тражите.
Добро де, била је ту и моја жена али нисам мислио на њу, већ на моје у унучиће, Душана и Теодору.

Да сте могли да им видите оне њихове очице, онако широм отворене... Читав свет да у њих стане...

Прво смо навукли заштитне прслуке, а онда смо испловили.

Хонда је лепо и послушно прихватала гас и полако нас извела из плићака до широких и дубоких делова Дунава. А онда... Што би пријатељ, ДулеН, рекао: "Дунав је исечен уздуж и попреко".

Кренули смо прво узводно, ка Крчедину, а онда у широком луку окренули и стуштили се низводно. Мој помоћник, Душан, преузео је управљач и ручицу гаса. Наравно, и његова сестра, Теодора, је морала да се ухвати за волан...

Ево нас већ упоредо с марином, пролазимо ушће Тисе, настављамо низводно... Једна ада, друга ада... Јато галебова смо просто морали да подигнемо с воде наилазећи на њега у широком луку...

У једном тренутку моји унучићи почињу песму...
Коло води Васа,
ала се таласа...

Људи, може ли лепше? Тешко.

Вратили смо се у марину, на укусан Данијелин ручак...

И ево ме сад кући. Пре неколико минута, унучићи отишли, а са врата Дуле поручује: " Деда, сутра да дођеш по мене да идемо на Дунав!"

Стварно, може ли лепше?

Покушаћу да вам сликом дочарам како је то било данас, мада, први пут ћу покушати да пошаљем слику преко тапаталка. Ако не успем, онда да знате да су на слици моја жена и моји унучићи који су свом деди лепо испружили језике, пркосећи му. Хајде да пробам да је закачим...

Sent from my P9000 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #12 poslato: 24, 09, 2016, 17:33:02 posle podne »
Нисам успео слику да пренесем с телефона, па то чиним сада, с рачунара.
Ево малог језичарског одељења ухваћеног на делу...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #13 poslato: 25, 09, 2016, 19:54:44 posle podne »
Svaka čast. Lep dan, lepo ispunjen druženjem na vodi. a kud ćeš lepšeg društva od unučića i supruge.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Да вас питам нешто - да вам кажем нешто
« Odgovor #14 poslato: 25, 09, 2016, 20:03:26 posle podne »
Ma Laki je postao dunavski pirat....  kgk